JSF F-35 Lightning II

Başlatan mhm, Eki 01, 2015, 10:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Revolver

Ayrıntıyı iyi yakalamışsın hocam. Tebrik ederim. Mesajı Paylaş

HEB

Teşekkür ederim. Konjonktürü düşününce bu kadar net bir açıklama dikkatimi çekti. Mesajı Paylaş

orko_8

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak utandım. Gurur kırıcı bir ifade. Mesajı Paylaş

Baltica

Aynen oyle hocam. Tam somurge psikolojisine uygun bir ifade tarzi. Sayet kasitli degilse,  ilgili merciiler, bu ifadeyi yazan ve onaylayanlarin profesyonel yeterliligini sorgulamali. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

F-35 konusundaki takvim kesinleşti. ABD'deki pilotaj ve teknisyen eğitimlerinde kullanılmak üzere teslim alınacak ilk iki F-35A uçağımız, ABD'de Mayıs ayında düzenlenecek bir törenle teslim alınarak, eğitim hizmetlerinin verileceği üsse götürülecek... Mesajı Paylaş

HDS

Yine de deniz kuvvetlerinin F-35B uçurabilmek konusundaki iyimserliği, saflık ve temizliği takdir edilmeli..  ;D Mesajı Paylaş

süper çavuş

Eğer F-35B alamaz isek Donanmanın hareket tarzı ne olacak peki , nerdeyse 25 senedir Donanma kendi kendine yeterli olmak istiyor başka yol yada yollar nedir ?? Mesajı Paylaş

Baltica

HDS hocam, Deniz Kuvvetleri F-35 sahibi olur veya olamaz, o ayri konu.

Ama Deniz Harp Okuluna girmeye davet efilen, gelecegin subay adaylari, acaba  "Amerikan tayyaresi ucurma sansina haiz olma ihtimali"ne binaen mi motive olurlar yoksa bizim denizcilik tarihimizde gencleri Deniz Harb Okuluna katilmaya ikna edecek baska motivasyon kaynaklari bulunabilir mi ?

Mesele bu. Eger en onemli motivasyon kaynagi Amerikan tayyaresi ucurabilme ihtimali ise, hic orduya bunca masraf etmeye gerek yok bence. Biz savasi zihnimizde kaybetmisiz demektir zaten. Mesajı Paylaş

dum

88 tane maddeden biri... Mesajı Paylaş

putty

Neyi tartışıyorsunuz aranızda tam olarak Mesajı Paylaş

Baltica

@dum ustadim, maddelerin birincisi, Alfabenin A harfi....

Motivasyonun baska baska seyler olmasi durumunda, ozellikle sakaklara kir dusmeye basladikca, "Aman 3. yildizi da takayim" motivasyonunun basimiza ne isler actigindan hala mi bir ders cikarmadik ?

15 temmuzda, TSK'nin 310 kusur general ve amiralinin nerdeyse yarisi FETOcu cikti. Peki, bu arada 15 temmuz aksami obur yarisi ne yapiyordu ?

Imkanin olursa, o diger yarisinini ifadelerini bir oku ustadim. Ben epeycesini okudum da.... Mesajı Paylaş

farabi

Eğer F-35B alamaz isek Donanmanın hareket tarzı ne olacak peki , nerdeyse 25 senedir Donanma kendi kendine yeterli olmak istiyor başka yol yada yollar nedir ?

F35B dışında , güncel ve halihazırda üretimde olan başka bir STOVL muharip uçak yok. TCG Anadolu için sabit kanat olarak başka bir alternatif de yok  , ya da sağlıklı bir çözüm içermiyor. Harrier II'ler desek, yıpranmış uçakları almaktan , ( o da mümkün olursa ) başka çare yok.

Benim önerim , Donanma-2033 vizyonu kapsamında elde edilmesi planlanan kabiliyetler arasına STOBAR uçakların listeye alt sıralardan dahil edilmesidir. İki farklı muharip uçak programını aynı anda yürütüyorken , örneğin Hurjet programının ileri blok tasarımlarında bu konunun önemsenmesi gerek. Avrupalı üreticilerden de , SeaGripen ve RafaleM'nin bazı modifikasyonlar ile temini mümkün olabilir. Ancak o durumda iş sadece uçak teminini değil donanmanın platform planlamasında da değişikliği zorunlu kılar. Her şeyden önce bu uçakların inişi için uçuş güvertesinde tam pist uzunluğuna ihtiyacı var. Kısa pistlere kanca yardımıyla inecek de olsa sonuçta konvansiyonel biçimde kalkıp inecek uçaklar için TCG Anadolu/Navantia Atlas gemisi ile tam kapasite kullanımı ne derece mümkün olabilir , o da ayrı bir konu. Mesajı Paylaş

müstafi

"15 temmuzda, TSK'nin 310 kusur general ve amiralinin nerdeyse yarisi FETOcu cikti. Peki, bu arada 15 temmuz aksami obur yarisi ne yapiyordu ?

Imkanin olursa, o diger yarisinini ifadelerini bir oku ustadim. Ben epeycesini okudum da...."

Başbakan neredeyse, İç İşleri Bakanı neredeyse Emniyet Genel Müdürü ve Mit Müsteşarı neredeyse o Generellar de oradadır.. Onlar ne yaptılarsa o Generaller de onu yapmıştır..

Darbeye giden yolu açan kimse, gidip onlara hesap sormak lazım.. Yarısı davalık, şantaj ve tehditle nefes alamaz hale gelen vatansever subaylar mı darbe yaptırdı?.. O tankları kışlalara kim çekti, uçakları yere kim indirdi?.. Siyasiler mi?..

Siyasilerin ucuz kahramanlıklarını bile göremedik o gece, tankların üstüne çıkan 1 siyasetçi de göremedik.. Siyasilerin ifadesi nerede onu neden okumadınız?..

İfadeleri bile yoktu da ondan.. Kaçtık saklandık diyeceklerdi..

Reisi Cumhur bile 1. Ordu Komutanı'nın devreye girip Atatürk Havaalanını boşaltmasından sonra inebildi yere..

Hala askere çamur atılıyor..

Mesajı Paylaş

sadalone

STOBAR'ın etkinliği konusunda şüphelerim var açıkçası, uçak ne kadar yük ve yakıtla havalanabilecek bunlar hep soru işareti.Üstelik STOBAR bir gemi boyumuzu ciddi anlamda aşacak kadar'da büyük olacaktır.

Bizim için kısa ve orta vadede en uygun çözüm F-35B gibi görünüyor bunu kovalamalıyız.Alternatif olarak belki büyüğünden bir tiltrator İHA düşünülebilir.

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Acaba bu geminin tank ve zırhlı araç hangarlarıyla üstteki aviyonik hangarları arasında bir asansör sistemi yapılabilir mi ? Tıpkı üst pistle alt aviyonik hangar arasındakiler gibi. Böylece istenildiğinde araç hangarlarıda hava araçları için kullanılanbilir ?

Çıkartma operasyonları dışında filolarla birlikte hareket ettiğinde ve f-35+ bozdoğan mevkini düşündüğümüzde ve f-35 + Som menzilini düşünüce filonun sahip olduğu en uzun menzilli anti hava ve anti - satıh silahı olacaktır. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter