Türkiye - Endonezya Savunma Sanayi İlişkileri

Başlatan 7Skies, Mar 11, 2016, 06:37 ÖS

« önceki - sonraki »

turkdefence

abi bir ablaya talebimiz oldu, inşallah ordan olumlu cevap gelir; olmazsa öyle yapacağız :) Mesajı Paylaş

ayibarishi

#16
Tem 14, 2017, 12:26 ÖÖ Last Edit: Tem 14, 2017, 12:28 ÖÖ by ayibarishi
Endonezya hakkında bilgilendirme çalışmaları yapacağım inş. bu başlıklar altında.

Savtera IndoUpdate -  001:

Endonezya hakkında pek nazara vermediğimiz bir başka işbirliği projesi de şudur.Hükümet tersanesi PAL Indonesia ile 320 milyon USD tutarında bir anlaşma imzalayan Karadeniz Holding, bu ülke için bir güç üretim gemisi inşa etmesine gerekli yardım ve teçhizatı sağlayacaktır. Toplamda 4 gemi inşası planlanmaktadır. Her gemi 36-80 megawatt arası güç üretme kabiliyetine sahip olacaktır. Bu alanda aslında dünyada hatrı sayılır bir oyuncu olduk. Şimdi kar etmeye başladık şükür. Bölgeye yaptığımız bu tarzda ilk ihraç ve teknoloji transferi kanaatimce.

Konunun bir başka görünmeyen yüzünü aktarayım. Endonezya başkentini önümüzdeki 4-5 yıl içinde taşıma kararı aldı. Yani bu güç gemilerine yakın gelecekte gerçekten ihtiyaç duyacak. Ayrıca bir deprem ve volkan bölgesi olan yakın coğrafyası için ciddi bir güç çarpanı olarak bu gemiler önemli. Hele ki Aceh özerk bölgesi gibi zengin bir doğal kaynağa sahip olduğunuzda.

Konunun çok daha derin yönleri de var. Fakat bunu zamanla izah edeceğim.


Savtera IndoUpdate -  002:

Malum Endonezya N245 tayyaresine yatırım yapmaya karar verdik. Pek bilinmeyen bu iş için 200 milyon USD yatırma garantisi verdiğimiz. Fakat yeni geliştirilecek daha büyük çaptaki tayyareyi birlikte yapacağız inşallah. Elbette bundan da bize bir iş payı düşecek bittiğinde.Bir başka fazla bilinmeyen nokta ise TAI ANKA İHA hakkında. Dirgantara Indonesia (DI) üretim ve pazarlama alanında bize yardımcı olacak pasifik bölgesinde. Aslında direkt alıcı olsalar bile biraz zaman geçmesi lazım ki ayrı bir manşet ve propoganda malzemesi çıkabilsin. Yakın gelecekte deniz kuvvetleri ihtiyaçlarına yönelik, satcom'lu ANKA türevleri görmeye başlarsanız sakın şaşırmayın derim... Mesajı Paylaş

ayibarishi

#17
Tem 14, 2017, 12:53 ÖÖ Last Edit: Tem 14, 2017, 12:56 ÖÖ by ayibarishi
Savtera IndoUpdate -  003:

Tabi malum bu ülkenin yeni denizaltıları hususunda Alman HDW lisansıyla 6 adet güzellik inşa edeceğimiz haberi yayınlanmıştı geçenlerde. Fakat atlanan husus şu. Eldeki iki adet HDW imali Type 209/1300 denizaltı için bakım/onarım anlaşmasını aynı anda Güney Kore'ye verdiler. Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) Bunu Endonezya'da yapacaklar. (Tentara Nasional Indonesia - Angkatan Laut, or TNI-AL) Toplam 40 milyon USD tutarında bir proje.Savtera IndoUpdate -  004:

Endonezya dediysek o kadar da hor görmeyelim. Adamların ciddi ciddi kendilerine göre düşünce, konsept, ürün ve üretimleri var. Şu konseptin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Strategic Sealift Vessel SSV. Aşırı düşman tehdidi olmayan ortamlarda, küçük çapta limanlara ve uygun arazilere yanaşacak, güç nakli, hastane, doğal afet yardımı, vs.vs. gibi birçok alanda kullanılabilecek, göreceli olarak hesaplı bir platform. Şu anda elimizde olsaydı Katar'a güç nakletme hususunda baya rahatlardık kanaatindeyim. Ha keza yurt dışında kurduğumuz tüm üslere, Balkanlara ve Akdeniz'e ve BM misyonlarına da faydalı bir güç çarpanı olurdu. Adamlar ihraç da ediyorlar sistemi. Sizin kanaatiniz nedir?

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Savtera IndoUpdate -  005:

Bu ülkenin uzun zamandır üzerinde çalıştığı, 22 metrelik, özel görev denizaltısı (Kapal Selam Mini) biçim kazanmaya başlıyor. Hükümet TNI AL tersanesi modelin detayları hakkında resimli bir bilgilendirme yaptı. İki temel tip söz konusu.

Spesifikasi Desain Kapal Selam Mini Dislitbangal
- Panjang: 22 meter
- Diameter press hull : 3 meter
- Draft: 2,6 meter
- Displacement atas air: 111 ton
- Displacement bawah air: 133 ton
- Radius/ kecepatan di permukaan: 1200 mil/ 8-12 knot
- Radius/ kecepatan di bawah air: 160 mil/ 4-14 knot
- Endurance: 6 Minggu
- Kedalaman selam: 80-140 meter
- Awak: 11 personel
- Mesin: 1x250kW, Diesel generator
- Battery: 220 sel - 440 volt DC
- Kapasitas BBM: 20 ton
- Propeler: Twin screws - counter
- Senjata: 4 Torpedo SUT (Surface & Underwater Torpedo)

Spesifikasi Desain Kapal Selam Mini PT Palindo Marine
- Panjang: 22 meter
- Diameter press hull : 3 meter
- Draft: 2 - 3 meter
- Radius/ kecepatan di permukaan: 10 knots
- Radius/ kecepatan di bawah air: 10 knots
- Kecepatan silent run: 4 knots
- Endurance: 6 Minggu
- Kedalaman selam: 30-100 meter
- Awak: 5 personel
- Combat swimmer: 7 - 9 Pasukan Katak

Özellikle kapalı sularda benzeri bir ürün işimize yarayabilir. Bu nedenle programı ve gelişmeleri takip etmekte fayda var. Gerekirse ilerleyen zamanda alternatif bir kaynak olarak Endonezya kullanılabilir.Savtera IndoUpdate -  006:

İlginizi çekebilecek bir Antitank Bazuka konsepti. Normal fişeklerle eğitim yapılabilecek yapıya sahip. Çoklu kullanıma uygun. Carl Gustaw M4 gibi çok daha gelişmiş ve başarılı örnekler dururken elbette bunu tercih etmezdim. Lakin ucuz ve basit bir sistem alternatifi olarak hafızanızın bir kenarında saklamanızda fayda var.Mesajı Paylaş

ayibarishi

Savtera IndoUpdate -  007:

İki gün önce Endonezya ve İngiltere arasında "Terör Finansmanının Önlenmesi Alanında İşbirliği" adı altında bir anlaşma imzalandı. Dış işleri bakanları Retno Marsudi ve Boris Johnson Londra'da imzayı koydular. Ayrıca İngiltere iki yıl kadar sonra Endonezya'nın BM UNSC konseyine üye olmasına destek verecek. Satır aralarını okumak gerekirse:İngiltere ve Endonezya yakınlaşması bizim yararımıza olacak gibi görünmektedir. Hatta bizim etkimiz bile olabilir. Bu ülkenin halkı üzerinden ve mevcut yönetimiyle de ciddi bir bağ kurmaya başladık. ABD ve İngiltere arasında sessizce yaşanan küresel güç mücadelesinde saflar netleşmeye başlıyor yavaşça. Türkiye'de bu oyunda istemese bile ciddi bir ağırlık kazanma noktasına doğru gidiyor. Sizlere sıradan bir Endonezya haber sitesinin dış politika sayfasının linkini vereceğim. Dili anlamanız gerekmez. Biraz ilerleyiniz ve haberlerin yüzde kaçının Türkiye hakkında ve Türkiye ile adı geçecek şekilde alakalı olduğuna dikkat ediniz. Diğer haber kaynaklarında da durum farklı değildir.

http://www.antaranews.com/internasional/eropa

Tarihin dayattığı bir rolü oynamaya başladık arkadaşlar. Daha akıllıca ve planlı oynamamızın vakti geldi sanırım. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HDS

Hocam aman "Star Sprangled Banner"dan kaçarken "Union Jack"e kapılmayalım...

Türkiye'de Amerikan büyükelçileri hiç sevilmedi. İngiliz'inki ile sanki oturup bira tokuşturacak gibiyiz. "Watch out!"

Geri sar 100 yıl, buradaki en büyük "şeytan" İngiliz imparatorluğu idi.... Mesajı Paylaş

turkdefence

2013 yılında tamamen subjektif olarak hazırlanmış Endonezya Türkiye ilişkilerini nasıl geliştirebiliriz makalesini kopyalayıp sakladığım bir forumdan sağ bulup çıkarttım.

http://sadfor.savtera.org/index.php?topic=2068.0 Mesajı Paylaş

ayibarishi

#22
Tem 19, 2017, 06:56 ÖS Last Edit: Tem 19, 2017, 06:57 ÖS by ayibarishi
Savtera IndoUpdate -  008:

Endonezya hesaplı iş gücü ve zengin doğal kaynaklarıyla, uzak doğuda bölgenin gemi inşa merkezi olmak arzusunda. Yüksek teknoloji gerektirmeyen gemileri, Filipinler, Afrika vb. düşük bütçeli ülkelere satmayı başaran bu ülke için biz oldukça ideal bir partneriz. Konunun detaylı biçimde ele alınması lazım.http://thediplomat.com/2017/07/indonesia-a-new-shipbuilding-magnet-from-asean-to-africa/Savtera IndoUpdate -  009:

Endoneyza'nın MKE'si. Aslında biraz daha fazlası. PT Pindad fiması linki. Şu anda 12,7'lik ağır makinalı tüfek ve keskin nişancı tüfeği üzerinde çalışıyorlar. Zaten diğer ürünlerini kolayca bulabilirsiniz.

Eğer MPT-76 ve MPT-55 üretimi için alternatif kaynak arasa idim, öncelikle makina parkı müsait olan tüm yerli üreticilere sipariş verirdim. Ki zaten Sarsılmaz da sipariş aldı ve böylece kaynak üç adede çıktı. (MKE, Kalekalıp) Fakat eğer yurt dışı kaynak arasaydım şu ikisi favorim olurdu:

https://www.pindad.com/   Endonezya

http://www.pof.gov.pk/   PakistanSavtera IndoUpdate -  010:

Astros MLRS canlı atış içeren tatbikatından görüntüler:https://www.instagram.com/yonarmed1roket/

Not: Zamanında bizim 122'likleri beğenmemişlerdi.Savtera IndoUpdate -  011:

Rusya'dan MAKS 2017 haberi. Endonezya ile Su-35 satışı ile ilgili anlaşma şartlarında uzlaşıldı fakat henüz imza atılmadı.

https://lancercell.com/2017/07/19/rostec-kontrak-pengiriman-su-35-indonesia-belum-ditandatangani-namun-persyaratannya-sudah-disepakati/

Malum bu ülke fazla sayıda olmasa da Su-27 ve Su-30 kullanıcısı. F-16 gibi batı yapımı tayyareler de var. Güney Kore KAI'den T-50 aldılar ve mutlu mesut kullanıyorlar. Ayrıca Kore'nin gelecek nesil KF-X projesindeki tek resmi partneri de Endonezya. Bu tayyare servise girdiğinde IF-X adı altında, kendi ihtiyaçlarına yönelik özelleşmiş bir türevi de olacak.

Peki neden Sukhoi serisini sevdiler ve sipariş veriyorlar? Çünkü ülkenin kara ve deniz alanı oldukça geniş. Normal bir savaş uçağı menzil ve havada kalma süresi olarak taleplerine cevap veremiyor. Fakat bu seri onların daha geniş bir alanda ve daha uzun süre az kuvvetle görev yapmasına imkan tanıyor. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Savtera IndoUpdate -  012:

Çok güzel ve derli toplu bir İngilizce makale. Tavsiye ederim.

http://monch.com/mpg/news/15-maritime/145-indonesian-modernisation-plans-and-capabilities.html Mesajı Paylaş

ayibarishi

#24
Tem 27, 2017, 08:21 ÖÖ Last Edit: Tem 27, 2017, 08:24 ÖÖ by ayibarishi
Savtera IndoUpdate -  013:

Endonezya özellikle sınırlarındaki hava savunma sistemlerini güçlendirmeye çalışıyor. Geniş kara ve deniz sınırlarına sahip olan bu ülkenin, ciddi bir ihtiyaç listesi var. Bu kapsamda 2014-2019 stratejik planı çerçevesinde öncelikle radar ve sensör kabiliyetlerini geliştiriyorlar. 12 adet yeni radarla (ki bunlardan biri geçen günlerde faaliyete girdi, link aşağıda.) gözlem kabiliyetlerini arttırmak birinci hedefleri.Adından silahlı ve uzun süre havada kalabilen İHA gücüyle, deniz ve kara savunmasını güçlendirmek istiyorlar. Bu konunun detaylarını yakında inceleyeceğim. Çünkü hem kendi çalışmaları var, hem ANKA ile ilgili gelişmeler, hemde Çin'den silahlı İHA alma yönünde gelişmeler söz konusu.

https://news.detik.com/berita-jawa-tengah/d-3570271/tni-au-terus-perkuat-pertahanan-udara-di-perbatasanBu arada sınır devriyelerinden güzel fotoğraflar:

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Savtera IndoUpdate -  014:

Belçika'dan transfer edilen 20 unite M-109A4 kundağı motorlu topçu ünitesi, Endonezya'ya teslim edilmeye başladı.http://arcinc.id/?p=1522Alınan farklı sistemlerde var aynı parti ile gelen. Mesela Fransa'dan KM Mistral hava savunma sistemleri, Caesar kamyon üzerine bindirilmiş ilave topçu sistemler, çeşitli zırhlı araçlar vs.

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Su-27 ve Su-30 aynı birlikte...Leopard 2 tankları atışlı tatbikatta...Leopard 2 tankları kışlada bile işte böyle korumada tutuluyor... 8)  :P Mesajı Paylaş

ayibarishi

#27
Tem 27, 2017, 09:00 ÖÖ Last Edit: Tem 27, 2017, 09:09 ÖÖ by ayibarishi
Savtera IndoUpdate -  015:Endonezya Rusya'dan 11 adet Su-35 almayı planlıyor. Bu uçaklar hizmetten çıkacak F-5'lerin yerini alacak.

Ayrıca Çin'den 6 adet silahlı İHA (muhtemelen CH-3) alımı da gündemde.

http://alert5.com/2017/07/27/indonesia-plans-to-buy-11-su-35s-looking-at-chinese-drones/

http://www.antaranews.com/berita/642884/indonesia-pastikan-beli-sukhoi-untuk-perkuat-pertahanan-udara

http://news.xinhuanet.com/english/2017-07/26/c_136475013.htm Mesajı Paylaş

ayibarishi

Savtera IndoUpdate -  016:

Daha önce Endonezya'nın kendi drone ailesi için de projeleri vardı. Anka benzeri bir örnek:Fakat şimdi ANKA ortak üretimine ve bu sistemin silah ve diğer alt platformlarıyla birlikte devşirilmesine özel bir önem veriyorlar. Her ne kadar CH-3 alımı söz konusu olsa da ülkenin geleceğinde ciddi bir ANKA yatırımı söz konusu. Bu bizim için oldukça önemli. Ayrıca başlayan askeri ANKA harekatlarını, sağlıklı, sabotajsız, güzel bir sicille yönetip başarılı olmakta oldukça önemli.

https://abarky.blogspot.com.tr/2017/07/pemerintah-akan-kembangkan-industri.html Mesajı Paylaş

ayibarishi

Savtera IndoUpdate -  017:

Daha önce de bahsettiğimiz ilk yerli mini deniz altının yapım emri, bu yılın ekim ayında başlamak üzere verildi. Kontrat Batam konuşlu yerli tersane PT Palindo Marine tarafından yerine getirilecek.

http://www.janes.com/article/72643/indonesia-in-talks-to-procure-first-mini-submarine

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter