MİG-35 Fulcrum F

Başlatan Elçibey, Eyl 30, 2015, 08:34 ÖS

« önceki - sonraki »

Elçibey

Eyl 30, 2015, 08:34 ÖS Last Edit: Eki 05, 2015, 04:18 ÖÖ by Elçibey


*Rusya tarafından MİG-29 N baz alınarak geliştirilen, 4++ jenerasyon ve düşük radar izi için beşinci jenerasyon uçakların bazı materyallerini kullanarak yapılan multirol bir uçaktır.

*İlk defa 2007 yılında Hindistan'daki Aero India hava araçlari fuarında görücüye cıkmıştır.İki modifikasyonu vardır. MiG-35 tek koltuklu ve MiG-35D çift koltuklu.

*Bakim maliyeti ucuz birçok yedek parçası MiG-29M ve diğer Mig-29 ailesindeki uçaklarla ortaktır.

*Bakımsız hava alanlarına inebilmektedir.

*Zhuk-A  AESA radarı  60 hedefi  en az 160km`den yakalayabilmekte ,en az 160km`den 30 hedefi izleyebilmektedir ve 8 hedefe aynı anda saldırı düzenleyebilmektedir.5 m² hedefi 148 km uzaklıktan yakalayabilir.

*Motoru RD-33MK gaz turbofan motorudur.Her biri 88.3 kn olan iki motora sahiptir.Ayrıca elektronik sistemlerle kontrol edilmektedir ve yeni nesil  materyaller kullanılarak motorun ağırlığı da azalmıştır.Böylece motorun kullanım ömrü de uzamıstır.

*Hindistan ihalesini Rafaele'ye karşı kaybetmiştir.

*Birim fiyati(2012) 45 milyon$

Ozellikleri:

Uzunluk:17,3m

Genislik:11,99m

Personel:MiG-35 tek koltuklu/MiG-35D cift koltuklu.

Bos agirlik:11000kg

Azami agirlik:23500kg

Hiz:2,25mach

Menzil:2000km(silahla),yakit tankeri ile 3000km(silahla)

Irtifa:17500m

Tirmanma hizi:330m/s

Silahlari:
1× 30 mm GSh-30-1  150top

Rus hava kuvvetlerinin en yeni ve standart silahlarını kullanabilmektedir.En etkili hava-hava füzesi R-77 dir. 160 km menzil ve 4,5 mach hiza sahip bir füzedir.

NOT:BBC adlı kullanıcıya ait bilgilerdir,tarafımdan düzenleme yapılmıştır.

Mesajı Paylaş
ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

stuzun

"Ana hava alıklarını kapatarak gövde üstündeki ızgara şeklindeki alıkları kullanmak suretiyle kalkışı gerçekleştirir."

Bu ilk jenerasyon Fulcrum-A larda vardı, daha sonraki Mig-29 ve Mig-35 lerde altta görüleceği üzere böyle bir özellik yok.
Mesajı Paylaş

Elçibey

Bilgi için teşekkürler gerekli düzenleme yapıldı. Mesajı Paylaş
ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

Merkator

Rusya'nın geliştirdiği 4. nesil savaş uçağı MiG-35'in ilk test uçuşu, Moskova bölgesindeki Lukhovitsi askeri havaalanında gerçekleştirildi.

Testlerinardından Rusya savunma Bakanlığı Mikoyan Gruyevic ile seri üretim anlaşması imzalayacak. Uçağı üretecek United Aircraft Corporationun CEOsu Sergey Korotkov, testlerin gelecek yıl biteceğini açıkladı.

2018-2020 yılları arasında Rus ordusuna teslim edilmesi hedeflenen MiG-35 uçağının gösteri uçuşunu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de izledi.

MiG-35'ler, 17 bin metre uçuş tavanına sahip ve yüksek irtifada saatte 2.400 km hıza ulaşabiliyor.

NATO'daki kod adı Fulcrum-F olan çok işlevli avcı uçağı, düşman hava sahasına girmeden her türlü hedefi hassas silahlarla vurmak için tasarlandı.

Resmi olarak ilk kez 2007 yılında Aero India fuarında tanıtılan uçak, Mig-29M/M2 ile Mig-29K/KUB savaş uçaklarının yeteneklerinin geliştirilmesi ile ortaya çıktı.

https://southfront.org/russias-4th-generation-mig-35-fighter-aircraft-to-start-test-flights-in-late-summer/ Mesajı Paylaş

The Thing

Rus savunma şirketi Mikoyan Mig-35 savaş uçağını medyaya tanıttı.
Tanıtım etkinliği Moskova'nın 150 km doğusundaki Lukhovitsy firmasına ait alanda yapıldı.

http://www.euronews.com/2017/01/29/russia-new-mikoyan-mig-35-in-town Mesajı Paylaş

HDS

MiG-29'un modern çağlar için zaafları bir MiG-35 "modu" ile geçmeyecek gibi duruyor.

MiG-35 epey iyi çalışılmış ve Rusya'nın bir şekilde zor yoldan öğrendiği 4+ nesilleştirme çalışmasının hemen bütün çıktılarının içine tıkıldığı bir uçağa benziyor. Ancak özelikle gövde ömrü ve menzil gibi çok mekanik efor gerektiren parametrelerde ne kadar "güncel" olduğunu göreceğiz.

Rusya için eski MiG-29'lara göre bir merhale ileri olabilir, ama harici ülkeler için o kadar cazip olabilecek mi, göreceğiz. Kolay değil.

En azından manevranın bir tarafında motordan çıkan sarı gri dumanlar çok iyi şeyler söylemiyor. Mesajı Paylaş

cemdogut

Sarı duman neye delalet Sn.HDS ? Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

HDS

Kötü bir yanmaya.
Halen temiz yanma, yanma verimlilikleri ve komponent verimlilikleri konusunda Rusya'nın yapacak çok işi var. Su-27 serisi masif hacimleri ve kapasitesi ile bu zaafları idare edebiliyor ama MiG-29 daha sıkış tepiş, ucu ucuna bir tayyare. Ancak o da herkese göre değil maalesef. Mesajı Paylaş

cemdogut

Sarı duman zaman zaman Solo Türk gösterilerinde de oluyor. Sebebini merak ediyordum, bilgi için teşekkürler. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

ocay

MIG-35'in 9.61 imiş fabrika designasyonu Mesajı Paylaş

HDS

Konuya şöyle bir kaçak kat çıkayım;
Rusya'da halen ciddi bir teknik personel kabiliyeti var. İyi okullar halen çok iyi bilim adamı ve mühendis yetiştiriyor. Ancak çok ciddi bir beyin göçü sorunları var.

Bu konuda 91 ve sonrası Amerika ve Avrupa (ama en çok İsrail) ciddi şekilde bu birikimden faydalandılar. Bir çok matematikçi, fizikçi, mühendis çocuk dünyaya dağıldı.

Ancak, 91'de baba Bush'un Rusya'ya gönderdiği bilim heyetinin "Gaz türbinlerinde biz onlardan 20 yıl ilerideyiz, roket motorlarında ise onlar bizden 20 yıl ileride" bulgusunda da öngördüğü gibi Rusya'nın uçak motoru bilgisi epey gerideydi. Fakat belki de aynı bulgu sebebiyle ve gaz türbini işinin tekelleşmesi, çok sevimsiz bir sanayi olması ve çokça ihrac kontrollü ve gizli proje olması sebepli, Rus elemanlar bu konuda batıda hiç istihdam edilmedi.

Bunun iki yönlü etkisi oldu; Bu konuda istikbal arayan teknik elemanlar Rusya'da kaldılar. Burada istihfam edildiler. Diğeri ise Batıdan bilgi ile geri dönen olmadı. Olmuyor.

Son yirmi yılda Rusya'nın gaz türbini bilgi seviyesinin Sovyetin bıraktığı yerde olmadığı tahmin edilebilir. Geride mi ileride mi önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Mesajı Paylaş

Alkyone

Rusya 30 dan fazla ülkeyle MİG 35 leri satmak için görüşüyor. Uçağın ihraç versiyonu seneye satışa çıkacak. Satıştan 10 milyar dolar gelir bekleniyor
https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-11-14/russia-seeks-10-billion-in-export-sales-from-new-mig-35-fighter Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Ruslar 2020 yılına kadar 30 MİG-35 almayı planlıyor. İlk teslimatlar seneye başlayacak
http://tass.ru/armiya-i-opk/3351168 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

MiG-35, Fabrika Testlerini Tamamladı

Rus MiG Aircraft Corporation şirketi, cuma günü yaptığı açıklamada yeni nesil MiG-35 çok rollü savaş uçağı fabrika testlerinin tamamladığını duyurdu.

Testlerin tamamlanmasına yönelik anlaşma Aralık 2017'de imzalanmıştı. Denemelerde, uçağın yerleşik radyo elektronik ekipmanı, görüş ve seyrüsefer kompleksi, radarı, motorları ve diğer aviyonik sistemleri kontrol edildi. Rus Savunma Bakanlığı test pilotlarının katılımıyla gerçekleştirilen MiG-35 uçuş testleri 26 Ocak'ta başladı.

http://www.c4defence.com/Gundem/mig35-fabrika-testlerini-tamamladi/5746/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya Hava Kuvvetleri MiG 35 savaş uçağını test ediyor

Rusya yeni savaş uçağı Mig-35'in testlerine başlıyor. Su-27 ailesinden devşirilen uçak deneme aşamasında bulunuyor. Öncülünden çok daha hafif olan uçak daha etkili hale getirildi. Rus medyası da uçak için "daha etkin, modern ve manevra kabiliyeti daha yüksek" yazdı.  Uçak dış görünüş açısından öncülüne benzese de Zhuk-A aktif elektronik taramalı dizi radarı (active electronically scanned array /AESA) sayesinde aynı anda 30 hedefi 200 km mesafeden takip edebiliyor. Uçağın motorunda kullanılan vektörel yönlendirme manevrada önemli avantajlar sağlıyor. Uçağın faydalı yükü ve yakıt kapasitesi artarken uçuş maliyeti öncülünden 2,5 kat daha düşük. Bütün testler planlandığı gibi ilerlerlerse uçak 2019 yılında hizmete girecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-hava-kuvvetleri-mig-35-savas-ucagini-test-ediyor/6435/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter