Havadan Atılan Güdümlü Topçu Roketleri

Başlatan orko_8, Mar 28, 2016, 12:12 ÖÖ

« önceki - sonraki »

orko_8

Havadan Atılan Güdümlü Topçu Roketleri

Roket
Topçu roketi
Güdümlü topçu roketi
Havadan atılan güdümlü topçu roketi

Şubat ayı sonunda İsrailli IAI (Israel Aerospace Industries) şirketi, Sky Sniper isimli yeni bir havadan atılan güdümlü silah sisteminin tanıtımını yaptı.

Sky Sniper aslında, savaş uçağından atılabilen, GPS güdümlü bir topçu roketi.

Roket, en yalın tanımı ile, roket motorunun yarattığı itki ile hedefe tevcih edilen mühimattır. Roket motoru ise, içerdiği yakıtı, havaya ihtiyaç duymaksızın yakıp yüksek bir etki gücü yaratan motor çeşididir. Bu yakıtın katı ya da sıvı halde türevleri kullanılabilir.

Topçu roketi, muharebe sahasında ateş desteği sağlamak üzere topçu birlikleri tarafından kullanılan rokettir. Çoğunlukla çok namlulu roketatar (ÇNRA) sistemlerinden fırlatılırlar. Geniş bir alanı baskılamak için kullanılırlar.

Güdümlü topçu roketleri, çeşitli güdüm - kontrol sistemleri ile isabet hassasiyeti artırılmış topçu roketleridir. Lazer, INS/GPS gibi sistemler ve kanatçıkları ve/veya itki motorları yardımı ile uçuş sırasında yörünge düzeltme ve vuruş aşamasında son manevra yapabilirler (Ör: GMLRS, Romah, Accular, WS-22, SS-AV-40)

Havadan atılan güdümlü topçu roketinin esprisi ise, roket gövdesinin yer çekimini zaten taşıyıcı platform ile yenmiş olmasıdır. Bu sayede menzili ve taşıyıcı platformun hızından dolayı uçuş hızı büyük ölçüde artmış olacaktır.

Basit ve bir o kadar da etkileyici bir inovasyon aslında. İlginçtir ki, son dönemde benzeri sistemler görülmeye başladı.

http://www.siyahgribeyaz.com/2016/03/havadan-atlan-gudumlu-topcu-roketleri.html Mesajı Paylaş

ocay

Mar 28, 2016, 02:48 ÖÖ Last Edit: Mar 28, 2016, 06:11 ÖÖ by ocay
Eline sağlık; bu grup füzeleri açıklayan çok güzel bir yazı olmuş.

Sanki topçu roketlerini bu görevle kullanmak Amerikan AGM-69 SRAM ya da Rus Kh-15 gibi katı yakıtlı füzelere benzer kabiliyetleri elde etmenin en maliyete etkin yolu gibi.

SRAM
http://forum.valka.cz/files/agm-69_179.jpg

Kh-15
http://en.valka.cz/files/ch15_102.jpg Mesajı Paylaş

murattekin

Aslında bunu neden biz düşünemedik diyebileceğimiz bir ürün ortaya çıkmış. Birçok sofistike füzenin yerine daha ucuz ve etkin bir yöntem. Tabii GPS-INS engellenmediği sürece. Burada aklıma ilkj gelen acaba Türkiye'de böyle bir ürün çıkar mı sorusu oldu. Sanıyorum teknolojik altyapımız buna uygun. Bakalım ilerleyen zamanda neler göreceğiz? Daha iyisini mi yaparız? Yoksa yaparmıyız? göreceğiz.

Edit: Belki çift güdümlüsünü yaparız. Kimbilir (Lazer+GPS-INS). Mesajı Paylaş
Murat Tekin

süper çavuş

Bizim güdümlü Kasırga 'nın havadan atılan türevi nasıl olur ,, karadan atıldığında 4,2 mach hıza 120km menzile ulaşıyorsa havadan atılırsa menzil ve hızda nasıl bir artış olabilir acaba ?? Mesajı Paylaş

anafor2016

Bu mühimmat havadan atildiginda kendi ekseni etrafında dönüyor mu? Mesajı Paylaş

murattekin

Bizim güdümlü Kasırga 'nın havadan atılan türevi nasıl olur ,, karadan atıldığında 4,2 mach hıza 120km menzile ulaşıyorsa havadan atılırsa menzil ve hızda nasıl bir artış olabilir acaba ??

Hocam Kasırga'yı hangi uçaktan atacaksın?   :o   C-130'mu?
Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Postulat

İrfan Sarp'ın anılarında karşılaşmıştım. Sanırım F-104'lerin zamanları, güdümsüz roketlerin uçaklarda kullanıldığı zamanlar. İrfan Sarp, bu roketlerin ateşlenmesinin jet motorunun stall hâline girmesine yol açabileceğinden bahsediyordu. Ayrıca bu soruna oldukça önemli bir yer ayırmıştı ki benim buradan anladığım roketlerin motoru stall hâline sokmasının nispeten sık karşılaşılır bir durum olduğudur. Yeni nesil motorlar, ki F-16'ların motorları pek de yeni sayılmaz, bu problemi aşabilir mi ? Eğer aşamaz ise bu risk alınabilir bir risk midir? Bu problemin proje mühendisleri tarafından göz önünde tutulduğu söylenebilir mi? Mesajı Paylaş

orko_8

Bu sistemlerde roket, uçaktan bırakıldıktan bir süre sonra motorunu ateşliyor. Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Elinize sağlık, yine güzel bir yazı olmuş.

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Üstadım roketler motorunu bırakıldıktan bir süre sonra ateşlese de stall riski pilotların durumsal farkındalığı ve silahın bırakma parametrelerine bağlı olarak hala mevcuttur kanaatimce. Lakin eğitimli pilotların elinde çok da yüksek olmasa gerekir. Lakin bu silahları kullanacak düşük bütçe ve eğitimli küçük ve demode hava kuvvetleri için risk devam ediyor.

Yazınızda bahsetmiş olduğunuz Pakistan kullanımındaki sistem ise oldukça hoşuma gitti. Bir türev geliştirmektense acaba direkt alım yapılabilir mi? Bizdeki F-16 lardan kullanılmak üzere. Hem kara hem deniz kullanımı çok mantıklı zira. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

putty

Uçağın bu işe uygun kendi mühimmatları varken niye topçu roketi uçaktan atılacak şekilde kullanılıyor. Mutlaka bunun için bir çok özellik eklenmiş topçu roketi uçak mühimmatına dönüşmüştür. Hani topçudan bir tane alıp uçağa takabiliyorsan anlarımda biraz uyarlamışsan bence saçma bir iş. Zaten benzer mühimmatları var uçağın aynı işi yapan. Mesajı Paylaş

süper çavuş

@Murattekin hocam Kasırga roketleri 525kg ağırlığında 4,7m boyunda çapıda zaten belli ,,
yukarıda bahsedilen motor sorununa yol açmayacak havadan atılan bir türevi rahatlıkla yapılabilir bence. Mesajı Paylaş

Yalquzaq

Mar 28, 2016, 03:13 ÖS Last Edit: Mar 28, 2016, 03:16 ÖS by Yalquzaq
Sayın orko_8'in yazısında örnek verdiği MARS roketi 306mm EXTRA güdümlü topçu roketinin hava-yer türevi. EXTRA ağırlık vb. olarak Kasırga roketinden çok da farklı değil. Mesajı Paylaş

putty

Mar 28, 2016, 03:34 ÖS Last Edit: Mar 28, 2016, 03:37 ÖS by putty
Herkes SDB leri konuşurken bu koca katı yakıtlı roketi uçağa koymak anlamsız. Yerine 1000 lb 500 lb kanatlı güdüm kiti kullanırız daha pratik değil mi. Menzili bile daha fazladır bundan belkide. Popeye dururken spice dururken israil niye kullansın bunu. Bir şeyler denemiş İsrail hep bir şeyler dener ama hepsi o kadar bence. Kimsenin bakıp "ulan ben nasıl düşünemedim" diyeceği bir şey yok ortada. Bir sürü itkili itkisiz kanatlı kanatsız ins li gps li iir güdümlü uçak mühimmatları var her boyda. Lojistik olarak karacılardan bir düzine emanet roket alalım kullanalım diyebiliyorlar ise o zaman bir aklı var ama hiç sanmıyorum illa ufak tefek farkları vardı. en azından uçağa bağlanmaları gerek hiç bir şey olmasa. Yani aksine lojistik karmaşa fazladan  hava kuvveti için. On çeşit aynı işi yapan bombayı stoklamaya gerek yok bir orduda. Mesajı Paylaş

HDS

Putty, Bu sistem zaten aslında SDB'nin modern olarak tam tersine olsun diye yapılmış. Müthiş bir kinetik enerjisi, engellenemezliği, yeterince can yakacak menzili var.

Seyir füzesini bile fark edersin. Belki izler, hedefine yaklaşınca belki vurusun. Sen attıysan, gidene kadar beklersin. Ama çok okkalı ve hedefini vuran oldukça uzun menzilli bir "top mermisi" gibi.  ;)

İsrailli elinde olsa Osirak saldırısını, yapacak olaydı belki bir çok İran hedefine saldırısını bunlarla yapardı. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter