Boeing Bell V-22 Osprey

Başlatan Merkator, Eyl 29, 2017, 04:11 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Geçen ay Japonya Okinawa'da düşen V-22 Osprey ve dün aynı anda meydana gelen iki zorunlu iniş dışında bugün bir kırım da Suriye'de yaşanmış. Bir Osprey sert bir iniş yapmış, bir kaç Amerikan askeri yaralanmış. Mesajı Paylaş

Merkator

İsrail, 6 adet V-22 Osprey almaktan vazgeçti

İsrail Hava Kuvvetleri'nin ABD yapımı V-22 Osprey almaktan vazgeçtiği açıklandı. İsrail Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan habere göre V-22 Osprey'in şu anda Sikorsky CH-53 nakliye helikopterleri ile gerçekleştirilen bazı görevleri yerine getiremediği gerekçesiyle böyle bir karar alındığı belirtildi.

Ocak 2014'te ABD Savunma Bakanlığı, altı adet V-22'nin İsrail'e satılması konusunda Kongre'yi bilgilendirmişti. Ancak bu satın almaya İsrail Savunma Bakanlığı bünyesinde bir grup muhalefet gösterdi.

İsrail Hava Kuvvetleri envanterindeki yaşlı CH-53'lerin 2025 yılına kadar yerini alması alacak diğer potansiyel adaylar arasında Sikorsky'nin yeni CH-53K modeli ve Boeing imalatı CH-47 Chinook yer alıyor.

http://www.kokpit.aero/israil-v22-almaktan-vazgecti Mesajı Paylaş

Merkator

Bell Boeing V-22 Osprey Filosu 400 bin uçuş saatine ulaştı

Boeing ve Bell Helicopter Textron, CV-22 ve MV-22 versiyonları da dahil olmak üzere tiltrotor uçak Bell Boeing V-22 filosunun bugün itibariyle 400.000 uçuş saatine ulaşarak yeni bir kilometre taşına imza attığını duyurdu.

2007 yılında hizmete girmesinin ardından ABD Deniz Piyadeleri  bünyesinde hizmet vermeye başlayan V-22 Osprey, 2009 yılından sonra da ABD Hava Kuvvetleri Özel Harekat Komutanlığında daimi olarak görev almaya başladı.

Afganistan ve Irak operasyonlarında kapsamlı olarak görev alan uçağın MV-22B Osprey versiyonu, insani yardım faaliyetleri için halen dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteriyor.

Tiltrotor teknolojisiyle mümkün olan görevleri başarıyla yerine getiren Bell Boeing V-22, hizmete girdikten sonra kazazedelerin tahliyesi, afet yardımı, ikmal, VIP nakliye ve güvenlik işbirliği konularında dünya çapında operasyonlarda kullanıldı.

HEM HELİKOPTER HEM UÇAK

Bell Boeing V-22 Osprey bir helikopterin dikey performansıyla sabit kanatlı uçakların hız ve menzilini bünyesinde barındırabilen çok yönlü bir savaş uçağı performansı sergiliyor.

Motorları ve pervaneleri dikey pozisyonda iken bir helikopter gibi kalkıp inebilen, havır yapabilen V-22 Osprey kalktıktan sonra yüksek hızda ve yüksek irtifada uçuş yapabilen bir turboprop uçak moduna geçebiliyor.

http://www.kokpit.aero/v22-osprey-filosu-400-bin-ucus-saati Mesajı Paylaş

canıtez

Japonya İlk V-22B Osprey'ini Alıyor

 Japon ordusunun hizmetine girecek olan ilk V-22B Osprey, uçuş testlerinde böyle görüntülendi. Uçağın Japonya ordusunun ilk V-22B tipi uçağı olmasının yanı sıra bir başka özelliği var. Uçağın özelliği Amerikan ordusunun dışında ilk defa bir başka ordu tarafından kullanılacak olması. Daha önce İsrail de sipariş vermiş ancak, 2016'da siparişini iptal etmişti. İsrail siparişini iptal etmeseseydi uçağı amerika ordusu dışında ilk İsrail ordusu  kullanmış olacaktı.

V-22 Osprey, müşterek kullanımlı, çok görevli askeri rotor döndüren (tiltrotor) hava aracı. Helikopter ile uçak arasında bir geçiş formuna sahiptir. Dikey (VTOL) ve kısa (STOL) kalkış yeteneği olan 24 ile 32 arasında tam donanımlı asker taşıma özelliğine sahip bir hava aracıdır.

V-22 Osprey, helikopterin dikey performansı ile sabit kanatlı uçağın hız ve mesafesini bir araya getirmek için tiltrotor teknolojisini kullanan bir çok-fonksiyonlu müşterek hizmet savaş uçağıdır. Dikey konumda bulunan motor kaportaları ve rotorlarıyla, bir helikopter gibi havalanabilmekte, iniş yapabilmekte ve havada kalabilmektedir. Uçağı, yüksek hız ve yüksek irtifada uçabilen turboprop bir uçağa çevirmek için, havalandıktan sonra motor kaportaları döndürülebilmektedir. Bu kombinasyon V-22'nin başka hiçbir uçak tarafından doldurulamayacak operasyonel bir boşluğu doldurmasına olanak sağlar.

Osprey, 24 muharebe birliği, 20.000 pound ağırlığa kadar dahili kargo veya 15.000 pound harici kargoyu bir helikopterden iki kat hızlı bir şekilde taşıma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca, bir "cross-coupled" olarak adlandırılan sürüş sistemine sahiptir, böylece her motor, diğer motorun arızalanması durumunda rotorlara güç sağlayabilmektedir. Gemi güvertesi uyumunu sağlamak için, rotorlar katlanmakta; uçağın depolama için kapladığı alanı en aza indirmek için de kanatlar dönmektedir. V-22, dünya çapındaki herhangi bir harekat alanına kendi başına hızlı bir şekilde intikal etme kabiliyetine sahip tek dikey kalkış yapabilen bir platformdur.

 

Genel Özellikler:
Sevk Gücü: İki Rolls-Royce AE1107C, her biri 6,150 shp (4,586 kW)
Uzunluk: Gövde: 57.3 ft. (17.48.20 m); Kapalı: 63.0 ft. (19.20 m)
Genişlik Dönen rotorlar: 84.6 ft. (25.78 m); Kapalı: 18.4 ft. (5.61 m)
Yükseklik:  Dikey kaportalar: 22.1 ft. (6.73 m); Stabilizör: 17.9 ft. (5.46 m)
Rotor Çapı: 38.1 ft (11.6 m)
Dikey Kalkış Maksimum Brüt Ağırlık: 52,600 lbs. (23,859 kg)
Maksimum Düz Uçuş Hızı: 275 kts (443 km/h) SL
Görev yarıçapı: 600 nm  - MV-22 Blk B 24 birlik, rampa monteli silah sistemi, SL STD, 15 dk duraklama süresi
Kokpit - mürettebat koltukları: 2 MV / 3 CV

http://www.goklerdeyiz.net/japonya-ilk-v-22b-ospreyini-aliyor-ucagin-ozelligi-ne/ Mesajı Paylaş

nokta

İsrail, Osprey'leri Yeniden Değerlendirecek

ABD Deniz Piyadeleri ile ortak gerçekleştirilen bir tatbikatın ardından, İsrail'in MV-22 Osprey'e olan ilgisi yeniden canlandı.

Mart ayının ortalarında İsrail'de gerçekleşen "Kia Green" manevralarına, Wasp Sınıfı amfibi taarruz gemisi USS Iwo Jima üzerinde Osprey tiltrotorlar da katılım gösterdi. İsrailli askeri kaynaklara göre ülke, geçen yıl askıya aldığı MV-22 tedarik sürecini yeniden değerlendirecek gibi görünüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/israil-osprey-leri-yeniden-degerlendirecek/5959/1 Mesajı Paylaş

nokta

V-22 Osprey'lere Koruma Panelleri MACRO'dan

ABD Savunma Bakanlığı, V-22 Osprey'ler için balistik koruma paneli anlaşması imzaladı. MACRO firması ile imzalanan 20,47 milyon Amerikan Doları tutarındaki anlaşma kapsamında, 200 adete kadar balistik koruma panel seti ve gövde panel yedek parçası tedarik edilecek. Teslimatların Haziran 2023'te tamamlanması planlanıyor. 

Helikopter gibi dikey iniş kalkış yapabilen ve uçak gibi yatay uçuş yapabilen V-22 Osprey'ler, Amerikan Deniz Piyade Kolordusu ve Amerikan Hava Kuvvetleri bünyesinde görev yapıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/v22-osprey-lere-koruma-panelleri-macro-dan/6553/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter