A 400M Atlas

Başlatan Elçibey, Eyl 30, 2015, 07:37 ÖS

« önceki - sonraki »

BHavaci

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretilecek olan tüm A400M uçakları için, Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı,  Arka Üst Kaçış Kapağı, Kuyruk Konisi, Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri'nin (Spoiler) komponentlerinin tasarım ve üretimini gerçekleştirecek.http://www.bagimsizhavacilar.com/koca-yusuf-a400m/ Mesajı Paylaş

Energy

Airbus, A400M için katılımcı ülkelerden yine maddi destek istedi

Avrupa'nın ortak askeri nakliye uçağı projesi olan, üretim programında Türkiye'nin de yer aldığı A400M için yine ek maliyet çıktı.

Airbus Başkanı Tom Enders'in katılımcı ülkelerin temsilcileriyle dün yaptığı toplantıda hükümetlerden A400M için tekrar mali yardım istediği bildirildi. Airbus, geçen ay Avrupa'nın en büyük savunma projesi için yaşanan gecikmelerden dolayı sipariş veren ülkelerden tazminat ve yaptırımlar konusunda daha esnek olmalarını talep etmişti.

Uçağın motorunda yaşanan sorunlar nedeniyle teslimatta yaşanan gecikmelerden sonra birçok ülke tazminat talep etmişti. Uçak için 53 adet sipariş veren Almanya, Airbus Grubu'ndan tazminat talep eden ülkelerden biri olmuştu.

A400M için 10 adet sipariş veren Türkiye'ye de teslimatlar zamanında yapılamamıştı.

http://www.kokpit.aero/a400m-motor-sorunu-mali-destek Mesajı Paylaş

swat

Bu projeye bu kadar neden balta vurduklarını anlayamıyorum. Bu proje'nin hayatta kalması adına, katılımcı ülkeler tazminat yaptırımlarından vaz geçerek, proje üzerindeki stresi azaltmalı. Mesajı Paylaş

Merkator

Proje üzerinde stres yok ki? Sadece kötü planlama ve proje yönetimi nedeniyle artan maliyetler var. Yakın zamana dek bazı konsorsiyum üyelerinin ekonomik nedenlerle başlattıkları sipariş kesintileri, çok yakında, Amerikanın NATO ülkelerine verdiği "Savunma harcamalarınızı artırın" ultimatomu sonucunda eski sipariş adetlerine döner. Mesajı Paylaş

anafor2016

Böyle  giderse bu proje Airbus in başını yiyecek.  Zaten Boeing den sivil tarafta fark yediler Mesajı Paylaş

Observer

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER

21 Nisan 2017

07 Nisan 2017 tarihinde, 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı/Kayseri'de; ilki 12 Mayıs 2014 tarihinde envantere katılan A400M ATLAS uçağının dördüncüsü, üs personeli ve ailelerin katılımı ile envantere girmiştir.

A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı projesi programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye'nin katılımı ise 1988 yılında gerçekleştirilmiştir. Projeye Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye iştirak etmektedir. Proje kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 adet tedarik edilmesi planlanmıştır.

A400M ATLAS uçağının envantere girişi ile birlikte tek seferde daha ağır veya daha hacimli malzemeler taşınabileceği gibi daha önce hava yolu ile taşınamayan silah sistemleri ve araçlar da bir yerden başka bir yerer intikal ettirilebilmektedir. A400M ATLAS stratejik ulaştırma uçağı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi iki katına çıkmıştır. A400M sahip olduğu birçok yeni kabiliyet ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dünyanın her yerinde harekât yapabilme özelliğine sahip olmasını sağlamaktadır.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_130 Mesajı Paylaş

nokta

Türk Hava Kuvvetlerinin 5. A-400'ü İlk Uçuşunu Yaptı

Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Kuvvetleri'ne 4.si teslim edilen 10 adet Airbus A400M tipi askeri kargo uçağından 5. olan A4M055 tescilli A400Mtipi uçak 18 nisan 2017 tarihinde ilk uçuşunu yaptı. İlk uçuşunun ardından bir dizi testin ardından uçak Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Teslim edilecek bu uçakla birlikte Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki A400M tipi uçak sayısı 5'e yükselecek.

http://www.goklerdeyiz.net/5-a400m-ilk-ucusunu-yapti/ Mesajı Paylaş

ocay

Şu proje bitse de kurtulsak Airbus'tan. Tam para tuzağına dönüştü. Her sene toplantı yapıp ekstra para talep ediyorlar Mesajı Paylaş

Merkator

Türkiye, 5'inci A400M uçağını da aldı


Türk Savunma Sanayii TUSAŞ'ın orta gövde ve bileşenlerinin üretiminde görev aldığı A400M uçaklarının Türkiye'ye ait 5. uçağın kabulü yapıldı.

Başta motor olmak üzere uçağın başka parçalarında yerli firmaların katılım payı bulunuyor. Kalan 5 adet teslimatla birlikte Türkiye 10 adet A400M uçağına sahip olmuş olacak. 


http://www.kokpit.aero/a400m-besinci-ucak-teslimat
Mesajı Paylaş

meraklı

A400'lerin teslimat takvimi ekte. Bu yıl sonunda 6 uçağımız olması gerekirken Mayıs/2015 de test sırasında düşen uçak yüzünden bu yılı 5 uçak ile tamamlayacağız. Ancak gelecek yıl 2 yerine 3 uçak teslim alıp 8 uçağa ulaşacağız. Sipariş adedi olan 10 rakamına 2019 yılında erişilecek.

A400 programı üretim programı:

http://www.abcdlist.nl/a400mf/a400mf.html Mesajı Paylaş

nokta

50. A400M Teslim Edildi


Airbus üretimini yaptığı A400M tipi kargo uçaklarından 50. adetini Almanya Hava Kuvvetleri Luftwaffe'ye teslim etti. 50. uçak Alman Hava Kuvvetleri'nin 13 A400M uçağı olarak filoya katıldı. Türk Hava Kuvvetleri'nin de 10 adet siparişi bulunan ve 5 adeti teslim edilen uçakların 5 adeti test sürecinin ardından Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek.

http://www.goklerdeyiz.net/50-ucak-teslim-edildi/ Mesajı Paylaş

Merkator

A400M kazasında Airbus o arızayı biliyor muydu?

Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek Airbus A400M tipi askeri nakliye uçağı, test uçuşu sırasında düşmüş, kazada altı kişilik Airbus test ekibinden 4'ü hayatını kaybetmişti. İspanya'nın Seville kentinde meydana gelen kazanın ardından rapor tamamlandı.

Reuters'ın haberine göre, Mayıs 2015'te meydana gelen kazada uçağın motorları yazılım hatası nedeniyle kalkıştan kısa bir süre sonra durma noktasına gelmiş, test pilotları yakındaki alışveriş merkezini sıyırarak boş bir tarlaya inmeye çalışmıştı.

İncelemede, yazılımda motorların çalışmasını sağlayacak datanın yanlışlıkla Airbus çalışanları tarafından yerde silindiği ortaya çıktı. Ancak bu durum pilotlara bildirilmedi. Motorlar havada durduğunda, kokpite herhangi bir uyarı da gitmedi. Bu bilginin, uçağın kaza raporunda yer alması üzerine kazada hayatını kaybeden pilot ve mühendislerin ailesinin yeni dava açacağı öğrenildi.

Kazanın ardından A400M'lerin uçuşları durduruldu. Test uçuşu sivil tescilli yapıldığı için Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) bir uyarı yayınladı. Uçakların yazılım güncellemesi gerçekleştirildi.

HAVADA MOTOR DURDURMA TESTLERİ

Sivil tescildeki uçaklar fabrikada imalatları sonrasında hem test pilotları hem de teslim alacak havayolunun pilotları tarafından uçuruluyor. Performans testinden geçiriliyor. Bazı havayolları, prosedürleri gereği havada motor durdurup tekrar çalıştırılmasını görmek istiyor. Bazı şirketler ise bunun simüle edilmesini talep edebiliyor.

Tamamen otomasyona sahip uçaklar, motor durması halinde otomatik motor çalıştırma yapabiliyor. Ancak bu kazada olduğu gibi yazılım silindiyse veya bir teknik arıza meydana geldiğinde motorların pilotlar tarafından çalıştırılmaları gerekiyor.

Araştırmalar doğrultusunda havacılık otoriteleri, motorların gerçekten durdurulup çalışması konusunun gündeme gelmesi için hazırlık yapıyor. Bazı şirketler ise motor durdurup yeniden çalıştırılmasının motor ömrünü azalttığı görüşünde.

http://www.kokpit.aero/thknin-a400m-davasi-tekrar-aciliyor

Mesajı Paylaş

nokta

Fransa'ya 12'inci 'Atlas'

Fransız Hava Kuvvetleri, havadan yakıt ikmali kabiliyetine sahip ilk A400M Atlas askeri nakliye uçağını 22 Kasım'da teslim aldı. Uçak, aynı zamanda kuvvete teslim edilen 12'nci A400M. Kuvvetin filosundaki diğer A400M'ler de zaman içerisinde havadan yakıt ikmali için yeniden yapılandırılacak.

Fransa, 2019'a kadar toplamda 15 adet A400M teslim almış olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/fransa-ya-12-inci--atlas-/5249/1 Mesajı Paylaş

Merkator

A400M 1000 Saat Uçucular Kulübü

Airbus, A400M Atlas askeri nakliye uçağı filosunun genişlemesi ve uçuş saatlerinin artması sonucunda "A400M Thousander Club"ı kurmaya karar verdi.

Üyeliğe kabul edilecek olanlar arasında A400M uçaklarında bin saatlik uçuşu tamamlayan pilotlar, yükleme personeli, mekanikçiler ve Airbus uçuş test personeli yer alıyor.

Kuruluşunu 28 üyeyle gerçekleştiren kulüp bu yıl Fransız Hava Kuvvetlerinden 7, Malezya Kraliyet Hava Kuvvetlerinden de iki personeli üyeliğe kabul etti.   

ÜYE SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Airbus deneysel test pilotu Tony Flynn de dahil olmak üzere Airbus mürettebatından toplam 19 kişinin ise 2 bin uçuş saatini aştığı belirtiliyor.   

1000 saate ulaşan tüm katılımcılar A400M Thousander Club Seyir Defterine kayıt yaptırabilecek. Daha sonra 2 bin ve 5 bin saati tamamlayan mürettebat kayıt altına alınacak. Üyeliğe hak kazananlara kulüp sertifikası, arma ve rozet hediye ediliyor.

http://www.kokpit.aero/1000-saat-uctular Mesajı Paylaş

canıtez

A400M'lerin bakımı Kayseri'de yapılacak

HAVA Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının bakımı, ilk kez Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde Airbus Türkiye'nin desteği ile yapıldı. Bakımların Türkiye'de yapılmasıyla daha önce yurt dışına ödenen uçak başına ortalama 900 bin euronun milli bütçede kalmasının sağlandığı belirtildi. Kayseri 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Fasbat tesislerindeki törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

Türkiye'nin ilk stratejik amaçlı A400M Atlas Stratejik Ulaştırma uçağının bakımı Kayseri'de yapılarak milli ekonomiye katkı sağlandı. Ulaştırma, eğitim ve destek uçaklarının fabrika seviyesi bakım, onarım, modifikasyon ve modernizasyon faaliyetlerini yapan Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü bir ilke ev sahipliği yaptı. 1926 yılından bugüne faaliyetlerini sürdüren müdürlük, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren yeni nesil ulaştırma uçağı A 400M uçaklarının bakımını ilk kez 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün imkânlarının yanı sıra Airbus Türkiye'nin destekleri ile gerçekleştirdi.

UÇAK BAŞI 900 BİN EURO BÜTÇEDE KALACAK

Buna göre, daha önce yurt dışında yapılan uçakların bakımı Türkiye'de de yapılabilecek ve aynı zamanda  yurt dışına ödenen uçak başına ortalama 900 bin euro da milli bütçede kalacak. Bu çalışma ile yurt dışında ortalama 6 ay süren bakımın 2 aydan daha kısa sürede tamamlanarak uçakların harekât etkinliğine katkı sağlandığı ifade edildi. 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün bu başarısı ile bundan sonraki süreçte üretimi tamamlanmış uçakların konfigürasyonunun güncellenmesi kabiliyetinin de kazanılabileceği ve bu konuda Airbus firması ile ortak çalışma yapılması konusunda da görüş alışverişinde bulunulup, bazı incelemelerin de yapıldığı kaydedildi.

Bu kapsamda, 2'inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Fasbat tesislerinde 'A 400M C-L Seviyesi Bakım Tamamlanma Töreni' yapıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Garnizon ve 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanı Hava Tuğgeneral Hv. Plt. Ercan Teke, yüksek rütbeli subaylar, Milli Savunma Bakanlığı'nın üst düzey yöneticileri ve Airbus firması yöneticileri ile Kayseri protokolü katıldı.

http://www.kokpit.aero/a400m-bakimlari-kayseride-yapilacak Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter