THY'den Haberler

Başlatan Sihirbaz, Mar 28, 2016, 06:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

canıtez

THY Koltuk Kapasitesinde ilk 5 te


Havayolları ve havalimanlarıyla ilgili araştırma yapan İngiliz Resmi Havayolu Rehberi (OAG), 2017 yılı için koltuk kapasitesine göre dünyanın en büyük 15 uluslararası havayolunu açıkladı.

Uluslararası koltuk kapasitesinde 73.2 milyon ile dünyada ilk sırada Ryanair yer alırken onu 47.8 milyon koltuk kapasitesi sunan Easyjet ve 45.8 milyon kapasite sunan Emirates izledi.

Milli havayolumuz THY ise 32.1 milyon uluslararası koltuk kapasitesiyle dünya sıralamasında Lufthansa'nın ardından 5. sırada yer aldı.

Uluslararası koltuk kapasitesine göre en büyük 15 havayolu

Havayolu                         Koltuk adedi (milyon)

1.Ryanair                          73.2

2. Easyjet                          47.8

3.Emirates                         45.8

4.Lufthansa                       42

5. THY                               32.1

6. British Airways              32

7. American Airlines         26.8

8. Qatar Airways              25.7

9. Air France                    25.5

10.KLM                             25.2

11. United Airlines            23.8

12. Delta Airlines               21.4

13. Wizz Air                      19.8

14. Air Canada                 19.4

15.Norwegian                   17.3

Havayollarının 2016-2017 koltuk kapasitesi karşılaştırması da yayınlandı. THY, Katar, Cathay, Singapur, Etihad, Kore, Air Canada ve Asiana Havayolları geçen yıla oranla bu yıl koltuk kapasitesini azaltan şirketler oldu. THY'nin koltuk kapasitesi geçtiğimiz yıla oranla -0.3 oranında azaldı.

http://www.kokpit.aero/thy-uluslararasi-koltuk-kapasitesi Mesajı Paylaş

canıtez

#121
Ağu 12, 2017, 09:24 ÖÖ Last Edit: Ağu 12, 2017, 09:32 ÖÖ by Yönetim
THY, Nusret Gökçe ile proje peşinde


Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY'nin ilk 6 aylık faaliyet raporu sonrası Sabah Gazetesi yazarlarından Dilek Güngör'e konuştu. Aycı, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY) operasyonel giderlerinde yaptığı tasarruf, turizm sektöründe canlanma, yolcu sayısındaki artış, kur ve yakıt maliyetlerinin de gerilemesinin etkisiyle, ilk çeyrekteki zararını ikinci çeyrekte telafi etti. Şirketin ikinci çeyrekteki faaliyet kârı 189 milyon dolar oldu. Yolcu gelirlerini 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 5 artırarak 2.2 milyar dolara çıkaran THY, aynı dönemde kargo gelirlerini ise yüzde 29 artışla 327 milyon dolara taşıdı. Şirketin ilk yarı geliri 4.6 milyar dolar, faaliyet kârı ise 17 milyon doları buldu.

KALICI İYİLEŞME BAŞLADI, UÇAKLAR FULL

Bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, kalıcı iyileşmenin başladığını belirterek, "Nisan ayında take-off'un başlayacağını belirtmiştim. Şu anda yerde uçak kalmadı, hepsi full. Uçak ihtiyacımız var. 2018- 2019 öngörülerimizi gözden geçiriyoruz" dedi. Aycı, üçüncü çeyrek sonuçlarının ikinci çeyrekten daha iyi olmasını beklediklerini ifade ederek, "Sene sonu rakamları için şu anda ihtiyatlı davranıyorum. Bölgede ve dünyada kırılganlıklar var" diye konuştu.

GİDERLERDE YÜZDE 7 TASARRUF YAPTI

2016'da başladıkları gider tasarruf planına bu yıl da devam ettiklerini söyleyen Aycı, şöyle konuştu: "İkinci çeyrekte toplam operasyonel giderler yüzde 7 azalarak 2.5 milyar dolar oldu. Birim giderler de yüzde 10 düştü. Emsal havayolları arasında en düşük birim gidere sahip hava yoluyuz. Sektördeki global rekabete, yakın coğrafyada yaşanan istikrarsızlıklara ve kurdaki dalgalanmalara rağmen, THY nakit yaratmaya devam etti."

Super Bowl'da kalplere dokunacak

THY'nin Amerikan televizyon tarihinin en çok izlenen programı olan NFL (Amerikan Ulusal Futbol Ligi) Finali Super Bowl'da Morgan Freeman ile çektiği 'Dünya daha büyük, keşfet' temalı reklam filmi o dönemde çok konuşulmuştu. Hatta Batman vs Sperman ve Super Bowl reklâmı derken Kuzey Amerika'daki Google aramalarında THY'nin aranma oranı artmıştı. Aycı'ya bu defaki Super Bowl için bir planlama olup olupmadığı sorulduğunda, "Bu yıl daha eğlenceli, kalplere dokunacak bir mesaj vermek istiyoruz. Mesajımız netleşince de buna uygun bir reklâm yüzümüz olacak" dedi.

Dolulukta rekor yılı 2015'i yakaladık

Aycı, THY için 2015'in rekor yılı olduğunu belirterek, birçok alanda o seviyeye ulaştıklarını anlattı. 2015'te toplam doluluk yüzde 79.8, dış hat doluluk oranı ise yüzde 79.2'ydi. Temmuz 2017'de toplam doluluk 10.5 puan artışla yüzde 83.8, dış hat doluluk ise 10.7 puanlık artışla yüzde 83.2 oldu.

Nusret de 'Feel Good'a katılabilir

THY'nin, yeni projesi 'Fly Good, Feel Good' ile Dr. Halit Yerebakan öncülüğünde yolcuların uçuş deneyimini daha iyi noktaya getirmek istediğine de değinen İlker Aycı, dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz ile bir yayın yaptıklarını da hatırlattı. Aycı, Nusret ile de uçak içinde bazı aktiviteler yapmayı düşündüklerini belirtti.

Bilet fiyatını arz-talep dengesi belirler

Aycı'ya belli hatlarda bilet fiyatlarının düşük, bazı hatlarda da çok yüksek bulunduğu eleştirileri hatırlatıldığında ise bilet fiyatının tamamen arz-talep dengesine göre belirlendiğine işaret etti. Talebin düştüğü destinasyonlarda doluluğu artırmak için kampanyalar düzenlendiğini dolayısıyla da fiyatın gerilediğini söyledi.
Aycı, özellikle Tel Aviv çıkışlı yolcuların Amerika hattına çok destek verdiğine de değindi. Aycı, "Talep dalgalanmasını proaktif yönetiyoruz" dedi.

3. Havalimanı için tarih: 29 Ekim 2018

THY'nin 29 Ekim 2018'de 3'üncü Havalimanı'nda faaliyete başlama hedefiyle çalıştığını da aktaran İlker Aycı, "Seneye 29 Ekim'de Yeni Havalimanı'ndayız" dedi. Aycı, taşındıklarında bilet fiyatlarıyla ilgili bir kampanyanın düşünülebileceğini söyledi.

37.5 milyon
7 aydaki yolcu sayısı

64.4 milyar TL
36 bankayı geçen aktif büyüklüğü

16.7 milyar TL
6 aylık hasılat

664 milyon TL
İlk çeyrek faaliyet zararı

703 milyon TL
İkinci çeyrek faaliyet kârı

% 83.8
Temmuzda doluluk oranı

336
Uçak sayısı

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thy-nusret-gokce-ile-proje-pesinde.html Mesajı Paylaş

canıtez

THY Tiflis Uçuşlarını Artırdı


Türk Hava Yolları (THY), geçtiğimiz haftalarda Tiflis hattı için frekans artışına gitmişti. Frekans artış tarihi gelmeden Tiflis için yeni karar alındı.

THY Üretim Planlama Başkanlığı, halihazırda 21 frekans olan İstanbul-Tiflis hattındaki uçuş sayısının 20 Ağustos itibariyle 24'e yükseleceğini açıklamıştı.

Bugün yapılan açıklamada ise İstanbul-Tiflis hattının 28 Ağustos'tan itibaren 25 frekansa yükseleceği belirtildi.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thyden-tiflis-icin-yeni-karar.html Mesajı Paylaş

canıtez

THY Genel Müdürü İlker Aycı: Rekora Gidiyoruz


Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bu yıl rekora uçtuklarını söyleyerek yıl sonu hedeflerinin yüksek kâr olduğuna dikkat çekti. TRT'ye verdiği röportajda İlker Aycı yılın ikinci yarısında 186 milyon dolar kâr elde ettiklerini söyledi.

Aycı, Türk Hava Yolları yılın son çeyreğinde giderleri 8,9 oranında azalttığını belirterek, "Geçtiğimiz yılın sonlarına ve yılın başında yaşadığımız olumsuz durumların zararını yılın son çeyreğinde yapmış olduğumuz 386 milyon dolarlık kazançla dengeledik 186 milyon dolar kar elde ettik. Yıllara yayılan tecrübemiz sayesinde takım oyununa, aksiyonlara ve iş planlarına olan sadakatimiz ve çalışanlarımızın fedakarlıkları sayesinde krizden en az zararla çıktık. Yönetim kurulumuzun, bazı şirketlerimizin yöneticileri ve iş ortaklarımızın inancı da buna etkendi" dedi.

HİSSE SENETLERİ 9 TL OLDU

Borsadaki hareketliliğe de dikkat çeken Aycı "Hisse senetlerimiz 4,5 liradan 9,5 liraya yükseldi. Ancak THY hisseleri spekülatif  bir değer taşımıyor. Uzun vadede kazandıran hisseler konumunda. Kısa süreli ve spekülatif değer kazanıp kaybedecek bir kazanç düşünmeyin.

Çalışanlarımız geçtiğimiz yılın krizle atlatılması sebebiyle çok fedakarlık yaptı. Yönetim olarak biz bunun bilincindeyiz. 2017 yılının beklenildiği gibi iyi geçmesi sebebiyle çalışanlarımızın bu fedakarlıklarını boşa çıkarmayacağız"

KARGO YÜZDE 32 BÜYÜDÜ

"THY Kargo bu yıl tonajda %32 büyüme sağladı. Kargo da ise %29'luk bir artış söz konusu. Geçtiğimiz yıl pazarlara açılmak isteyen müşterilerimizi en hesaplı yoldan 55 noktaya ulaştırırken bu yıl  bu 55 noktaya 10 nokta daha ekleyerek 65'e çıkardık. Önümüzdeki yıl bu nokta sayısı 75 olursa kimse şaşırmasın"

THY NERELERE UÇMAYI HEDEFLİYOR

"THY bu yıl destinasyonlarına Phuket, Mauritius, Denpasar gibi noktaları eklemişti. Planlarımızda Cancun, Mexico City ve Sydney var. Bu noktalar şu an masamızda ve değerlendiriyoruz.

Avrupa ülkelerinin yapmış olduğu Türkiye'ye tatile gitmeyin gibi çağrıların yolcu sayısını etkilemediği ve bu yılki yabancı yolcu oranının %42 olduğunu ve bunun Türk Hava Yolları'nı etkilemediğini söyleyebilirim."

THY yönetimi olarak Türkiye'de ki zor noktalar Siirt, Zonguldak, Tokat gibi illerimize uçmak oralardaki vatandaşlArımızın yüzlerini güldürmek için çalışmalarımızın devam ettiğini ve çok kısa bir sürede seferlerin başlayacağının müjdesini vermek istiyorum. Bu seferler Borajetin kullanmadığı uçaklar mı olur yoksa  temin edilecek bölgesel uçaklarla mı olur önümüzdeki günlerde şekillenecek"

ANADOLUJET YENİLENECEK

"Anadolujetimizi önümüzdeki süreçte çevre yakın coğrafyamızda logosundan tutun herşeyiyle yenilenmiş bir şekilde dünyaya tanıtmayı ve bilinen bir low cost markası yapmayı planlıyoruz. Bu açıklama ile Anadolujet'in yakın coğrafyamızda yurtdışı uçuşlara başlayacağını da ekliyorum"

3. HAVALİMANINA BİLET SATIYORUZ

"Yeni yapılan 3. Havalimanı'nın 29 Ekim 2018 tarihinde muhteşem bir açılışla kullanılmaya başlayacağını ve yeni yapılacak havalimanının ülkemizin doğal bir hub olması sebebiyle hem toplanma hemde dağıtma merkezi olarak eşsiz bir konuma sahip olduğunu söyleyebilirim. 3. Havalimanımızın ülkemiz ve İstanbul ekonomisine oldukça kazanç sağlayacağından eminim. Ayrıca yeni havalimanımızda yeni bir dijital seistem üzerinde çalışılıyor. Örneğin havalimanının kapısından girdiğiniz gibi üzerinizdeki akıllı telefon sayesinde KİOSK ve kontuarda zaman kaybetmeden otomatik olara check-in inin yapılıp bagaj fişleriniz hazırlanacak. Çünkü biz sizi telefonunuzdan tanıyacağız. Zaman kaybetmeden uçuşunuzu yapabileceksiniz"

http://www.kokpit.aero/rekora-kosuyoruz Mesajı Paylaş

canıtez

THY Sierra Leone'den Hac operasyonlarına başladı


Sierra Leone'nin başkenti Freetown'a tarifeli uçuş gerçekleştirmeye hazırlanan Türk Hava Yolları (THY), ülkedeki ilk operasyonuna hacı adaylarını kutsal topraklara taşıyarak başladı.

AA muhabirinin THY Basın Müşavirliğinden edindiği bilgiye göre, hava yolu şirketi, ülkedeki ilk operasyonunu 17 Ağustos'ta Sierra Leoneli hacı adaylarını Suudi Arabistan'ın Cidde şehrine taşıyarak yaptı.

İlk gün 268 kişiyi Cidde'ye ulaştıran THY'nin, üç gün içinde 800 hacı adayını kutsal topraklara ulaştıracağı öğrenildi.

Ülkenin başkenti Freetown'daki Lungi Uluslararası Havalimanı'nda çalışmalara başlayan THY ekibini ilk gün Devlet Başkanı Yardımcısı Victor Foh ve Ulaştırma ve Havacılık Bakanı Leonard Balogun Koroma ziyaret etti.

Sierra Leone'ye ilk uçuşta yardım taşındı

Öte yandan THY, hacı adaylarını taşımak için ülkeye getirdiği ilk uçakta, aşırı yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında evsiz kalan ve yardıma muhtaç hale gelen Sierra Leonelilere yardım malzemesi taşıdı.

Türk Kızılayı ile yapılan iş birliği neticesinde, ülkeye gelen boş uçağa yaklaşık 20 tonluk yardım malzemesi yüklendi. Felaketin ardından ülkeye yurt dışından ulaşan ilk yardım malzemeleri, Ulaştırma Bakanı Koroma'ya teslim edildi.

Yapılan yardım dolasıyla duygulanan Devlet Başkanı Yardımcısı Foh da Türk halkına teşekkür ederek THY ve Kızılay yetkililerini, Cumhurbaşkanlığı makamına davet etti.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thy-sierra-leoneden-hac-operasyonlarina-basladi.html Mesajı Paylaş

canıtez

THY 5 UÇAĞINI YENİLİYOR


Türk Hava Yolları, yolcu memnuniyetini artırmak için filosundaki Airbus 330-200 tipi 5 uçağın içini 141 milyon liraya yeniliyor. THY tarihindeki en büyük modifikasyon projesi olan çalışma sonucu yenilenecek uçaklar filoya katılan yeni uçaklara benzetilecek. Yaklaşık bir yıl süren tasarım ve program yönetim sürecinin ardından 20 Mart tarihinde ilk Kayseri adlı uçakla yenileme çalışması başlamıştı. Tüm uçakların dönüşümünün önümüzdeki kış aylarında tamamlanması hedefleniyor. Yenileme yolcu memnuniyetini artıracak. Çalışmada yenilenen ilk uçak Kayseri adlı TC-JNE kuyruk tescili Airbus 330 tipi uçak oldu.

İNTERNET DE VAR

Uçaklara, filoya katılan yeni uçaklarda olan internet bağlantı sistemi de konuldu. İlk uçağın kabin içi modifikasyonun tamamlanması nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene katılan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Gerçekten çok güzel bir çalışmaya imza atılmış. Kabindeki eksikliklerimizi gidermek için yeni ekipler kurduk" dedi.

http://www.airkule.com/haber/THY-5-UCAGINI-YENILIYOR/27994 Mesajı Paylaş

canıtez

THY hedeflerini revize etti


Türk Hava Yolları, 2017 yılına ilişkin revize ettiği hedeflerini duyurdu. THY'den KAP'a yapılan açıklamda toplam 69 milyon yolcu hedeflendiği belirtildi.

THY açıklaması:

Ortaklığımızca  kabul edilen 2017 yılı revize hedef ve beklentileri aşağıdaki gibidir:

Trafik Gelişimi

-2017 yılında iç hatlarda 31 milyon; dış hatlarda 38 milyon olmak üzere toplam 69 milyon yolcu taşınması hedeflenmektedir.
-Toplam %2 artışla 175 Milyar AKK'ya ulaşılması planlanırken yolcu doluluk oranının %77-78 aralığında olması beklenmektedir.
-2017 yılında %23 artış ile 1.100 bin ton kargo taşınması hedeflenmektedir.

Finansal Gelişim (Solo)

-2017 yılında toplam akaryakıt tüketiminde %2 artış öngörülmektedir.
-2017 yılı hedge dahil ortalama jet yakıtı maliyetinin ton başına 570 USD olacağı varsayılmaktadır.
-Yaklaşık 10,3-10,5 Milyar USD gelir elde edilmesi hedeflenmektedir.
-Birim giderlerde %4-%6 arasında düşüş hedeflenmektedir.
-%21-%23 arasında EBITDAR marjı hedeflenmektedir.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thy-hedefini-acikladi-65913.html Mesajı Paylaş

saladin

Turkiye'de habercilik super. Kopyala yapistir, bilgi vermeye, anlamaya falan gerek yok. Insan bir daha onceki rakam nedir onu arastirma zahmetine katlanir en azindan. Cok mu zor, eger bunu becerecek adamin yoksa, ara THY'yi daha once ne kadar dusunuyordunuz de. 5 dakikalik is.
Mesajı Paylaş

canıtez

AVRUPADA KOLTUK KAPASİTESİNDE THY HAVALİMANI KAPASİTESİNDE İSE AHL ÜÇÜNCÜLÜĞE OTURDU


THY, temmuz ayında yüzde 13.6'lık büyüme ile sunduğu koltuk kapasitesinde Avrupa'da Lufthansa'yı geçerek üçüncülüğe oturdu. Havalimanı kapasitesinde ise İstanbul Atatürk Havalimanı Frankfurt'u geride bırakarak üçüncülüğe oturdu.

ROUTESONLINE tarafından hazırlanan Avrupa havacılığının Temmuz 2017 rakamlarına Türkiye damga vurdu. Haziran ve Temmuz ayları karşılaştırıldığında Türk Hava Yolları (THY) yüzde 13.6'lık büyüme ile koltuk kapasitesinde Avrupa'da Lufthansa'yı geçerek üçüncülüğü elde etti. İlk iki sırada ise İrlandalı Ryanair ile İngiliz Easyjet yer alıyor. Yani THY, Avrupa'daki lowcost firmalar dışında ana taşıyıcılar arasında en çok koltuk sunan şirket oldu.

https://www.airlinehaber.com/koltuk-kapasitesinde-thy-havalimani-kapasitesinde-ise-ahl-ucunculuge-oturdu/ Mesajı Paylaş

putty

THY'ye Süper Jumbo jet


Türk Hava Yolları (THY) Boeing ile 747-8i Süper Jumbo Jet pazarlığına oturdu. Liste fiyatı üzerinden yaklaşık 3 milyar dolarlık alım gerçekleşirse, THY çok uzun menzilli hatlarda 410 koltuklu 747-8i ile uçmaya başlayacak.
TÜRK Hava Yolları (THY), dünyanın en büyük yolcu uçaklarından Süper Jumbo Jet olarak da bilinen Boeing 747-8i'den 8 adet almak için masaya oturdu. Leasing olarak adlandırılan finansal kiralama yöntemi ile filoya katılımı planlanan uçaklar, THY'nin en uzun seferlerinde kullanılacak. Alım gerçekleştiğinde THY, aynı gün birden fazla sefer yaptığı noktalara uçuşları bire düşürecek. Üç uçuşlu hatlarda ise iki sefer 747-8i ile yapılırken bir uçuş da Boeing 777-300ER'lar ile gerçekleşecek. Bu alım hayata geçerse imalatı azaltılan dört motorlu 747 Jumbo yeniden doğacak.


http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-cebeci/thyye-super-jumbo-jet-40570200 Mesajı Paylaş

canıtez

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi:THY Jumbo Jet Almayı Düşünmüyor


"Türk Hava Yolları Boeing ile 747-8i Süper Jumbo Jet pazarlığına oturdu" şeklinde basına yansıyan haberler yeni bir boyut kazandı.THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY'nin 747-8 almayı düşünmediğini açıkladı. THY'yle ilgili yaptığı haberlerle bilinen Air Transport World Muhabiri Kurt Hofmann‏, dün akşam attığı twitte Bilal Ekşi'nin kendisine THY'nin Boeing 747-8 almayı düşünmediğini söylediğini yazdı. Hatırlanacağı üzere Hürriyet Gazetesi Yazarı Uğur Cebeci Türk Hava Yolları'nın Boeing ile 747-8i Süper Jumbo Jet pazarlığına oturduğunu yazmış, liste fiyatı üzerinden yaklaşık 3 milyar dolarlık alım gerçekleşirse, uzun menzilli hatlarda 410 koltuklu 747-8i ile uçmaya başlayacağını iddia etmişti.

http://www.airkule.com/haber/THY-JUMBO-JET-ALACAK-MI-/28136 Mesajı Paylaş

canıtez

THY'de hedef 500 uçak


Türk Hava Yolları (THY) Orta Avrupa Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Fatih Cığal, 2023 makro hedefleri kapsamında, 500 yolcu ve kargo uçağıyla operasyon yapan dünyanın en büyük 5 hava yollarından biri olmak bulunduğunu söyledi.

THY'nin İsviçre'de faaliyetlerine başlamasının 50. yılı dolayısıyla Zürih'te düzenlenen etkinliklere katılan Cığal, kurumun İsviçre ve dünyadaki hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cığal, İsviçre'nin kendileri için çok önemli bir nokta olduğunu vurgulayarak, "Çünkü, hem Türk soydaşlarımızın yaşadığı, hem de ciddi iş ortaklarımızın ve büyük müşterilerimizin olduğu, haftada 64 sefer gerçekleştirdiğimiz, yıllık yaklaşık 700 bin yolcu taşıdığımız bir pazar. Sadece Türkiye'ye değil, aktarmalı seferlerle Afrika'ya, Ortadoğu'ya, Hint yarım adasına hatta Güney Amerika'ya İsviçre'den ciddi oranda yolcu taşıyoruz." diye konuştu.

Öncelikli hedeflerinin, ülkeler arasındaki ticareti artırmak için hava yolu köprüsü oluşturmak olduğunu dile getiren Cığal, İsviçre'ye Zürih, Cenevre ve Basel kentlerinden günün her saat diliminde İstanbul'a uçuş gerçekleştirdiklerini anlattı. Türkiye'de yatırım yapmak isteyen İsviçrelilere günün her saatinde "en az zaman harcayarak" Türkiye'deki istedikleri noktaya alternatifli uçuş imkanı sağladıklarına dikkati çeken Çığal, bunun yatırım yapacak iş adamları için çok kıymetli olduğunu kaydetti.

"İSVİÇRE'DE HEDEF 1.5 MİLYON YOLCU TAŞIMAK"

Çığal, İsviçre-Türkiye arasında sadece yolcu değil, Turkish Cargo vasıtasıyla ciddi oranda kargo taşımacılığı yaptıklarının altını çizdi. Cığal, "Müşterilerimizin ürünlerini güvenilir ve en kısa sürede Türkiye'de ve İsviçre'de istedikleri noktaya aynı gün içerisinde ulaştırmış oluyoruz." ifadelerini kullandı.

İstanbul Atatürk Havalimanının kapasitenin kısıtlı olmasından dolayı istedikleri frekans sayılarına ulaşamadıklarına işaret eden Çığal, üçüncü havaalanının açılmasını heyacanla beklediklerini söyledi.

Çığal, yeni havaalanının açılmasıyla birlikte İsviçre'deki yıllık yolcu kapasitesini önümüzdeki 5 yılda 2 kat artırarak 1.5 milyon civarına çıkarmayı hedefledikleri bilgisini paylaştı.

THY'nin hedefleriyle ilgili bilgiler de paylaşan Cığal, şöyle konuştu:

"2023 makro hedefimiz kapsamında 500 yolcu ve kargo uçağıyla operasyon yapan dünyanın en büyük 5 havayollarından bir tanesi olmak var. Bu hedef doğrultusunda muhtemelen Avrupa'nın en fazla yolcu taşıyan, pazara ürün olarak en fazla koltuk sunan havayolu şirketi olacağız. 2017 başından şu ana kadar baktığımız zaman ulusal bayrak taşıyıcıları ya da tam servis veren havayolları arasında Avrupa'da en fazla koltuk kapasitesine sahip havayoluyuz. Düşük maliyetli havayolu şirketleri (Easyjet ve Ryanair) hesaba katıldığında ise üçüncü sıradayız."

"ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ"

Cığal, uçuş sayılarının az olduğu Güney Amerika ve Uzakdoğu Asya'da daha fazla noktaya sefer gerçekleştirmeyi planladıklarını belirterek, küresel ölçekte dünyada yolcuların ilk iki tercihi arasındaki yer alan havayolu şirketi olmayı hedeflediklerini vurguladı.Cığal, THY'nin uçuş noktası açısından dünyanın dördüncü büyük, uçulan ülke sayısı bakımından da dünyanın en büyük havayolu şirketi olduğunun altını çizdi.

İstanbul'da önümüzdeki yıl hizmete açılması beklenen yeni havaalanında operasyon yapmayı dört gözle beklediklerini dile getiren Cığal, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim'de operasyona başlamış olacağız. Böylelikle yıllık mevcut 65-70 milyon civarı yolcu kapasitesi olan İstanbul Atatürk Havalimanından ilk etapta 90 milyon yolcu kapasitesi olan bir havalimanına geçmiş olacağız. Bu ilave 20 milyonluk kapasite öncelikle bize daha fazla uçuş yapma imkanı sağlayacak. Transfer yolcularının bekleme sürelerinde de çok ciddi iyileşmeler olacak. Bu iyileşmeler bizim yolcularımıza çok daha kaliteli ürün sunmamıza, bunun da THY ürünlerinin daha fazla rağbet görmesine ve daha fazla yolcu taşımımamıza vesile olacağını bekliyoruz."

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thyde-hedef-500-ucak.html Mesajı Paylaş

canıtez

THY UZAKDOĞU'DA ORTAKLIK KURACAK


Aycı, THY olarak Çin'e ortaklıklar kurarak girmeyi hedeflediklerini ve önemli yatırımcılarla görüşmeye başladıklarını açıkladı. Havalimanı işletmeciliğinin masada olduğunu belirtti.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, "THY olarak gelecek dönemde hem büyümeyi hem de uluslararası ortaklıklarda Çin ve Hindistan'ı ortaklarımız arasına katmayı masamıza almış durumdayız. Çalışma arkadaşlarım Uzakdoğulu önemli yatırımcılarla görüşme içindeler. Çin'e ortaklıklar kurarak girmek istiyoruz. Çin'de havalimanı işletmeciliği, hava yolu şirketi ortaklığı gibi…" dedi.

SÖZÜN GEREĞİNİ YAPIYOR

Aycı, "Uluslararası Ekonomik Gelişme Zirvesi-Çin ve Hindistan Üzerinden Global Krize Bakış ve Türkiye" konferansında yaptığı konuşmada, THY'nin dünyanın en çok noktaya uçan hava yolu olarak , "İstikbal göklerdedir" sözünün gereğini THY'nin yapmaya çalıştığını söyledi.  Aycı, yeni havalimanı yapılmasının sebebinin dünyanın transfer merkezi olmak stratejisi olduğunu belirtti.

ÇİFT HANELİ BÜYÜME GELEBİLİR

Yurt dışına THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak gittiğini ancak Türkiye'nin Büyükelçisi durumuna dönüştüğünü aktaran Aycı, "Lufthansa CEO'suna şirketiyle ilgili soru soruyorlar. Ben gidiyorum bana Merkel'i soruyorlar. Bunlara cevap vermek zorunda kalıyoruz" dedi. Aycı, geçen yıl son çeyrekte 386 milyon dolar operasyonel kar elde ettiklerini anımsatarak, "büyümemizi önleyemiyoruz. Gelecek dönem büyümeyi ve uluslararası ortaklıklarda Çin ve Hindistan'ı ortaklarımız arasına katmayı masamıza almış durumdayız" dedi. Aycı, bu yıl çift haneli büyümenin gelebileceğini bildirdi.

https://www.airlinehaber.com/thy-uzakdoguda-ortaklik-kuracak/ Mesajı Paylaş

canıtez

Türk Hava Yolları'nın Yeni Simütör Merkezi Hizmete Girdi


Türk Hava Yolları'nın yeni Uçuş Eğitim Merkezi bugün düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın ev sahipliği ettiği açılış törenine çok sayıda davetli katıldı.

Dünya standartlarının üzerinde bir hizmet verme hedefiyle inşa edilen yeni uçuş eğitim merkezi, 56 bin metrekare arazi üzerinde 26 bin 500 metrekare kapalı alana sahip.

Bu devasa yapı Avrupa ve Ortadoğu'nun en büyük uçuş eğitim merkezi olarak da dikkat çekiyor.

Uçuş Eğitim Merkezi açılışında konuşan THY Uçuş Eğitim Başkanı Sedat Şekerci, "THY pilotlara tip eğitimlerini kendi uçuş eğitim merkezinde vermekte. Böylece hem kendi ihtiyacını karşılamakta aynı zamanda diğer havayollarına da eğitim satabilir durumda. Aynı anda 2 bin 260 kişiye hizmet sunabileceğiz. Halen 40'ın üzerinde yerli ve yabancı havayoluna hizmet vermeye devam ediyoruz. Bize her zaman destek veren yöneticilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Havelsan tarafından üretilen milli simülatörün de yer aldığı tesisin açılışında konuşan HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Taner Düvenci de proje süresince desteğini esirgemeyen Türk Hava Yolları personeline teşekkür etti.

THY'nin yeni Uçuş Eğitim Merkezi'nin açılışında bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı yeni simulatör cihazının yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek artık seri imalat zamanının da geldiğini söyledi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, "Ülkemizi havacılık sektörünün merkezi durumuna getirecek üçüncü havalimanı ile birlikte, eğitimli uçuş ekibi ihtiyacında da ciddi bir artışın kaçınılmaz olacağı aşikardır. Ülkemizin uçuş eğitiminde dışa bağımlılığını sonlandıran Uçuş Eğitim Merkezimiz ile uluslararası platformda rekabet gücümüzü ve dolayısıyla eğitim satışındaki payımızı artırarak ülke ekonomimize katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Bu amaç doğrultusunda dünyanın en büyük uçuş eğitim merkezlerinden biri olma hedefimize, açılışını gerçekleştirdiğimiz yeni yerleşkemiz ile ilerliyoruz" dedi.

THY KAPASİTE ARTIRDI

Atatürk Havalimanı, Florya yerleşkesinde 1993 yılından beri uçuş eğitim hizmeti veren Türk Hava Yolları, yeni Uçuş Eğitim Merkezi yatırımıyla mevcutta 10 adet olan donanımlı uçuş simülatörü sayısını 14'e, 58 olan sınıf sayısını ise 90'a çıkarmış oldu. Temin aşamasındaki 10 adet simülatör ile kısa bir sürede 24 adet tam uçuş simülatörüne ulaşılması hedeflenmektedir. Yeni eğitim merkezi ile birlikte bin 520 olan kişi kapasitesinde de yüzde 48'lik bir artış gerçekleşti. Böylece yeni eğitim merkezinde aynı anda 2 bin 260 uçuş personeli eğitim hizmetlerinden faydalanabilecek. İhalesi 22 Nisan 2016 tarihinde yapılan 55 bin 369 metrekare yerleşke alanı içerisinde 26 bin 500 metrekare kapalı alana sahip merkezde, güç kaynağı dinamik UPS ile kesintisiz eğitim hizmeti sağlanırken; otomasyon sistemi ile akıllı bina konseptinde tüm -  noktalar ve tüm cihazlar izlenebilir ve kontrol edilebilir duruma getirildi.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thyden-gorkemli-acilis-66146.html Mesajı Paylaş

canıtez

İLKER AYCI'DAN YENİ UÇAK ALIMINA İLİŞKİN AÇIKLAMA


Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY'nin yeni uçak alımlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede menzil, kapasite ve işletme maliyetleri açısından yeni jenerasyon uçaklar olması nedeniyle 'Boeing 787-900' ve 'Airbus A350' modelleriyle ilgilendiklerini açıkladı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY'nin yeni uçak alımları ve yeni uçuş rotalarına ilişkin basın mensuplarına değerlendirmede bulundu. Uçak alımlarıyla ilgili konuya değinen Aycı, menzil ve kapasitenin yanı sıra işletme maliyetleri açısından yeni jenerasyon uçaklar olması nedeniyle Boeing 787-900 ve Airbus A 350 modelleriyle ilgilendiklerini ifade etti.

Hedef, uçuş ağına Sidney ve Mexico City'yi eklemek

Mexico City ve Avustralya'nın Sidney şehrine 2018 yılında uçmayı planladıklarını kaydeden İlker Aycı, "Çalışmalarımızı tamamladığımız zaman uçak tipini ve gidiş şeklini seçmek konusunda en uygun kararı vermek istiyoruz. Sidney bizim ufkumuz, Sidney bizim vizyonumuzda var. Bizim için önemli. Mexico City'i de zaten biliyorsunuz. Bunlar üzerine çalışıyoruz" diye konuştu.

ABD'denin Florida eyaletinde etkili olan Irma Kasırgası'nın THY'yi nasıl etkilediğine de değinen Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, "Bizim için bu küçük bir mesele. Biz zaten tedbirliydik. Uçuşlarımızı önceden yolcularımıza enforme ederek, kestik. Sonra oradaki Türkleri almak üzere ek sefer koyduk" şeklinde konuştu.

https://www.airlinehaber.com/ilker-aycidan-yeni-ucak-alimina-iliskin-aciklama/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter