İyi Bir Sınav; Komik olsa da "Survivor"

Başlatan HDS, Şub 28, 2016, 10:19 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Bir süredir ara ara Survivor programının müsabaka kısımlarını izliyorum. Parkur tasarımları yabancıdan gelince çok zekice parkurlar ortaya çıkarılıyor. Çok ince düşünülmüş güzel ayrıntılar var ve iyi ile kötüyü, yetenekli ile vasatı hemen ayırıyor.

Tabi amacım programı övmek değil.  :)
Parkurlar genelde gerçek sprocular ile vücut çalışmış olanları da ayırıyor. Gerçek sprocuların, profesyonel sporcuların anaerobik solunum kabiliyetleri, yorgunluk eşikleri çok farklı. Orada karın baklavalarını sergilemeye giden gençlerin bazılarının, patlamalı yüklenmeleri ile, daha birinci dakika sonunda nasıl yavaşladıkları ve sakarlaştıkları gözle görülüyor. Oksijen açlığı, değişen kan ve doku kimyası hemen zihin kabiliyeti ve keskinlikte kendini belli ediyor.

Çok dramatik. Bence bu gözle izlemelisiniz.. Mesajı Paylaş

putty

Askerler içinde daha militarize ama benzer yaratıcılıkta parkurlar düşünülebilir dimi. Birde özellikle biz askerimizin sadece fiziği ile ilgileniyoruz zihni melekelerini geliştirecek dikkatini ölçecek ekip ruhunu geliştirecek parkurlara yeterince önem vermiyoruz. Bir kalası ortak taşımaktan daha öte yaratıcı şeyler faydalı ve askerliği de keyifli kılardı. Survivor de oyunlarda en çok uygulanan efor sarf ettikten sonra zihni refleksi hassas kas kontrolü isteyen işlerin olduğu parkurlar hele tam askerce bence de. Askerde bir tur koşup ateş ettiğimiz atış şekli biraz bunu andırıyordu mesela ve ne kadar zordu.  İtalyan çukurundan daha yaratıcı olmak gerek artık. Mesajı Paylaş

ocay

Şub 29, 2016, 06:20 ÖÖ Last Edit: Şub 29, 2016, 08:05 ÖÖ by ocay
"Endurence" baya bi oksijen ile ilgili. Bunun bir akciğer kapasitesi ile ilgili bir kısmı var ama bi o kadar antrenmanlı insanların kanında Hemoglobin konsantrasyonu, Hb oksijen afinitesi vs onla da ilgili. Ben survivor'a katılıyor olsam bir kaç hafta öncesinde Erciyes dağında bir otelde takılırdım.

Kas kitlesi iki ucu keskin bıçak. Myoglobin ne kadar çok o kadar iş yaparsın; ama ne kadar çok kas kitlen varsa o kadar hızlı laktik asit seviyen artar.

Bu yüzden öyle kaslı maratoncu yoktur, ama 100m koşucuları kaslıdır Mesajı Paylaş

dum

Sporculuk bir yana, ibade ve iaşede de sorun var.

Ne ateş yakmayı, ne barınak yapmayı, ne balık tutmayı, ne zıpkın kullanmayı, ne korunmayı (fare, böcek vs.), ne keşif yapıp beslenmeyi bilmiyorlar veya adada bir süre sonra kısmen öğreniyorlar. İnsan gelemeden 3-5 youtube videosu izler veya birilerinden öğrenir.

Ondan sonra yok belim ağrıdı, yok sırtım tutuldu, yok fare geldi uyuyamadım, yok karnım aç..

Bu program survivor (hayatı idame) değil de , bildiğin TRT pazar kuşağındaki keçiören belediyesi ponponlar-tontonlar yarışma programı. Varsa yoksa oyun.

Bu parkurlar kıtalarda değil de, askeri okullarda lise seviyesinde faydalı olabilir bence de. Hem eğlence hem gelişme sağlar, hem takım ruhu kazandırır. 

Gerçi menteş'te bir güç engel parkurunda , takım bazında yarışmalar yapılıyordu, şimdi paintball ve sızma parkurları da eklenmiş.. o parkur da çok fena mesela. Hele bi "Allaha uzanan merdiven" ile "kat kat mania" vardı tam bonbe... bir de ikili ip geçişinde baştan sondan diğer takım elemanlarınca sallaması var ki adamı uçurur, aşağısı derin vadi neticede. Mesajı Paylaş

putty

Survivor ilk senelerde daha güzeldi. Yengeç yerlerdi ağ ile balık yakalayama çalışırlardı ateş yakmaya çalışırlardı kulübe yaparlardı filan. Şimdi hazır kulubede oturup patates yeyip mercimek yeyip dedikodu yapıyorlar. Ada hayatı olarak sadece kameraya karşı bir birlerini çekiştirme çekimleri var. Mesajı Paylaş

wolvarin

Ammada survivor seyreden varmış ! Gerçi herkesin başka bir nedeni var ama Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Kas, kondisyon, güç, devamlılık ve zeka kombinasyonu için UFC'yi takip etmeyi tercih ediyorum... Senaryo yok, full realism... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter