JSF F-35 Lightning II

Başlatan mhm, Eki 01, 2015, 10:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Mal sizin ister satarsınız ister satmazsınız zorla alacak halimiz yok. Satmıyorsanız başımızın çaresine bakarız öbür seçenekleri gözden geçiririz dersin olur biter. Gerçek olanda budur Mesajı Paylaş

kara mehmet

Mal neden onların olsun? f-35 ortak bir proje. Taraflardan biri diğerinin hissesini alacaksa bedelini öder alır. Bence bizim için hayırlı da olur.  Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

Merkator

F-35 Teslimatıyla ilgili resmi davet geldi

Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma füzeleri almasına tepki olarak bazı ABD'li senatörlerin Türkiye'ye verilmesine karşı çıktığı beşinci nesil F-35A müşterek saldırı uçağının (Joint Strike Fighter) 21 Haziran'daki ilk teslimatıyla ilgili resmi davet, ilgili Türk makamlarına geldi.

Hürriyet'te yer alan haberde, F-35'lerin ana üreticisi Lockheed Martin resmi davet yazısında, "Lockheed Martin olarak 21 Haziran 2018 tarihinde Fort Worth'ta gerçekleştireceğimiz 'Türkiye Cumhuriyeti F-35 Teslimat Töreni'nde sizleri yanımızda görmekten mutluluk duyacağız" denildi.

Davet yazısında 21 Haziran günü önce resepsiyon ardından da ilk uçağın teslim töreninin yapılacağı belirtildi. Türkiye'ye teslim edilecek ilk F-35A, pilot eğitiminin tamamlanmasından sonra Kasım 2019'da Türk Hava Kuvvetleri'ne katılacak. Diğer uçaklar da belirli aralıkla gelmeye başlayacak.

http://www.kokpit.aero/resmi-davet Mesajı Paylaş

Merkator

F-35'te ödediğimiz paranın yarısını iş payı aldık

F-35 savaş uçağının Türkiye'ye teslimatıyla ilgili ABD ile yaşanan tartışmalar hakkında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin F-35'e ödediği paranın yarısı kadar iş payı aldığını söyledi.

Milliyet'te yer alan haberde,Türkiye'nin daha başından itibaren F-35 programının içerisinde olduğunu belirten Özlü, "Dokuz ortaktan biriyiz. Yani ilk katılan ülkelerden biriyiz. 100 artı 16 uçak alınacaktı. Biz orada ödediğimiz paranın en az yarısı kadar da iş payı aldık, yani güzel bir şey oldu. Bizim şirketlerimiz de F-35'e parça yapıyorlar; ön, orta, gövde yapıyor. Tabii en büyük iş payı TAI'nin. Ön, orta, gövde ve 400 uçaklık bir siparişti o ilk aldığımız, şu anda artmış olabilir. Kaç parçadan ziyade kaç paralık iş olduğu önemli. Yarısı kadar yani ne ödeyeceğiz? 100 milyon dolar. En az yarısı kadar iş payı alıyoruz geriye" dedi.

Dört tane F-35'in siparişinin daha önce kendisi ABD'de iken verildiğini belirten Özlü, "Onlar bitmişti. Amerika'da bizim pilotlar eğitim alıyorlardı. Onların eğitimi tamamlandığında Türkiye'ye gelecekti F-35'ler" dedi.

http://www.kokpit.aero/f-35-is-payi
Mesajı Paylaş

Alkyone

F-35 lerde üretim ve test yönetimi faciası!
https://www.gao.gov/assets/700/692307.pdf

Amerikan Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisinin F-35 raporundan Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Neye göre "facia"? Mesajı Paylaş

Alkyone

Üretilen uçaklarda yapılan hatalı işcilik, bakım onarım ve düzeltmeler için uçak başına 6237 saat harcanmış Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

İlk uçaklar için son derece normal. Toplam eforun kaçta kaçı olduğu önemli. Mesajı Paylaş

orko_8

...ve zamanla düşüp düşmediği. Mesajı Paylaş

warrior

18-0001 ve 18-0002;


Mesajı Paylaş

matmat26

Cok Yakışıklı :) Mesajı Paylaş

Merkator

300 F-35'te maliyetler yüzde 60 düşürüldü

Türkiye için ilk iki uçağın teslimat tarihi yaklaşırken F-35 projesinde Lockheed Martin 300'üncü uçağını teslim etti. İlk uçak ve 300'üncü F-35'in maliyetlerini karşılaştıran Lockheed Martin, LRIP 1 olarak adlandırılan ve fabrikadan çıkan ilk uçağın üretim maliyetlerinin sonuncu ile aralarında yüzde 60'lık fark olduğuna dikkat çekti.

F-35 imalat süresi yüzde 20 azaltılırken parçaların dünyada 1600 şirket tarafından imal edildiği, her uçağın 300 bin komponentten oluştuğu belirtildi. F-35 projesi doğrudan 194 bin kişiye iş sağlıyor.

ÜÇ FARKLI MODEL

​Toplam 300 adetlik imalatta, Hava Kuvvetleri için F-35A, Deniz Piyadeleri için dikine kalkış yapabilen F-35B ve uçak gemilerinden havalanan F-35C olmak üzere 3 ayrı tipte imalat gerçekleştirildi. Üretim bandından çıkan 300'üncü uçak olan F-35A ise Amerikan Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

İmalatta bugüne kadar 197 adet A, 75 adet B ve 28 adet de C modeli tamamlandı. Toplam 620 pilot ile 5 bin 600 teknisyen F-35 için eğitimlerini tamamladı. F-35 uçakları tüm dünyada 140 bin saat uçuş gerçekleştirdi.

http://www.kokpit.aero/f35-300-fabrikadan-cikti Mesajı Paylaş

Merkator

Hükümetten ABD Senatosu'nun kararına sert tepki

ABD Senatosu'nun F35 kararını değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, "Karar talihsiz bir gelişme. Türkiye alternatifsiz değil. Bu teşebbüsler esef verici, stratejik ortaklığın ruhuna aykırı" dedi.

Binali Yıldırım, ABD Senatosu'nun Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının da satışına şerh koyan savunma yasasını onaylamasına ilişkin "ABD'deki bu teşebbüsler esef verici, stratejik ortaklığın ruhuna aykırı. Bu talihsiz bir gelişme, alternatifsiz değiliz… Bu ambargolar zafiyete neden olmaz" ifadelerini kullandı.

http://www.kokpit.aero/basbakandan-f-35-aciklamasi Mesajı Paylaş

ocay

Bence ciddi ciddi alternatif bakmaya başlamamız lazım. Bu projeyi HvKK "alternatifsiz ve mükemmel" olarak baktı hep, bir başkası üzerinden hissetikleri gereksiz özgüvenle bir yerlerde hata yaptıklarını hep düşünuyordum. Hatta hatırlarsınız 7 sene evvel çok cazip Eurofighter tekliflerini elimizin tersi ile ittik bu uğurda, şimdi daha fazla iş işten geçmeden ve etrafta savaş tam tamları çalarken başka uçaklara bakmamız gerekli.

Unutmayın bugün F-35 vermeyen (ki hala veredebilirler) yarın F-16 yede parçasını koklatmaz. Mesajı Paylaş

Alkyone

Koklatmayacaklar muhtemelen yasak sadece f-35 leri değil Patriot hava savunma sistemleri, Chinook ağır nakliye helikopteri, AH-1 Kobra, H-60 Black Hawk ve F-16 uçaklarının satılmasını da bloke ediyor.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abd-senatosundan-pentagon-butcesine-onay/1178419

F-16 için yeni yedek parça anlaşması bu saatten sonra ancak hayal olur Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter