Irak İç Savaşı

Başlatan korat, Mar 09, 2016, 11:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Aşaba şii lere yaklaşımı değişiyor mu ABD nin Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Onları Haşd'i Şabi kullanmadı ki, nereden uyduruyorlar bunları?

Onları "Irak Demokratik Güçleri" kullandı. Zaten Irak hükumeti de Haşd'i Şabi'yi değil, Irak'lı Arap, Türkmen ve Kürtlerden oluşan "Irak Demokratik Güçlerini" destekliyor.Aklıma ne güzel Namı Kemal fıkraları geliyor da, buraya uygun düşmez. Mesajı Paylaş

hergeleci

PBS Frontline Iran ve Suud mucadelesi ile ilgili bayagi uzun bir belgesel cekmis. Ilk bolumu burada:

https://www.pbs.org/wgbh/frontline/film/bitter-rivals-iran-and-saudi-arabia/

Iran devrimine giden olaylarla baslayip, Suud'larin karsi hamle icin nasil vahabi olusumlari destekledigini, ve boylece olaylarin birbirlerini nasil tetikledigini ve Irak'ta olanlari anlatmis. Bazi goruntuler rahatsiz edici. Mesajı Paylaş


Alkyone

Irak'ta ABD askerlerini taşıyan helikopter düştü

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, ABD askerlerini taşıyan bir helikopterin Irak'ın batısında düştüğünü duyurdu.
Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu tarafından AA muhabirine yapılan açıklamada, "ABD askerlerini taşıyan bir ABD helikopteri Irak'ın batısında düştü. Arama kurtarma ekibi olay yerinde müdahale ediyor." ifadelerine yer verildi. Konuyla ilgili başka detay verilmeyen açıklamada, soruşturmanın derhal başlatılacağı ifade edildi.

"Helikopterde 7 asker bulunuyordu"

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) bir yetkili ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ta düşen helikopterde 7 ABD askerinin bulunduğunu belirtti. Helikopterin düşüş nedeninin henüz net olmadığını aktaran yetkili, ilerleyen saatlerde detaylı bilgi verileceğini kaydetti.

https://aa.com.tr/tr/dunya/irakta-abd-askerlerini-tasiyan-helikopter-dustu/1090279 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Irak Başbakanı: Sincar'da hiçbir yabancı ülkenin varlığına izin vermeyeceğiz

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Irak silahlı kuvvetlerine 'yabancı savaşçıların' Türkiye'ye sınır ötesi saldırılar düzenlemesini engelleme talimatı verildiğini söyledi.

PKK'nın çekildiği Musul'un Sincar İlçesi'ne takviye askeri güç gönderdiklerini belirten İbadi, şehirde hiçbir yabancı ülkenin varlığına izin vermeyeceklerinin de altını çizdi:

"Türkiye Başbakanı, Irak hükümetinin izni olmadan sahada yer almayacaklarını söyledi. Biliyorsunuz Türkiye'nin PKK ile sorunları var ve kendi topraklarında onlara operasyonlar düzenliyorlar. Irak devleti, anayasasına bağlıdır. Bu sebeple hükümet ya da devlet yetkilileri komşu ülkelerden gelen herhangi bir düşmanca harekete izin veremez."

Iraklı vatandaşlarsa Türkiye ile yaşanan gerginlik konusunda farklı görüşlere sahip:

"Irak hükümeti herhangi bir dış müdahaleye karşı duruşunu değiştirmemeli ve güçlü olmalı... Ayrıca Türkiye'den de geri çekilmesini talep etmeli."

"Ben bölgedeki tüm yabancı unsurların temizlenmesi açısından Sincar'a yapılacak askeri harekatı destekliyorum. PKK terörist bir oluşum ve bölgede varlığını devam ettiriyor. Umarım Türkiye oradaki terör faaliyetlerini durdurur. Türkiye bunu yapıp geri çekilirse kendilerine minnettar kalırız."

İbadi daha önceki basın açıklamasında Başbakan Binalı Yıldırım ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine değinmiş ve "Türkiye Başbakanı, Irak'ın sınır ve egemenliğine saygı duyduklarını ifade etti." açıklamasını yapmıştı.

http://tr.euronews.com/2018/03/28/irak-basbakan-sincar-da-hicbir-yabanc-ulkenin-varl-g-na-izin-vermeyecegiz Mesajı Paylaş

Trilogy

Barzani: IKBY topraklarının komşularımızı vurmak için kullanılmasını kabul etmiyoruz

Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin ardından benzer bir açıklama da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) geldi. Başbakan Neçirvan Barzani IKBY topraklarının komşu ülkelerin güvenliğine zarar vermek için kullanılmasını kabul etmediklerini söyledi.

Rudaw Türkçe'nin haberine göre, bakanlar kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Barzani "Türkiye'nin neden IKBY içine operasyon yaptığını sormadan önce bunun nedenini sormalıyız. Sebep PKK" diye konuştu.

IKBY topraklarının komşu ülkelerin güvenliğine tehdit olacak şekilde kullanılmasına karşı olduklarını belirten Barzani şöyle dedi:

'BİRÇOK DEFA BUNU PKK'YA SÖYLEDİK'

"Bizim bu konuda bir prensibimiz var. Hiçbir şekilde Irak Kürdistan'ı topraklarının komşularımızı vurmak ve güvenliklerini tehlikeye atmak için kullanılmasını kabul etmiyoruz. Bu prensip Türkiye, İran, Suriye ve her taraf için geçerli. Hiç bir şekilde topraklarımızın bu ülkelere yönelik tehdit ve kargaşa için kullanılmasını istemiyoruz. Maalesef, birçok defa bunu PKK'ya da söyledik. 'Bu toprakları kullanıp, gidip Türkiye'de eylem yaparak geri dönmenizi kabul etmiyoruz' dedik. Bunun böyle olmasını sağlayan sebepler var ve bu sebeplerin de ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde çözümden de bahsedilemez."

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201803281032818720-barzani-ikby-komsularimizi-vurmak-kullanilma-istemiyoruz/ Mesajı Paylaş

Trilogy

'PKK Sincar'dan çıkmadı' diyen peşmerge, bölgeye konuşlanan Irak hükümet güçleriyle kavgaya tutuştu

Sputnik'e konuşan Peşmerge Güçleri Basın Sözcüsü Xelil Şirvan 'PKK'nin Sincar'dan (Şengal) çıkmadığını' ileri sürdü. Ancak peşmerge, Ezidi güçlerin geçişlerine izin verdiği Irak ordusu ve Şii milis gücü Haşdi Şabi ile kilit noktaların kontrolüyle ilgili hemen anlaşmazlık yaşamaya başladı.

IŞİD'in 2014 yazında Irak'taki Ezidi yurdu Sincar'ı (Şengal) işgal etmesi ve Ezidi halkını katletmesi üzerine bölgeye gelerek cihatçıları püskürten PKK ve YPG güçlerinin 23 Mart'taki 'çekilme' açıklaması tartışma yarattı.
Irak'ta ordu sözcüsünden Şii milis gücü Haşdi Şabi sözcüsüne ve Başbakan Haydar İbadi'ye dek pek çok yetkili, hükümet güçlerinin bölgeye konuşlandığı ve başka bir güce izin verilmeyeceği açıklamalarını yaptı.

'TÜRKİYE MÜDAHALE ETMESİN DİYE'

Peşmerge Güçleri Şengal Basın Sözcüsü Xelil Şirvan ise Sputnik'e 'PKK'nin Şengal'den çıkmadığını' ileri sürdü.

"PKK Şengal'den çıktığını açıkladı, ama bu gerçeği yansıtmıyor. Türkiye Şengal'e müdahale etmesin ve Şengal halkını kandırsın diye öyle bir açıklama yapan PKK, aslında çekilmedi'' iddiasında bulunan Şirvan ''Şengal'de 500 civarında militanı var. Şengal dağlarında varlar. Geliya Kersı bölgesinde varlar'' dedi.

EZİDİLERDEN OLUŞAN YBŞ İÇİN: BİZİM İÇİN PKK İLE AYNI
PKK, Sincar'ı (Şengal) Ezidilerden oluşan Şengal Direniş Birliklerine (YBŞ) teslim ettiğini söylerken Ankara, YBŞ'yi PKK'nin kolu olarak görüyor.

YBŞ, Irak ordusu ile Haşdi Şabi'nin Hanesor'a geçmesine izin verdi. Irak ordusu ve Haşdi Şabi ile ihtilaf yaşayan peşmerge güçlerinin sözcüsü de YBŞ'nin PKK'nin bir kolu olduğunu savundu.

Şirvan ''Türkiye'ye göre YBŞ ile PKK aynıdır. Bizim için de öyledir. Farklı bayrakları var, ancak aynılar. YBŞ Şengal'de var. Şengal bölgesinde 2 bin civarında YBŞ'li bulunuyor'' diye konuştu.

PEŞMERGE KOMUTANI ŞEŞO İLE IRAK GÜÇLERİ ARASINDA YÜKSEK GERİLİM
Irak ordusu ile Haşdi Şabi'nin de Şengal'de olduğunu teyit eden Şirvan, şunları söyledi:

''Şengal'de Irak ordusu ile Şengal Peşmerge Komutanlığı Komutanı Kasım Şeşo'ya bağlı birlikler arasında gerginlik yaşandı. Irak ordusu, Şerefeddin kontrol noktasını almak istedi. Ancak Kasım Şeşo'ya bağlı peşmerge birlikleri, Ezidilerin önemli bölgesi Şerefeddin'i korumak istediklerini dile getirdi. Bundan dolayı gerginlik yaşandı."

ŞEŞO: BUNLAR KENDİ ARALARINDA ANLAŞMIŞ
Kasım Şeşo da Erbil merkezli Rudaw'a şöyle konuştu: ''Bunlar kendi aralarında anlaşmış. Ordu tekrar Şengal'i yıkmak için gelmiş. Biz sınırların güvenliğini sağlamalarını, teröristlerin giriş çıkışına izin vermemelerini beklerken onlar gelmiş köy ve yerleşim yerlerine yerleşmiş.''

PEŞMERGE SÖZCÜSÜ: TÜRK MÜDAHALESİ İSTEMİYORUZ

Öte yandan Şirvan, Şengal'ın Kürdistan toprağı olduğunu ve peşmerge tarafından korunması gerektiğini savundu, Türkiye'nin Şengal'e müdahalede bulunmasını istemediklerini vurguladı.

HAŞDİ ŞABİ: PKK ÇEKİLDİ, BİZ GELDİK

Sputnik'e konuşan Haşdi Şabi Komutanı Kenan Tuzlu, PKK militanlarının Şengal'den çekildiklerini, yerine Irak ordusu ile Haşdi Şabi'nin yerleştiğini söyledi.

Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganımi de geçen hafta bölgeyi ziyaret etti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201803291032836358-pkk-sincar-dan-cikmadi-diyen-pesmerge-bolgeye-konuslanan-irak-hukumeti-gucleriyle-kavgaya-tutustu/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Dışişleri: 'Sincar Konusunda Türkiye Irak'ın Onayını Almalı'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nauert, PKK'nın Sincar'da çekildiğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, "Biz de Sincar'daki bu gruplarla ilgili haberleri gördük. Çoğumuz Sincar'ı, Yezidilerden dolayı hatırlıyoruz. Yezidilerin bir kısmı kurtarılabilmiş ama bir kısmıysa orada IŞİD tarafından katledilmişti. Türkiye söz konusu grupların Kuzey Irak'ta bulunmasından duyduğu kaygıları dile getirmişti. Amerika'nın beklentisi Irak'ta yapılacak herhangi bir operasyonun Irak hükümetinin onayıyla yapılmasıdır. Eğer Türkiye Sincar'a gidiyorsa bunu Irak hükümetiyle koordineli şekilde yapmalıdır" diye konuştu.

https://www.amerikaninsesi.com/a/abd-disisleri-sincar-konusunda-turkiye-irakin-onayini-almali/4323022.html Mesajı Paylaş

HDS

Kendileri Irak'ı işgal ederken almış mıydı? Mesajı Paylaş

korat

Saddam Hüseyin'in Başkan Yardımcısı İzzet İbrahim El Duri hayatta ve bir video yayınlamış, öldüğü söyleniyordu.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=_AMzFa7apv4 Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

korat

#131
Tem 08, 2018, 08:48 ÖÖ Last Edit: Tem 08, 2018, 08:56 ÖÖ by korat
Irak'ta Erbil hava alanına  27 ağustos 2017 yılında sert iniş sonucunda hasar gören İngiliz kraliyet hava kuvvetlerine ait C 130J nin motorları sökülerek hava alanında bir köşeye çekilmiş uydu fotoğrafı çekilmiş. İlk fotoğraf kazadan sonra ikincisi daha yeni fotoğraf. RAF uçağı tekrar uçmayacağına kanaat getirip orada bıraktı. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

meraklı

İran güçleri, Erbil'deki KDP-İ kampına saldırdı: 9 ölü

İran güçlerinin Erbi'de İran-Kürdistan Demokrat Partisi kampına düzenlediği saldırıda 9 kişi öldü.

https://www.ntv.com.tr/dunya/son-dakika-iran-gucleri-erbildeki-kdp-i-kampina-saldirdi-9-olu,yJlq8YwbIE2-1NG9G_CJdg
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter