Iran

Başlatan Ice Man, Mar 20, 2016, 11:16 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

korat

Bu fotoğrafta habere uyar herhalde :)

Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Sihirbaz

BM Güvenlik Konseyi'nde Acil İran Oturumu

İran'ın balistik füze denemesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün acil gündemle toplanacak.

Konseye acil toplanma çağrısı Amerika'dan geldi. İran'ın denemesini yaptığı füzenin orta menzilli olduğu belirtiliyor ancak tipi ve kapasiteleri konusunda net bilgi bulunmuyor.

BMGK'nın 2015 yılında aldığı karar, İran'ın nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip herhangi bir balistik füze denemesi yapmasını yasaklıyor. 8 yılı kapsayan yasak İran'ın aralarında Amerika'nın da olduğu 6 ülke ile imzaladığı nükleer anlaşmanın ardından yürürlüğe girmişti.

Nükleer anlaşma İran'ın nükleer silah geliştirdiği iddialarının ardından yapılan görüşmeler neticesinde İran ile Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında imzalanmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif düzenlediği basın toplantısında, İran'ın orta menzilli füze denemesi yaptığı iddiasını reddetmek ya da doğrulamaktan kaçındı ancak İran'ın nükleer başlık taşıyabilecek bir füze geliştirmediğini söyledi.

Indiana Üniversitesi'nde İran uzmanı olarak görev yapan Hüseyin Banai, İran'ın düzenlediği iddia edilen füze denemesinin askeriden çok siyasi amacı olduğunu söylüyor. Banai'ya göre, İran artık "Amerika'nın kendisine karşı agresif bir tavrına nasıl yanıt vereceğini" öğrenmiş durumda.

Başkan Donald Trump İran ile yapılan anlaşmayı eleştirmiş ve dünya ülkelerinin çok az bir kazanım karşılığında İran'a çok fazla hak verdiğini öne sürmüştü. Trump önceki gün Suudi Kralı Salman ile yaptığı telefon görüşmesinde de anlaşma ile ilgili daha fazla baskı yapacağını söylemişti.

İran ile yapılan anlaşmaya karşı olduğu bilinen senatörlerden Bob Corker da konuyla ilgili açıklamasında, "Kongre'deki çalışma arkadaşlarım ve hükümet ile yoğun biçimde çalışarak İran'ın nükleer programı üzerindeki yasaklamaların sıkı biçimde uygulanmasına çalışacağız" diye konuştu.

http://www.voanews.com/a/un-security-council-to-meet-on-iran-missile-test/3699718.html Mesajı Paylaş

matmat26

Iran Ahvaz şehrinde yerli Arap halkı ile Devrim muhafızları arasında ciddi mücadele var.
Ahvaz da prostestolar halen devam etmekte. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Amerika İrana ambargoyu yeniden tesis etme peşinde. Birbiri ardına kamuoyunu hazırlamak amaçlı haber servis ediliyor:

"İran donanmasının gücü 2020'ye dek çok artacak

Amerika Deniz İstihbarat Ajansı, İran donanmasının gücünün 2020 yılına kadar önemli oranda artacağını açıkladı.

Amerika Deniz İstihbarat Ajansı, İran donanmasının gücünün  2020 yılına kadar önemli oranda artacağını açıkladı.

Pentagon'a bağlı olan söz konusu askeri ajans yayımladığı en yeni raporunda, İran'a dayatılan askeri yaptırımların kaldırılması ile beraber İran donanmasının 2020 yılına kadar gücünü önemli oranda geliştireceğini belirtti.

Amerika Deniz İstihbarat Ajansı raporda, yaptırımların kaldırılmasının İran'a yeni alımlar yapma imkanı sağlayacağını, İran'ın  2020 yılından sonra Rusya'dan Yahont anti gemi füzelerini satın alacağını, İran hücumbotları Batı teknolojisine kıyasla üstünlüğü olmadığını, fakat Fars Körfezi ve Hürmüz Boğazı gibi ortamlarda daha meziyetli olduklarını kaydetti."

http://www.kaptanhaber.com/haber/45658/iran-donanmasinin-gucu-2020ye-dek-cok-artacak.html Mesajı Paylaş

HDS

Zaten ambargo fiiliyatta kalkmış değildi.

Çok enteresandır; Bazı malların girişi mümkün, ama seni takip etmeye başlamaları da mümkün, sene başında İran'da kapıya dizilen Avrupalı iş adamlarına şimdi Amerika vize vermemeye başlamış. Aslında ambargo kalkmış olmasına ve ticaret görece serbest olması gerekirken para transferi mümkün olamıyor, ihraç izni gerektiren ürünlerin ihraç izinleri bir türlü çıkamıyor.

Her şey askıda zaten. Mesajı Paylaş

nokta

Ruhani'den 'Devrim Muhafızları'na' eleştiri

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Devrim Muhafızları'nı ülkenin ekonomiyle ilgili konularına müdahale etmeleri sebebiyle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran Ordu Günü münasebetiyle, başkent Tahran'daki Beheşti Zehra Yerleşkesi'nde düzenlenen kutlamalara katıldı. Ruhani burada yaptığı konuşmada, "Silahlı kuvvetlerin ülkenin ekonomisi konusundaki vesveseleri, onları sahip oldukları yüksek hedeflerinden uzaklaştırmaktadır. " dedi.

Ekonomi alanındaki yersiz endişelerin komutanları ve silahlı kuvvetleri asli görevlerinden uzaklaştırabileceğini vurgulayan Ruhani, İran anayasasına göre silahlı kuvvetlerin, arama-kurtarma, eğitim, üretim ve imar konularında yardım görevlerinin olduğunu hatırlattı.
İran'ın ülke dışında çeşitli suikast, sabotaj ve askeri operasyonlarıyla ilişkilendirilen Devrim Muhafızları Ordusu, sahip olduğu askeri gücün yanı sıra elinde bulundurduğu iktisadi kurumlarla İran iç ve dış politikasını yönlendiriyor. Devrim Muhafızları, genel bütçeden ayrılan pay dışında ülke genelinde sahip olduğu ulaşım, enerji ve inşaat şirketlerinden de önemli gelir elde ediyor.

Eski Devrim Muhafızları komutanı Muhsin Rızayi, bir süre önce yaptığı açıklamada ülke ekonomisinin iyi yönetilmediğini öne sürerek "ekonomi yönetiminin Devrim Muhafızları'na devredilmesini" istemişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/398365/ruhaniden-devrim-muhafizlarina-elestiri Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İran ile Renault 660 milyon Euroluk anlaşma imzaladı


İran Sanayi Geliştirme ve Yenileme Organizasyonu (İDRO) ile Fransız otomobil üreticisi Renault arasında 660 milyon Euroluk iş birliği anlaşması imzalandı.

Başkent Tahran'da düzenlenen imza törenine, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ile IDRO ve Renault yetkilileri katıldı.

Anlaşmaya göre, 2018 yılında İran'da faaliyete geçecek otomobil fabrikası yılda 150 bin araçla üretime başlayacak.

2024 yılına kadar da bu rakamın 300 bine çıkarılması öngörülüyor.

Renault satış bayileri ve satış sonrası hizmet zincirini oluşturmasına imkan sağlayan anlaşmada, Fransız şirketin yüzde 60, İDRO'nun yüzde 20 ve İranlı bir özel kuruluş olan Naseh Holding'in yüzde 20 ortaklığının olduğu belirtildi.


http://www.euronews.com/2017/08/07/renault-signs-new-joint-venture-deal-in-iran Mesajı Paylaş

korat

#97
Ağu 26, 2017, 08:36 ÖÖ Last Edit: Ağu 26, 2017, 10:08 ÖÖ by Yönetim
Kısa bir süre önce İran ile Rusya petrol anlaşması yapmış. Rusya İran'dan petrol alacak ve ödemesi 45 milyar dolar mal satılarak yapılacak. Benim aklıma ödemenin bir kısmının gelişmiş silah sistemleri satılarak yapılacağı geliyor. Özellikle artık iyice eskiyen uçakların değiştirilmesi ilk kalem olacaktır. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Terra

İran'daki bazı şehirlerde işsizlik oranı yüzde 60'a ulaştı

İran İçişleri Bakanı Rahmanifazli, "Ülkede bazı şehirlerdeki işsizlik oranı yüzde 60'a ulaştı." dedi.

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmanifazli, ülkesinde bazı şehirlerdeki işsizlikoranının yüzde 60'a ulaştığını söyledi. İranlı Öğrenciler Haber Ajansı İSNA'ya konuşan Rahmanifazli, işsizlik, uyuşturucu bağımlılığı, fakirlik ve boşanmanın İran'daki sosyal sorunların başında geldiğini belirtti. Rahmanifazli, "Ülkemizde uyuşturucu bağımlılığı, fakirlik ve boşanma gibi sosyal sorunlarla karşı karşıyayız. İşsizliğin fazla olduğu bölgelerde bu sorunlar daha fazla gözleniyor." ifadelerini kullandı.

Ülkede genel işsizlik oranının yüzde 12 civarında olduğunu dile getiren Rahmanifazli, "Bazı şehirlerde işsizlik oranı yüzde 60'a ulaştı. Maalesef tahsil görmüş insanlar arasındaki işsizlik bilinenin çok üstündedir." açıklamasında bulundu.

http://www.dunyabulteni.net/manset/408817/irandaki-bazi-sehirlerde-issizlik-orani-yuzde-60a-ulasti Mesajı Paylaş

Alkyone

İran'da çatışma: 8 İran askeri öldü


İran'ın kuzeybatısında Türkiye sınırına yakın noktadaki Çaldıran kentinde teröristlerle yaşanan çatışmada 8 İran askerinin öldüğü bildirildi.

İran resmi haber ajansı İRNA'ya açıklamalarda bulunan Batı Azerbaycan eyaleti Vali Yardımcısı Ali Rıza Radfer, "Sınır muhafızlarımız ile terörist gruplar arasında Çaldıran kentinde çıkan çatışmada birçok terörist öldürüldü. Ancak, bu çatışmalarda 8 askerimiz de hayatını kaybetti." ifadesini kullandı.

Radfer, çatışmanın sınırın sıfır noktasında yaşandığını belirterek, "Terörist gruplara karşı bölgede operasyon devam ediyor." dedi.

Çatışmayla ilgili daha detaylı bilginin, operasyonlar sonlandığında paylaşılacağını kaydeden Radfer, çatışmada öldürülen güvenlik güçlerinden 3'ünün sınır muhafızı, 5'inin ise muvazzaf asker olduklarını söyledi.

İran'ın Batı Azerbaycan eyaletindeki yaklaşık 45 bin nüfuslu sınır kenti, Van'ın Çaldıran ilçesinin karşısında yer alıyor.

http://aa.com.tr/tr/dunya/iranda-catisma-8-iran-askeri-oldu/956085 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

5. Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı Bakü'de gerçekleştirildi
https://twitter.com/MevlutCavusoglu/status/943417870058475521
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

İran'ın 7 dakika da 100 bin balistik füzeyi atışa hazır hale getirebileceği iddia ediliyor
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=fY2suWVFKA4 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alim

Atalarımız acem palavrası diye boşuna söylememişler. Mesajı Paylaş

putty

#103
Oca 06, 2018, 07:01 ÖS Last Edit: Oca 06, 2018, 07:05 ÖS by putty
Palavra ile karışık desek daha doğu palavrada dememek gerek. Yemenden Suudi hedeflerini vuran füzeler İran yapımı mesela. İranda Deaş bombalar patlattı ertesi gün seyir füzeleri ile Suriye deki hedefleri vurdu adamlar karadan karaya atarak küçük bir şok yaşadı İsrail biz ABD filan.Lübnanda İsrail gemisi İran füzesi ile vuruldu. 100 km menzilli aktif radarlı hava savunma füzeleri var. Video larda denizdeki gemiyi balistik füze ile vuruyorlar. İran sürpriz yumurtaları olan bir ülke herşeyi palara görmek bizi hesapsız olmaya yöneltebilir ciddiye almak gerek. 100 bin arabayı tofaş 4 ayda üretir rahatlıkla İran yüz bin füze niye üretmesin başkada güvencesi yokken. Bir boru biraz katı yakıt biraz kart bir kaç servo motor oldu bitti kutusuna koy sakla tünelde ne olacak 100 bin füze 100 bin kamyon değilki. Seyir füzeleri balistik füzeler taktik füzeler toplayınca 100 bin adet olur. bizde olmaz ama onlarda olabilir hava kuvveti kısıtlanmış çünkü ambargolar ile. Mesajı Paylaş

Alkyone

#104
Oca 06, 2018, 07:21 ÖS Last Edit: Oca 06, 2018, 07:23 ÖS by Alkyone
Caydırıcı olmak için 100 bin olmasına da gerek yok 20 30 bin olsa yine yeterli
Ki bu adamlar bu işe uzun yıllardır konsantre olmuş biçimde yatırım yapıyorlar
Artık ciddi bir envanter sayısına ulaşmış olmalarından daha doğal bir durum olamaz
Adam 2000 bin füze atsa hem kuvvetli temizlik yapmış olacak. Hem de elinde ki envanterle caydırıcı olmaya devam edecek...
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter