THY'den Haberler

Başlatan Sihirbaz, Mar 28, 2016, 06:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

canıtez

THY'ye Yeni Kargo Uçağı

Türk Hava Yolları filosunun en yeni uçağı İstanbula geldi. TC-JOZ kuyruk tescilli Airbus A330 -243F tipi kargo uçağı, Fransa'nın Toulouse kentindeki Airbus tesislerinde uçuş testlerini tamamlamasının ardından dün gece İstanbula ulaştı. Böylece Turkish Cargo'nun filosundaki uçak sayısı 12'ye ulaştı.

Öte yandan  Türk Hava Yollarının filosuna geçtiğimiz hafta katılan TC-JTR tescilli Airbus A321 tipi uçağına Atatürk Havalimanı'nda uçucu personeli araç çarptı. Gaziantep-İstanbul seferini gerçekleştiren THY uçağı, akşam saatlerinde Atatürk Havalimanına inişinin ardından uçucu ekibi almak için gelen midibüslerden biri THY uçağının radomuna çarptı.

Mesajı Paylaş

canıtez

THY Filosuna bir Airbus A330 daha

Birkaç gün önce THY Kargo bünyesine katılan Airbus A330-200'ün ardından dün de yolcu filosuna bir Airbus A330-300 katıldı.

Uçak Intrepid Aviation Partners şirketinden kiralandı. TC-LOF kuyruk tescili alan uçak, İsviçre'nin Zürih kentinde THY için hazırlanıyordu. Skymark Airlines'ın A330 siparişi uçaklarını almaktan vazgeçmesi nedeniyle uçaklar Amerikalı IAP tarafından alınmıştı.

Bu firmadan alınan ilk uçağı geçtiğimiz Aralık ayında filosuna dahil eden THY, ikinci uçağını ise dün akşam saatlerinde İstanbul'a getirdi. Atatürk Havalimanı'na iniş yapan TC-LOF tescilli uçakla birlikte THY filosundaki A330-300 sayısı 32'ye yükselmiş oldu. Mesajı Paylaş

canıtez

RUSYA'DAN THY'YE İKİ ÖDÜL

Rusya Sivil Havacılık Kurumu, Türk Hava Yolları'na Rusya'daki yabancı hava yolları arasından "En iyi ekonomik sınıfa sahip havayolu şirketi" ve "En iyi kabin içi eğlence sitemine sahip havayolu şirketi" ödülüne değer gördü

National Aviation Infrastructure Show havacılık fuarında gerçekleşen ödül töreninde THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, ödülleri Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov'un elinden aldı. Fuarda açtığı stantta aldığı ödülleri sergileyen THY, fuar boyunca ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

THY daha önce de 2010 ve 2011 yıllarında iki yıl üst üste Kremlin Sarayı'nda takdim edilen Rusya'da ulaştırma alanında verilen en büyük ödül olan "Altın At Arabası" (Zolotaya Kolesnitsa) ödülüne çeşitli dallarda değer görülmüştü. Geçtiğimiz yılın ilk altı ayı iki ülke arasında yaşanan uçak krizi nedeni ile Türkiye'ye turizm faaliyetlerinin yasaklı olmasından dolayı yolcu sayısı çok düşen THY, yasakların kaldırılması ile çok hızlı toparlanarak yolcu sayısını artırarak bir de rekora imza atmıştı.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizi avantaja çeviren THY, 2016 Ağustos ayında Ankara, Antalya ve İstanbul'dan Moskova'ya gerçekleştirdiği sefer sayılarını arttırarak bir günde Moskova'ya gerçekleştirdiği karşılıklı uçuş sayısını 11'e yükselterek bir rekora imza atmıştı. Mesajı Paylaş

canıtez

THY, CEZAYİR-ANTALYA SEFERLERİNİ DUYURDU

Türk Hava Yolları (THY), karşılıklı Antalya-Cezayir seferi başlatıyor.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 120 ülkede 296 noktaya uçuş sağlayan bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi, 2017 yaz sezonunda kapsamlı networküne Antalya-Cezayir-Antalya seferlerini de ekleyecek.

Antalya-Cezayir güzergahında düzenlenecek karşılıklı seferler, 8 Temmuz itibarıyla haftada üç gün icra edilecek.

THY direkt düzenleyeceği bu seferlerle yolcularına, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya ile Cezayir arasında doğrudan ulaşım imkanı sağlayacak.

Cezayir-Antalya seferler saatleri;

UÇUŞ BAŞLANGIÇ    BİTİŞ          GÜNLER                                      KALKIŞ                 VARIŞ
TK659 08.Tem.2017 23.Ağu.2017 Pazartesi, Çarşamba, Cumartesi. Antalya 23:50 2:00 Cezayir+1
TK660 09.Tem.2017 24.Ağu.2017 Salı, Perşembe, Pazar                Cezayir 03:00 8:35 Antalya

http://www.airlinehaber.com/thy-cezayir-antalya-seferlerini-duyurdu/ Mesajı Paylaş

canıtez

AnadoluJet'in Dalaman ve Merzifon uçuşları başlıyor

AnadoluJet 1 Mart'tan itibaren İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Dalaman ve Merzifon'a karşılıklı olarak sefer başlatıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Dalaman ve Merzifon'a, açılışa özel, her şey dâhil tek yön 69.99 TL'den başlayan kampanyalı fiyatlarla uçulabilecek. Mesajı Paylaş

BHavaci

Türk Hava Yolları, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden Ocak 2017 dönemine ilişkin trafik sonuçlarını paylaştı.

THY Yıla Düşüşle Başladı
Türk Hava Yolları, 2016'nın Ocak ayında 4,7 milyon olan toplam yolcu sayısına ulaşmışken 2017 yılının aynı döneminde %12,0 düşüşle 4,1 milyon yolcuya ulaştı. Yolcu sayısındaki düşüşün iç hatlarda %5,1, dış hatlarda %17,0 oranında olduğu açıklandı.

http://bagimsizhavacilar.com/thy-ocak-2017-trafik-sonuclarini-acikladi/ Mesajı Paylaş

anafor2016

TÜRK HAVA YOLLARI ZARAR AÇIKLADI
Türk Hava Yolları , Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na geçici vergi beyannamesini sundu. Gelir İdaresi Başkanlığı'na sunulan beyannamede Türk Hava Yolları, 2016 yılının 4.döneminde 6.5 milyar TL zarar açıkladı.

http://www.airlinehaber.com/turk-hava-yollari-zarar-acikladi/ Mesajı Paylaş

canıtez

THY, 4 Nisandan itibaren Rusyada iki şehire doğrudan sefer başlatıyor. Bu şehirler Vonenej ve Samara. Halen Moskova bağlantılı olarak gerçekleştirilen Samara seferleri 4 Nisandan itibaren doğrudan yapılacak. Mesajı Paylaş

canıtez

THY'YE ÜÇ ÖDÜL BİRDEN

Türk Hava Yolları, uçak finansmanı alanında 3 ödüle lâyık görüldü

Dünyadaki yükselen piyasa kredilerine odaklı tek entegre pazar istihbarat platformu olan ve hem online hem de yazılı ortamda faaliyet gösteren "Bonds & Loans"un bu yılki değerlendirme sonuçlarına göre Türk Hava Yolları, uçak finansmanı dalında; "Yılın En İyi Ulaştırma ve Taşımacılık Finansmanı", "Yılın En İyi Ticaret ve İhracat Finansmanı" ve "Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı" ödüllerinin sahibi oldu.

İstanbul'da gerçekleştirilen ödül törenine, markayı temsilen Türk Hava Yolları Finansman Başkanı Ayşegül Denli katıldı. Ödülleri, bayrak taşıyıcı adına teslim alan Denli; "Küresel ölçekte oldukça zor bir yıl olan 2016 genelinde, finansman dalında 3 ödüle birden lâyık görülmek bizler için çok önemli. Türk Hava Yolları ailesi olarak havacılığa dair her alanda başarı sağlamak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Bu gayretimizin süreklilikle takdir ediliyor olması ve 'Bonds and Loans' gibi önemli kuruluşlarca ödüllendiriliyor olmak bizim için hem gurur hem de motivasyon kaynağı." dedi.

Türk Hava Yolları, Eylül- Kasım 2015 döneminde teslimi gerçekleşen, 3 A321-200 uçaklarının finansmanıyla "Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı" dalında ikincilik ödülüne lâyık görüldü. Uçak finansmanı noktasında öncelikli hedefi, uzun vadeli ve çeşitlendirilmiş ucuz fon kaynağı elde etmek olan havayolu şirketi, Japon sermaye ve bankacılık piyasasına erişim sağlayarak yeni bir fon kaynağını portföyüne ekleyip, bölgesel risk alanını da çeşitlendirmiş oldu.

Dahası, bu işlem sayesinde uçak değerinin tamamı Japon öz sermayesiyle birleştirilerek, düşük maliyetle finanse edildi. Bu anlaşma, dünya çapında uçak finansmanında bugüne kadar JPY cinsinden yapılan ilk EETC (Geliştirilmiş Teçhizat Karşılığı Temlik Sertifikası) olma özelliğini taşırken, klasik EETC yapısına JPY sermaye piyasası entegre edilerek literatüre yeni bir finansman çeşidi olarak kazandırıldı. Bu işlevsel yapı sayesinde birçok uçak çok yönlü sınıflandırmaya dâhil edilerek, yükümlüden daha yüksek kredi notuna sahip Japon bankalarından likidite desteği de elde edildi.

Türk Hava Yolları, 2015 yılı Eylül ayında teslim alınan 1 B777-300ER uçağının finansmanı ile de "Yılın En İyi Ticaret ve İhracat Finansmanı" dalında ikincilik ödülüne lâyık görüldü. Toplam finanse edilen miktar 16,8 Milyar JPY oldu. Bayrak taşıyıcı havayolu aynı zamanda, Mayıs- Ağustos 2016 arasında teslimi gerçekleşen 1 B777-300ER ve 8 B737-800 uçaklarının finansmanıyla "Yılın En İyi Ulaştırma ve Taşımacılık Finansmanı" dalında üçüncülük ödülüne layık görüldü. Toplam finanse edilen miktar 430 Milyon Euro olurken, küresel taşıyıcı uyguladığı finansal kiralama yöntemi ile seçkin ve yenilikçi bir finansmanı başarıyla tamamlamış oldu.

Ödül kazandıran her iki finansman modeli de; yenilikçi, sofistike ve türünün tek örneği olan finansman yapısı, U.S. Ex-Im garantisiyle ve aynı zamanda Fransız Vergi Kalkanlı Finansal Kiralamanın bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Uçak finansmanında ağırlıklı olarak tercih edilen USD para birimi yerine JPY cinsinden gerçekleştirilen bu finansman yapısı, Türk Hava Yolları tarafından başarılı bir şekilde uygulamaya geçirildi. U.S. Ex-Im Bank garantisi ile vergi avantajının birlikte kullanıldığı bu yapı, BNP tarafından aranje edilmiş olup; Türk Hava Yolları'nın hem ihracat garantisi, hem de vergi avantajı yakalayarak, bahse konu uçakları düşük maliyetle finanse etmesine olanak sağladı.

Türk Hava Yolları uygulamaya geçirdiği yenilikçi ve türünün tek örneği olan finansman modelleri sayesinde; Jane's Transport Finance, Global Transport Finance, Bonds & Loans ve Airfinance Journal gibi sektörün öncü değerlendirme kuruluşları tarafından 2006, 2008, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında çeşitli ödüllere lâyık görüldü. Türk Hava Yolları, uluslararası uçak finansmanı ödüllerindeki başarısını son 10 yılda 12 Milyar USD seviyesine çıkararak zirveye taşıdı.

Geçmiş Ödüller;
2006 Jane's Transport - Yılın Uçak Finansmanı Anlaşması (Orta Doğu)
2008 Jane's Transport - Yılın Finansal Kiralama Anlaşması (Avrupa)
2008 Airfinance Dergisi - Yılın Anlaşması (Avrupa)
2011 Jane's Transport - Yılın Uçak Finansmanı Anlaşması (Avrupa)
2012 Airfinance Dergisi - Yılın Havayolu
2013 Airfinance Dergisi - Yılın Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı
2013 Global Transport Finance - Yılın Finansal Kiralama Anlaşması (Avrupa)
2014 Bonds & Loans Awards - Yılın Yapılandırılmış Finansmanı (Türkiye)
2015 Airfinance Dergisi - Yılın Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı
2015 Airfinance Dergisi - Yılın Uçak Motoru Finansmanı
2015 Bonds & Loans Awards - Yılın Ticaret ve İhracat Finansmanı (Türkiye)
2015 Global Transport Finance - Yılın EETC Anlaşması (Avrupa)
2015 Airline Economics Aviation-100 Awards - Yılın Anlaşması (Avrupa)
2015 Airline Economics Aviation-100 Awards - Yılın Anlaşması (Editör'ün Seçimi)
2015 Airfinance Dergisi - Yılın Vergi Kalkanlı Uçak Finansmanı
2015 Airfinance Dergisi  - Yılın Sermaye Piyasaları Finansmanı

http://www.airkule.com/haber/THY-YE-UC-ODUL-BIRDEN/26377 Mesajı Paylaş

canıtez

THY'ye ITB Berlin'de 'en iyi' ödülü

Türk Hava Yolları (THY), ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'nda, Pacific Area Travel Writers Association (PATWA) tarafından düzenlenen etkinlikte "en iyi uçak içi ikram veren havayolu" ödülüne layık görüldü.

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, 1998'de Sri Lanka'daki Pasifik Alanı Seyahat Birliği (PATA) Konferansı'nda kurulan PATWA, bölgenin önemli seyahat yazarlarından oluşan profesyonel bir organizasyon olarak faaliyet gösteriyor.

Turizm organizasyonları bünyesinde düzenlediği etkinliklerle 1999'dan itibaren yılda üç kez başarılı kurum ve kuruluşları ödüllendiren PATWA'nın bu yılki etkinliklerinden biri, dün ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'nda yapıldı.

Etkinlikte, THY "en iyi uçak içi ikram veren havayolu" ödülüne layık görüldü. Ödülü, THY Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur teslim aldı.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thyye-itb-berlinde-en-iyi-odulu.html Mesajı Paylaş

canıtez

THY'ye bir A330-300 daha geldi

Türk Hava Yolları TC-LOA kuyruk tescilli Airbus A330 tipi yeni uçağını filosuna dahil etti.

Skymark Airlines'ın Amerikalı IAP firması tarafından alınan A330 tipi uçaklarından 3'üncüsünü filosuna dahil eden THY, A330-300 tipi uçak sayısını da 33'e yükseltti.

IAP'tan geçtiğimiz Aralık ayında bir uçak filosuna dahil eden THY, geçtiğimiz ay da 2'inci A330-300'ü almıştı.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thyye-bir-a330300-daha-geldi.html
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tehlikeli bir noktaya gidiyoruz. Alman havayolu Germania'nın Or-Gi (Ordu-Giresun) havaalanına yapmak istediği seferlere izin vermedik. Ama THY halen Almanya'da 13 farklı kente uçuş yapıyor. Eğer bir misilleme gelirse bundan THY zarar görecektir...

Ayrıca bazı Hollandalı turizm şirketlerinin de THY ile çalışmayı bırakacakları konuşuluyor. Mesajı Paylaş

canıtez

Dünyada Somali'ye uçan tek havayolu olan THY'ye yoğun çağrı var.

SOMALİ İÇİN THY'YE ÇAĞRIDA BULUNDU

Ünlü Hollywood yıldızı Ben Stiller, sosyal medya üzerinden paylaştığı video ile Somali için yapılacak yardım kampanyası dolayısıyla Türk Hava Yolları'na yardım çağrısında bulundu

Video paylaşım sitesi Youtube.com'da bir video yayınlayan Stiller, Somali'de kıtlık yaşandığını ve birçok insanın zor durumda olduğunu, bu insanlara yardım edilmesi gerektiğini belirtiyor. Ünlü aktör erzak yardımı yapmak istediklerini, ülkeye sadece Türk Hava Yolları'nın uçtuğunu hatırlatarak THY'den bir uçağını bu iş için ayarlanmasını istiyor.

Bir diğer sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden de 'Turkishairlines Help Somalia hashtag'i ile kampanya başlatıldı. Kampanyaya dünyanın her yerinden ünlü oyuncular, sanatçılar ve karikatüristler THY'ye seslendi.

#TurkishAirlinesHelpSomalia hashtag'i twitter'da dün geceden beri en çok konuşulan konular arasına girdi.

http://www.airkule.com/haber/SOMALI-ICIN-THY-YE-CAGRIDA-BULUNDU/26532

TÜM DÜNYA TÜRK HAVA YOLLARINA SESLENİYOR

Milyonlarca insanın kıtlık ve salgın hastalık riski ile karşı karşıya kaldırı Somali için tüm dünyadan Türk Hava Yolları'na yardım çağrısı yapılıyor.

Yabancılar tarafından sosyal medya sitesi Twitter'da başlatılan yardım kampanyası ile dünyanın her yerinden THY'ye seslenildi. Twitter'da dünya çapınca en çok konuşulanlar arasına #TurkishAirlinesHelpSomalia etiketi ile giren THY'ye ünlü Hollywood yıldızları, karikatüristler ve internet fenomenleri başta olmak üzere yoğun bir yardım çağrısı yapılıyor.

Ünlü Hollywood yıldızı komedyen Ben Stiller de #TurkishAirlinesHelpSomalia etiketine çektiği bir video ile katılarak THY'ye seslendi.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/tum-dunya-turk-hava-yollarina-sesleniyor.html

THY'DEN SOMALİ ÇAĞRISINA CEVAP

Türk Hava Yolları (THY), Somali'ye yardım için Twitter üzerinden #TurkishAirlinesHelpSomalia etiketiyle başlatılan kampanyaya resmi hesabından atılan "Somali. Sevgi ve yardım için yapılacak yolculuğun çağrısını aldık." mesajıyla cevap verdi.

Kıtlık ve salgın hastalık riski ile karşı karşıya kalan Somali'ye yardım için dünyadan milyonlarca kişi, dün geceden itibaren #TurkishAirlinesHelpSomalia etiketiyle mesajlarını paylaştı.

Sosyal medyada yoğun ilgi gören kampanya ile Somali'deki insanlara yardım edilmesi ve THY'nin kampanyaya destek olması talep edildi.

ABD'li film yıldızı Ben Stiller başta olmak üzere yabancı bazı oyuncular, komedyenler, karikatüristler ile dünyaca bilinen bazı internet fenomenleri etiketle Somali'ye yardım için THY'nin uçak tahsis etmesi çağrısında bulundu.

THY'nin resmi hesabından cevap

THY de bu çağrılar üzerine Twitter'daki resmi hesabı "@TK_TR" üzerinden bir mesaj yayımladı.

Mesajda, "Somali. Sevgi ve yardım için yapılacak yolculuğun çağrısını aldık." ifadeleri kullanıldı. THY'nin resmi Twitter hesabı "@TurkishAirlines"ta da "We ❤Somalia. We got the call for this meaningful flight." mesajı yazıldı.

Kampanyaya ilişkin THY'nin mesajları, yerli ve yabancı birçok hesap tarafından paylaşıldı ve yorum yapıldı.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de Twitter'daki hesabından daha önce "@TK_TR" üzerinden yayımlanan söz konusu iletiyi, "Biz zaten ve her zaman Afrika'yı da Afrikalıyı da seviyoruz. Çalışıyoruz..." mesajını da ekleyerek, yeniden paylaştı.

THY, Somali'nin başkenti Mogadişu'ya haftada 5 gün karşılıklı uçuyor.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thyden-somali-cagrisina-cevap.html Mesajı Paylaş

canıtez

TC-JUD FİLODAN AYRILDI

Türk Hava Yolları  filosundaki  TC-JUD kuyruk tescilli  Airbus  A319 tipi Bahçelievler burun isimli uçağı kira süresinin dolmasının ardından şirket filosundan çıkarılmıştı. THY adı altında son uçuşun Ekim 2016' da yapan uçak,iade bakımlarının tamamlanmasının ardından, leasing firması  ILFC tarafından kiralandığı  Shaheen Air  İnternational renklerine boyandı. Test uçuşlarının tamamlanmasının ardından uçak dün İstanbul'dan ayrılarak  Karaçi' ye uçtu.

http://www.airkule.com/haber/TC-JUD-FILODAN-AYRILDI/26564 Mesajı Paylaş

canıtez

THY'den Somali hamlesi

Türk Hava Yolları, (THY) geçen hafta sosyal medya fenomeni Jerome Jarre tarafından başlatılan ve kısa sürede Hollywood ve Amerikan spor dünyasının ünlü isimlerinin desteğini kazanan kampanya kapsamında Somali'ye 2 milyon dolar değerinde 60 ton insani yardım götürecek.

Kıtlıkla mücadele eden Somali halkına destek amacıyla sosyal medya fenomeni Jerome Jarre tarafından paylaşılan video kısa sürede milyonlara ulaştı.

Hollywood'un ünlü aktörlerinden Ben Stiller'in, geçen hafta sosyal medya hesabı Twitter'dan, "Eğer iki dakika ve yirmi saniyeniz varsa bunu izleyin" mesajıyla yayınladığı Somali'de yaşanan insani krizle ilgili paylaşımda Mogadişu'ya tarifeli seferler düzenleyen THY'den bölgeye gönderilecek yardımlar için bir uçak tahsis edilmesi çağrısında bulundu.

#TurkishAirlinesHelpSomalia (THY Somali'ye yardım et) etiketiyle başlatılan kampanyaya dünyanın her yerinden kullanıcılar destek verdi.

Türk Hava Yollarının resmi sosyal medya hesabından bu çağrıya cuma günü yanıt verilerek, Somali'ye gönderilecek insani yardım malzemeleri için bir uçak tahsis edileceği duyuruldu.

THY'den olumlu yanıt alınmasının ardından crowdfunding (kitle fonlama) sitesi GoFundMe üzerinden Somali'ye gidecek yardımlar için kampanya başlatıldı. Kampanyaya ilk 24 saatte 1,4 milyon dolar bağış yapılırken, toplam hedef olan 2 milyon dolara bugün ulaşıldı. Kampanyaya 75 bin kişi bağış yaptı.

Yardım kampanyasını düzenleyen Ben Stiller ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından bağış kampanyasıyla ilgili bağlantıyı paylaşarak, "Ben Stiller ve arkadaşları, Somali halkı için çok güzel ve ince bir çalışma yapıyor. Biz yardım etmeye hazırız." mesajı gönderdi.

Kalın'ın mesajı, Stiller tarafından takipçileriyle paylaşıldı.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thyden-somali-hamlesi.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter