Tunus

Başlatan dalamper, Mar 07, 2016, 06:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

dalamper

Teröre karşı yeni planlamalara giden Tunus'ta 4 saat önce Ben Gardane kentine silahlı saldırı gerçekleşti. Çatışmalar hala devam ediyor. Saldırı sebebiyle turistik Cerbe adası da kapatılmış. Mesajı Paylaş

dalamper

Polis karakolu, askeri & ulusal muhafızların üslerine 3 ayrı saldırı gerçekleştiği, 5 sivilin yaralanıp, 2 kişinin öldüğü hatta teröristlerin hastaneden 2 ambulans çaldığı rapor ediliyor. Mesajı Paylaş

dalamper

Bütün teröristler öldürüldü. Mesajı Paylaş

dalamper

13 terörist öldürüldü. Diğer 6'sı da baskın sırasında yaralandı. Mesajı Paylaş

dalamper

Tunus-Libya sınırında yaşanan çatışmada 26 kişi öldü. 21'i ise saldırganlarmış. Mesajı Paylaş

dalamper

57 kişi öldü. 37 ise terörist. Gece de 7 terörist öldürüldü. Tunus Ordusu şu anda Ben Gurdane evinde teröristlerin hücre evlerine baskınlar düzenliyor. Dünden beri çatışmalar durmadan devam ediyor. Mesajı Paylaş

Kabardey

Dalamper üstat çatışmalar sınır bölgesinde mi yoksa ülke genelinde de birşeyler var mı? Mesajı Paylaş

dalamper

Kabardey üstadım, ülke genelinde bir şey yok. Genellikle sınırda çatışmalar oluyor. Sadece hücre evleri, saldırı yapacakları bölgelerde harekete geçiyorlar.

Şu an çatışmalar bitti zaten. Mesajı Paylaş

dalamper

Ben Gardane'de IŞİD'le yaşanan çatışmalarda kadın keskin nişancıların önemli rol aldığı eklendi. Mesajı Paylaş

kimlikci

Tunusta siyasi-politik askeri-politik üzerine yazılmış bir yazı


http://www.yenisafak.com/yazarlar/akifemre/tunusta-ordunun-etkinligi-artiyor-2027342 Mesajı Paylaş

Bukhara

İsrail'den suikast itirafı!

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Tunuslu uçak mühendisi Muhammed Zevvari'ye suikast düzenlediklerini itiraf etti.
22 Aralık 2016 Perşembe 10:05
Suikastleri devlet politikası haline getiren İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Tunuslu uçak mühendisi Muhammed Zevvari suikastini kendilerinin düzenlediğini itiraf etti. Lieberman, İsrail istihbarat servisi MOSSAD tarafından öldürüldüğü savunulan Zevvari ile ilgili olarak, "İsrail menfaatlerini korumak için gerekeni yapar" dedi. İsrail devlet radyosunun haberine göre, Tel Aviv Barosu'nun düzenlediği konferansta konuşan Savunma Bakanı Liberman, alaycı bir dil kullanarak mühendis Zevvari'nin öldürülmesine ilişkin "Barış yanlısı değildi. Nobel Barış Ödülü'ne aday da değildi. İsrail menfaatlerini korumak için gerekeni yapar" ifadelerini kullandı. Tunus'ta Zevvari'nin öldürülmesine ilişkin soruşturmada gözaltına alınan 10 kişiden 3'ü tutuklandı, 7 kişi de serbest bırakıldı.

'ZEVVARİ ÜMMETİN ŞEHİDİ'

Önceki gün Tunus'un başketindeki Habib Burgiba Caddesi ve Adalet Sarayı'nda iki ayrı yerde toplanan yüzlerce gösterici, Zevvari'nin öldürülmesine tepki gösterirken, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesinin suç kabul edilmesini ve olayın BM Güvenlik Konseyi'ne taşınmasını talep etti. Göstericiler, "Halk ulusal egemenlik istiyor", "Normalleşmeye hayır, Tunus satılık değil" şeklinde slogan attı. Bağımsız Genç Gazeteciler Derneği tarafından Adalet Sarayı önünde düzenlenen gösteride toplanan avukatlar da Zevvari suikastini protesto etti. Filistine destek pankartları taşıyan avukatlar "Zevvari ümmetin şehidi", "Ey hükümet ayıp ayıp, Siyonistler toprağınızı çiğniyor" şeklinde slogan attı.

CİNAYETTE DAHLAN PARMAĞI

Tunus emniyet yetkililerinin Zevvari'nin "dış unsurların yardımıyla ve içeriden destekle" öldürüldüğüne dair yaptıkları açıklama, akıllara yine olayda Muhammed Dahlan'ın parmağı olabileceği ihtimalini getirdi. Ortadoğu ve Balkanların en karanlık adamlarından Dahlan, İsrail istihbaratıyla derin işbirliği yürütüyor. Zevvari suikastinin Dahlan'ın yönettiği bilinen muhbir-işbirlikçiler ağının yardımıyla gerçekleştirilmiş olabileceği ileri sürülüyor. Zevvari, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın, örgüte mensup olduğunu açıkladığı Filistinli olmayan ilk isim. Tunuslu uçak mühendisi Zevvari 15 Aralık'ta Safaks kentindeki evinin önünde yabancı Arap olduğu ileri sürülen silahlı kişiler tarafından öldürülmüştü.

(Yeni Şafak) Mesajı Paylaş

Atılgan

Amerika Tunusa 2 devriye botu verdi.

Botlar, 2012'de Tunus tarafından istenen 26 bottan ikisi. Tunus'un kuzeyindeki Bizerte deniz üssünde Tunus Savunma Bakanı Ferhat el-Harşani ile ABD'nin Tunus Büyükelçisi Daniel Rubinstein'ın katılımıyla düzenlenen törende, Rubinstein, ülkesinin Tunus'a desteğinin sadece deniz alanında olmadığını, ABD'nin, Tunus'un doğu sınır bölgelerindeki güvenlik sistemi ile bölgedeki patlayıcıların algılanması için teçhizatları kurduğunu kaydetti. Rubinstein ayrıca, bu yaz başlayacak çalışmalar kapsamında Tunus sahilinde 13 radar istasyonu kurulacağını aktararak, Tunus'un, Akdeniz'in batısında 12'den fazla deniz kuvvetinin katılımıyla bu sene 17'cisi düzenlenecek "Phoenix Express" ortak deniz tatbikatına katılmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

http://www.news24.com/Africa/News/us-delivers-two-more-patrols-boats-to-ally-tunisia-20170116 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Af Örgütü'nden Tunus'a işkence suçlaması

Uluslararası Af Örgütü Tunus'ta güvenlik güçlerini vatandaşlara işkence ve kötü muamele yapmakla suçladı.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda Tunus'ta polisin işkence ve keyfi muamelede bulunmasının gündelik hayatın bir parçası haline geldiği belirtildi. Raporda terörle mücadele gerekçesiyle güvenlik güçlerinin vatandaşlara ülkenin eski Devlet Başkanı Bin Ali dönemindekinden bile şiddetli davrandığı suçlamasında bulunuldu. Af Örgütü Kuzey Afrika Şubesi Başkanı Heba Morayef açıklamasında, "Rapor insan hakları ihlallerinin cezasız kalmasının şiddet kültürünü desteklediğini gösteriyor" dedi.

Af Örgütü: Kurbanlar uğradıkları işkence yöntemlerini anlatıyor

Raporda çok sayıda vakada işkence, keyfi gözaltı ve tutuklamalar, ev aramaları ve seyahat yasakları uygulandığı vurgulandı. Af Örgütü rapor için konuşulan Tunusluların sopa ve hortumla dövülme, uykusuz bırakılma, elektro şoka maruz bırakılma ya da cinsel tacize uğrama gibi yöntemlerden bahsettiğini kaydetti. Kurbanların çoğu zaman kati gerekçeler olmaksızın dış görünüşleri, dini inançlarıyla ilgili yaptıkları açıklamalar ya da daha önce hapiste yatmaları nedeniyle gözaltına alındığı ileri sürüldü. Af Örgütü Kuzey Afrika Şubesi Başkanı Heba Morayef, 'kötü muamelelerin güvenlik adına yapılması sebebiyle Tunuslu yetkililerin insan hakları ihlallerinin üzerine bugüne dek gitmediğine' dikkat çekti.

Af Örgütü: İyileşmelerden herkes yararlanamıyor

Af Örgütü Tunus'ta yakın zamanda yasal düzenlemelerle bazı iyileşmeler kaydedildiğini, ancak terör suçundan tutuklu olanların bu iyileşmelerden yararlanamadığını belirterek eleştirdi. 2015 yılında çıkarılan Terörle Mücadele Yasası'nın güvenlik güçlerine kapsamlı yetkiler tanıdığını ve 'terörizm' kavramının kapsamını genişlettiğini belirten Af Örgütü, bugüne dek az sayıda polisin kötü muamele yüzünden yargı önüne çıktığını belirtti. Öte yandan Tunus Başbakanı Yusuf Şahid yarın Berlin'e bekleniyor. Başbakan Angela Merkel ile yapacağı görüşmede terörizm, sığınmacılar, iltica başvurusu kabul edilmeyen sığınmacıların Tunus'a dönmesi ve Tunus'ta işsizlik oranının yüksek olması gibi konuların ele alınması bekleniyor.

http://www.dw.com/de/amnesty-beklagt-polizei-folter-in-tunesien/a-37522938
Mesajı Paylaş

farabi

#13
Ara 30, 2017, 02:15 ÖS Last Edit: Ara 30, 2017, 02:24 ÖS by farabi
TAP(Tunis Afrique Presse) haber ajansının , dış işleri bakanı Khemaies Jhinaoui'ya dayandırdığı haberinde , Türkiye ile Tunus arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde , Tunus'lu subayların Türkiye'de eğitim alabilmesinin mümkün hale getirildiği belirtildi.

Ayrıca , Askeri-Mali İşbirliği Uygulama protokolü ve nakdi Yardım Uygulama Protokolü imzalandı . Türkiye'nin Tunus'a askeri satışlar için kredi açması söz konusu olabilir. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter