TUSAŞ/TAİ

Başlatan ocay, Şub 28, 2016, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

crun

https://www.youtube.com/watch?v=DxMf_obd4wk

Temel Kotil'in konuşmasından öne çıkan:
Dassault Systemes ve Siemens full mühendislik paketleri için 10 yıllık anlaşma yapılmış
10.000 çekirdekli bilgisayar kuruluyormuş
Tusaşın da ortak olduğu yeni kurulan TR Motor şirketi 27.000 pound itkili motor geliştirecekmiş Mesajı Paylaş

Terra

#121
Mar 18, 2018, 08:22 ÖÖ Last Edit: Mar 18, 2018, 08:26 ÖÖ by Terra
Çok önemli bir bilgi. RR'nin EJ230'unu kastediyor olmalı. Çünkü Eurofighter tarafından kullanılan EJ200 20.200 pound.

Wikipedinin EJ200 başlığında şöyle bir ifade var:

"Variants

EJ2x0

Stage 1:

The EJ2x0 with 20% growth compared to the original EJ200. The EJ2x0 engine will have dry thrust increasing to some 72 kN (or 16,200 lbf) with a reheated output of around 103 kN (or 23,100 lbf).[12]

Stage 2:

The new engine plan to increase the output 30% more power compared to the original EJ200. The engine will have dry thrust of around 78 kN (or 17,500 lbf) with a reheated output of around 120 kN (or 27,000 lbf).[12]" Mesajı Paylaş

HDS

"meendis"..  :) Mesajı Paylaş

canıtez

TAI'yi ihracat uçurdu

Türk sanayisinin yüksek teknoloji merkezlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), geçen yıl yakaladığı ihracat başarısıyla dikkati çekti.

Savunma ve havacılık sanayisindeki performansıyla ürün çeşitliliğini artıran TAI, aynı zamanda ekonomik göstergelerini de yukarıya çekiyor.

TAI, yurt içi ve dışı talepleri karşılayarak 2016'da 1 milyar 260 milyon dolar ciro yaptı. Cironun 477 milyon dolarını ihracat oluşturdu.

Şirket, geçen yıl cirosunu yüzde 13,5 artırarak 1 milyar 430 milyon dolara çıkardı. Cironun yüzde 58'i ihracattan oluştu. Böylece şirket cirosunda ihracatın payı 829 milyon dolara ulaştı.

TAI, bu performansıyla "Savunma ve Havacılık Sanayii İhracat Şampiyonluğu"nu geçen yıl da kimseye bırakmadı.

Şirket, Türkiye'nin vizyon hedefleri çerçevesinde 2023'e kadar ihracatını daha da artırmayı ve 2-3 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

TAI, önümüzdeki dönemde, Türkiye'yi ve şirketi uluslararası pazarda daha iyi bir tanıtım ağına eriştirmek için uluslararası saygın fuarlara katılmaya devam edecek.

Şirketin yurt dışı tanıtım faaliyetlerinde bugüne kadar insansız hava aracı ANKA, ATAK helikopteri, silahlı HÜRKUŞ ve T625 Özgün Helikopter öne çıkan ürünler arasında yer aldı. Bu yıl yoğun bir çalışma temposuyla anılan ürünlerin sözleşme görüşmelerinin satışa çevrilmesi hedefleniyor.

Ciro ve ihracat hedeflerini yakalamak için dünyanın önde gelen havacılık ve savunma şirketleriyle anlaşmalarını güncelleyen TAI, yeni iş paketleriyle de iş birliklerini büyütüyor.

- Dünya devlerine tedarik

Boeing, Airbus, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Bombardier ve Leonardo gibi lider uçak sanayi firmaları için üretimler yapan TAI, geçen yıl satış rekorları kıran Airbus tek koridorlu uçağı A320Neo'nun Pratt and Whitney (PW) "Motor Kabuğu" Tasarım ve Üretim İhalesi'ni kazandı.

TAI, geçen yıl Sikorsky Aircraft Company ile 10 yıl sürecek ve 270 milyon doları tutarında ürün teslimatı gerçekleştirilecek iş birliği sözleşmesi imzaladı.

Şirket, uçak yapısalları üreticisi Spirit Aerosystems ile mevcut iş paketlerinin devamı ve yeni iş paketlerinin üretimini kapsayan 292 milyon dolarlık sözleşmeye imza attı.

Ayrıca Boeing ile 787 Dreamliner irtifa dümenleri üretimi sözleşmelerinin kapsamı genişletildi ve süresi uzatıldı.

Üretimi tamamlanan ilk F-35 uçağının orta gövdesi de geçen yıl Northrop Grumman ve Lockheed Martin firmalarına teslim edildi.

https://www.airlinehaber.com/taiyi-ihracat-ucurdu/ Mesajı Paylaş

canıtez

TAI Genel Müdürü Kotil: Bu yıl 10 milyar dolar ciroyu hedefliyoruz

"TAI olarak görevimiz dünyadaki en büyük ilk 10 savunma şirketinden birisi olmak. Şu anda 50'lerdeyiz. Ciromuz 2 milyar dolar, bu yıl. 10 milyar dolar ciroyu hedefliyoruz" - "Türkiye bugüne kadar çok güzel şeyler yaptı. Asıl para yüksek teknolojide. Uçan bir cisimle uçmayan arasındaki fiyat farkı 10'dur. Türkiye'nin teknolojide oyuncu olması lazım"

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, "TAI olarak görevimiz dünyadaki en büyük ilk 10 savunma şirketinden birisi olmak. Şu anda 50'lerdeyiz. Ciromuz 2 milyar dolar, bu yıl. 10 milyar dolar ciroyu hedefliyoruz." dedi.

Kotil, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde moderatörlüğünü Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın yaptığı "Üretimin Geleceği" konulu oturumda yaptığı konuşmada, yapılan ne iş olursa olsun dünyada oyuncu olmak gerektiğini vurguladı.

TAI'nın özgün ürünler yaptığını ifade eden Kotil, şöyle konuştu:

"Mesela milli muharip uçak yapıyoruz. Bir Rusya'da, bir Çin'de var, ABD'deki uçak var. İnşallah bizimki de 2026'da ilk uçuşu yapacak, 2029'da teslim edeceğiz. Teknolojik olarak oluşabilecek en son seviye. Şimdi 2 bin 500 mühendisimiz var, 10 bin mühedise çıkıyoruz. F35'i yani milli muharip uçağın benzerini yapan Lockheed Martin'de 50 bin mühendis var. Türk mühendislerimizin hepsi başımızın üzerinde ancak boyumuz burada kalıyor. Kimse yanlış anlamasın. Bizim bu teknolojilere ulaşmak için bilfiil olarak işin içinden gelmiş, yalıtımı yapmış, tasarımı yapmış kişilere ihtiyacımız var. Yüksek teknolojiye çıkmak için dünyada bu işi en iyi yapan kim varsa bulup getirmeliyiz. Biz getiriyoruz, yabancılarla çalışıyoruz. O kadar yüksek maaşlar vermek gerekiyor ki neredeyse genel müdür maaşı alıyorlar. Helal olsun. Çünkü sürecin içinden gelmişler. Yüksek teknolojide, ilaç ve kimya sektöründe veya havacılık sektöründe ikinci sıraya çıkalım. TAI olarak görevimiz dünyadaki en büyük ilk 10 savunma şirketinden birisi olmak. Şu anda 50'lerdeyiz. Ciromuz 2 milyar dolar, bu yıl. 10 milyar doları ciroyu hedefliyoruz."

- "Asıl para yüksek teknolojide"

Kotil, "stajyer mühendis" adında bir sistem kurduklarını ifade ederek, şu anda 500 tane 3'üncü ve 4'üncü sınıf öğrencisinin Ankara'daki ve İstanbul'daki tesislerinde haftada bir gün çalıştığını kaydetti.

Her yıl 2 bin öğrenciyi haftada bir gün mühendisleriyle çalıştırdıklarını anlatan Kotil, şöyle devam etti:

"Türkiye bugüne kadar çok güzel şeyler yaptı. Asıl para yüksek teknolojide. Uçan bir cisimle uçmayan arasındaki fiyat farkı 10'dur. Türkiye'nin teknolojide oyuncu olması lazım. Oyuncu olması için ürün çıkartması lazım. Oyun ürünle oluyor. Rekabeti artıracak teknoloji ürünü çıkartmamız gerekiyor. Bunu yapmada projede bir problemimiz yok. TAI'nin şu anda 5 helikopter projesi, bir jet eğitim uçağı projesi, bir milli muharip uçağı, iki tane uydu projesi var. Boeing ve Airbus'tan daha fazla projemiz var. Devletin 'Yap' diye bana verdiği projeler var. Projede bir eksik yok. Eksiğimiz bu işi yapmış insandır. Bu işi yapmış çok insanımız yok. Biz de jet eğitim uçağı, jet savaş uçağı, yolcu uçağı tasarlamış kişi yok. 'Kendi müessesemizde yetiştirelim' dersek bizim ömrümüz ona yetmez. Dolayısıyla bilgiyi ithal edelim, makineyi burada yapalım."

- "Bankalar teknoloji yatırımcılarına pozitif ayrımcılık yapsın"

Kotil, TAI'nin ürün tasarlayan bir şirket olduğuna dikkati çekerek, piyasadaki alt şirketlere 100 milyon dolarlık iş verdiklerini belirtti.

Alt şirketlerin banka kredisine ihtiyacı olduğunu dile getiren Kotil, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye'nin geleceği, teknoloji yatırımlarından geçtiğinden kredi mekanizmaları teknoloji yatırımcılarına pozitif ayrımcılık yapması gerekiyor. Çünkü teknoloji yatırımları zor ve risklidir. Bankacılar 10 yıllık destek verirse 10 yıl sonunda 10 katla geri ödeyecek yatırımlardır. Ülkemizin 2023 hedefleri var. Dünyadaki ilk 10 ekonomi içine girmek. Bunun diğer okunuşu da Avrupa'daki en büyük ekonomilerden birisi olmak. Önümüzdeki 10 yıl boyunca bu sefer yalnız teknoloji ve yüksek katma değerli ürünler için çalışalım. Herkes desteklesin, bankalar da… Bunu da becerdiğimiz zaman Avrupa'da kaçıncı oluruz Allah bilir ama ilk başlardan birisi oluruz."

https://www.airlinehaber.com/tai-genel-muduru-kotil-bu-yil-10-milyar-dolar-ciroyu-hedefliyoruz/ Mesajı Paylaş

canıtez

TUSAŞ/TAI, havacılık devi Boeing'den "Yılın Tedarikçisi Ödülü" aldı

Uluslararası havacılık projelerinin küresel düzeyde rekabetçi ve önemli bir ortağı olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), 2006'dan bu yana çeşitli iş paketleriyle Boeing ile iş birliği yapıyor.

Boeing her yıl, tüm dünyada uzay ve havacılık materyalleri, teknolojisi ve hizmetleri alanlarındaki üstün performansları dolayısıyla küresel tedarik zincirinde bulunan 13 ayrı şirkete 13 farklı kategoride "Yılın Tedarikçisi Ödülü" veriyor.

Kaliteli ve zamanında teslimat performanslarıyla yeni iş paketlerinin alımına öncülük eden TAI, diğer tedarikçilere göre fark yaratmayı sürdürüyor. Geçen yılki performansıyla Boeing tarafından büyük beğeni ve takdir toplayan şirket, iddialı yükselişini somutlaştırdı.

Boeing'in stratejik hedeflerini destekleyen ve başarısına riskleri paylaşarak katkıda bulunan TAI, bu yıl "Alliance" kategorisinde Yılın Tedarikçisi Ödülü'nü almaya hak kazandı.

TAI, ödüle, 2 bin 500'ü ABD'de bulunan toplam 13 bin tedarikçi arasından uzandı. TAI'nin ödülünü, ABD'de düzenlenen törende, kurumun Genel Müdürü Temel Kotil aldı.

Kotil, ödüle ilişkin, "İlk defa bu ödülü almak Boeing ile olan iş birliğimizin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İş birliğimize güç katan bu ödül Boeing ile ortaklığımızı taçlandırmıştır." ifadesini kullandı.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın da "Boeing olarak TAI ile endüstriyel iş birliğimizden, TAI'nin müşterilerimize olan desteğinden ve Türkiye'nin havacılık endüstrisinin kapasitesini ve kalitesini ilerletme çalışmalarından gurur duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

TAI'nin, kalite, zamanında teslimat performansları ve karşılanabilirlik hedeflerinde Boeing ile çalışan üstün performanslı bir tedarikçi olduğunu vurgulayan Sargın, Yılın Tedarikçisi Ödülü'nü TAI'ye vermekten dolayı büyük heyecan duyduklarını kaydetti.

https://www.airlinehaber.com/tusas-tai-havacilik-devi-boeingden-yilin-tedarikcisi-odulu-aldi/ Mesajı Paylaş

putty

#126
Nis 22, 2018, 07:51 ÖS Last Edit: Nis 22, 2018, 07:53 ÖS by putty
Zamanında teslimde haftada 40 saat çalışan obez Amerikan işçisinden geri kalacak değiliz her halde. Onlarında yarısının yaşı 50 den büyüktür. Ayrıca cinsiyet ayrımına giripte şimdi mesajımıda sildirmekte istemiyorum. Mesajı Paylaş

Alkyone

TAI'den yerlileşme seferberliği


TAI, özgün ürünlerindeki yerlilik oranını artırmak amacıyla Özgün Ürünlerinde Kullanılan ve Öncelikli Yerlileştirilmesi Planlanan Ürünler Raporu hazırladı. Bu konuda şirket içinde tüm birimlerin katılım sağladığı bir çalışma grubu oluşturan TAI, yürütülen çalışmalarda özgün ürünlerin ihtiyaçlarına yönelik öncelikli ürün, sistem, alt sistem, bileşen, malzeme ve prosesler belirlendi.

Öncelikli 14 teknoloji alanı

Çalışmalar kapsamında yurt içindeki firmalarla iş birliği içinde yerlileştirme ve millileştirme çalışmaları sürdürülerek her bir ana kalem için ihtisas sahibi olacak şirketler oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda 63 farklı kurum/kuruluşla söz konusu ürünler için ilk aşama görüşmeleri yapıldı. İtki sistemi, hidrolik pompalar, iniş takımları, hareketlendiriciler, silah sistemleri ve hassas döküm prosesleri gibi 14 farklı öncelikli teknoloji alanını içeren yerlileştirme faaliyetleri detaylandırılarak çalışmalar sürdürülüyor.

Ulusal destek mekanizmalarından da azami ölçüde yararlanılması hedeflenen bu süreçte, 6 farklı kalem için stratejik ürün desteği duyurusu yapıldı ve 10 farklı konu için de stratejik ürün başvurusuna yönelik hazırlıklar yürütülüyor. Bunun yanında, uzmanlığı uygun değerlendirilen 5 farklı firmanın ilgili teşviklerden yararlanabilmesi için TAI desteğini sundu. Şirket bu yerlileştirme girişimiyle Türkiye'deki havacılık ve uzay ekosistemini olgunlaştırmayı, güçlü bir tedarik zincirine sahip küresel oyuncu olmayı hedefliyor.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/taiden-yerlilesme-seferberligi/1142888
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneTAI Kazakistan'ın en büyük havacılık firması Kazakhstan Aviation Industry (KAI) ile #ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi ve #HÜRKUŞ Yeni Nesil Gelişmiş Eğitim Uçağı'na ilişkin iş birliği anlaşması imzaladı
https://twitter.com/TUSASTAI/status/999581824903974912 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

MoU mu? Gerçek anlaşma mı? Mesajı Paylaş
...

HDS

Aselsan'ın KAE ile başardığı ve -hayret halen düşürüp kırmadığı- sinerjiyi de TAI bu vesile ile yapabilir ise yol alırlar ve hatta çok da iyi olur.


Kazakistan'ın bu konuda bir heves ve hırsı var. Bunu tıpkı Katar gibi Türkiye'nin firmaları ve kurumları ile yapabilirse hiç başka yere bakmaz. Kendi bir takım fonlarını falan da seferber ederek kurduğu tesislerle, çeşitli avantajları ile gider diğer Uzak Asya ve Orta Asya memleketlerine de bunları pazarlar. Yani bizim FNSS vasıtası ile yaptığımız satıştan aslında BAE'nin de faydalanması gibi bu da bize yarar.

Kazak-Tacik-Kırgız, bunlar yakın zamanda çok ciddi "terör" tehditi altındaki ülkeler. Onun için bizim de kendi tecrübelerimiz ile geliştirdiğimiz sistemlere çok ilgi duyarlar ve çok işlerine de yarar.

Rusya bile işte anlatıyor, "Suriye sonrasında odağımız Orta Asya'daki IŞİD ve benzeri terörü buradaki ülkelerle önlemek olacak" diye.


KAE çok akıllıca bir işti ve galiba fena da gitmiyor.


Oldurmak isterler ise olur yani bu... Mesajı Paylaş

meraklı

TAI BASIN DUYURUSU

MMU, YENİ YAZILIM İLE DAHA HIZLI TASARLANACAK

22Haziran2018, Ankara

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile Fransız yazılım şirketi DassaultSystemes arasında yazılım ve desteği konusunda iş birliğine gidildi. İş birliği, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'ye ait özgün projelerin bilgi güvenliği ve hızlı tasarım süreçlerini kapsayacak. Yazılım, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin özgün ürünleri arasında yer alan özellikle Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde kullanılacak.

Fransız şirket DassaultSystemes ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanan iş birliği, üretime daha doğru verinin gitmesini sağlayacak, üretimdeki hataları en aza indirgeyerek, hızlı tasarım süreçlerinin oluşmasına doğrudan katkı sağlayacak.

Özellikle Türkiye için çok önemli bir proje olan Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde kullanılacak olan yazılım ile tasarım mühendislik çalışmaları yapılacak. Projenin tüm aşamalarında kullanılacak olan yazılım ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii,tasarım süreçlerinde hızlı bir ivme kazanmış olacak.

TAI KURUMSAL İLETİŞİM
Fethiye Mahallesi, Havacılık Bulvarı No:17
06980 Kahramankazan-ANKARA
Tel: +90 312 811 1800 /5679
Web:www.tai.com.tr
Basın/Medya: Gökhan Timurhan
Email: gokhan.timurhan@tai.com.tr / medya@tai.com.tr
Mesajı Paylaş

Search and rescue

Ney yapılacakmış ben anlamadım. CATIA'ya yeni kütüphane mi ekleyecekler? Mesajı Paylaş

Alkyone

TAI İstanbul'da 'mühendislik üssü' kuruyor


Türkiye'nin havacılık ve uzay sanayisindeki teknoloji merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), İstanbul'un insan kaynağı ve sanayi altyapısından daha fazla yararlanmak için bir "mühendislik üssü" kuracak. TAI'nin Yıldız Teknopark'taki ofisinin açılışı gerçekleştirilirken; TAI, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknopark'la önemli bir iş birliğine gidildi.

İş birliği protokolü Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü ve Yıldız Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bahri Şahin, TAI Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Borat, TAI Genel Müdürü Temel Kotil tarafından imzalandı. Protokol kapsamında TAI, Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsünde Yıldız Teknopark'a ayrılan arazide iki bina inşa edecek. Bunlardan biri TAI'nin faaliyetleri için kullanılacak, diğeri teknopark tarafından değerlendirilecek.

TAI'nin yerleşeceği bina 14 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak. Yıldız Teknopark'taki tesisin TAI'nin İstanbul'da yürüteceği faaliyetler için bir merkez olması öngörülüyor. Kısa sürede faaliyete başlaması planlanan tesiste, TAI'nin özgün uçak, helikopter, insansız hava aracı ve uydu projeleri için yüzlerce mühendis istihdam edilecek. Havacılık sanayisindeki global oyuncular, tek merkez yerine birçok merkeze dayalı olarak kurdukları organizasyonla etkin bir faaliyet yürütüyor. TAI de bugüne kadarki faaliyetlerinde merkezi rol oynayan Kahramankazan'daki kampüsüne ilave olarak İstanbul'da önem bir tesis kazanmış olacak.

İstanbul'un insan kaynağı ve sanayi altyapısından daha fazla yararlanılmasına olanak sağlayacak "mühendislik üssü", TAI'nin daha önce şehirde kurduğu çeşitli birimlerin merkezini oluşturacak. Şirketin İstanbul organizasyonu yeni kurulacak tesis çevresinde şekillenecek. Tesiste hem mühendis yetiştirilecek hem de mühendislik hizmeti üretilip yürütülen projelere önemli katkılar sağlanacak.

370 firma, 7 bin kalifiye personele ev sahipliği

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde kurulan ve sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam eden Yıldız Teknopark, 2014 yılı sonunda faaliyete başlayan 23 bin 500 metrekarelik İkitelli Yerleşkesi'yle toplamda 170 bin metrekarelik Ar-Ge ofis alanına ulaştı.

Yıldız Teknopark, yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayisi, inşaat, gıda gibi birçok sektörde Ar-Ge çalışmaları yürüten 370 firmaya, 90 kuluçka firmasına ve 7 binden fazla kalifiye Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapıyor.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/tai-istanbulda-muhendislik-ussu-kuruyor/1191423 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Kartalbey

TAI logosunu değiştirmiş. Lansmanı yarın yapılacakmış. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter