Irak İç Savaşı

Başlatan korat, Mar 09, 2016, 11:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Terra

Kerkük'te Irak Türkmen Cephesi binasına saldırı

Irak'ın Kerkük kentine bağlı Altunköprü kasabasındaki Irak Türkmen Cephesi (ITC) temsilciliğine silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi.
ITC Kerkük İl Başkanı Kasım Kazancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kimliği bilinmeyen kişilerce gece yarısı Irak Türkmen Cephesi'nin Altunköprü kasabasındaki temsilcilik binasına silahlı saldırı düzenlendi.'' dedi.

Otomatik silahlarla yapılan saldırıda herhangi can kaybının yaşanmadığını söyleyen Kazancı, binada büyük hasar meydana geldiğini aktardı.
Kazancı, faillerin yakalanması için federal polis tarafından olaya ilişkin inceleme başlatıldığını belirtti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409939/kerkukte-irak-turkmen-cephesi-binasina-saldiri Mesajı Paylaş

minigitav

Bugün peşmerge almanyanın yalnızca terör örgütlerine karşı kullanmak için verdiği milan füzelerini kullanmış.birkaç ırak m1 abrams tankını imha etmiş.tankın içindeki ıraklı askerler ölmüş Mesajı Paylaş

murattekin

Milan M-1 tankına karşı etkilimiymiş? O zaman Omtas ve Kornet M-1'i delip geçer.  :P  Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Danişment

Irak'ınkilere karşı etkilidir Amerika'nınkine daha sıkı şeyler lazım. Bence Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Dışişleri Bakanı: İranlı milisler Irak'ı terk etmeli

Suudi Arabistan'ı ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, başta İran'ın desteklediği milisler olmak üzere Irak'ta IŞİD ile mücadele eden tüm yabancı savaşçıların ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini söyledi. Irak'ta savaşın sona yaklaştığını belirten Tillerson "Yabancı savaşçılar ülkeyi terk ederek Iraklılara kendi hayatlarını inşa etme şansı vermeli" dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cubeyr ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Tillerson "Irak'taki İranlı milisler; IŞİD'le mücacelenin sonuna geliniyor. Bu milisler evlerine geri dönmeli. Irak'taki tüm yabancı savaşçılar evlerine geri dönmeli" dedi.

Tillerson bu sabah S. Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud ile görüştü, ardından da Irak Başbakanı Haydar El İbadi ve ve S. Arabistan Kralıyla toplantı yaptı.

İran para ve eğitim desteği veriyor

Tillerson'un açıklamasında Popüler Mobilizasyon Güçleri'ni (PMF) ve İran Devrim Muhafızları bünyesindeki Kudüs Gücü'nü kastettiği belirtiliyor.

IŞİD 2014'te Irak'ın yaklaşık üçte birini ele geçirince, halka direniş çağrısında bulunulmuş ve onbinlerce kişiden oluşan Popüler Mobilizasyon Güçleri (PMF) kurulmuştu. PMF, İran'dan para ve eğitim desteği alıyor. Irak ordusu ise ABD tarafından destekleniyor.
Temmuz ayı başında ülkenin ikinci büyük kenti Musul, Irak ordusunun önderliğindeki Peşmerge, Sünni Arap aşiretlere bağlı silahlı gruplar ve Şii milislerin katıldığı operasyon ile IŞİD'den geri alınmıştı.

Suudi Arabistan ve Irak ilişkileri onarıyor

Ağustos ayında ilişkileri normalleştirme kararı alan Irak ve Suudi Arabistan, bir koordinasyon konseyi kurulmasına karar vermişti.
Riyad ile Bağdat arasındaki ilişkiler, eski Irak lideri Saddam Hüseyin'in 1990 yılında Kuveyt'i işgal etmesinin ardından kesilmişti. Suudi Petrol Bakanı Halid El-Falih de Cumartesi günü Irak'ı ziyaret etti. 27 yıl aranın ardından ilk Suudi ticari uçağı da geçen hafta Bağdat'a indi.
Suudi Arabistan ile Irak'ın bu yakınlaşmasının ardında İran'ın bölgedeki etkisi büyük rol oynuyor.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson bu akşam S. Arabistan ve bazı diğer Arap ülkelerinin boykot ettiği Katar'a geçti. Tillerson ABD'ye dönmeden önce Pakistan, Hindistan ve İsviçre'yi de ziyaret edecek.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-41715752 Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya, ABD ve İngiltere, Kerkük petrolü için büyük bir mücadele içinde

Rusya, ABD ve İngiltere'nin Irak'ın Kerkük kenti yakınlarındaki petrol yataklarını ele geçirmek için büyük bir mücadele içine girdiği belirtildi. İran, Irak ve Kürtlerin de Kerkük petrolünde istekli olduğu ifade edildi.

Alman 'Deutsche Wirtschafts Nachrichten' gazetesinde yer alan analize göre Rus ordusunun başarıları, ABD'yi ülkenin güney bölgelerine önem vermeye iterken Irak hükümeti, Kürtler ve İran da Kerkük çevresindeki petrol yönünden zengin bölgelere ilgi gösteriyor ve olayın dışında kalmak istemiyor.
Rusya, ABD ve İngiltere'nin söz konusu enerji kaynakları için rekabete başladığının altı çizilen makalede, "Bu rekabet, petrol yataklarının bulunduğu toprakların bölünmesine yol açabilir ve farklı nüfuz alanındaki birçok işletmeye fayda sağlayabilir" dendi.

Deutsche Wirtschafts Nachrichten gazetesindeki analizde şu ifadelere yer verildi:

'BARZANİ LİDERLİĞİNDEKİ IKBY ÇOK GÜÇ KAYBETTİ'

"Irak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) topraklarının bir kısmını alınca, Başkan Mesud Barzani liderliğindeki IKBY yönetimi büyük güç kaybetti. Bu nedenle Kürtler, petrol bakımından zengin bölgedeki güçlü pozisyonunu kaybedebilir.

'KERKÜK PETROLÜNÜN YÜZDE 77'SİNİ DÜŞÜK FİYATTAN ALAN İSRAİL OLUMSUZ ETKİLENDİ'

Barzani'nin zayıflaması, İsrail'i de olumsuz etkiledi.

Zira Kerkük'teki petrolün yüzde 77'si çok ucuz fiyata İsrail'e ihraç ediliyordu. Daha önce Barzani'yi destekleyen İsrail, Rusya ve ABD Irak'ın kuzeyinde Kürt devleti kurulmasına karşı çıktığı için savunma pozisyonuna geçti. İsrail, Irak'ın petrol fiyatını yükseltmesinden çekiniyor. Zira İsrail, Kürtleri desteklediği gibi Bağdat'ı destekleyemez.

'ROSNEFT, 1.8 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA YAPTI'

Şu anda BP, PetroChina ve Basra Oil şirketleri, Irak'taki Rumeyla petrol yatağında çalışıyor. Ancak Kerkük'e saldırının ardından Rusya da bölgedeki petrole ilgi duyduğunu açıkladı. Rosneft, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının yüzde 60'ını elde etmek için IKBY ile anlaştığını duyurdu. Rosneft'in 1.8 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor.
'ROSNEFT NEDENİYLE EXXONMOBIL SÜLEYMANİYE'DEKİ BAZI PROJELERDEN ÇEKİLDİ'

Rusya'nın bölgedeki askeri üstünlüğü nedeniyle ABD, geri planda kaldı ve Irak'ın güneyindeki pozisyonunu güçlendirmek istiyor. Rosneft Irak'ın kuzeyindeki varlığını artırdığı için ABD'li ExxonMobil Süleymaniye'de 6 projenin 3'ünden çekildi. Bunun yerine şirket, Basra çevresindeki ve İran sınırındaki bölgelere odaklanmayı planlıyor."

https://tr.sputniknews.com/analiz/201710251030742965-rusya-abd-ingiltere-kerkuk-petrol/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Irak ordusu Rabia Sınır Kapısı'nda kontrolü sağladı


Irak güçlerinin, terör örgütü PKK/PYD militanlarının çekilmesinin ardından Suriye sınırındaki Rabia Sınır Kapısı'nda kontrolü sağladığı bildirildi.

Irak ordusunda görevli Albay Hasan Rıza, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Orduya bağlı 15. Bölük güçleri, Musul'un kuzeybatı kesimindeki Rabia Sınır Kapısı'nı kontrol altına aldı. Ordunun PYD'li teröristlerden bölgeden çekilerek Suriye tarafına geçmelerini istemesi ve bunun gerçekleşmesi üzerine sınır kapısında kontrol sağlandı." dedi.

Rıza, Irak ordusunun yaklaşık bir hafta önce Rabia nahiyesinin kontrolünü ele geçirmesinin ardından bugün de 2014'ten bu yana kapalı olan sınır kapısı binasında konuşlandığını ve buradaki güvenlik işlemlerini de ele aldığını aktardı.

Terör örgütü PKK/PYD, Peşmerge güçlerinin Rabia nahiyesini DEAŞ'tan aldığı Ekim 2014'ten bu yana sınır kapısının iki tarafını da elinde bulunduruyordu.

http://aa.com.tr/tr/dunya/irak-ordusu-rabia-sinir-kapisinda-kontrolu-sagladi/947755 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Irak hükümetinden orduya 'Kerkük' talimatı


Doğu Dicle Operasyonlar Komutanı Fadıl Umran yaptığı açıklamada, "Federal hükümet, kentteki tüm güvenlik teşkilatlarını denetleyecek ve güvenlikten sorumlu olacak Kerkük Operasyon Komutanlığının kurulması için Irak ordusuna talimat verdi." ifadesini kullandı.

Umran, Kerkük'ün, devriye araçlarının konuşlandırılmasını ve petrol sahaları, stratejik tesisler, resmi kurumlarla kentin giriş çıkışlarının korunmasını içeren bir güvenlik planına tabi olacağını bildirdi.

Irak ordusu ülkenin güney, kuzey ve batısındaki 15 ilde güvenliği 10 operasyon komutanlığıyla sağlıyor.

http://aa.com.tr/tr/dunya/irak-hukumetinden-orduya-kerkuk-talimati/950567

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Irak'ta İsrail bayrağı yasaklandı

Irak Meclisi'nin, İsrail bayrağının kamuya açık alanlarda kullanımını yasakladığı bildirildi. Bağdat'ın bu adımı, İsrail'in IKBY'nin bağımsızlık referandumuna verdiği desteğe tepki olarak değerlendiriliyor.

Irak Meclisi, İsrail bayrağının kamuya açık alanlarda dalgalandırılmasını yasakladı. Irak devlet televizyonunun haberinde "Siyonist varlığa ait bayrağın kamuya açık alanlarda kullanımının" yasaklanmasına dair mecliste oylama yapıldığı kaydedildi.

İsrail, ülkenin kuzeyinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlediği bağımsızlık referandumuna açık destek veren tek ülke olmuş, referandumun ardından IKBY bölgelerindeki kutlamalarda İsrail bayrakları da kullanılmıştı. İsrail'in resmi olarak Mısır ve Ürdün olmak üzere sadece iki Arap ülkesiyle diplomatik ilişkisi bulunuyor. Irak, İsrail vatandaşlarının İsrail pasaportu ile giriş yapamadığı ülkeler arasında yer alıyor. İsrail vatandaşları IKBY bölgelerine ise giriş yapabiliyordu.

Erbil'den yayın yapan ve IKBY'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw ise Irak Meclisi'nin İsrail bayrağı gibi "Siyonist sembollere" yönelik mevcut yasayı "uygulamaya geçirdiğini" belirterek, meclisteki girişimin arkasında İran ile yakın ilişkiler içindeki Şii Yüksek İslami Konseyi'nin bulunduğunu savundu.

http://www.dw.com/tr/irakta-israil-bayra%C4%9F%C4%B1-yasakland%C4%B1/a-41189379 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İsrail'i tebrik etmek gerek...

Kendisi lobileri ve ABD toplumundaki baskın taraftarları aracılığı ile ABD'nin tüm dış politikasını yönlendirirken, uyguladığı hatalı IBKY politikası yüzünden, ipleri ABD'nin elinde olan Irak'ı bile topyekun kendisine düşman etmeyi başardı. Sonuç olarak ABD'li dahi stratejistlerin eşsiz politikaları yüzünden, Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Rusya bloklaştı. ABD'nin Bölgede 3-5 teröristten oluşan PYD dışında müttefiki kalmadı. İsrail vatandaşlarının uykularında huzurla uyuduklarını düşünmek zor. ABD ve İsrail, bölgede hiç bu kadar yalnız kalmamıştı... Mesajı Paylaş

Terra

Türkmen Milletvekili: PKK, Tuzhurmatu'da büyük fitne oluşturdu

Irak Parlamentosu Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde oluşturulan etnik ve mezhep temelli fitne ile çatışmaların müsebbibinin son üç yıldır bölgeye yerleşen PKK olduğunu söyledi.

Kerkük'ü ziyaret eden Mimaroğlu, burada düzenlediği basın toplantısında, ''Yıllardır bölgelerimize yerleşen terör örgütü PKK, Tuzhurmatu ilçesinde etnik fitne yarattı. İlçede 2015-2016 yıllarında Türkmenler ile Kürtler arasında çıkan çatışmaların perde arkasında bu terör örgütünün olduğu ortaya çıktı." dedi.

Yüzlerce masum insanın ölümüne neden olan bu çatışmalardan en çok Türkmenlerin zarar gördüğünü vurgulayan Mimaroğlu, ''PKK'nın oluşturduğu bu fitne, Tuzhurmatu'da Türkmenlere ait yüzlerce evin yakılıp yıkılmasına sebep oldu. Bu terör örgütünün fitnesine alet olan bazı Kürt siyasi partilere bağlı (Asayiş) silahlı güçler de yüzlerce vatandaşımızı yargısız şekilde tutukladı.'' diye konuştu.

KÜRT AİLELER "YANLIŞ YÖNLENDİRMELERLE" EVLERİNİ TERK ETTİ

Irak ordu güçleri ile Peşmerge arasında yaşanan askeri gerginlik sırasında bazı Kürtlerin, Kerkük ve Tuzhurmatu'yu terk etmesine de değinen Mimaroğlu, güvenlik güçlerinin Tuzhurmatu ilçesinde kontrolü sağladığı esnada bazı Kürt ailelerin "yanlış yönlendirmelerle" evlerini terk ettiğini söyledi.

Kerkük ile Tuzhurmatu'yu terk eden ailelere "bir an önce evlerine geri dönmeleri" çağrısında bulunan Mimaroğlu, şunları kaydetti:
''Kürt ailelerin Tuzhurmatu ilçesini terk etmeleri bir Kürt siyasi partinin çağrısı üzerine gerçekleşti. Tuzhurmatu ilçesindeki bu Kürt siyasi parti (KYB) vatandaşların arasına korku salarak ilçeyi terk etmeleri çağrılarında bulundu. Kerkük ve Tuzhurmatu'da güvenlik oldukça iyi durumda. Artık bu bölgelerde siyasi partilerin kuralları değil devletin yasaları geçerli. Dolayısıyla hiç kimsenin kendi bölgesinin dışında kalmasına gerek yok."

http://www.dunyabulteni.net/manset/411086/turkmen-milletvekili-pkk-tuzhurmatuda-buyuk-fitne-olusturdu Mesajı Paylaş

Kabardey

İşid'in Irak'ta elinde tutuğu son büyük şehir Al Qaim hiç zorlanmadan Irak birlikleri tarafından tamamen ele geçirildi. Sanırım bu vesile ile işid'in Ortadoğu macerasının da sonuna geldik. Mesajı Paylaş

bnb

Bence oyun daha yeni başlıyor. Dünyanın herhangi bir yerinde cezalandırma, algı oluşturma, müdahale etme bahanesiyle isid çok fonksiyonlu isviçre çakısı gibi kullanılır. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Irak ordusu IŞİD'in elindeki son kasabaya doğru ilerliyor

Irak ordusu Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolündeki Rawa'yı geri almak için bu sabah başlatılan operasyonda ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Rawa ve çevresindeki ufak toprak parçaları, IŞİD'in geçen hafta kaybettiği El Kaym'den sonra Irak topraklarında elinde kalan tek yerler.
Operasyonun komutanı General Abdelamir Yarallah, Rawa yakınlarındaki Rumana ve 10 diğer köyü daha geri aldıklarını açıkladı.

IŞİD Rawa'yı kaybederse, Irak'ta tamamen yenilmenin eşiğine gelmiş olacak. Irak ordusu operasyona Sünni aşiret güçlerinin de katıldığını ve taarruzun havadan da desteklendiğini açıkladı.

Suriye sınırındaki Rawa, IŞİD'in 'Fırat Vilayeti' olarak adlandırdığı bölge sınırları içinde kalıyor. Örgüt, Suriye ve Irak arasındaki silah, malzeme ve militan geçişi bu bölgeden sağlıyordu. 'Fırat Vilayeti', IŞİD tarafından 2014 yazında ilan edildi. Amaçları, 1916'da imzalanmış olan Sykes-Picot sınırlarını delip Arapları birleştirmekti. IŞİD şu an bu bölgenin yüzde 95'ini kaybetmiş durumda. ABD öncülüğündeki koalisyona göre 4,4 milyon Iraklı IŞİD'in kontrol ettiği bölgeleri terk etti.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-41953300 Mesajı Paylaş

Alkyone

Amerika Haşdi Şabinin peşmergeye karşı kullandığı M1A1 Abrams tanklarını geri istiyor.
https://www.thedailybeast.com/in-iraq-hezbollahs-got-us-tanks-and-washington-wants-them-back Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter