Ara 12, 2017, 12:49 ÖÖ

Eğitim

Başlatan dalamper, Mar 25, 2016, 09:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Postulat

http://sehirmedya.com/genel/tabii-ki-durmazlar/

Akraba değil sanırım, aklımda yanlış kalmış. Kimseyi suçlamıyorum veya kimseye iftira atmıyorum, sadece etik dışı eylemler üzerinde yoğunlaşıyorum. Mesajı Paylaş

HDS

Türkiye zaten böyle "uneducate" imaların memleketi.

O tramvay işi o kadar karlı ki Türkiye'de 14 firma tramvay yapıyor, ama nedense Durma seçiliyor hep değil mi?

Dünyanın oarasını gömdü aile o işe. Senelerdir de para kaybediyor. Mesajı Paylaş

Postulat

7: Bu projeye başlanırken Durmazlar'ın dışında hangi firmalarla görüşüldü, hangi firmalardan teklif istendi, Durmazlar'a nasıl karar verildi?
Mesajı Paylaş

HDS

Sen söyle yahu işte, başka hangi firmalar vardı Türkiye'de tramvay sistemleri yapan?

Mesela Çanakkale merkezli Alstom, Konya'dan Siemens, yine Bursa firması olan Rotem. Benim aklıma bunlar geliyor.
Yahut, haydi Durma Bursa belediye işini gaydırıguppakla aldı, akrabaydı, damattı oydu buydu, ondan sonra gelen yeni ihaleleri, başka başka şehirlerde neyle aldı? Bizans imparatoru gibi kızları her belediyenin başkanının oğluna vererek mi?

Yahut, ulen mühendislik okuyan adamsın, bir tane kıçıkırık şehir belediyesinin 30-40 vagonluk işi için bu hayvan gibi yatırıma girilir mi? Adamların hem oaraca hem personelce iliğini kemiğini sömürdü Duray. Bu kadar erimsiz bir iş olabilir mi bu?

Her bir halta olur olmaz doksan soru ekleyen adamsın. Bunu neden merak etmezsin anlamıyorum. Türk genetiği işte. Her şeye inanan, ama hiç kimseye güvenmeyen. Güya.
Şaşırıyorum ben bu hallere yahu. Mesajı Paylaş

kimlikci

Yabancı akademisyenlerden YÖK'e rekor başvuru

Ülkelerindeki savaş ve iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye'ye göç eden yabancı akademisyenler için hayata geçirilen Yabancı Akademisyen Bilgi Sistemi'ne ilk iki günde 5 bine yakın başvuru yapıldı.

Türkiye'de ilk olan bu çalışmayı, 11 Nisan Pazartesi günü hayata geçirdiklerini belirten Saraç, Başbakanlıkla işbirliği yapılarak hayata geçirilen uygulama ile savaş gibi olumsuz nedenlerle Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan akademisyen ve araştırmacıların veri tabanını oluşturarak ihtiyaç halinde mesleklerini Türkiye'nin ilgili mevzuatı çerçevesinde icra etmelerine imkan sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

Saraç, başvuru sayısının ilk iki günde 5 bine yaklaştığını, pek çok ülkeden akademisyenlerin sisteme öz geçmişlerini yüklediğini belirtti.

YABSİS'e başvurularda ilk sırada Suriye uyruklu akademisyenlerin yer aldığına dikkati çeken Saraç, şöyle konuştu:

"Suriye uyruklu bin 200'e yakın bir müracaat var. Irak'tan 150 başvuru, Mısır'dan 31 başvuru geldi. Ülke içinde herhangi bir karışıklığın olmadığı ülkelerden, Afrika, Ortadoğu ve Balkan ülkelerinden de CV'lerini yükleyen akademisyenler bulunuyor. Bu bizim şevkimizi arttırıyor, projenin sonuç üretici bir çalışma olduğuna dair inancımızı pekiştiriyor. İki günlük bir sürede bu kadar yoğun bir ilginin oluşması bizler için teşvik edici bir unsur oldu. Müracaat sayısı tahminlerimizi aştı."

http://aa.com.tr/tr/egitim/yabanci-akademisyenlerden-yoke-rekor-basvuru/554796

Bu haber belki tek başına sönük kalabilir bazı arkadaşlar için o yüzden bir ilave yapmak istiyorum....

Uçak Motoru Tasarımcısı Suriyeli Akademisyenler İlgi Bekliyor

Ankara'daki toplantılarda seslerini duyurmaya çalışan akademisyenlerden Prof. Dr. Halid Dağıstani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk üniversitelerinin bugüne kadar bilimsel çalışmalarına ilgi duymadığını anlattı. Dağıstani, "Ses ötesi hıza ulaşabilen uçak motorları üzerine büyük çalışmalarım var. Türkiye'de 30 üniversiteye başvurdum, ilgi bekliyorum" dedi.

Türkiye'de uçak sanayisinin gelişmekte olduğunu anımsatan ve bu gelişime katkı sağlamaya hazır olduğunu vurgulayan Dağıstani, özellikle ses ötesi hıza ulaşabilen uçak motorları üzerine çok önemli çalışmalarının olduğunu ve Suriye'de iken bu çalışmalarını test aşamasına kadar getirebildiğini ifade etti.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/suriyeli-siginmaci-akademisyenlerin-umudu-turkiye/512761 Mesajı Paylaş

Baltica

"Bu haber belki tek başına sönük kalabilir bazı arkadaşlar için o yüzden bir ilave yapmak istiyorum... "

Uçak Motoru Tasarımcısı Suriyeli Akademisyenler İlgi Bekliyor

Ben de, musaadenizle, Aselsan basligi altinda, bu konuda yazilan ("Yildiz Transferi") hakkindaki aciklamalari -herhalde- yetersiz bulan arkadaslar icin konuyu tekrar kisaca ozetlemek istiyorum;

Ama once bir soru ile baslayalim; Suriye'nin bu kadar parlak, bu kadar onemli ucak motoru tasarimcilari vardi da, Suriye, niye birakin ucak motorunu, bir pancar motor benzeri motor bile dizayn edemedi ?

El Cevap :

1- Cunki, cok parlak bir kac akademisyen veya arastirmacinin olmasi, ucak motoru vb. gibi kompleks teknolojik urunlerin gelistirilmesi icin yeterli degildir. Bir an icin, bir kusakta, her biri kendi alaninda cok yetenekli dahiler yetistirilip veya transfer edilip, belli bir prototip modelin uretilebildigi dusunulse bile, bu durum surdurulebilir olmaktan uzak oldugu icin, bu akademisyen-arastirmacilarin, proje bitiminde, emekli oldugu, is veya dunya degistirdigi durumlarda, prototip urunun bir sonraki jenerasyon teknolojiye adapte olmasi mumkun olmayacaktir. Bu prototipin, basarili bir sekilde, seri uretime donusmesi ise prototip uretiminin bile uzerinde yeterlilik ve gereklilik sartlarini haizdir.

2- Surdurulebilir bir savunma sanayii teknolojisine sahip olmak, bu teknolojinin, dunyadaki basat ulkelerin urettigi teknolojik duzeyde, rekabet edebilir ve teknolojik duzeyleri surekli yenilenen urunler vermesini saglamak icin ;

a- Bu hedefin tum ulke tarafindan benimsenmesi (Teknoloji odakli gelisme yaklasimin tum topluma mal olmasi)

b- Ozellikle temel pozitif bilim alaninda, surekliligi olan arastirma enstitulerinin kurularak, buralarda uzun donemde Bilim Ahlaki temelinde ilgili alanlarda teknolojik kultur olusmasi

c- Milli Egitim Sistemi-Universiteler-Arastirma Enstituleri-Sanayii-Tuketici arasinda, surekli yenilenen yuksek teknolojiyi uretim ve kullanma anlaminda bir habitat olusmasini saglayacak imkan ve sartlarlari temin eden bir sosyal organizasyonunuzun olmasi gerekir.

Bu yazdigim konularin her birinin, bir cok alt basliklari var, konuyu dagitmamak icin deginmeyecegim. Ancak, konunun icinde olan arkadaslara hitaben iki hususu ozellikle belirtmek istiyorum;

-Sayet, temel egitimden gelen ogrenci, ana-babasinin 12 yilda, bir servet dokmesine ragmen, hala en basit fizik ve kimya kanunlarindan bihaberse, hic bir Universite, o cocuga, 4 yilda bilimsel nosyon veremez.

-Operasi, Tiyatrosu, Sehir Kutuphanesi, Sehir parki, canli bir sosyal hayati veya kisa mesafede bunlara erisimi olmayan yerlesim birimine "Universite" acilmaz. 190 kusur "guya universite"mizin, 180'inin, ogretim uyesi kadrolarinin, kutuphanelerinin acikli halinden falan hic bahsetmiyorum bile ! Bunlarla ancak, kendinizi ve kimse kusura bakmasin,
buralardan aldiklari yaldizli kagitlarla mezun olup, kendini Universite diplomasi sahibi zanneden, ama aslinda meslek yuksek okulu duzeyinde egitime sahip genc cocuklari kandirirsiniz. 

Eger yukarida sayilan sartlari haiz degilseniz, bu konudaki butun iyi niyetli girisimlerin, harcanan (Baska alanlardan kisilan) yuksek butceler, transfer edilen super starlarla birlikte kocaman bir hayal kirikligi ve daha kotusu "Bizden adam olmaz", "biz yapamayiz" asagilik kompleksi ile neticelenmesi mukadderdir. 
Mesajı Paylaş

kimlikci

Bana kalırsa burada bir süper yıldız durumu söz konusu değil

Burada vatansız kalmış Suriyeli akademisyenlerin Türk Eğitim sistemine yamanması söz konusu

Yani bu adam şimdi yarın öbür gün ben bu ülkeden Avrupa ya Amerika ya gitmek istiyorum dese aldığı büyük bir Irkçılık riski var. Orada sosyal hayata entegre olmak onlar için zor olacaktır. Bildiğiniz gibi Avrupa da ve Amerika da yükselen yabancı düşmanlığı gibi bir durum söz konusu. Üniversite de ve çevresinde böyle faaliyet gösteren gruplarla ve akımlarla boğuşmayı göze almak kolay değil diye düşünüyorum

Adam bu ülkeyi Avrupa ya göre zaten cennetmiş nazarıyla bakıyor. Ama elin İngilizi Almanı Amerikanı böyle bir bakış açısına sahip değil....

Bu arada ben yeni YÖK yönetiminden bayağı ümitliyim. Adamlar bir şeyler yapmak istediklerini hissettiriyorlar bana göre

Ki TTO lar artık eskisi gibi değil yavaş yavaş bir zihniyet dönüşümü yaşanıyor(en azından belli bölgelerde) Mesajı Paylaş

kimlikci

Alman üniversitelerin de ki ırkçılığa bariz bir örnek vereyim

Almanya'da Dortmund, Berlin, Essen ve Duisburg'la başlayan "üniversitelerdeki mescit kapatmaları" dinin kamusal alandaki yeriyle ilgili tartışmalara yol açarken Müslümanlar mescit kapatma trendinin diğer üniversitelere sıçramasından endişe ediyor.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/361182/halep-operasyonu-oncesi-suleymani-moskovada

Bunu bilen gören bir Suriyeli akademisyen Avrupaya Amerikaya gitmeyi aklından bile geçirmez herhalde... Mesajı Paylaş

matmat26

Ingiltere nufus 65 milyon 120 bin akademisyen ile 280 bin makale yayinliyor,
Turkiyede 80 milyon nufus 135 bin akademisyen, 800 bin öğretmen Ile 26 bin makale yayinlaniyor. Patent, kitap vs girmiyorum bile

Durum bu

Mesajı Paylaş

HDS

Nis 15, 2016, 04:07 ÖS Last Edit: Nis 15, 2016, 04:22 ÖS by HDS
Bu makale konusunu tamamen yanlış anlıyor olabilir miyiz acaba?
"Biz daha üretkeniz" demeye çalışmıyorum. Ama makale sayısı hakikaten sandığımız şey mi emin değilim. Onu bence etraflıca tartışmak gerek.

Hayır çünkü konuşa konuşa bizim akademisyenleri manyak ettik. Herkes makale hırsında. İpe sapa gelmez konuları çalışıyorlar. İfrat-Tefrit terazisini yine kaçırıyoruz.

@Matmat Hocam, bana "akademisyen"den değil, bana doktora öğrencilerinden bahset. Kaç doktora öğrencin var? Mesajı Paylaş

byemre

Türkiye'de yayınlanan makale ve tezlerin %90'lik bölümü kopyala yapıştır ya da özgün değil. Sıradan, basit ve alışıla gelmiş yayınlardan oluşuyor. Herkez birbirine giydiriyor. Öğrencilerim bile sahtekarlık peşinde :) Mesajı Paylaş

HDS

Türkiye'deki makale ve tezlerden bence iki üç tez çıkar.  :)

Ama bakmayın aslında, batıdaki makalelerin de %80'i son derece sığ. Mühendislik ya da bilimsel makalelere bakınca, birinin bir laboratuar setup'ı kurması ile oradan dokuz on makale üretiliyor. Yolu yordamı belli bunun. Beri yanda, veriyorsun Çinli'ye, Hintli'ye onlar beşer altışar makale yayınlıyorlar zaten. Ama içleri çokça boş bunların. Aynı setup'ı kurduğunda burada tekrarlayamıyorsun aynı sonuçları.

Falan filan. Mesajı Paylaş

southwater

Yine bol eleştiri, yapın daha iyisini o zaman.
:)
imza: butthurt akademik personel... Mesajı Paylaş

ÜNAL

Amacımız genel giydirme değil üstadım , gerçekler maalesef .
:( Mesajı Paylaş

matmat26

Saidi nursinin ruhsal liderligi ile ilgili doktora tezi gördüm.

Adam harbi harbi bunu çalışıyor. Kafa full paralel.

Türkiye de işsizliği azaltacak gelir eşitliği yok. Para kullanmasini bilmeyen esnafin elinde. Onlarda betona gömüyor. Eşinden kalma 10 milyon nakitin faizini yiyen ev hanımı gördüm. Görsen bu kadinda 10 lira yok dersin.

Eskişehir kütahya caddesinde bugun baştan sona kadar yürüdüm 30 tane satılık dukkan, belki 100 tane satilik daire var. Yetmezmiş gibi belediye 75000 kisilik konut projesine baslayacak. Tamam, ciddi bir iş yaratma potansiyeli var fakat ne zamana kadar. Sonu yok.  Iste stoku tüketmek icin yabancı ithal etmeye başladık. 

Bireyi küçük ölçekli üretime yönlendirmek ve finansman problemini çözmek gerekiyor. Kendi kendinin patronu olacak ve uretecek. Bana gore ülkemizin kurtuluş reçetesi bu.

Üniversite okumak, doktora vs en alasını dahi okusan artık bunlarda işsiz birakiyor. Odtü bilgisyar mühendisliği,  kanada yuksek lisans ingilizce almanca bilen cocuk issiz.

Suan en popüler, en cok kazandiran arapca bilen emlakçı. Mercedes vito kiraliyorsun, araplari gezdiriyor ve esenyurt, avcilardan deniz manzarali ev diyerekten adamlara cakiyorsun. Yilda on keriz dusursen sene sonunda milyonun var hesabında. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter