Ağu 24, 2017, 01:07 ÖÖ

Eğitim

Başlatan dalamper, Mar 25, 2016, 09:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Bana sahtekarlık gibi görünüyor bu haberdeki olay. Forbes de haber olmuş filan ama bakıyorsun icat yapıcam insanları gençleştiricem filan diyor. Oluyomu öyle demekle.
Mesajı Paylaş

putty

Nis 18, 2016, 12:14 ÖÖ Last Edit: Nis 18, 2016, 12:17 ÖÖ by putty
Yerli cern de bir şeylerde üretiyorlar yoksa kimse bir kaç yüz milyon dolar ı insanlığın faydası için harcamaz bu ülkede
Daha önce okumuştum ama çok karmaşıktı ürettikleri şeyler hatırlamıyorum Mesajı Paylaş

kimlikci

Işıklar Askerî Hava Lisesi Komutanlığı Robot Proje Ekibi, birinci aşaması 02-03 Nisan 2016 tarihlerinde Hartford/Connecticut (ABD)'de, ikinci aşaması ise 07-10 Nisan 2016 tarihleri arasında Alameda/California'da yapılan RoboGames 2016 Uluslararası Robot Olimpiyatlarına katılmıştır.

Hava Öğretmen Üsteğmen Hüsnü TURHAN'ın danışmanlığında yarışmaya hazırlanan Işıklar Askerî Hava Liseli öğrencilerinden Ahmet KURİŞ ve İrfan AKARSU, katıldıkları iki kategoride de rakiplerini geride bırakıp, dünya birincisi olarak altın madalya almaya hak kazanmışlardır.

Söz konusu yarışmaya, 39 ülkeden 1000'in üzerinde okul katılmıştır. RoboGames 2016 Uluslararası Robot Olimpiyatları bu alanda; "Dünyanın En Geniş Katılımlı Robot Yarışması" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

Mesajı Paylaş

putty

Nis 18, 2016, 10:30 ÖÖ Last Edit: Nis 18, 2016, 10:33 ÖÖ by putty
Yine bir vatandaşımız yoktan enerji üreten makinasını basın ile paylaşmış
Mühendisler görünce şaşırmışlar
İstenirse büyük fabrikalarıda çalıştırabilirmiş.
Tabiki içinde şarj edilen aküsü var bununda. UPS yapmış galiba aslında ama söyleyipte canını sıkmaya gerek yok

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1226539-kendini-sarj-edebilen-jenerator-yapti

Mesajı Paylaş

dalamper

http://aa.com.tr/tr/guncel/turk-bilim-insanlari-antarktika-daki-calismalarini-tamamladi-/556314

Bu tür çalışmaları arttırarak ve bolca reklamını yaparak, gençlere bu tür yollar sunmanın yararlı olacağını düşünüyorum. En azından 10 gençten 1-2'si merak edip, araştırmaya başlasa şu anki durumda faydalı olacağını düşünüyorum. Mesajı Paylaş

kimlikci

Dağınık bir haldeki patent ve koruma mevzuatını teke indirecek yasa tasarısı Meclis'e sunuldu. Tasarı ile buluşu yapan kişiye en azından 3/1 oranında pay verilecek.

http://www.dunya.com/politika/tbmm/patent-ve-koruma-mevzuatini-birlestirecek-tek-yasa-mecliste-295920h.htm Mesajı Paylaş

kimlikci

Gelecek bir kaç yıl içerisinde mühendislik okuyan öğrencilere staj yapma zorunluluğu getirilmesi gündemde. Stajın 1 dönem olması bekleniyor Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Bu uzun dönemli staj işine TOBB Üniversitesi öncülük etti. Güzel bir çığır açtı. Diğerleri de yavaş da olsa bu dönüşümü yaşayacak ve pek çok sanayici ve öğrenci için önemli faydalar doğuracaktır. Toplum olarak beklenti ve destek ortaya konulmalı derim... Mesajı Paylaş

kimlikci

Üniversite sistemi sil baştan değişiyor

Önümüzdeki yıldan itibaren üniversite giriş sisteminde bazı değişiklikler yapılması gündemde. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı açıklamalarla üniversiteye girişte 2017 yılında açık uçlu soruların sorulmaya başlayacağını söyledi. YGS'yi yıl içinde birden fazla uygulamayı düşündüklerini belirten Prof. Dr. Saraç, bazı üniversite branşlarında kontenjan sınırlaması getirileceğini ve okullarda denetim yapıldıktan sonra kontenjan açılmasına karar vereceklerini kaydetti.

2017'de açık uçlu soru sorulabilir

Uzun yıllardır üzerinde durulan ve tartışılan çalışmalardan biri de 'açık uçlu soru' sorulması. Önümüzdeki yıl kısmi olarak açık uçlu sorulara geçilmesi mümkün. Bu konu inşallah bu sene değil, ama müteakip sene hayata geçirilebilir. Yani 2017 üniversiteye giriş sınavlarında belki daha az adayın girdiği testlerde az da olsa açık uçlu sorulara yer verilmesi kuvvetle muhtemel. İlk aşamada az kelimeli, belki tek kelimeli veya rakamlı cevapların arandığı sorular daha doğru bir yöntem olacaktır.

Okulun durumuna göre kontenjan açılacak

Eğitim süreci içinde vakit tayin etmeden yerinde denetim yaparak, altyapı, kütüphane imkanları, eğitim öğretimin niteliği, öğrenci memnuniyeti gibi konuları da inceleyeceğiz. Bundan sonraki kontenjanların değerlendirilmesinde bu konudaki raporlandırmalar da dikkate alınacak.

Bazı bölümlere sınırlama geliyor

Bu yıl belli programlar için üst limit tayin ettik. Genellikle talebin çok yoğun olduğu tıp ve hukuk gibi programlar. Son iki yıldır ön lisans sağlık programlarına da çok yoğun talep var. Bu yarın öbür gün için sistemde bir problem oluşturma potansiyeline sahip. Çünkü diğer taraftan Sağlık Bakanlığı "Tıpta, eczacılıkta ve diğer sağlık programlarında şu işgücü ihtiyaç analizlerine göre öğrenci kontenjanlarını azaltın" diyor. Bazı üniversitelerimiz ise neredeyse sınırsız kontenjan istiyor. Üniversitelerimizle birlikte bunu yönetmeye çalışıyoruz. Bu sene başta tıp ve sağlık programları olmak üzere süreç kontrolünü yapmaya da başlayacağız."

http://www.yenisafak.com/gundem/universite-sistemi-sil-bastan-degisiyor-2474837 Mesajı Paylaş

kimlikci

Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Toplantıları

Eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz döneminde yapılan toplantıdan bazı satır başları;

Yök Başkanı Yekta Saraç, "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması"nın "yeni YÖK"ün öncelikleri arasında olduğunu belirterek, üniversitelerin birbirinin benzeri olma yönünde eğilimleri bulunduğunu dile getirdi. Yeni kurulan üniversitelerin, Boğaziçi, ODTÜ, İstanbul gibi üniversitelerle yarışmalarının, kendilerini onlarla aynı misyona sahip olmaya zorlamalarının doğru olmadığına işaret eden Yekta Saraç, yeni kurulan üniversitelerin, bölgelerindeki kurumsallaşmasını tamamlamış üniversitelerin bölge için üretemeyecekleri, başaramayacakları işleri başarabileceğini savundu.
Üniversitelerin bir kısmının eğitimde, bir kısmının araştırma ve teknolojide, bazılarının da bölgesel kalkınmaya katkı sağlama odaklı farklılaşmasına ihtiyaç bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Saraç, "Bu şekilde, bu üniversitelerimiz eğitim süreci fonksiyonlarını yerine getirirlerken, araştırma sürecinde ise bölgeyle ilgili alanlarda ihtisaslaşabilecekler ve bölgesinin kalkınmasına önemli katkıda bulunabileceklerdir" diye konuştu.

http://www.kamusitesi.net/2016/01/universitelerde-bolgesel-kalknma-odakl.html

Mesajı Paylaş

sailordream

Yeni kurulan üniversite Boğaziçi ODTÜ İstanbul üniversitesinin başaramayacağı işleri başaracakmış.
Waov çok süper bir düşünce...
Şu ana dek bir yeni kamu üniversitesi hariç hiçbirisi bunu başarabilecek gibi görünmüyor o üniversitede kaybedecek hiçbir şeyi olmadığı için saldırıyor o sayede bir şeyler çıkarıyor. Geri kalanı düşük nitelikte mezün versin yeter gözü ile bakılıyor. Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

İhtisas üniversiteleri şart. Sallıyorum; işi gücü yazılım olan bir üniversiteden mezun olan bir öğrenci ile kıyıdaki bir üniversitenin bilgisayar bölümünden mezun olan kişi aynı yetkinlikte mezun olmayacaktır.

Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

kimlikci

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin eğitim, araştırma veya bölgesel kalkınma odaklı farklılaşmasına yönelik hazırlanan plan kapsamında, 5 pilot üniversite ile kasım ayında çalışmaların başlatılmasının hedeflendiğini bildirdi.

YÖK Başkanı Saraç, "Üniversitelerin mevcut durumuna baktığımızda ve bunları değerlendirdiğimizde maalesef mevcut sistemin tümünde birbirinin benzeri olma yönünde bir eğilimin mevcut olduğunu görüyoruz" ifadesini kullandı.

Özellikle yeni kurulan üniversitelerin, kurumsallaşmasını tamamlamış üniversitelerin o bölge için üretemeyecekleri, başaramayacakları işleri başarabileceklerine işaret eden Saraç, şöyle konuştu:
"Böylelikle üniversitelerimizin bir kısmının eğitimde, bir kısmının araştırmada, bazılarının da bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak odaklı farklılaşmasına ihtiyaç var. Bu şekilde, bu üniversitelerimiz eğitim ve araştırma süreçlerinde ihtisaslaştıkları takdirde, eğitim ve araştırma süreçlerinde bölgeyle ilgili alanlarda tematikleşebilecekler ve bölgenin kalkınmasına önemli katkıda bulunabileceklerdir. Nicel büyümenin beraberinde misyon farklılaşmasını birlikte getirmesi gerekirdi son 10 yılda ama ne yazık ki nicel büyüme tek tip, tek misyon odaklı bir büyümeye de sebep olmuş durumda."

Saraç, Kalkınma Bakanlığının hazırladığı "Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi"nde yer verilen "Yükseköğrenim ve mesleki eğitim programları,
girişimci ve yenilikçi iş gücü piyasalarının gerekliliklerine göre tasarlanacaktır. Yeni üniversite programları yerel kalkınmayı destekleyecek şekilde geliştirilecektir." ifadesinden de yola çıkarak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

İhtisaslaşma takvimi belli oldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması"na ilişkin süreci yukarıdan aşağıya kurgulamak istemediklerini bildirdi.

Bu amaçla, geçen yıl Bingöl ve Ordu'da "Bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü" toplantılarını gerçekleştirdiklerini aktaran Saraç, daha sonra Kalkınma Bakanlığı ile YÖK arasında ortak bir çalışmanın yürütülmesi konusunda mutabakata varıldığını belirtti.

"Bölgesel Kalkınma'da Üniversitelerin Rolü Kısa Dönem Eylem Planı" hazırlandığını dile getiren Saraç, plan kapsamında üniversitelere yönelik çağrı açılacağını, niyet beyanlarının alınacağını ve gelecek ay ilk aşama değerlendirmelerinin yapılacağını söyledi.

İkinci aşama değerlendirmenin ardından belirlenecek 5 pilot üniversite ile kasım ayında çalışma başlatılmasının hedeflendiğini dile getiren Saraç, şunları söyledi:
"Bu süreç, Kalkınma Bakanlığımızla birlikte bir proje olarak değerlendirilebilecek ve Kalkınma Bakanlığımızca YÖK'e bu üniversitelerimizin bu amacı kapsamında kullanımına yönelik bütçe tahsisi yapılabilecek. Takibinde 1 yıl sonra durum değerlendirmesi yapılacak. Bu aşamada mevcut üniversitelerden performansı uygun olmayanlar sistemden çıkarılabilecek ve yeni üniversiteler sürece dahil edilebilecek."

Saraç, misyon farklılaşması ile üniversiteler için gerekli yapısal dönüşümleri ise "eğitim programı ve müfredat değişiklikleri", "kadro düzenlemeleri", "akademisyen havuzunun genişletilmesi, farklı uzmanlıklarla desteklenmesi", "araştırma altyapı imkanlarının bölge potansiyeli ile uyumlu olarak geliştirilmesi", "araştırma ve uygulama merkezleri kurulması ve geliştirilmesi" olarak sıraladı.

http://www.hurriyet.com.tr/universitelerde-ihtisaslasma-icin-dugmeye-basildi-40115469 Mesajı Paylaş

sailordream

Sayın turkdefence o tip universiteler açıldı iktidar onlara önce sosyal bilimler sonra islami ilimler bölümleri açarak ihtisasını bitirdi.
Şimdi yenilerini açaçak sonra onlara da eklemeler yapacak. Mesajı Paylaş

kimlikci

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan "URAP Araştırma Laboratuvarı", Türkiye'nin en iyi üniversitesi sıralamasını açıkladı.

Sıralamada, "makale sayısı", "öğretim üyesi başına düşen makale sayısı", "atıf sayısı", "öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı", "toplam bilimsel doküman sayısı", "öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı", "doktora mezun sayısı", "doktora öğrenci oranı", "öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı" olmak üzere 9 kriter esas alındı.

Türkiye'deki 130 üniversiteyi kapsayan çalışmaya göre, ODTÜ 736,84 puanla en iyi üniversite oldu. ODTÜ, geçen yılki sıralamada da yine birinciliğe yerleşmişti.

ODTÜ'yü 700,86 puanla Hacettepe Üniversitesi, 695,64 puanla İstanbul Üniversitesi, 680,18 puanla Ankara Üniversitesi, 663,51 puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi takip etti.

Bilkent Üniversitesinden sonra sırayla Gazi Üniversitesi (656,17), Ege Üniversitesi (644,31), İstanbul Teknik Üniversitesi (639,76), Sabancı Üniversitesi (637,80), Gebze Teknik Üniversitesi (636,10), Koç Üniversitesi (619,39), Atatürk Üniversitesi (612,38), Erciyes Üniversitesi (593,49), Marmara Üniversitesi (585,02), Selçuk Üniversitesi (582,23) geldi.

URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, URAP Araştırma Laboratuvarı'nın 2009'dan bu yana Türkiye'deki üniversiteleri akademik performanslarına göre sıraladığını hatırlattı.

Üniversitelerin bazı alanlardaki eksiklerini belirleyip kendilerini geliştirmelerini ve dünya sıralamalarında daha üst sıralara yükselmelerini istediklerini dile getiren Akbulut, "Geçtiğimiz yıl dünya sıralamalarında, ilk 1000'de 18 ve ilk 2000'de 76 üniversitemiz yer alma başarısını gösterdi. Dünyada 20 bin civarında üniversite olduğu göz önüne alındığında, üniversitelerimizin çoğu üniversiteden daha iyi konumda olduğu görülmektedir." dedi.

http://aa.com.tr/tr/egitim/en-iyi-turk-universitesi-bu-yil-da-odtu-oldu/594445

DOKTORA ÖĞRENCİSİ MEZUN SAYILARI VE DOKTORA ÖĞRENCİ SAYISININ TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISINA ORANI

http://tr.urapcenter.org/2016/2016_dt4.php

Öğretim Üyesi Başına Düşen Öğrenci Sayıları (Lisans + Lisansüstü)

http://tr.urapcenter.org/2016/2016_dt5.php

Tıp Fakültesi Olan Üniversiteler Genel Sıralaması

http://tr.urapcenter.org/2016/2016_t3.php

Devlet Üniversiteleri Genel Sıralaması

http://tr.urapcenter.org/2016/2016_t5.php

Tüm Üniversitelerin Genel Puan Tablosu

http://tr.urapcenter.org/2016/2016_t9.php

2016-2017 Türkiye Genel Sıralaması Göstergeleri

http://tr.urapcenter.org/2016/2016.php

MEB ile YÖK arasında iş birliği protokolü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) arasında, yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilerin seçimi, öğrenimlerinin takibi ve mecburi hizmet yükümlülüklerine ilişkin iş ve işlemlerini kapsayan protokol imzalandığı bildirildi.

MEB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık ile YÖK koordinatörlüğünde kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş personel ve üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyaçlarını karşılamak üzere, yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilerin seçimi, öğrenimlerinin takibi ve mecburi hizmet yükümlülüklerine ilişkin iş ve işlemlerini kapsayan protokol imzalandı.

http://aa.com.tr/tr/egitim/meb-ile-yok-arasinda-is-birligi-protokolu/594428 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter