TUSAŞ/TAİ

Başlatan ocay, Şub 28, 2016, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Revolver

Yeni logoyu web sitelerine koymuşlar. Acaba kelimeleri niye bitişik yazdılar?

https://www.tai.com.tr/ Mesajı Paylaş

Bozok

TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ'NİN "GÖZÜ DAHA YÜKSEKLERDE"

Havacılık ve Uzay alanında öncü ve lider konumda olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, yeni logo ve kimliğiyle yüzünü yeniledi. Kurulduğu günden bugüne havacılık alanında gurur kaynağı olan Şirketimiz, yeni logosunu tanıttı. Yeni logonun seçiminde "kırlangıç kuşu" ilham verirken, Kırlangıç kuşunun kendine özgü karakteristik yapısı ve hızı logonun belirlenmesinde önemli rol oynadı.

Misyon ve vizyonu ile havacılık endüstrisinde öncü olan ve dünyanın tanınan uzay sanayilerinden biri olarak yükselişini sürdüren Şirketimiz, yeni logosuyla uluslararası bilinirliğini daha da pekiştirecek.  Gelişen ürün portföyüyle marka etkisini güçlendirmek isteyen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, değişen logosu ile yeni bir rüzgar yaratmayı, bilinirliğini üst seviyelere çıkarmayı hedefliyor.

"Şanlı Bayrağımızı"  ürünlerimizin buluştuğu "gökyüzü" ile bir araya getirerek logomuzu yeniledik.  Yeni logoyla birlikte, kurum kültürümüzü daha üst seviyelere çıkaracağımıza ve tüm değerli personelimizin çalışma azmi, disiplini ile bu kültürü pekiştireceğimize olan inançla yola çıktık. Bu değişim, Şirketimizi uluslararası ölçekte rekabet edeceğimiz firmalar ile aynı seviyeye getirme ve global marka yaratma yönündeki kararlılığımıza da katkı sağlayacak.

Yeni bir yüze kavuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin logosu hakkında desteklerini ifade eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir yaptığı açıklamada Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin yeni yüzünün herkese hayırlı olmasını diledi. Şirketimizin, yeni yüzü ile birlikte ülkemizdeki değişim rüzgârında savunma sanayimiz ve sektörümüzün de ivme kazanacağını ve hedeflerine artan bir hızla ilerleyeceğini belirtti.

Logo lansmanında personelimizle birlikte olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdür Vekili Sadık Piyade ise yeni logo hakkında şöyle konuştu: "Şu an gerçekten çok duyguluyum. Böyle güzel bir ekiple daha çok şey başaracağınıza eminim. Logonuzun, milletimiz başta olmak üzere, siz değerli çalışan arkadaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim."

Yeni logo oluşturulurken tüm süreçleri dikkatle takip eden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Doç.Dr. Temel Kotil de, "Geçmişten gelen gücümüz ile geleceğe yön verecek olan çalışmalarımızı içerisinde barındıran yeni kurumsal kimliğimiz ile yepyeni bir dönemi başlattık. Sınırsız semadan, sonsuz uzaydan, yerlere, göklere, vatana ve millete selam olsun. Özümüz ile birlikte değişiyor, gücümüz ile dönüşüyoruz. Gözümüz Yükseklerde!" ifadeleriyle personeline moral verdi.

https://www.tai.com.tr/haber/turk-havacilik-ve-uzay-sanayiinin-gozu-daha-yukseklerde Mesajı Paylaş

putty

Fransız logosu olmuş bu. Mesajı Paylaş

nokta

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)  pazartesi günü Birleşik Krallık Farnborough Havacılık Fuarı'nda ürünlerini sergileyecek. İlk ihracatı Pakistan'a gerçekleştirilen T129 ATAK Helikopteri Farnborough'da gösteri uçuşu yapacak.

TAI fuarda açacağı şale öncelikle yeni logosunun uluslararası lansmanını gerçekleştirecek. Firmanın hedefinde ise 6 Eylül tarihinde ilk uçuşu planlanan T-625 Özgün Helikopterin tanıtımı olacak. Diğer yandan İnsansız Hava Aracı ANKA fuarda yer alacak.  Türk Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan jet eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET'in mock-up'ı ilk defa burada yer alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/tai-den-t129-sovu/6692/1 Mesajı Paylaş

Merkator

TAI'nin Farnborough'da sergilediği ürünler

Bugün kapılarını açan İngiltere Farnborough Airshow'da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI-TUSAŞ) rüzgarı esti. Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından geliştirilip, uluslararası pazara sunulan özgün ürünleriyle iddialı yükselişini sürdüren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, dünya havacılık sektöründe dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. 22 Temmuz'a kadar sürecek olan fuarda TAI, Eylül ayında ilk uçuşu planlanan T-625 Özgün Helikopter ve İnsansız Hava Aracı ANKA'da sergiliyor.

Bugüne kadar Kara Kuvvetlerine 36 adet teslim edilen ve Türkiye'nin en büyük savunma ihracatının gerçekleştirildiği T129 ATAK helikopteri de gösteri uçuşları yapıyor.

Türk Hava Kuvvetleri'nin ve uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçlarını hedef alarak, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı geliştirilmesi amacıyla başlatılan HÜRJET mock-up'ı da ilk defa fuarda yer alıyor.

http://www.kokpit.aero/tai-tusas-farnborough-urunler Mesajı Paylaş

Kartalbey

Temel Kotil'den Farnborough'da Açıklamalar

ingilterede düzenlenen Farnborough Air Show'a geniş bir yelpaze ile katılan TAI Genel Müdürü ve CEO'su Temel Kotil önemli açıklamalarda bulundu.

Kotil, şirketin günümüzde T-38 Talon tipi eğitim uçaklarının gelecekte yerini alacak olan ve birebir gerçeği ile aynı bir mock-up ile tek motorlu Hürjet eğitim uçağını ilk kez sergileyerek dünyanın ilgisini çektiğini ve Türkiye'nin ilk kez yaklaşık 1.2 Mach hıza sahip olması planlanan ses üstü bir uçak yapımı için geçtiğimiz yıl Ağustos ayında çalışmalara başlandığını ve çalışmalara son hızla devam edildiğini ifade etti. Yapılacak bu uçağın TF-X savaş uçağının geliştirilmesi için de iyi bir deneyim olacağını sözlerine ekleyen Kotil şöyle devam etti:

" Piyasaya fiyat konusunda meydan okumak istiyoruz. Son derece rekabetçi bir pazara rağmen, gelişmiş jet eğitim uçaklarının fiyatlarının yüksek olduğunu biliyoruz. Hürjet'in uçuşlarına başladığı sıralarda , amerika Hava Kuvvetleri'nin yeni jenerasyon jet eğitmenini seçmesi muhtemeldir ve ayrıca bu segmentte Avrupa, Rusya ve Çin'den de rakipler var"

Kotil, uçağın gelişimini hızlandırmaya istekli olduklarını; İlk uçuş tarihinin 2022 yılı için planlanmış olsa da, mühendislik ekibinin ilerlemeyi hızlandırması ve 2021'de Hürjet'i havalandırması için cesaretlendirdiğini ifade etti. Ayrıca uçağın tasarmının henüz tam olarak oturmadığını ancak çok fazla değişimin de  bu seviyeden sonra mümkün olmadığını söyledi.

Tasarım son hızla ilerlerken şirketin en önemli çarpanlardan biri olan  motor seçmesi gerekiyor. Kotil bunun tartışılmakta olduğunu söylüyor, ancak şirketin bir General Electric motorunu seçebileceği, muhtemelen modelinin ise GE F404 olabileceğini belirtti.

Şirket koltukolarak bir Martin-Baker ejeksiyon koltuğu seçti ve kokpitte Aselsan tarafından üretilen geniş ekranlı elektronik donanımı kullanıyor.

Ayrıca Farnborough'daki mock-up, Gözdoğan kanat uçlu pilon üzerindeki kısa menzilli havadan havadan füzesi ve bir HGK kılavuz kitine sahip bir bomba gibi çeşitli ve tamamı yerli silahlarla donatılmış halde sergileniyor.

Bu arada, şirket T-625 çift motorlu helikopterini geliştirmeye devam ediyor. Yerli olarak geliştirilen ana şanzıman Rig testi başarılı oldu, Kotil bir sonraki adımın LHTEC T800 motoru ile dişli kutusu ile birlikte dinamik test başlaması olacağını ifade etti. Bu çalışmanın da 23 Temmuz 2018 gibi erken başlaması bekleniyor. Yetkililer, helikopterin Eylül başında bir ilk uçuş için hazır olmasının planlandığını söyledi.

http://www.goklerdeyiz.net/temel-kotilden-farnboroughda-aciklamalar/ Mesajı Paylaş

Merkator

TUSAŞ 3 üniversite ile ortak yapay zeka geliştirecek

Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), Türkiye'nin üç önemli üniversitesi ile yapay zeka geliştirmek için anlaşma imzaladı.

TUSAŞ, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ortaklığında kurulan Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükkemmeliyet Merkezi ile işbirliği protokolü imzaladı. Anlaşma gereğince, yapay zeka, insan-makine etkileşimi gibi alanlarda AR-GE çalışmaları yürütülecek.

http://www.kokpit.aero/tusas-yapay-zeka-gelistirecek Mesajı Paylaş

putty

#142
Tem 31, 2018, 12:40 ÖS Last Edit: Tem 31, 2018, 12:44 ÖS by putty
Ulusal bazda bu işin yapılması gerek. Görüntü işleme yapay zeka sinyal işleme gibi konulara çalışan büyük bir yapılanma gerek. Tusaş ayrı Aselsan Havelsan ayrı bana saçma geliyor. Algoritma lar ulusal bazda hazırlanıp geliştirilip onaylanıp sınanıp yayınlanmalı isteyen ulusal kuruluş onu kullanm. Kurumlar yine çalışsın ama sonuçta ulusal Kernel e eklensin onaylanınca ve çalışmak içinde önerilen eldeki hazırlanmış algoritma olmalı. Bakın insansı robotlar meslela sadece algoritma meselesi birileri o algoritmaları rutin leri hazırlayınca o youtube daki takla atan robotlar ortaya çıkıyor. Sonu yok yani bu algoritma işinin hedefinin. Bir kaç kişinin altından kalkacağı iş değil. Hem zorluğu açısından hem çokluğu açısından hemde bir ortak standardın olması açısından hemde bu işin doğasında bayrak yarışı gibi devrederek sürekli geliştirme var Mesajı Paylaş

Terra

TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ YAPAY ZEKA VE İNSAN-MAKİNE ETKİLEŞİMİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ İMZALADI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, savunma sanayi alanındaki AR-GE çalışmalarına tüm hızıyla destek vermeye devam ediyor.

Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ortaklığında kurulan "Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi (NÖROM)" ile işbirliği protokolü imzalayan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, savunma sanayinde sonuç odaklı Ar-Ge çalışmalarına verdiği desteği yeni bir işbirliği modeliyle sürdürüyor.

İmzalanan protokol ile üniversite-sanayi işbirliğinde etkinlik esaslı güçlü bir yapı oluşturulması hedefleniyor. Bu çerçevede, NÖROM Mükemmeliyet Merkezi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin milli helikopter ve uçak projeleri ile bağlantılı olarak, pilotun uçuş esnasında temel sağlık belirteçleri ve bilişsel durumunun ölçülmesi,  insan makine arayüzü ve etkileşimi,  ihtiyaç duyulan ürün ve ergonominin geliştirmesinde ortak çalışmalar yürütecek. Hem pilot hem de pilotun kullandığı hava araçları ile etkileşiminin dikkate alınacağı proje çalışmalarında NÖROM'da görev alan Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri çok disiplinli çalışmaları birlikte yürütecekler.

Protokol imza törenine TUSAŞ adına TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel KOTİL, TUSAŞ Strateji ve Teknoloji Yönetimi başkanı Prof. Dr. Fahrettin ÖZTÜRK, Teknoloji Yönetimi Müdürlüğü ekibi, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim USLAN, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rekötrü Prof. Dr. Mustafa Verşan KÖK, NÖROM Merkezi Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Hayrunisa Bolay BELEN, projede görev alan araştırmacı öğretim üyeleri ve ilgili üniversitelerin Rektör Yardımcıları katıldı.

Üniversitelerin akademik insan gücünün birleştirilmesi ve sonuç odaklı Ar-Ge çalışmaları yürütülmesi vizyonu çerçevesinde, Ankara'daki üç araştırma üniversitesinin ortaklığında kurulan NÖROM'da katma değeri yüksek araştırma sonuçlarının ortaya konulması amaçlanıyor. Üç üniversitenin farklı fakültelerinden yaklaşık 80 öğretim üyesi tarafından yapay zeka, insan-makine etkileşimi, nadir hastalıklar gibi alanlarda AR-GE çalışmaları yürütülecek.

https://www.tai.com.tr/haber/turk-havacilik-ve-uzay-sanayii-yapay-zeka-ve-insan-makine-etkilesimi-alaninda-isbirligi-imzaladi Mesajı Paylaş

Merkator

Endonezya İHA ihalesi öncesi TUSAŞ Cakarta'ta çalıştay düzenledi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ),  Endonezya Savunma ve Havacılık Endüstrisi şirketlerinin yoğun katılımıyla 14 Ağustos 2018'de Jakarta'da Endonezya Savunma Bakanlığının İnsansız Hava Aracı Sistemi İhalesi gibi iki taraflı fırsatla ilgili olası işbirliği konusunda bir çalıştay gerçekleştirdi.  TUSAŞ, ürünlerinin tanıtımı ve iş birliklerini geliştirmek amacıyla Endonezya'nın başkenti Cakarta'da "TUSAŞ-Endonezya Endüstriyel İş birliği Günü" etkinliği düzenledi.

TUSAŞ,  Endonezya insansız hava araçları ihalesi aracılığıyla, ANKA'nın kanıtlanmış yeteneklerini yeni zirvelere taşımak için, Endonezya'nın savunma ve havacılık endüstrisi şirketleriyle işbirliği yapmak istiyor. TUSAŞ, sürekli olarak vurguladığı gibi ANKA'nın İstihbarat, Gözetim, Hedef Tespit ve Keşif sistemi ile Endonezya'nın özel gereksinimlerini karşılamyacağına inanıyor.

TUSAŞ'tan yapılan açıklamada Türkiye ve Endonezya arasındaki ilişkinin insansız hava araçları sistemi ile sınırlı olmayacağı, tüm tarafların orta vadede yerel ve küresel pazarlardaki iş hedeflerini ilerletmek için fırsatlar sunacağı, bunun sürdürülebilir, uzun vadeli bir kazan-kazan ilişkisi olacağı vurgulandı.

Türkiye, Endonezya'daki insansız hava aracı (İHA) ihalesinde kısa listeye kalan 4 ülkeden biri oldu.  Türkiye ile birlikte, Çin, Fransa ve İsrail'in yer alacağı Endonezya'daki İHA ihalesinin 24 Ağustos'ta yapılması planlanıyor.

http://www.kokpit.aero/tusas-endonezya-iha-calistay Mesajı Paylaş

canıtez

TAI Bursa'da Ar-Ge merkezi kuracak

Bursa Uludağ Üniversitesi, bilgiyi ekonomiye dönüştürmede önemli bir adım daha attı. TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI), İstanbul'dan sonra şimdi de Uludağ Üniversitesi'nde Ar-Ge merkezi kuracak.

Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak maksadıyla kurulan ve bu alanda küresel ilk yüz oyuncu arasında yerini alan TUSAŞ, Uludağ Üniversitesi'nin bilgi birikiminden yararlanmak için araştırmacıların ve öğrencilerin Ar-Ge çalışmalarını destekleyecek.

TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, TUSAŞ Strateji ve Teknoloji Yönetim Başkanı ve aynı zamanda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, TUSAŞ Strateji ve Teknoloji Bölümü Proje Danışmanı ve ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Evis ve TUSAŞ İstanbul Teknopark Kurucu Müdürü Prof. Dr. Kemal Fidanboylu, Bursa Uludağ Üniversitesi'ne gelerek Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay'la birlikte TUSAŞ Uludağ Ar-Ge merkezi hazırlıklarını gözden geçirdi.

Bursa Uludağ Üniversitesi'nin Araştırma Vadisi olarak belirlendiği bölgede bin metrekare taban alanına sahip bir Ar-Ge merkezi kurmayı planlayan TUSAŞ, yeni binası yapılıncaya kadar ULUTEK TEKNOPARK' ta Ar-Ge Ofisini açarak hizmete başlayacak.

Savunma Sanayi Başkanlığı öncülüğünde aralarında TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN'ın da bulunduğu 8 firma ile SAYP anlaşması yaptıklarını belirten Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, "Biz bu firmalarla anlaşma yapan Türkiye'deki iki üniversiteden biriyiz. Anlaşma gereği firmaların AR-GE merkezlerine master, doktora öğrencilerimiz arasından belirlediklerimizi yerleştiriyoruz. Aynı şeyi otomotiv, tekstil ve gıda firmalarıyla da yaptık. Bu sayede öğrencilerimize bir özgüven geliyor çünkü nitelikli eğitim alma ile karşı karşıyalar. Uçaktan tutun helikopterlerimizin Hürjet'in de, Hürkuşun'da bir takım parçalarının yapılması lazım. Şu anda Bursa'da da hem Boing'e hem de Airbuss'a yedek parça çalışan firmalar var. Bu isimlerini saydığımız firmalara yedek parça yapan firmalar var. Bunlar sadece havacılık sanayine yönelmiş değiller. Otomotiv ve makine sektöründe çalışırken aynı zamanda havacılık sektöründe de çalışıyorlar. Böylece bu tip firmaların ve ürettiği parçalara arayüz oluşturmuş olduk. Bunu Ankara'daki toplantılarda gündeme getirdiğimizde dediler ki Bursa'ya bir Ar-Ge merkezi açalım. İlk etapta İstanbul'da 3 noktada açtılar. 1'inci lokasyon İstanbul, 2'inci lokasyon Bursa oldu. Hatta onlar bin metrekarelik kapalı bir alanda oluşturdular ama bu uzun süreceği için TEKNOPARK'ın içinde bir alanımız vardı orayı kiraladılar ve ilk 1 aylık süre içerisinde oranın dizaynı yapılıyor. Üniversitemizden de orada çalışmaları için 12 araştırmacı istediler" dedi.

TUSAŞ tarafından talep edilen 12 doktora talebesine bursun 3/4'ünü TÜBİTAK, 1/4'ünü ise firmanın vereceğini belirten Ulcay, "Öğrenci doktorası bitince o firmada o yıl zorunlu olarak çalışacak. Ama maaşının yüzde 40'ını hala TÜBİTAK verecek. Doktoralı araştırmacı sayısının Ar-Ge merkezlerinde artması gerekir. Bunu bir nevi teşvikle, yani öğrenciye burs vererek, firmaya da istihdam desteği vererek teşvik ediyor devlet" diye konuştu.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/tai-bursada-arge-merkezi-kuracak.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter