JSF F-35 Lightning II

Başlatan mhm, Eki 01, 2015, 10:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

matmat26

"""" Pakistan'ın savunma bakanı Rana Tanvir Hussain, Pakistan'ın 4 Milgem Corvette ve 30 Atak Helikopteri satın almayı planladığını belirterek, Türkiye de JF-17 savaş uçağı satın almayı değerlendirdiğini, AA incelemesinin yapıldığını söyledi. """

Mayıs Ayında bu demeci vermiş ler. Mesajı Paylaş

farabi

Çin ve Rusya'nın muadil olarak yürüttüğü projeler değil ama F35A'nın yavaş yavaş 4+ nesil muharip jetlerle aynı maliyet aralığına yaklaşıyor olması, Avrupa , özellikle de Fransa havacılık endüstrisi için ciddi bir sorun olarak görülüyor olmalı. Kore, Türkiye, Japonya gibi büyük NATO pazarları Abd ile devam ediyor ve diğer taraftan kendi altyapılarına yatırım yapıyor. LM için, F35'in körfez ülkelerine satışında yolu açılırsa , hiç bir arap da Rafale'nin , Typhoon'un yüzüne bakmaz. Gelişmekte olan ekonomilere de tüm teknolojini açmak zorunda kalırsın. AB'nin atbaşı ülkelerinin yaptığı yanlış hesap Bağdat'dan dönüyor... Mesajı Paylaş

matmat26

Prof.Emre Çiray F35 hk. görüşü.
5.20 sn.den sonra dikkat


https://youtu.be/JvHgmy5SXa0 Mesajı Paylaş

dum

Hoca'nın ismi emre değil, cahit çıray..  emer; emekli manasında, yanılmıyorsam ,emeritus'un kisaltmasıydı.

Cahit hoca'nın eski ögrencilerinden biri olarak tanikliğımla onaylayabilirim ki en az 20 yıldır hem videoda anlattığı ucav meselesinde ve daha bir çok sistem için kafa açmaya çalıştı..

Ama NATO kafa NATO mermer.... özellikle hava kuvvetleri... Mesajı Paylaş

Merkator

F-35'ler için Beyaz Saray'dan Türkiye'ye destek

Beyaz Saray, Trump-Erdoğan görüşmesi öncesi Kongreye yaptığı F-35 uçaklarıyla ilgili, 'işimizi daha fazla zorlaştırmayın' çağrısı yaptı.

Inside Defense'in haberine göre Senato Ödenekleri Komitesi Başkanı Richard Shelby'e gönderilen mektupta, "Türkiye önemli bir NATO müttefiği ve 2002'den bu yana F-35 programı ile uluslararası bir katılımcı olmuştur. İdare Kongresi'nin kaygılarını anlaşılabilir ancak bu endişeleri gidermek için Türkiye ile çalışma yeteneğini kısıtlayan bir dile karşıyız." ifadeleri kullanıldı.

ABD Senatosu, Haziran ayının ortasında Savunma Bakanlığına (Pentagon) 2019 mali yılı için 716 milyar dolarlık bütçe ayrılmasını öngören yasa tasarısını 10'a karşı 85 oyla kabul etmişti. ABD Senatosunda yapılan oylamada, "Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası" olarak bilinen Pentagon bütçesine ilişkin yasa tasarısı onaylanmıştı.Tasarıda F-35 savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, AH-1 tipi Kobra, S-70 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16 uçaklarının Türkiye'ye satılmasının bloke edilmesi gerektiğini öngören bir bölüm de yer almıştı.

http://www.kokpit.aero/beyaz-saray-f35-destegi Mesajı Paylaş

Merkator

Kablo yangınının hasar verdiği F-35 emekli edildi

Amerikan Deniz Piyadeleri'ne ait F-35B, uçuş sırasında meydana gelen yangın nedeniyle 27 Ekim 2016 tarihinde acil iniş yapmıştı. Kazayla ilgili rapor tamamlandı. Yeniden uçurma maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle Amerikan Deniz Piyadeleri'ne ait 168057 kuyruk numaralı uçağın hizmetten çıkartılmasına karar verildi.

Yapılan incelemede, uçağın elektrik sisteminin neredeyse kullanılamaz hale geldiği, yangın sırasında hidrolik sistemin de ciddi hasar gördüğü tespit edildi. Ayrıca uçakta oluşan yapısal hasar ile birlikte F-35B'nin tekrar uçurulmasının maliyeti çok yüksek çıktı.

Askeri makamlar bu miktar ile ilgili açıklama yapmadı. Ancak emekli edilen uçağın tekrar elden geçirilerek bir süreliğine yer eğitimlerinde kullanılacağı, sonrasında da müzede sergileneceği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

http://www.kokpit.aero/emekli-edilen-f35-ucagi Mesajı Paylaş

murattekin

Bu tip bir kazanın bizde olmayacağını kimse garanti edemez. Yada diğer ülkelerde. Kıt kanaat kaynaklarla alınacak bir F-35'i heke ayırmak ABD haricindeki kullanıcılar için çok zor olacaktır. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Topgun

Biz onarırdık kesin. Ağır Kırım geçiren F-16 ve Helolarımıza yaptığımız gibi. Platform değerli bizim için.

JF-17 işi, HÜRJET projesi gölgesinde mümkün gözükmüyor bence. Ancak temel eğitim uçağı Muschak'ta olduğu gibi söz verilen bir alım durumu yoksa tabii... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter