TSK’nın Profesyonelleşme Çabası

Başlatan korat, Mar 11, 2016, 06:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »

zodack

İşte Türkiye'nin yeni savunma konsepti

TSK, güncel tehdit algısına uygun olarak yeniden yapılandırılıyor. Personelin eğitimi, imkân ve kabiliyetleri artırılacak. Ordu modernize edilecek, itibar ve caydırıcılığını artırma gibi unsurlar öne çıkacak. Silahlı Kuvvetler'in kıvrak, esnek, modüler bir yapıya dönüştürülmesi sağlanacak

Bülent AYDEMİR / GAZETE HABERTÜRK
Hükümet, TSK'nın modern savunma konseptleri çerçevesinde yeniden yapılandırılması, çağın gereklerine uygun olarak modernize edilmesi ve yeni tehdit algılamaları doğrultusunda biçimlendirilmesi konusunda çalışma başlattı. Dünya örnekleri de incelenerek başlatılan çalışma, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koordinasyonunda yürütülecek.
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde başlatılan çalışmalarda, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı'nın ve diğer ilgililerin yaptıkları taslak çalışmalardan da yararlanılacak. FETÖ yapılanmasının, bugüne kadar Silahlı Kuvvetler'in yeniden yapılandırma çalışmalarını engellemeye, tavsatmaya çalıştığı belirtildi.
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, yeniden yapılandırma çalışmalarında iki noktanın göz önünde bulundurulacağına dikkat çekti:
"Birincisi TSK'nın dışarıdan gelecek tehditleri anında bertaraf edebilecek şekilde yapılandırılması, konuşlandırılması sağlanacak. İkincisi ise içeride darbe, cunta gibi girişimlerde bulunmaması, bunu kimsenin aklından bile geçirmemesi için etkili denetim mekanizmaları oluşturulacak."

BİRLİKLER ŞEHİR DIŞINA: Yeniden yapılandırma çalışmalarının ilk adımı, şehir merkezlerine sıkışıp kalmış birliklerin şehir dışına çıkarılması. Üst düzey bir yetkili, şu örneği verdi: "Mamak'taki zırhlı tugay, şehrin içinde kalmış, etrafında yerleşim yerleri var. Tankın, zırhlının orada ne işi var, dışarıdan gelen tehdide nasıl müdahale edecek? Bu şekilde hangi tehdidi bertaraf edebilecek? Oradaki asker şehrin içinde eğitim amaçlı tank, top atışı bile yapamıyor. Askeri birlikler şehirlerin dışına konuşlandırılacak."

MODERNİZE EDİLECEK: Silahlı Kuvvetler'in hukuki, sivil denetimi yeni dönemde en üst seviyede sağlanırken; personelin eğitimi, donanım, araç-gereç-teçhizat ve teknik ihtiyaçları da gözden geçirilip yenilenecek; imkân ve kabiliyetleri artırılacak. Yeni tehdit biçimlerine karşı ordu modernize edilip buna göre yapılandırılacak. Siber saldırılar, elektronik saldırılar, ağ merkezli harekât ve yeni tehditler göz önünde bulundurulacak. Terörle mücadele ile birlikte FETÖ/PDY gibi terör örgütlerinin sızmalarına karşı önlemler alınacak. Asker ihtiyacı ile ordu/kolordu/tümen/ tugay ve sınır birliklerinin konuş- lanmaları gözden geçirilecek.

MODÜLER ORDU: Yeni dönemde, "tehdit tabanlı planlamadan çok yetenek tabanlı planlamaya" geçilecek. Mevcut silah gücü ve asker sayısından çok ordunun kıvrak, esnek, modüler bir yapıya dönüştürülmesi sağlanacak. Askeri alandaki yetenekler dışında; barışı idame ettirme, terörizmle mücadele, ülkeyi güç- lendirme, ordunun itibarını ve caydırıcılığını artırma gibi unsurlar öne çıkacak. Yeni tehditler ve yeni savaş teorilerine dayalı muharebe konseptleri oluşturulup özgün ve farklı şekilde askeri yeteneklere göre planlama yapılacak. Özel Harekât dahil farklı birliklerin müşterek harekât icra etme kapasiteleri artırılacak.
'
NATO'NUN YAPI VE RUHUNA UYGUN'
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, orduyu yeniden yapılandırmada atılacak adımların NATO ittifakının yapısına ve ruhuna uygun olarak atılacağını vurgulamıştı. Bir gerçek var ki NATO ve ABD, Rusya, Çin gibi ülkeler, savunma anlayış- larını "etki odaklı harekât konsepti" üzerine kuruyor. Konvansiyonel ordulara sahip olsanız bile çoğu zaman bir kur- şun dahi atmadan hegemonya oluşturabiliyorsunuz. Finans, medya, sosyal medya, ağ destekli harekât, bilgi operasyonları, ekonomiyi çökertmeye yönelik saldırılar, diplomasi, sivil toplum örgütleri, stratejik düşünce kuruluşları, kamu diplomasisi, vekâlet savaşları, kamuoyunu etkileme gücü, yeni dünyanın tehditleri ve savunma anlayışında önemli yer tutuyor...

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1281605-iste-turkiyenin-yeni-savunma-konsepti Mesajı Paylaş

commandos

Hükümetin yapmaya çalıştığı bu düzenlemelerle ilgili görüş alış-verişinde bulunduğu yada danıştığı bir kurum/kuruluş, strateji/düşünce merkezi, vs. var mı yoksa hükümetin içerisinde belli başlı bir kesimin kararı doğrultusunda mı yapılacak? Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

kosavalı1989

Genel Kurmay la görüşüyorlar diye biliyorum. 

Mesela en son emir komuta zincirinde yapılan düzenlemeler genel kurmayın isteğiyle düzeltiliyor. Mesajı Paylaş

HDS

Zaten kimse de buna hazırlıksız yakalanmış değil. Mesajı Paylaş

HDS

"Yeni dönemde, "tehdit tabanlı planlamadan çok yetenek tabanlı planlamaya" geçilecek. "

Yahu, kaç senedir yazıp duruyorum. NATO'nun "Capability Based Planning" tavşanını yeni algıladık biz yine. Zamanında CBP toplantılarına "turist" gönderen TSK'nın şimdi bu sakızı çiğnemesi de enteresan.

Bakalım bunun Türk tipi uygulaması ne kadar "Türkmen göçü..." kıvamında olacak. Mesajı Paylaş

petibor

Hep profesyonel orduya geçeceğiz dedim durdum ama öyle tahmin ediyorum bir sürpriz olacak ve yükümlü askerlik süresi tekrar 15 aya çıkartılacak. Bu yaşadığımız gerilimler meydan okumaya döndü tarafların hiç birisi geri adım atmayı düşünemiyor bu durumda çatışma riski blöf yapmanın da ötesinde çok arttı. Bunun önlemi planlaması içinde mutlaka askerlik süresinin arttırılması gerekecektir diye düşünüyorum. Bir anlamda seferberlik düzeyi gibi bir şey. Mesajı Paylaş

kimlikci

TSK Personel mevcudu (Kasım 2016)

General/Amiral: 201

Subay: 28805

Astsubay: 66.429

Uzman Erbaş: 49.186

Sözleşmeli Erbaş/Er: 15.699

Uzman Personel Toplamı: 160.320

Yedek Subay: 6.072

Erbaş/Er: 192.897

Askerî Personel Toplamı: 359.289

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_75 Mesajı Paylaş

kimlikci

Alkyone

Kaynak: 2017 MSB faaliyet raporu Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

12 aylık yükümlü askerlerden seferberlik gücü oluşturmanın bir modeli oluşturulmalı. 100 000 askerin son 5 yılda askerliğini yapmış askerlerden oluşturuması için bir eğitim modeli geliştirilmeli.
Bu askerler acemi birliklerinde profesyonel değerlendirmeler ile seçilip 12 aylık kalan askerliklerinde çok ciddi yoğun bir piyade eğitimi ile eğitilip terhis edilmeliler. Seferberlik zamanıda bu eski askerler göreve çağırılıp intibak eğitimi ile harbe hazır hale getirilmeli.
Meskun mahalden hava indirmeye keskin nişancılığa kadar profesyonel piyade gibi bu yükümlü erler 12 aylık demeden yaklaşık 20 000 asker son terhis gününe kadar eğitim görmeliler.
Savaş çıkarsa elinde 20 000 askerin zaten olur geridede 100 000 asker daha azıcık intibak eğitimi ile yedek güç olur.
İsrail in nasıl kendi yükümlü askerlerden profesyonel ordu oluşturma modeli var bizde bir şeyler denemeliyiz. Mesajı Paylaş

Alkyone

TSK'da profesyonel orduya geçişte köklü dönüşüm

Profesyonel orduya geçilmesine yönelik çalışmaların yürütüldüğü Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK), gelişen teknoloji ve tehdit türlerine göre uzun süredir yeniden yapılanma hazırlıkları sürdürülüyordu. TSK'da bu kapsamda yalnızca konvansiyonel savunma ve harp teknikleri değil teknoloji, bilişim ve caydırıcılığı esas alan savunma konseptine geçişe de hız verildi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, öncelikli olarak komando birlikleri olmak üzere muharip birliklerin profesyonel yapıya kavuşmasını amaçlayan çalışmaların ardından operasyon bölgelerinde veya doğrudan çatışmaya iştirak edecek bölgelerde yükümlü asker kalmadı. Terörle aktif mücadele eden birliklerin tamamında profesyonel personel istihdam edildi. İhtiyaç duyulan bölgelerde ilave profesyonel birlik ve komutanlıklar oluşturuldu.

TSK büyük oranda profesyonel orduya geçti

Profesyonelleşmeye yönelik çalışmalar sonrasında yükümlü olarak görevini yerine getiren askerler geri hizmetlerde değerlendirilmeye başlandı. TSK, bu yönüyle büyük oranda profesyonel orduya geçti. Söz konusu süreçte profesyonel orduya geçişle uyumlu olarak zorunlu askerlik süresi 18 aydan 12 aya, yedek subay askerlik süresi 15 aydan 12 aya, kısa dönem askerlik süresi 8 aydan 6 aya indirildi. Uzman erbaş, uzman onbaşı ve sözleşmeli er alımlarında da büyük artış sağlandı. Buna göre Milli Savunma Bakanlığınca son iki yılda 45 bin 273 uzman erbaş ve sözleşmeli er alındı. Bunlardan eğitimlerini tamamlayan 7 bin 567 uzman erbaşın atamaları yapıldı, 8 bin 382 uzman erbaşın ise eğitim faaliyetleri sürüyor. Bunların da iki ay içinde eğitimleri tamamlanıp atamalarının yapılması planlanıyor. 16 bin 690 kişinin ise uzman erbaş olabilmesine yönelik mülakat, sağlık taraması, güvenlik soruşturması gibi işlemleri sürüyor. Sözleşmeli er temininde ise 9 bin 116 kişi eğitimlerini bitirdi. Atamaları yapılan sözleşmeli erler birliklerine giderken, 964 sözleşmeli er adayının ise eğitimleri sürüyor. 2 bin 554 sözleşmeli er adayının ise temin süreçleri devam ediyor.

ÖKK'ye 243 uzman erbaş

Özel Kuvvetler Komutanlığına (ÖKK) 243 uzman erbaş alındı. Bunların 47'si eğitimini tamamlarken kalanların eğitim süreçleri sürüyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığına ise 30 bin 161 uzman erbaş, 9 bin 585 sözleşmeli er alındı. Uzman erbaşlardan 6 bin 246'sı eğitimlerini tamamlarken, sözleşmeli erlerde bu sayı 7 bin 236 oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 741 uzman erbaş, bin 896 sözleşmeli er göreve başladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 629 uzman erbaş ile bin 338 sözleşmeli erin eğitimleri tamamlandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığında da bin 494 uzman erbaş ile bin 153 sözleşmeli er silah altına girdi. Kuvvette eğitimi tamamlayan uzman erbaş sayısı 645, sözleşmeli er sayısı ise 542 oldu. 
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/tskda-profesyonel-orduya-geciste-koklu-donusum/1179627 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

"TSK'da profesyonel orduya geçişte köklü dönüşüm: Bedelli Askerlik!" Mesajı Paylaş

anafor2016

https://twitter.com/DurmusYillmaz/status/1022234634795581448?s=19

Çürük raporu alanlar da bedelliye başvurabilir, hemde eğitim almayacaklar Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter