THY'den Haberler

Başlatan Sihirbaz, Mar 28, 2016, 06:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

canıtez

Bilal Ekşi: "Yeni bir THY ortaya çıkaracağız

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, "THY, 15 yılda 5 kat büyüdü, 65 uçaktan 326 uçağa ulaştı. İşte bu büyüme THY'nin, Türk milletinin ve Anadolu'nun başarısıdır." dedi.

Ekşi, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde, Dicle Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mimar ve Mühendisleri Grubu'nun ortaklaşa düzenlediği Türkiye'nin Sivil Havacılık Serüveni panelinde yaptığı konuşmada, Diyarbakır'a turistlerin talebinin giderek arttığını söyledi.

Şehrin cazibe merkezi haline gelmesi gerektiğini belirten Ekşi, şöyle konuştu:

"Diyarbakır'da bu ruhun olduğunu biliyorum. Hakikaten gezdiğimiz yerlerde bunu gördük. Bu şehirle ne kadar gururlansanız azdır. Diyarbakır ruh ve bedeni beraber olan ve tarihten bizi bir yapan köklerimizden bir tanesidir. İnşallah sahabelerin ve kültürümüzün başkenti haline ve tekrar bir çekim merkezi haline gelir."

THY'nin global bir marka haline gelerek Türkiye'nin gururu haline geldiğini anımsatan Ekşi, şirketin Anadolu şehirlerini birbirine bağlayan en önemli ulaşım köprülerinden biri olduğunu aktardı.

Dünyanın 121 ülkesine uçtuklarını dile getiren Ekşi, "Dünyanın 121 ülkesine Türkiye'nin kültürünü, misafirperverliğini götürüyoruz. Dolayısıyla THY, Türk milletinin gurur kaynağı." ifadesini kullandı.

"2003 yılına kadar lokal bir havayoluydu"

Ekşi, THY'nin 2003 yılında büyük bir dönüşümle gelişmeye başladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"2003 yılına kadar THY, lokal bir havayoluydu. 2003 yılında Cumhurbaşkanımız dönüşüm vizyonunu başlattıktan sonra, THY ile Türk sivil havacılığında büyük bir gelişme yaşandı. THY, 15 yılda 5 kat büyüdü, 65 uçaktan 326 uçağa ulaştı. İşte bu büyüme THY'nin, Türk milletinin ve Anadolu'nun başarısıdır."

"2023'e kadar yeni bir THY ortaya çıkaracak"

Sahip oldukları 326 uçağa ek olarak 230 uçak siparişlerinin olduğunu belirten Ekşi, "THY, 2023'e kadar yeni bir THY ortaya çıkaracak, yolcusunu ikiye katlayan bir THY ortaya çıkacak. THY bugün kalitesiyle ön plana çıkan bir havayolu haline geldi. Havacılık büyüyor, gelişiyor, istihdama ihtiyaç var. Özellikle üniversite okuyan öğrenciler havacılıkta hangi mesleğe girebilirim diye kendi kariyer planını yapması gerekiyor." dedi.

"301 havalimanına uçuyoruz"

Dünyanın en çok noktasına uçan havayolu unvanına sahip olduklarını hatırlatan Ekşi, "Dünyada 121 ülkeye, 302 şehire ve 301 havalimanına uçuyoruz. Biz bununla yetinmiyoruz. Aynı zamanda yaptığımız anlaşmalarla ilave 191 noktaya ve 44 ülkeye uçuyoruz. THY, dünyada her yere yolcusunu ulaştırabilen global bir dünya hava yolu şirketi haline geldi." diye konuştu.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/bilal-eksi-yeni-bir-thy-ortaya-cikaracagiz.html Mesajı Paylaş

canıtez

Türk Hava Yolları, Skytrax derecelendirmelerine katılmama kararı aldı

THY'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Yolcu memnuniyetini ve deneyimini birinci önceliği addeden bayrak taşıyıcı havayolu, yolcuların markaya yönelik derecelendirmesi ve geri dönüşlerinden edindiği birikim ile ürün, hizmet ve kalite süreçlerini geliştirme yönündeki adımlarını kararlılıkla sürdürecektir.

29 Ekim 2018'de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte yolcularına sunduğu bütüncül marka deneyimini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen Türk Hava Yolları, bundan sonraki süreçlerde doğrudan yolcu deneyimini esas alan değerlendirmeleri dikkate alacaktır."

THY yaklaşık 10 yıldır Skytrax değerlendirmelerine katılıp çok sayıda ödül almıştı.

http://www.kokpit.aero/skytrax-ten-cikiyor Mesajı Paylaş

canıtez

THY 3. Havalimanı ikramında Do&Co ile yakınlaşıyor

Türk Hava Yolları, 3. Havalimanı'na geçişle birlikte uçak ikramında uzun yıllardır ortaklık yaptığı Do&Co ile yollarını ayırma kararı almıştı. THY, Singapurlu SATS ile yeni ikram şirketi için görüşmelere başlamıştı.

Ancak son günlerde ilginç bir gelişme yaşandı. THY ile Singapurlu şirket arasındaki görüşmeler tıkandı. Bunun üzerine THY uçak ikramında operasyonun devamı için tekrar Do&Co ile görüşmelere başladı.

Kokpit.aero'ya ulaşan bilgiye göre, THY ile Do&Co 3. Havalimanı'nda devam etmek için görüşmelerde ciddi aşamanın kaydedildiği öğrenildi.

THY ve Avusturya merkezli Attila Doğudan'ın sahip olduğu Do&Co, 2006'da ortak şirket kurmuştu. Turkish Do&Co adı verilen şirket 2007'de faaliyete geçmişti.

http://www.kokpit.aero/thy-doco-yakinlasmasi Mesajı Paylaş

canıtez

THY, ekstra uzun menzil için Boeing 777X'e bakıyor

Dünyanın en çok noktasına uçan Türk Havayolları'nın uzun menzilli uçak aradığı, Boeing 777X modeli ile yakından ilgilendiği belirtildi.

The National Gazetesi'ne demeç veren THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 303 noktaya uçtuklarını, çok iyi bir hat dağılımı yaptıklarını şimdi de frekans arttırmak istediklerini söyledi.

Ekstra uzun menzilli hatlar için yeni uçak alımı konusuna da değinen Aycı, yeni nesil geniş gövde yolcu uçağının filo planlamasına etkileri konusunda çalıştıklarını vurgulayarak, "Hala bazı hesaplamalar yapıyor ve uzun menzilli hatlar üzerine görüşmeler yürütüyoruz. Hesaplamalarımız sonrasında uçağın uygunluğunu gördüğümüzde bir karar verebiliriz" diye konuştu.

 Aycı, uzun menzilli uçak için kesin siparişi vermeden önce uçağın bir süre Türk Hava Yolları filosunda denenebileceğini de kaydetti.

Boeing'in daha küçük olan 777-8 modelinin menzili 16.110 kilometre. Bu, İstanbul'dan Sydney'e aktarmasız bir uçuş için yeterli. Daha büyük modeli 777-9 ise duraksız 14.075 kilometre yol kat edebiliyor.

Aycı, Boeing 777X örneğini verse de Airbus'ın da A350-1000 modeli ile yarışa katılabileceği belirtiliyor. THY son uçak alımında siparişleri Boeing ve Airbus arasında dengeli şekilde dağıtmış, 25 adet A350-900 ve 25 adet 787-9 siparişi vermişti.

http://www.kokpit.aero/thy-boeing-777x-alabilir Mesajı Paylaş

canıtez

THY'ye 2 adet A330-200 ve 2 adet Boeing 737-800 geliyor

AerCap şirketinden kiralanan, Türk Hava Yolları'nda TC-JIY ve TC-JIV tescilleriyle uçan ve geçen yıl Rus Havayolu şirketi Nordwind'e kiralanan 2 adet Airbus A330-200 tipi uçak THY'ye geri döndü.

THY renklerine boyanan uçakların tescili henüz belli olmazken yeni tescil verilebileceği veya eski isimleriyle sefer yapabileceği belirtildi.

Öte yandan THY filosuna 2 adet Boeing 737-800 tipi uçak daha katılıyor. Daha önce SunExpress ve Anadolujet adına uçan iki uçağın yeni tescille önümüzdeki günlerde THY filosuna katılması bekleniyor.

3.3 yaşında olan uçaklardan biri  Nordwind için şirket bu uçağı almaktan vazgeçmesi üzerine AerCap uçağı SunExpress'e kiralamıştı. Diğer uçak ise bu uçağın kardeşi TC-SCE. 3 yaşındaki Boeing 737-800 tipi uçak SunExpress'ten 2015 yılında 2017 yılına kadar Anadolujet adına operasyon yaptı.

http://www.kokpit.aero/thy-filosuna-dort-yeni-ucak Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter