LST Projesi - TCG Bayraktar/TCG Sancaktar

Başlatan 7Skies, Eyl 30, 2015, 06:26 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Ben de bunu merak ettim ilk gördüğümde. Eski yemekhane sonradan SHM yapılmış gibi değil mi?

Bunun havası var denizi var. Biz de Smart-S, Advent var diye harp merkezi sandık. Mesajı Paylaş

corsair255

Ergonomik olmadığı hissini veren nedir? Mesela koltuklar Grammer mi değil, çok mu alçak, konsollar çok mu yüksek, yoksa başka bir şey mi? Nedir? Mesajı Paylaş

HDS

Koltuklar Grammer değil mi?

Fotoğrafın açısına mahkum kalmış olabiliriz ama benim anladığım bir iki şey var; Neden yükseltilmiş zemindeler, neden iki ayrı bölme var. Sanıyorum Gabya'nın eski SHM'si kadar değil mi az çok alan?
Sanıyorum kameraya en yakın iki konsol 40mm'liklerin ve Phalanx'ların konsolları.

Ben daha büyük ve daha çok konsollu bir SHM tahmin ediyordum. Bir görev gücünün operasyonel faaliyetini tek bir hacimden yönetebilecek vs diye. Biraz tahminlerimi abarttım galiba.

Mesajı Paylaş

Destiny

Kaç gündür söyleyeceğim söyleyeceğim en sonunda biri çıkmış söylemiş tebrik ediyorum.

Yav bir savaş harekat merkezindeki ofis havası nedir yani? Bu bir. Ve bence pek umursanmadığını düşündüğüm renkler, renklerin insanların hareket tarzına gerçekten etkisi çok çok büyük gri olabildiğince tercih edilmemesi gereken renklerin başında geliyor. Mavi çok baskın tercih edilmemesi gereken renk kanaatindeyim bi görev bilinci verir ancak insana güvensizlik, hantallıkda kazandırır. Olabildiğince hızlandırıcı ve aciliyet kimi zaman sogukkanlı olmayı gerektiren renklerde tercih edilmeli.

Ayrıca hiç sade bir yapısı yok. Eşya alırsın ortada ev yoktur hayal ettiğinle eşyayı dizdiğin ev arasında milyon fark vardır. Şekil A. Mesajı Paylaş

corsair255

Koltuklar Grammer... :)  :)

Evet fotoğrafın çekim açısıyla ilgili bir sorun var. Mevcut alanın en az %50 si görünmüyor.
O kadar çok sistem, donanım, kablaj v.b. barındırıyor ki tavanlar yetmediği için taban kısımlardan da kablajlar geçiyor.
Evet iki ayrı bölme var çünkü nedeni var; Ön kısım gemiye ait SHM ve arkasında kayan bir kapı mekanizması (sliding door) ile ayrılmış, tabiri caizse ikinci bir SHM daha mevcut, Müşterek Harekat Deniz Görev Grubuna ait. Gerektiğinde bu iki bölme birbirinden izole edilebiliyor, kapı kapanıyor veya istenirse birleştirilebiliyor.
Resimde görünen konsollar mevcutların yarısından daha azı ki Phalanx konsolları buna dahil değil. 40 mm.ler için "dedicated" bir konsol yok zaten. SYS'ye ait çok amaçlı konsollardan uygun olanlar, lazım olduğunda tahsis ediliyor.
Bence daha sağlıklı bir fikir edinmek ve kritize etmek için, hazır IDEF fuarında gemi görücüye çıkacakken bunu değerlendirip yerinde görmek gerekir diye düşünüyorum.
Bu arada bahsettiğimiz geminin muharip sınıfa dahil bir fırkateyn veya muhrip değil temelde bir çıkarma gemisi olduğunu da unutmamak lazım.
Gidip görmek lazım.... Mesajı Paylaş

corsair255

SHM'nin ofis havası yok ama, Müşterek Harekat Merkezi'nin tam da ofis havası var.
Komuta ve Muhabere konsollarına ilaveten 10'a yakın istasyonda kullanıcıların Uydu Muh. üzerinden NATO ve Milli İntranet/internetlere bağlanıp çalışma brief/de-brief yapma, görüntülü görüşme, planlama v.s yapabilme imkanları var.
Bu arada iç mekanların büyük kısmında (çalışma mahalleri, yaşam yerleri v.b.) mevcut renk gri değil krem/kemik rengidir. Hattı zatında bir savaş gemisi olması hesabıyla renkler konusunda yönetmelik/yönerge ve standartlarla düzenlenmiş bir platformdan bahsederken doğal olarak tercihlerimiz sınırsız olamayacaktır.
Fotoğraflar iki boyutludur, o yüzden gidip görmek lazııııım. Mesajı Paylaş

HDS

SHM'ye de sokacaklar mı? Sokmazlarsa selamını da söyleyelim mi Hocam?  8) Mesajı Paylaş

saladin

Bu videoyu yeni gördüm.
https://youtu.be/Tpy2hcvvhJ0
Gemi bayağı modern, harekat merkezinin daha iyi görüntüleri var. Hangarı araçlarla görünce büyüklüğünü anlamak mümkün.  En sonda sanırım 40mm topla uçaksavar görevi yapılıyor. Cepten baktığım için çok dikkatli bakamadım ama sanırım. Phalanx'i gostermiyorlar o yüzden video eski olabilir.

LST'lerden birisinin satışı kaldı galiba. Eğer alıcı soylendigi gibi SA'ysa sasirmamak lazım.

Bu arada batı bölgesinden Afrin'e veya Katar'a zırhli taşımada Bayraktar kullanilsaydi iyi bir tecrübe olurdu. Ama basina ve sosyal medyaya düşmediği için kullanılmadığını sanıyorum. Belki Ege ve Akdeniz'deki isinmalar üzerine karargah gemisi olarak hazır bekliyordur. Mesajı Paylaş

sadalone

Evet iyi bir tecrübe olurdu ama dediğiniz tarzda işler için ABD,İngiltere,Fransa..v.b amfibi gemilerini değil genellikle donanmalarında halihazırda bulunan ro-ro gemilerini kullanıyor.DzKK'ya ABD gibi dev ro-ro gemileri almaya gerek yok ama özel sektörle ortak kullanılacak ro-ro gemisi düşünülebilir yanlış bilmiyorsam İngiltere Point sınıfı ro-ro  gemisini özel sektörle ortak kullanıyor.

Yine de ne olursa olsun herhangi bir savaş veya ihtiyaç durumunda özel sektörden ro-ro gemisi kiralanabilir kara kuvvetlerini bu şekilde istenen bölgeye ulaştırabiliriz.Amfibi gemilerimizi de amfibi savaş için amfibi birliklerimiz için kullanırız.Amfibi gemilerde amfibilerin kendi tankı,zma'sı kendi araçları olmalı ve bunlarla birlikte savaşmak üzerine eğitilmeliler.

En az bir 27 AAV daha alsınlar bence bir tek LHD'de kullanılacak diye bir şey yok açıktayken kıyıya yanaşmadan AAV indirse şu LST'ler fena olmaz mıydı. Mesajı Paylaş

farabi

Şub 14, 2018, 09:26 ÖS Last Edit: Şub 14, 2018, 09:40 ÖS by farabi
Bir Zihni Sinir yaklaşımı olarak : Geminin ön güvertede bulunan açık park alanından feragat edip , 4 adet LCVP ve vinçleri yerine daha yüksek kapasiteli iki adet LCM (55 ton/100 personel) bulunduracak şekilde ; köprüüstünü daha merkeze-öne alıp altında iki/üç helikopteri hangarlayacak bir alan yaratılabilir. Kıç güverteyi de bu sayede uzatarak 1'i ağır nakliye olmak üzere iki helikopter spotu kazanılabilir.

Bayraktar şu haliyle 7250 ton , 131 metre su kesimi bulunan 60 araç taşıyabilen ve sahile kapak atabilen bir LST.
Aynı altyapı üzerinden söz gelimi 7500 ton ve 140 metre su kesimi olan , 30 araç ve 3/4 helikopter taşıyabilen bir LST/LPD de olabilir.

LPD projesinde belirlenen ilk isterler ve Levent tasarımının kapasite bilgileri çok net hatırımda değil ama , söz gelimi sahile kapak atmak çok elzem bir ihtiyaç değilse , örneğin Kore'nin yeni nesil LST'si Cheonwangbong gibi AAV taşıyacak , AMT ve diğer amfibi personeli ise LCM ile karaya çıkaracak, ama diğer yandan helikopter hangarı ve güvertesi ile mini bir LPD işlevi görecek bir gemi , TCG Anadolu'yu destekleyebilir, dahası ileride ikinci bir LHD/LPH'ye ihtiyaç olmasını da engelleyebilecek düşük maliyetli bir çözüm olabilir.

Ek: Damen tersanesinin LST tasarımında , LCVP'leri suya indirmek için daha güvenli ve hızlı bir yöntem önerilmiş : https://www.youtube.com/watch?v=jCTPSoaUtwk Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter