Yemen

Başlatan dalamper, Mar 14, 2016, 06:18 ÖÖ

« önceki - sonraki »

kimlikcihttps://youtu.be/hCdRD3BvgL4

Yemenden Suudi Arabistana 2 Eylülde Scud füzesi atıldı
Füze 12.5 metre boyunda 800 km menzilli 500 kg harp başlığı var Mesajı Paylaş

matmat26

Yemende, Husiler tarafından BAE Donanmasına ait gemiye füze atılmış.
 Gemi Pelt

https://twitter.com/BolgeGercek/status/784150774016245761/photo/1

Mesajı Paylaş

korat

Trump'ın ilk sınırötesi operasyonu Yemen'e oldu. Yemen'de el kaidye karşı düzenlenen operasyonda 1 ABD askeri ölmüş ve ilk defa bir operasyonda V 22 osprey kaybedilmiş. Sert iniş sonrası kırıma uğraya V 22 özel kuvvetler askerleri tarafından yerde tahrip edilmiş.  Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Atılgan

Yemende Suudi Arabistan Fırkateynine Saldırı

Yemen'in Hudeyde Limanı yakınlarında devriye görevi yürüten Suudi Arabistan'a ait fırkateyne terör saldırısı düzenlendiği, olayda 2 askerin hayatını kaybettiği, 3 askerin yaralandığı bildirildi.

Resmi haber ajansı SPA'da yer alan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri komutanlığının açıklamasında, Kızıldeniz'de devriye görevi yapan Suudi Arabistan Deniz Kuvvetlerine ait bir fırkateyne Hudeyde Limanı'nın batısında intihar saldırısı düzenlendiği kaydedildi. Açıklamada, olayda 2 askerin hayatını kaybettiği, 3 askerin yaralandığı belirtildi.

İntihar saldırısının Husiler tarafından 3 bot ile düzenlendiği, botlardan birinin fırkateynin arka tarafında yangına neden olduğu, müdahale edilerek yangının büyümeden söndürüldüğü ifade edildi.

İntihar saldırısı sonrası denizde operasyon başlatıldığı vurgulanan açıklamada, Husilerin, Hudeyde Limanı'nı terör eylemleri için operasyon merkezi olarak kullanmaya devam ettikleri, Yemen vatandaşlarına insani yardım ve ilaç gibi malzemelerin ulaştırılması için kullanılan limanın terör merkezi olarak işletilmesinin tehlikeyi tırmandırdığı kaydedildi.

https://southfront.org/saudi-al-madinah-class-frigate-was-destroyed-by-houthis-in-western-yemen-video/ Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

Merkator

ABD, İran destekli Husilerin geçtiğimiz hafta bir Suudi firkateyine karşı gerçekleştirdikleri saldırının ardından Yemen açıklarına savaş gemisi gönderiyor.

ABD destroyeri USS Cole bölgede devriye görevi yapacak. Bilindiği gibi 2000 yılında USS Cole, Yemen'de Aden Limanında El-Kaide'nin saldırısına uğramış ve 17 denizcisi hayatını kaybetmişti.

Geçtiğimiz Ekim ayında bir diğer ABD Destroyeri USS Mason, Yemen'de İran destekli Husi kontrolündeki 3 kıyı radarına cruise füze saldırısı gerçekleştirmişti.

http://www.reuters.com/article/us-usa-yemen-idUSKBN15I25F Mesajı Paylaş

korat

Yemen açıklarında saldırıya uğrayan Suud fırkateyn i suudi arabistana geri dönmüş. Fotoğraflar hasar görmeyen kısmından çekilmiş.
Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

korat

Saldırının Suud fırkateyninden çekilen görüntüleri de yayınlandı. Hızlı bir botun gemiye çarptığı görülüyor. Botun insansız olduğu söyleniyor.

https://www.liveleak.com/view?i=e15_1486338435

Bana saldırının arkasında iran devrim muhafızları var gibi geliyor. Birkaç yıl önce bir haberde İran Devrim Muhafızları intihar saldırısı yapabilen yüksek hızlı insansız deniz botu geliştirdiği haberleri vardı. Yemen'de bu konuda altyapı olduğu konusunda şüphelerim var.    Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Merkator

Husiler Riyad'a saldırdı

Yemen'de hükümete karşı mücadele eden Husiler, ülke yönetimini destekleyen Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki bir askeri üssü balistik füzeyle vurduğunu iddia etti.

Associated Press'te yer alan habere göre Husiler Riyad'da bir askeri üsse saldırdı. Saldırının Husilerin Riyad'a gerçekleştirdiği ilk balistik füzeli saldırı olduğu belirtiliyor. Ajans, Husilerin Riyad'a yeni saldırı düzenleme tehdidinde bulunduğunu da bildirdi. Husilere bağlı haber ajansı SABA'nın aktardığı açıklamada, Riyad'da vurulan El Mazahmiya üssünün Yemen'in başkenti Sana'ya yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta olduğu ifade edildi.

Arap basını, Riyad'ı vuran füzenin, Sovyet yapımı Scud füzelerinin bir benzeri olan Borkan-1 tipi olduğunu ve Yemen'de geliştirildiğini öne sürdü. Bu füzelerin menzilinin 800 kilometre olduğu belirtildi. Husiler, geçen hafta da Kızıldeniz'de bir Suudi savaş gemisine intihar saldırısı düzenlemişti. Teknelerle gerçekleştirilen intihar saldırısının neden olduğu patlamada iki Suudi askeri ölmüştü.
Suudi Arabistan yönetimindeki koalisyon yaklaşık iki yıldır Yemen'de Husileri hedef alan hava saldırıları düzenliyor.

http://defence-blog.com/news/yemeni-missile-strikes-saudi-arabias-riyadh-military-base.html Mesajı Paylaş

Merkator

Amerika Kızıldenizdeki Varlığını Artırıyor

ABD Deniz Kuvvetleri, Yemen çevresindeki sularda artan olaylara tepki olarak, Kızıldeniz'deki varlığını, özellikle su yolunun güney girişindeki Bab el Mandeb boğazında genişletiyor.

Destroyer Cole, Hutiler tarafından Suudi firkateynine yapılan saldırının ardından birkaç gün sonra bölgede devriye için görevlendirildi.

Pentagon kaynakları, iki destroyerinin, 1.400 mil uzunluğundaki su yolunun karşı uçlarında devriye gezeceğini açıkladı. Ayrıca bir saldırı gemisi de, bölgede kalırken, bünyesinde uçak ve 11. Deniz Keşif Birliğinin Deniz Piyadelerini taşıyor.

Destroyerler, 10 Şubat'a kadar Akdeniz'de faaliyet gösteren George HW Bush uçak gemisi görev grubundan gelecek. Destroyer Laboon ve Truxtun, bölgeye gitmek için Süveyş Kanalına doğru seyrediyor.

Destroyerler, Tomahawk füzelerinin yanı sıra uçaksavar ve füzesavarlar taşıyor.

http://www.defensenews.com/articles/us-beefing-up-red-sea-presence Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Yemen'de iç savaşın ikinci yılında Husilerden gövde gösterisi

Yemen, Şii Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesiyle başlayan iç savaşın ikinci yıl dönümünde büyük bir gösteriye sahne oldu.

Husi hareketini destekleyen yüzbinlerce kişi başkentteki gösteride ülkede yaşanan insanlık krizden ve ekonomik zarardan Suudi Arabistan'ı sorumlu tutarken, koalisyon güçlerinin hava bombardımanlarını protesto etti:

"Bizim irademiz ve direnişimiz Suudi roketleri, uçakları ve silahlarından daha güçlüdür. Saldırılara ve ölümlere rağmen Yemen halkını dizlerinin üstüne çökertemeyecekler"

"Saldırılar karşısında bir olacağız ve bizi aşağılamayı ve yıkmayı başaramayacaklar."

Uzmanlar Husilerin başkent Sana ve Kuzey Yemen'de kontrolü elinde bulundurduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler iki yıllık iç savaşın Yemen'i insani bir felaketin eşiğine getirdiğine dikkat çekerken, ülkede 3 milyon insan evinden oldu ve ölü sayısı ise 10 bine ulaştı.

Bununla birlikte halkın yüzde 82'sini oluşturan 21 milyon kişinin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Yemen'de 2015'te devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in desteğini alan ve başkent Sana'yı ele geçiren Husi milisler Cumhurbaşkanı Abd-Rabbu Mansour Hadi'yi koltuğundan indirmiş ve devamında ülke iç savaşa sürüklenmişti.

http://www.euronews.com/2017/03/26/sanaa-rally-marks-two-years-of-conflict-in-yemen Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter