JSF F-35 Lightning II

Başlatan mhm, Eki 01, 2015, 10:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

matmat26

"""" Pakistan'ın savunma bakanı Rana Tanvir Hussain, Pakistan'ın 4 Milgem Corvette ve 30 Atak Helikopteri satın almayı planladığını belirterek, Türkiye de JF-17 savaş uçağı satın almayı değerlendirdiğini, AA incelemesinin yapıldığını söyledi. """

Mayıs Ayında bu demeci vermiş ler. Mesajı Paylaş

farabi

Çin ve Rusya'nın muadil olarak yürüttüğü projeler değil ama F35A'nın yavaş yavaş 4+ nesil muharip jetlerle aynı maliyet aralığına yaklaşıyor olması, Avrupa , özellikle de Fransa havacılık endüstrisi için ciddi bir sorun olarak görülüyor olmalı. Kore, Türkiye, Japonya gibi büyük NATO pazarları Abd ile devam ediyor ve diğer taraftan kendi altyapılarına yatırım yapıyor. LM için, F35'in körfez ülkelerine satışında yolu açılırsa , hiç bir arap da Rafale'nin , Typhoon'un yüzüne bakmaz. Gelişmekte olan ekonomilere de tüm teknolojini açmak zorunda kalırsın. AB'nin atbaşı ülkelerinin yaptığı yanlış hesap Bağdat'dan dönüyor... Mesajı Paylaş

matmat26

Prof.Emre Çiray F35 hk. görüşü.
5.20 sn.den sonra dikkat


https://youtu.be/JvHgmy5SXa0 Mesajı Paylaş

dum

Hoca'nın ismi emre değil, cahit çıray..  emer; emekli manasında, yanılmıyorsam ,emeritus'un kisaltmasıydı.

Cahit hoca'nın eski ögrencilerinden biri olarak tanikliğımla onaylayabilirim ki en az 20 yıldır hem videoda anlattığı ucav meselesinde ve daha bir çok sistem için kafa açmaya çalıştı..

Ama NATO kafa NATO mermer.... özellikle hava kuvvetleri... Mesajı Paylaş

Merkator

F-35'ler için Beyaz Saray'dan Türkiye'ye destek

Beyaz Saray, Trump-Erdoğan görüşmesi öncesi Kongreye yaptığı F-35 uçaklarıyla ilgili, 'işimizi daha fazla zorlaştırmayın' çağrısı yaptı.

Inside Defense'in haberine göre Senato Ödenekleri Komitesi Başkanı Richard Shelby'e gönderilen mektupta, "Türkiye önemli bir NATO müttefiği ve 2002'den bu yana F-35 programı ile uluslararası bir katılımcı olmuştur. İdare Kongresi'nin kaygılarını anlaşılabilir ancak bu endişeleri gidermek için Türkiye ile çalışma yeteneğini kısıtlayan bir dile karşıyız." ifadeleri kullanıldı.

ABD Senatosu, Haziran ayının ortasında Savunma Bakanlığına (Pentagon) 2019 mali yılı için 716 milyar dolarlık bütçe ayrılmasını öngören yasa tasarısını 10'a karşı 85 oyla kabul etmişti. ABD Senatosunda yapılan oylamada, "Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası" olarak bilinen Pentagon bütçesine ilişkin yasa tasarısı onaylanmıştı.Tasarıda F-35 savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, AH-1 tipi Kobra, S-70 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16 uçaklarının Türkiye'ye satılmasının bloke edilmesi gerektiğini öngören bir bölüm de yer almıştı.

http://www.kokpit.aero/beyaz-saray-f35-destegi Mesajı Paylaş

Merkator

Kablo yangınının hasar verdiği F-35 emekli edildi

Amerikan Deniz Piyadeleri'ne ait F-35B, uçuş sırasında meydana gelen yangın nedeniyle 27 Ekim 2016 tarihinde acil iniş yapmıştı. Kazayla ilgili rapor tamamlandı. Yeniden uçurma maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle Amerikan Deniz Piyadeleri'ne ait 168057 kuyruk numaralı uçağın hizmetten çıkartılmasına karar verildi.

Yapılan incelemede, uçağın elektrik sisteminin neredeyse kullanılamaz hale geldiği, yangın sırasında hidrolik sistemin de ciddi hasar gördüğü tespit edildi. Ayrıca uçakta oluşan yapısal hasar ile birlikte F-35B'nin tekrar uçurulmasının maliyeti çok yüksek çıktı.

Askeri makamlar bu miktar ile ilgili açıklama yapmadı. Ancak emekli edilen uçağın tekrar elden geçirilerek bir süreliğine yer eğitimlerinde kullanılacağı, sonrasında da müzede sergileneceği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

http://www.kokpit.aero/emekli-edilen-f35-ucagi Mesajı Paylaş

murattekin

Bu tip bir kazanın bizde olmayacağını kimse garanti edemez. Yada diğer ülkelerde. Kıt kanaat kaynaklarla alınacak bir F-35'i heke ayırmak ABD haricindeki kullanıcılar için çok zor olacaktır. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Topgun

Biz onarırdık kesin. Ağır Kırım geçiren F-16 ve Helolarımıza yaptığımız gibi. Platform değerli bizim için.

JF-17 işi, HÜRJET projesi gölgesinde mümkün gözükmüyor bence. Ancak temel eğitim uçağı Muschak'ta olduğu gibi söz verilen bir alım durumu yoksa tabii... Mesajı Paylaş

Merkator

F-35'lerin fiyatı ucuzladı

Türkiye'nin de program ortağı olduğu Lockheed F-35 jet uçağının fiyatı yüzde 6 ucuzlayarak  90 milyon doların altına indi. ABD ile 141 uçak satışı için anlaşma imzalayan Lockheed Martin hayalet uçağın en yaygın modeli olan F-35A'nin fiyatını Şubat 2017'deki anlaşmaya göre yaklaşık yüzde 6 düşürerek 94,3 milyon dolardan 89 milyon dolara geri çekti.

ABD, Lockheed Martin (LMT.N) ile yaklaşık 13 milyar dolar karşılığında F-35 jet uçağı satın almak için ön anlaşma yaptı. Bu anlaşma, 2020 itibariyle uçak başına maliyeti 80 milyon dolar düşürecek çok yıllı bir anlaşmanın kapısını aralıyor.

Lockheed Martin'e yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre,  141 adet F-35 için yapılan anlaşma, hayalet savaş jetinin en yaygın modeli olan F-35A'nin fiyatını Şubat 2017'deki anlaşmaya göre yaklaşık yüzde 6 düşürerek 94,3 milyon dolardan 89 milyon dolara geri çekiyor.

Dünyanın en pahalı savunma programının fiyatının düşürülmesi, ABD'den ve dünyanın geri kalanından sipariş alınabilmesi için kritik öneme sahip.

Başkan Donald Trump ve diğer ABD'li yetkililer F-35 programını gecikmeler ve maliyet artışları nedeniyle eleştirmişti, ancak uçağın fiyatı son yıllarda artan üretimle birlikte düşmeye devam etti.

Kaynaklar, görüşmelerin özel olması nedeniyle kimliklerinin gizli kalması koşuluyla, mevcut mutabakatın önümüzdeki haftalarda netleştirileceğini ve sözleşmenin diğer şartlarının da yavaş yavaş kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı ile yapılan anlaşma, 2018-2020 mali yılları içinde üç etapta gerçekleşmesi beklenen çok yıllı anlaşma çerçevesinde devam eden müzakerelerin önündeki önemli bir engeli kaldıracak.

Pentagon satın alma başkanı Ellen Lord'un konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, Pentagon ve Lockheed Martin'in "ilerleme kaydettiklerini ve müzakerelerin son aşamasında olduklarını" ifade etti. Lord, tarafların  ABD ve müttefiklerini "gereken şekilde donatırken" ABD'li vergi mükelleflerine de "büyük değer" verdiğini gösteren bir mutabakata vardıklarını ekledi.

Lockheed Martin'e yakın kaynaklar, Avustralya, Danimarka, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç, Türkiye, Güney Kore, İngiltere ve ABD gibi F-35 müşterilerinin 2018 yılında 135 veya daha fazla uçak almayı hedeflediklerini, teslimatların da 2020 yılında uçak başına 88 milyon dolar karşılığında yapılacağını bildirdi.

Ortaya çıkan bu gelişme öncesinde ABD'nin 37 milyar dolar tutarında ve rekor sayıda 440 F-35 jeti kapsayan çok yıllık anlaşması için müzakereler devam ediyordu.

Ancak konuya yakı kaynaklara göre, programı ve maliyetlerini anlamak amacıyla Pentagon liderlerinin ayrıntılı olarak incelemesi 11. grup jetlerin teslimatı için yapılan müzakereleri uzattı ve çok yıllı "blok alım" ları geciktirdi

Pazar günü Lockheed Martin'den bir temsilci yaptığı açıklamada, 11. grup F-35 jet uçağı üretimi için ön mutabakatın sağlandığını, ancak toplam değerin ve model başına maliyetin sözleşme sonlandırıldıktan sonra belirleneceğini ifade etti.

Geleceğin savaş uçağı olarak adlandırılan F-35'in 3 modeli bulunuyor; standart kalkış ve iniş için F-35A, kısa kalkış/dik iniş için F-35B ve uçak gemileri için F-35C.

F-35 programının hedefi üretimi 3 bin uçağa çıkarmak ve büyük miktarda sipariş sayesinde sağlanan verimlilikle F-35A'nın birim fiyatını 2020 itibariyle 80 milyon USD seviyesine çekmek. Geçen yıl F35 ile ilgili bazı üretim sorunlarının yaşanmasına rağmen, Lockheed 2017'de ABD ve müttefiklerine 66 uçak teslim etme hedefine ulaştı.

Alıcı ülkelere 2018'e kadar 91 uçak teslim etmeyi planlayan Lockheed, 2023 yılına kadar bu sayıyı 160'a çıkarmayı hedefliyor. Bu arada Lockheed'in 2023 yılında teslim etmeyi hedeflediği uçaklara gereken silahları temin edebilmek amacıyla Maryland merkezli silah üreticisi Bethesda da yıllık üretimini üçe katlamayı planlıyor.

Programda karşılaşılan zorluklara rağmen Lockheed uçuş testlerini Nisan'da tamamlayı başardı. Mayıs ayında ise İsrail, uçağı muharebede kullanan ilk ülke olduğunu açıkladı.

Lockheed programda yer alan ülkelere uçakları belirtilen takvime göre teslim etmeye çalışırken, F35 uçaklarını filoların katmak isteyen yeni müşteriler de söz konusu. Şubat ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, 6,53 milyar USD karşılığında 34 adet F-35'in Belçika'ya satışını onayladı. Belçika'nın bu yıl yeni bir savaş uçağı ile ilgili kararını vermesi bekleniyor.  Avrupa'daki en kıdemli ABD Hava Kuvvetleri generali ve NATO Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı Tod Wolters, yeni savaş uçağının Avrupa'da yaygınlaşmaya başladığını belirtti.

İngiltere'deki Royal International Air Tattoo askeri havacılık fuarı öncesinde Reuters'e konuşan Wolters, şunları söyledi: " Oyunu tamamen değiştiren bir sistem hakkında konuşuyoruz. F-35'i sadece hava sahasına değil ortamın tamamına entegre etme sürecindeyiz."

Teslimat takvimine göre Avrupa'da Norveç, İngiltere ve İtalya yıl sonuna kadar 40 adet F-35'i almış olacak. Ana yüklenicisinin Lockheed olduğu F35 projesinin diğer ortakları arasında Northrop Grumman Corp (NOC.N), United Technologies Corp's (UTX.N) Pratt & Whitney ve BAE Systems Plc (BAES.L) yer alıyor.

http://www.kokpit.aero/f35-fiyat-ucuzladi Mesajı Paylaş

Trilogy

Mattis'ten Türkiye'ye F-35 satışının yasaklanmaması için Kongre'ye uyarı

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının satışının yasaklanmaması konusunda ABD Kongre'sini uyardı.

Kongre'de 2019 savunma bütçesini görüşen milletvekillerine hitaben bu ay yazdığı yazdığı ve daha önce gizli tutulan mektupta Mattis "Şu anda Türkiye'nin F-35 satışından çıkarılmasına karşıyım" dedi.

'BU KARAR, MAALİYETLERİ ARTIRIR VE TESLİMATI GECİKTİRİR'

Mattis satış kesintilerinin 'uluslararası arz-talep zincirine zarar verebileceğini' ve bu durumun da savaş uçaklarının tedariklerinin maliyetleri artıracağını ve tedariki geciktireceğini vurguladı.

Mattis milletvekillerine Türkiye'nin F-35'ler konusunda 8 uluslararası ortaktan biri olduğunu hatırlattı. Türkiye savaş uçaklarının geliştirilmesi safhasında 1.25 milyar dolar yatırım yapmıştı.

EN AZ 10 TÜRK ŞİRKETİ, DİĞER ORTAKLAR İÇİN PARÇA ÜRETİYOR

Haberde, yaklaşık 100 adet F-35 uçağı almayı planlayan Türkiye'nin İngiltere ve Avusturya'yla birlikte bu konudaki en büyük uluslararası müşterilerden biri olduğu belirtildi. Uçağı üreten Maryland merkezli Lockheed'e göre en az 10 Türk şirketi, diğer ortaklar için uçağın kokpit ekranları gibi parça ve bileşen üretiyor.

'TÜRK ŞİRKETLERİN YERİNİ ALACAK YENİ ŞİRKETLERİ BULMAK ZAMAN ALACAK'

Mattis'in 7 Temmuz'da Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Mac Thornberry'e ve Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu'na gönderdiği mektupta şu ifadeler yer aldı: "Eğer bugün Türkiye'ye yönelik tedarik zinciri bozulursa, uçak üretiminde bir kesinti olacak. 50 ile 75 uçağın teslimatında geçikme yaşanacak ve bu da, Türk şirketlerinin yerini alacak ve o parçaları üretecek yeni kaynak bulmayı gerektirecek. Bu da 18 ile 24 ay alacak."

'KONGRE'NİN TÜRKİYE'YE İLGİLİ KAYGILARINI ANLIYORUM'

Mattis mektubunda Kongre'nin, papaz Andrew Brunson'un Türkiye'de tutuklanması konusu da dahil 'otoriter bir sisteme sürüklenen Türkiye'yle ilgili kaygılarını ve bunun insan hakları ve hukukun üstünlüğü üzerindeki etkisini' anladığını ve bu kaygıları onayladığını da ifade etti.

Bu kararın gerekçelerinden biri olarak Türkiye'nin Rus yapımı bir hava savunma sistemi almayı planlaması gösterilmişti.
Tasarının onayı için Senato ve Temsilciler Meclisi'nin bir araya gelmesi ve ortak bir metin üzerinde uzlaşma sağlaması gerekiyor. Türkiye üretim ortağı olduğu F-35 uçaklarından ilkini geçen ay Teksas'ta teslim almıştı fakat uçak eğitim için bir süre daha ABD'de kalacak.ABD Senatosu haziranda F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye satışını askıya alan tasarıyı kabul etmişti.

https://tr.sputniknews.com/abd/201807201034378816-mattis-turkiye-f-satisi-yasaklanmasi-icin-kongreyi-uyari/ Mesajı Paylaş

nokta

Pentagon , Tedarik Zinciri Bozulmasını Gerekçe Göstererek Türkiye'yi F-35 Programından Çıkarmaya Karşı Çıkıyor

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Silahlı Hizmetler Komitesinin başkanı ABD Temsilciler Meclisi üyesi Mac Thornberry'ye bir mektup gönderdi. Mattis, Türk hükümeti hakkındaki endişeleri kabul etti, ancak ABD senatörlerinin ülkeyi F-35 Lightning II programından çıkarma çabalarına karşı çıkarak, tedarik zincirinden çıkarmanın bazı uçakların teslimatını iki yıla kadar geciktireceğini söyledi.

ABD 'li üst düzey politikacılar, Türkiye'nin muhtemel Rusya'nın S-400 Triumf Hava Savunma sistemi tedariki nedeniyle Lockheed Martin F-35 savaşçı uçağı alımına itiraz etti. S-400 Satıhtan havaya füze sistemi, ihracat pazarında en gelişmiş sistemlerden biri olarak kabul ediliyor. Rus Rosoboronexport firması , 150 lm'ye kadar radarda tespit edebildiklerini ifade ediyor.

İki partiden oluşan bir ABD Temsilcisi grubu, 15 Haziran'da Mattis'e F-35 teslimatlarını engellemesini isteyen bir mektup gönderdi. ABD Senatosu 18 Haziran'da 2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını, uçak teslimatını da engelleyecek bir maddeyle geçti.

Şimdiye kadar, Savunma Bakanlığı, F-35 programında Türkiye'nin katılımına karşı senatör  muhalefetine sessiz kalmıştı.

Mattis, 7 Temmuz'da Ev Silahlı Hizmetler Komite Başkanlığına yazdığı mektubunda, "Türkiye'yi tedarik zincirinden kaldırmanın ABD askeri ve ortakları için tedarik zincirinin bozulmasına neden olabileceğini ve diğer program maliyetlerini artırabileceğini" söyledi. "Türkiye tedarik zinciri bugün bozulursa, uçak üretiminde 50-75 F-35'n teslimatını geciktirmesiyle sonuçlanacak ve parçaları yeniden üretip süreci kurtarmak için yaklaşık 18-24 ay sürecek" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/pentagon--tedarik-zinciri-bozulmasini-gerekce-gostererek-turkiye-yi-f35-programindan-cikarmaya-karsi-cikiyor/6743/1 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İşte bir devlet adamlığı örneği. Amaç Türkiye'ye F-35 sevkıyatını sürdürmek. Ama Temsilciler Meclisi ve Senatodaki Türkiye aleyhtarı havadan ötürü projeden Türkiye'yi çıkarmanın bedelinin ABD'nin ve tüm proje üyelerini zora sokacağını öne sürerek, konuyu Türkiye'yi bulaştırmadan çözmeye çalışıyor. Kongreyi; kararında ısrarcı olursa, Amerikanın çıkarlarına sekte vurmakla suçlamanın önünü açıyor. Mesajı Paylaş

nokta

Pratt & Whitney, Lazer Silahını Uçakta Kullanmak İçin F-35 Motoruna Modernizasyon Önerdi

Pratt & Whitney, F135 Joint Strike Fighter motoru için F-35 Ortak Program Ofisi'nden gelen güç artırımı talebine motor yükseltme yanıtı verdi. Ek güç, yönlendirilmiş enerji silahlarının ve diğer gelişmiş taarruz ve savunma sistemlerinin kullanılmasını sağlayacak ve onaylanması halinde, Büyüme Seçeneği 2.0 (Growth Option 2.0 /GO2) adlı bir yükseltme paketinde yer alacak. 2017 yılında JPO ile müzakere edilen Büyüme Seçeneği 1,0, yüzde 5 oranında yakıt tasarrufu ve yüzde 10 daha yüksek itki gücü sundu.

http://www.c4defence.com/Gundem/pratt--whitney-lazer-silahini-ucakta-kullanmak-icin-f35-motoruna-modernizasyon-onerdi/6749/1 Mesajı Paylaş

Pusat

http://www.kokpit.aero/cavusoglu-f-35-tepkisi

ben söyleyince nedense hep mahalle delisi oluyorum. Bide haklı çıkmasam

daha önceki mesajlarımda teslim alınan uçakların ABD'nın güvenilmez tutumu nedeniyle  acilen Malatya'ya getirilmesini eğitimlerin burada yapılmasını istemiştim bir taşlanmadığım kaldı zaman beni haklı çıkarmasa çok sevineceğim de malesef sakalım yok
 metindeki şu  kısım ilginç  sankı artık bizim  malımız olan ve parasını ödediğimiz 2 uçağa da el konacak gibi tarih tekerrür mü ediyor ?

'''Amerikan Kongresi, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi satın almak için Rusya ile yaptığı anlaşma ve ABD'li papaz Andrew Brunson'ın tutukluluğu nedeniyle F-35'lerin transferine soğuk bakıyor. Kongre, Türkiye'nin uçakları ABD topraklarından çıkarmasını engelleme doğrultusunda bir yasa çıkarmak için çalışmalarını da sürdürüyor. Bu yasaya ilişkin tasarı, ABD Kongresi'nin iki kanadı olan Senato ve Temsilciler Meclisi'nde iki farklı versiyon hâlinde ele alınıp onaylandı. Senato ve Temsilciler Meclisi'inin ilgili komiteleri Pazartesi günü ise tasarının nihai metni üzerinde anlaştı. F-35'lerin Türkiye'ye teslimatının engellenmesinin öngörüldüğü bu metnin, önümüzdeki günlerde Temsilciler Meclisi'nde, Ağustos ayında ise Senato'da oylanması bekleniyor. Tasarı, Kongre'nin her iki kanadından da geçerse ABD Başkan Donald Trump'ın imzasına sunulacak.''' Mesajı Paylaş

orko_8

ABD'nın güvenilmez tutumu nedeniyle  acilen Malatya'ya getirilmesini eğitimlerin burada yapılmasını istemiştim bir taşlanmadığım kaldı
Kızmayın, alınmayın ama bence size epey şefkat gösterilmiş.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter