ASELSAN

Başlatan ocay, Kas 07, 2015, 09:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Search and rescue

Baski yanlis oldu toplumda kabul gormeme, dislanma diyeyim. Mesajı Paylaş

kurtkapan

Bir Avrupa ülkesinde doğup büyüyen ve entegrasyon sıkıntıları çeken göçmen ile o ülkede para kazanan expat'lerin yaşam tecrübeleri bittabi aynı olmayacaktır. Expatler her zaman el üstünde tutulur. Mesajı Paylaş

nokta

ASELSAN Konya'da Temel Attı 

ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş.'nin birinci etabının temeli törenle atıldı. Silah sistemleri konusunda ASELSAN'ın sahip olduğu Ar-Ge kültürü ile Konya Bölgesinin silah üretim kabiliyetini ve çevik yaklaşımlarını bir araya getirerek, sadece yurt içi pazarı değil yurt dışı pazarlarda da önemli bir pazar payı almayı hedefleyen yatırımın temelleri atıldı. Konyalı 24 firmanın kendi arasında kurmuş olduğu Konya Savunma Sanayi A.Ş. ve ASELSAN ortaklığı ile silah ve silah sistemleri konusunda öncü rol üstlenecek bir fabrika kuruluyor. Fabrika, Konya Havalimanı yakınında 300 bin metrekarelik alanda inşa ediliyor. ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş. adı altına kurulan ve hisselerinin yüzde 49'u Konya Savunma Sanayi A.Ş.'ye, yüzde 51'i ASELSAN'a ait olan fabrikaya, uzaktan komutalı silah sistemleri ve hali hazırda yurt içinde üretilemeyen silahların üretimi için 65 milyon dolarlık yatırım yapılıyor. Temel atma töreninde konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şunları söyledi:"Bugün burada sadece sistem üretim, test ve entegrasyon faaliyetlerinin yürütüleceği bir tesis değil, aynı zamanda silah ve silah sistemleri tasarım ve inovasyon merkezi olarak hizmet verecek bir tesisin temelleri atılmış olmaktadır. Bu şirketimiz aynı zamanda ülkemizin ilk savunma sanayii Spin-off(Bölünerek Büyüme) şirketi olma özelliğini taşımaktadır. Bu projenin hayata geçirilmesi için emek sarf eden herkese çok teşekkür ediyorum". Konya'da Üretilecek, Gemilerde Kullanılacak 3 binin üzerinde ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemi otuzdan fazla farklı platform üzerinde yurt içi ve yurt dışı birçok kullanıcı tarafından kullanılıyor. Silah Sistemleri; kara platformlarında, zırhlı personel taşıyıcı araçlardan, ana muharebe tankına, sabit tesislerden obüslere kadar geniş bir kullanım alanında hizmet veriyor. Benzer şekilde, deniz platformlarında, ani müdahale botlarından firkateynlere, karakol botlarından çıkarma gemilerine kadar uzanan kullanım alanlarında görev yapıyor.

http://m.c4defence.com/Gundem/aselsan-konya-da-temel-atti/7945/1
Mesajı Paylaş

ozbey


Terra

Aselsan Konya'da silah üretecek

Konya'da, ASELSAN Konya Silah Sistemleri Anonim Şirketi, tarafından uzaktan komutalı silah sistemleri ve silah üretimlerinin yapılacağı fabrikanın temeli atıldı.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, merkez Selçuklu ilçesi Aşağı Pınarbaşı Mahallesi'nde, ASELSAN Konya Silah Sistemleri AŞ'nin 1. Etap Temel Atma Töreni'nde, Türkiye'nin son yıllarda savunma sanayisi sektöründe ciddi ihracat yaptığını söyledi.

Geçen yıl savunma sanayisinin iki milyar doları aşan ihracat yaptığını hatırlatan Şeker, ancak bunun yeterli olmadığını ifade etti.

Şeker, çok daha büyük hedefleri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Daha ileri gitmeyi istiyoruz. İhracatta 2 milyar doları 10 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunun için daha fazla çalışmamız lazım. Savunma sanayimizdeki kabiliyet ve kapasiteyi artırmamız gerekiyor. Şu an için savunma sanayisinde çalışan sayısı 40 bin civarında. Eğer dünyadaki ilk 10 savunma sanayi ihracatçısı arasına girmek istiyorsak bu rakamları artırmamız gerekiyor. Bunun yolu ise her bir köşesinde bulunan yetkinlikleri, insan kaynağını ve bütün sanayi alt yapısını kullanmamız gerekiyor. Temelini attığımız tesisimiz inşallah, küçük bir ASELSAN olacak. ASELSAN, Ankara'da kurulduğu yerde sanayisi, yan sanayisi ve üniversiteyle nasıl büyüdüyse buradaki tesisimizde Konya'mızda benzer rolü üstlenecek, büyüyecek."

"Silah sistemleri her türlü hava koşullarında görev yapabilmektedir"

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ise uzaktan komutalı silah sistemlerinin yurt içi başta olmak üzere 18 farklı ülkenin hizmetine sunulduğunu dile getirdi.

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen sistemlerinin, olgunluk seviyesi ve uluslararası pazardaki konumuyla dünyadaki lider firmalar arasında yer aldığını vurgulayan Görgün, şunları kaydetti:

"ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, 30'dan fazla farklı platform üzerinde yurt içi ve yurt dışı bir çok kullanıcının hizmetine sunulmaktadır. Silah Sistemleri; kara platformlarında, zırhlı personel taşıyıcı araçlardan, ana muharebe tankına, sabit tesislerden obüslere kadar geniş bir kullanım alanında hizmet vermektedir. Benzer şekilde, deniz platformlarında, ani müdahale botlarından firkateynlere, karakol botlarından çıkarma gemilerine kadar uzanan kullanım alanlarında görev yapmaktadır. Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS); kara, deniz ve hava platformları üzerine entegre edilerek asimetrik tehditlere karşı etkin savunma amacıyla geliştirilmiştir. Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinde, makinalı tüfek ve otomatik toplar, 40 milimetre otomatik bomba atar ve anti-tank füzeleri kullanılmaktadır. Gece ve gündüz hassas gözetleme yeteneği sağlayan elektro-optik birimler ve silahın ateş gücünün etkin şekilde kullanılmasını sağlayan stabilizasyon, hedef takip ve balistik hesaplama yetenekleri ile silah sistemleri her türlü hava koşullarında görev yapabilmektedir."

Görgün, ASELSAN'ın Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinde kullandığı yaklaşık 13 farklı kalibre ve standartlardaki silahın Türkiye'de geliştirilip üretilmesi için gerekli bilgi birikiminin ASELSAN ve yan sanayi firmalarında mevcut olduğunu söyledi.

"65 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz"

Konya'daki yatırımın, savunma sanayisinde dışa bağımlılığın azaltılması ve bölgesel kalkınmanın sağlanmasında önemli adım olacağını belirten Görgün, şöyle devam etti:

"Kurumların desteği, yatırımcıların konuya olan ilgisi, üretim altyapısının mevcudiyeti, silah sanayi konusunda deneyimi, gelişmiş üniversite ve teknoloji geliştirme bölgeleri, atış ve test alanları, bununla birlikte savunma sanayinin yerlileştirilmesi konusunda eşgüdüm içerisinde yürütülen faaliyetler göz önüne alındığında Konya'da Silah Sistemleri Üretimi yatırımı için uygun şartların bulunduğu değerlendirilmektedir. ASELSAN Konya Silah Sistemleri AŞ adı altına kurulan ve hisselerinin yüzde 49'u Konya firmalarına yüzde 51'i ASELSAN'a ait olan fabrikaya, uzaktan komutalı silah sistemleri ve hali hazırda yurt içinde üretilemeyen silahların üretimi için 65 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz."

"Karma endüstri bölgesi oluşturulması için başvuru yaptık"

Konya Savunma Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu da yatırımın Konya'nın nitelikli insan kaynağı kapasitesinin, sürdürülebilir bir şekilde artmasına da vesile olacağını bildirdi.

Burada sağlanacak istihdamın önemli bir bölümünün yüksek nitelikli ve yetkin insan kaynağından oluşacağına işaret eden Koyuncu, söz konusu yatırımın kentteki sanayi ekosisteminin gelişmesine ve yüksek katma değerli üretime doğru daha hızla evrilmesine de katkı sağlayacağını dile getirdi.

Koyuncu, savunma sanayi ekosisteminin güçlü adımlarından birinin daha devreye alınacağı müjdesini vererek, "1,5 milyon metrekarelik yeni karma endüstri bölgesi oluşturulması için de Bakanlığımıza başvurumuzu yaptık. Bu endüstri bölgemizde yalnızca savunma sanayi sektöründe faaliyet gösterecek yüksek teknolojili ürün ve hizmet üretimi yapan firmalar yer alacak. Kısaca Konya'mızda tam bir savunma sanayi ekosistemi oluşacak." ifadelerini kullandı.

ASELSAN ve 24 Konyalı girişimci tarafından kurulan Konya Savunma Sanayi AŞ tarafından hayata geçirilecek fabrikanın temeli, İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu'nun yaptığı duanın ardından butona basılarak atıldı.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/23/aselsan-konyada-silah-uretecek Mesajı Paylaş

meraklı

ASELSAN KIZILÖTESİ DEDEKTÖRLERİ MİLLİLEŞTİRİYOR

ASELSAN, keşif gözetleme, füze arayıcı başlık, hedefleme sistemleri, insansız hava araçları ve Milli Muharip Uçağın elektro-optik sistemleri gibi birçok platformda kullanılabilecek kızılötesi dedektörleri üretebilir hale geldi

Türkiye'nin ileri teknoloji merkezi ASELSAN tarafından, yüksek performanslı askeri sistemlerin ana bileşenlerinden kızılötesi dedektörlerin geliştirilmesi, üretimi ve platformlara entegre edilmesinde önemli aşamalar kaydedildi.

Uzun ve kapsamlı araştırmalar sonucu hakim olunan kızılötesi dedektör teknolojisinde, bilim ve teknolojinin en gelişmiş olanaklarını kullanılıyor. Bu alandaki uygulamalar etkinlik ve üstünlük sağlıyor, genelde başka kritik teknolojilerin üretilmesine zemin hazırlıyor.

Sınırlı sayıda gelişmiş ülke ve üreticinin elinde bulunan bu teknoloji, sahip olan ülkenin ulusal koruması altında olup, varlığı gelişmişlik ve üstünlük göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Yüksek performanslı askeri sistemlerin ana bileşenlerinden biri olan kızılötesi dedektörler, aynı zamanda farklı sivil uygulamalarda da kullanılabiliyor. Bu teknolojiye sahip ülkeler, gece veya gündüz, özellikle toz, duman ve sis gibi olumsuz hava koşullarında tehdit unsurlarına karşı diğer ülkelere göre daha avantajlı durumda bulunuyor. Bu kapsamda kızılötesi dedektör teknolojisi ülkeler arası güç dengelerini değiştirebiliyor.

Temini maliyetli ve kısıtlamalarla geliyor

Bu teknolojiye sahip olmanın yarattığı avantajlar ve üstünlükler sebebiyle ülkeler, edindikleri bilgi ve teknoloji birikimini diğer ülkelere transfer etmeye sıcak bakmıyor, bunun yerine ürettikleri kızılötesi dedektörleri ürün olarak satma yoluna gidiyor.

Kızılötesi dedektörlerin ürün olarak temini, yüksek maliyet ve ihraç izni gibi kısıtlamaları da beraberinde getiriyor. Yurt dışından ithal edilen kızılötesi dedektör kullanılarak oluşturulan herhangi bir sistemin, başka ülkeye ihracı, iznine bağlı oluyor. Bu gibi durumlar kızılötesi dedektör teknolojisinin milli imkanlarla geliştirilmesini zorunlu kılıyor.

Alınan bilgiye göre, ASELSAN, uzun yıllar boyunca kararlı şekilde yürüttüğü çalışmalar sonucunda kızılötesi dedektörlerin geliştirilmesi, üretilmesi ve görev yapacağı platforma entegre edilmesini milli imkanlarla sağladı. Bu teknoloji, Türkiye'de tasarımı ve üretimi yapılan kızılötesi görüntüleme sistemlerinin dedektörlerinin yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldıracak.

Füzeler, İHA'lar, MMU'da kullanılacak

Son yıllarda yapılan yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda orta dalgaboyu kızılötesi bandında çalışan, 640x512 formatında ve 15 mikrometre piksel adımına sahip cıva kadmiyum tellür tabanlı kızılötesi dedektörler ASELSAN'da üretilebilir hale geldi.

Bu dedektörler keşif gözetleme, füze arayıcı başlık, hedefleme sistemleri, insansız hava araçları ve Milli Muharip Uçağın (MMU) elektro-optik sistemleri gibi birçok platformda kullanılabilecek.

Bu sayede geliştirilecek elektro-optik sistemlerin performans limitleri ve dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yeteneklerinin sınırları düşman unsurlar tarafından tahmin edilemeyecek. Bunun yanı sıra milli olarak geliştirilen kızılötesi dedektör teknolojisi, olası ihraç izni kısıtlarını ortadan kaldırarak savunma sanayisinin uluslararası arenada daha kolay rekabet edebilir duruma gelmesini de sağlayacak.

Hedef, Altay tankının atış kontrol sistemi

Orta dalgaboyu kızılötesi bandının yanı sıra elektromanyetik spektrumun 8-12 mikrometre bant aralığını kapsayan uzun dalgaboyu kızılötesi bandı, oda sıcaklığındaki cisimlerin en fazla yayınım yapması sebebiyle, kızılötesi görüntülemede önem arz ediyor. Uzun dalgaboyu kızılötesi bandı özellikle atış kontrol sistemleri, hedefleme ve keşif/gözetleme uygulamalarına yönelik kara ve hava platformlarında kullanılıyor.

ASELSAN'da son yıllarda uzun dalgaboyu kızılötesi bandında algılama yapmaya yönelik cıva kadmiyum tellür kızılötesi dedektörler üzerine yoğun Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirilerek ilk laboratuvar prototipleri elde edildi. Bu dedektörlerin, Altay Tankı Tank Atış Kontrol Sistemi'nde ve MMU'nun ilgili elektro-optik sistemlerinde kullanılması hedefleniyor.

Gelinen nokta IDEF'te sergilenecek

Uzun dalgaboyu bant aralığında görüntüleme yapabilen mikrobolometre tipi soğutmasız dedektörlerin Ar-Ge çalışmaları da ASELSAN bünyesinde tamamen milli imkanlarla gerçekleştiriliyor. Silikon tabanlı üretim teknolojisinin sağladığı avantajlar ile soğutucu birimine ihtiyaç duymaması gibi nedenlerden dolayı mikrobolometre dedektörler pek çok sistemde geniş bir kullanım alanı buluyor.

Bu dedektörler Altay ve M60 tankları başta olmak üzere birçok zırhlı araç gözetleme sistemlerinde, UMTAS, OMTAS ve KARAOK füze arayıcı başlıklarında ve termal silah dürbünleri gibi birçok kara, hava ve deniz platformunda yaygın olarak kullanılıyor.

ASELSAN tarafından kurulan mikrobolometre kızılötesi dedektör üretim tesisinde, 17 mikrometre piksel adımlı ve 640x480 formatlı mikrobolometre dedektörlerin ilk prototipleri başarılı şekilde üretildi. Milli imkanlarla geliştirilen dedektörlerin yakın gelecekte ASELSAN sistemlerinde kullanılmaya başlanmasıyla savunma sanayisi açısından kritik öneme sahip bir teknoloji ülkeye kazandırılmış olacak.

ASELSAN, kızılötesi dedektörlerin millileştirilmesi noktasında geldiği aşamayı, 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) sergileyecek.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1834&LangID=1 Mesajı Paylaş

petibor

Her yıl aynı haber çıkıyor bu kaçıncı IIR sensör üretimi haberi
2013 deki bu video ne en basiti. 
https://www.youtube.com/watch?v=WCzfkqNl9EY
Benim hatırladığım 2010 öncesine kadar gidiyor Onunda öncesinde daha üniversitede labaratuvarda üretildi haberleri izlemiştik 2010 dan da önce. 
Anlıyorum ben endüstrileşme başka bir şey ama bunuda lütfen öğrenelim artık bir şeyi labaratuvarda ürettiysek endüstrileşme aşaması 10 yıl sürmesin artık lütfen. Türkiye artık labaratuvarda ürettiği ürünü en geç iki senede ürüne dönüştürmesi gerek. 
Tübitak GPS sensörü yaptı yada INS sensörü yaptı dedik. Zannediyoruzki al tak kullan ürün var. Belki 2025 de kullanacağız haberimiz yok.  Mesajı Paylaş

HDS

İyi de @putty, sen bu satırları 2012'deki telefon ekranı ile mi okuyorsun mesela? Mesajı Paylaş

petibor

Sonuçta iki senede bir yerli üretildi müjdesi verilen bir ürünün haberi var ortada. Bende on yıl sonra isyan ettim dikkat ederseniz.  Mesajı Paylaş

BG

Teknolojinin ürünleştirilmesinde çıkan sıkıntılardan mı aynı haberlerin tekrarını görüyoruz bilemiyorum. Yalnız şu var ki çok çok farklı, apayrı yarı iletkenlerin işlenmesiyle yapılan türlü türlü dalga boylarında verimli çalışan teknolojiler var.

Mesela SWIR için InGaAs temelli teknolojiler var, bunları NANOTAM 2014'te geliştirmiş. Şimdi ASELSAN'ın yaptığı şeyse HgCdTe. HgCdTe sensörler daha geniş bir bant genişliğinde yanıt üretebiliyor, bunun yanında termal infrared denilen bölgede iyi tepkiler veriyor.

Bu haberleri gördükçe diyorum ki keşke bunları sivil piyasaya da güzelce paketleyip satabilsek. Termal kamera olur, research grade hassas fotodedektörler olur... Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Benim anladığım kadarı ile, çok pikselli büyük sensörleri yapmakta teknik ve teknolojik sorunlarımız var halen. Basit optikler falan tamam da, CATS gibi bir sistem mesela. Pul kadar o.

İçine -200 bilmemkaç derecede soğutucu basıyorsun, fiziksel olarak zorluyorsun falan filan. Mesajı Paylaş

petibor

Bu işin gönlümüzdeki kredisi sınırsız tabi Mesajı Paylaş

Destiny

Bizim IIR sensörlerimiz 640x512 çözünürlükte çalışıyor. Aselsan yüksek çözünürlük için çalışıyor hala geçenlerde dergilerinde görmüştüm sanırım özellikle belirtmişlerdi.

Sonra sanki MMP'nin görüntüsü daha net diyorsun veya OMTAS 4km'de hedefini nasıl seçiyor vs..

ABD flirleri hep 1920x1080 FHD IIR sensörler var. SWIR seçenekleride yeni yeni çıktı. Mesajı Paylaş

Merkator

ASELSAN, Güney Amerika'da varlığını güçlendiriyor

Türkiye'nin savunma ve teknoloji devi ASELSAN, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 12. LAAD Savunma ve Güvenlik Fuarı'nda ürün ve kabiliyetlerini sergiledi.

ASELSAN standını fuar boyunca Uruguay, Peru, Paraguay, Brezilya, Arjantin, Şili, Kolombiya ve Güney Afrika'nın kuvvet komutanları, savunma bakanlıkları temsilcileri ve üst düzey askeri yetkilileri ziyaret etti.

ASELSAN, Uruguay'a haberleşme sistemleri ve sınır güvenlik çözümleri, Şili'ye helikopter modernizasyonu ve Arjantin'e radar sistem çözümlerini ihraç etmişti.  ASELSAN, Güney Amerika'da varlığını yerel ortaklıklarla büyütmek ve ihracat imkanlarını değerlendirmeyi amaçlıyor.

ASELSAN, fuarda askeri ve profesyonel haberleşme sistemleri, savunma silah sistemleri, elektronik harp ve radar sistemleri, elektro optik ve gece/termal görüş sistemleri alanındaki ürünlerini tanıttı.

http://www.kokpit.aero/aselsan-guney-afrika-fuar Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter