TUSAŞ/TAİ

Başlatan ocay, Şub 28, 2016, 03:56 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

TAI Teknopark İstanbul açıldı


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) tarafından, ürünlerin rekabet gücünü artıracak nitelikte uygulamalı çalışmalar yapması adına Teknopark İstanbul'un açıldığı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamada, TAI'nin, şirket faaliyet alanlarındaki ürünlerin rekabet gücünü artıracak nitelikte uygulamalı çalışmalar yapması adına Teknopark İstanbul'un açıldığı belirtildi.

Şirketin öncelikli projelerinin istenilen zamanda geliştirilmesi ve bitirilmesi hedeflenen merkezde, üniversitelerin mühendislik fakültelerinden mezun personelin çalışacağı kaydedilen açıklamada, merkezin Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla projelere katkı sağlayacağı bildirildi.

Büyük çoğunluk tasarım mühendisinden oluşuyor

Açıklamada, 2 bin 600 metrekarelik alanda faaliyete geçen Teknopark İstanbul'un açılışına, TAI Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, TAI Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve Teknopark İstanbul Müdürü Kemal Fidanboylu'nun katıldığı belirtildi.

Teknopark bünyesinde bulunan mühendislerle Ar-Ge ve inovasyon alanında faaliyetlerini artırmak isteyen TAI'nin, gerçekleştirdiği istihdamla Türkiye'nin önemli üniversitelerinden mezun kadrolarını oluşturduğu aktarılan açıklamada, Yıldız Teknik, ODTÜ, Koç, İstanbul Teknik ve Bilkent gibi üniversitelerden kadro oluşturulduğu, büyük çoğunluğunun tasarım mühendisi olduğu bildirildi.
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/tai-teknopark-istanbul-acildi/1017283
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Sonlu Elemanlar Analizlerine adammı yeter TFX de.
Mesajı Paylaş

Merkator

TAI heyeti Endoneazyalı PTDI-PT Dirgantara Indonesia'yı ziyaret etti

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil ve beraberindeki heyet, çok yakın işbirliği içinde olduğumuz  Endonezya havacılık şirketi PTDI-PT Dirgantara Indonesia'yı ziyaret etti. Endonezya havacılık devinin tesislerinde incelemelerde bulunan TAI heyetine PT. Dirgantara Genel Direktörü Elfien Goentoro eşlik etti.

İki şirket, geçen yıl mayıs ayında İstanbul'daki Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında (IDEF 2017) ortk proje geliştirmek için mutabakat muhtırası imzalamıştı.

TUSAŞ ve Dirgantara, N219, N245 tipi uçak ve insansız hava aracının yanı sıra teknik parça sağlanması, uzay sanayisi ve pazarlama gibi bir çok alanda destek ve iş birlikleri yapacak.

http://www.kokpit.aero/tai-heyetinden-endonezya-cikarmasi Mesajı Paylaş

putty

Rüzgar tüneli ile alakalı olabilir Mesajı Paylaş

Alkyone

TAI ve MMT Holding, CTech çatısı altında ortak girişim şirketi kurmaya hazırlanıyor


Şirketlerin konuya ilişkin olarak Rekabet Kurumuna yaptığı başvuru, kurumun internet sitesinde yayımlandı.
 
Buna göre, TUSAŞ'ın, ulusal ve uluslararası pazarlara sunmak üzere havacılık, uzay sanayisi, savunma ve telekomünikasyon alanlarında müşterek çözümler geliştirmek, üretim, modernizasyon, sistem entegrasyonu ve benzeri alanlarda faaliyet göstermek için MMT'ye ait bir kısım C Tech Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ (CTech) hisselerini satın almasıyla CTech çatısı altında ortak girişim şirketi oluşturulacak.

http://www.star.com.tr/teknoloji/tai-ve-mmt-holding-ctech-catisi-altinda-ortak-girisim-sirketi-kurmaya-hazirlaniyor-haber-1298320/?utm_content=buffer57b84&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

TAI Stajyer Mühendislik Programının Kapsamını Genişletiyor 

Havacılık ve uzay sanayisinde Türkiye'nin ulusal güvenlik ihtiyacına yönelik çözümler geliştiren ve Milli Muharip Uçak başta olmak üzere yeni projeler için kolları sıvayan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), ihtiyaç duyduğu binlerce mühendisin yetişmesi için 16 üniversiteyle iş birliği yapacak. Türkiye'de üniversite-sanayi iş birliğini sağlamaya yönelik çabalara bir yenisi eklendi. TAI, daha önce çeşitli firmaların birkaç üniversiteyle sınırlı kalan iş birliklerini çok daha geniş bir boyuta taşıdı.

TAI'nin tüm bu projeleri başarıyla yürütmek için en büyük ihtiyacını yetişmiş iş gücü oluşturuyor. Şirket her yıl başta mühendis olmak üzere çeşitli donanımlardaki personel alımıyla kadrosunu güçlendiriyor. TAI'nin istihdam ettiği yeni bir mühendisin projelere adaptasyonu ve yararlı olabilmesi için ise yaklaşık 2 yıllık süre gerekiyor.

TAI, söz konusu ihtiyacı karşılamak ve bünyesine dahil ettiği mühendislerden en kısa sürede verim alabilmek için çareyi üniversitelere gitmekte buldu. Stajyer Mühendislik Programı ile üniversitelerin kapısını çalan TAI, mühendis eğitiminde öne çıkan 16 üniversiteyle protokol imzaladı. Protokol kapsamında, Ankara, Atılım, Başkent, Bilkent, Çankaya, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul Ticaret, İstanbul Teknik, Orta Doğu Teknik, TED, TOBB ETÜ, Türk Hava Kurumu, Yıldırım Beyazıt ve Yıldız Teknik üniversiteleri ile iş birliği yapılacak.

"Mouse ile kuyu kazıyorlar"

TAI Genel Müdürü Temel Kotil, imza töreninde yaptığı konuşmada, TAI'nin proje yükünün çok ağır olduğunu ancak mevcut insan kaynağına yapılacak ilavelerle bunları başarıyla sonuçlandırmayı amaçladıklarını söyledi.

En büyük projelerini Milli Muharip Uçak olarak gösteren Kotil, mühendislerinin adeta 'mouse' ile kuyu kazdıklarını ifade etti. Kotil, "Devlet bize 4 yıllığına 1,3 milyar dolar verdi. Tahminen bu 10 milyar dolara çıkacak bir proje. ABD'liler F35'i yaptılar, 60 milyar dolar harcadılar ve 25 yılları geçti. Bizim o kadar vaktimiz ve paramız yok." dedi.

Projenin zirve noktasında yalnızca bu proje için 3 bin mühendise ihtiyaç duyulacağına dikkati çeken Kotil, dışarıda da bunun 2 katı kadar kendilerine destek veren mühendis gerektiğini belirtti. Kotil, bugünkü mühendis sayılarının ise 2 bin civarında olduğunu kaydetti.

Kotil, HÜRJET için de bin mühendis gerektiğini, önümüzdeki dönemde toplamda 5 helikopter projesi yürüteceklerini vurgulayarak, "Bu projelerimizi gerçekleştirebilmemiz için 2 bin olan mühendis sayımızı 12 bine çıkartmamız gerekiyor. Geçen yıl yaklaşık 500 mühendis aldık." diye konuştu. Stajyer Mühendislik Programı ile şirkete yeni kazandırılan mühendislerden çok daha hızlı verim alınması, geleceğin kadrolarının oluşturulması amaçlanıyor.

Programa, üniversitelerin 3. veya 4. sınıflarında makine, elektrik-elektronik/haberleşme, havacılık, uçak, uzay, endüstri, bilgisayar, metalürji ve malzeme, kimya, mekatronik mühendisliği başta olmak üzere ihtiyaç duyulan bölümlerden öğrenciler katılabilecek. Öğrenciler çalıştıkları süre boyunca üniversiteleri tarafından sigortalanacak, TAI'deki çalışmaları için de ücret ödenecek.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/tai-turkiyeyi-ucuracak-muhendisleri-yetistirecek/1040603 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Defence

TAI 2018 Yılı Fuar Takvimi Belli Oldu

- Singapur Havacılık Fuarı,  Satelite 2018, 
- Malezya Savunma Fuarı DSA,   
- Berlin Havacılık Fuarı ILA ,
- XPotential AUVSI ,
- Ürdün Savunma Fuarı SOFEX,
- İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı IFTE,
- Kazakistan Savunma Fuarı KADEX,   
- Farnborough Havacılık Fuarı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ/TAI) 2018 yılı fuar takvimini yürürlüğe koydu. Firma, 6-11 Şubat'ta gerçekleştirilecek Singapur Airshow'da İnsansız Hava Aracı "ANKA" ve Genel Maksat Helikopteri "T625" için görüşmeler yapacak. TUSAŞ/ TAI, Asya'nın önemine binaen Singapur Airshow'a da T625, ANKA, ATAK, HÜRKUŞ ve MMU maketlerini sergileyecek. Firmanın 2018 yılında ihracat ağırlıklı pazarlama stratejisi çerçevesinde ilk altı aylık fuar planlaması da belli oldu. Takvime göre ilk olarak Singapur'da düzenlenen fuara katılan TUSAŞ/TAI yıl ortasına kadar toplam dokuz fuarda yer alacak. TUSAŞ/TAI, yeni bir gelişme olmaz ise program şöyle olacak; Singapur Havacılık Fuarı,  Satelite 2018,  Malezya Savunma Fuarı DSA,   Berlin Havacılık Fuarı ILA , XPotential AUVSI , Ürdün Savunma Fuarı SOFEX, İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı IFTE,  Kazakistan Savunma Fuarı KADEX,   Farnborough Havacılık Fuarı.

http://www.c4defence.com/Gundem/tai-singapur-yolcusu/5641/1 Mesajı Paylaş

orko_8

Eurasia Airshow'a katılmıyorlar. İlginç... Mesajı Paylaş

Baltica

TUSAS, C-Tech'in bir kisim hissesini satin alarak, firmaya ortak olmus. Boylece demek ki, Anka'nin uydu sistemini yapacak firma da belli oldu. Mesajı Paylaş

Alkyone

TAI ve THY Teknik arasında iş birliği


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ve Türk Hava Yolları Teknik AŞ (THY Teknik), Türkiye'de yapılan havacılık faaliyetlerini ve pazarını geliştirmek amacıyla iş birliğine gidecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, TAI Genel Müdürü Temel Kotil ve THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman tarafından imzalanan protokol kapsamında, TAI'nin ana yükleniciliğini üstlendiği uçak parça imalatı, tamiri, bakım-onarım ve yenileme alanlarında THY Teknik alt yüklenici olacak.

Kotil, imzalanan iş birliğinin önemine işaret ederek, "THY Teknik gibi önemli bir teknik hizmet desteği sağlayan kurum ile Ar-Ge faaliyetleri başta olmak üzere, havacılık faaliyetlerinin gelişimi için birlikte çalışmak maksatlı mutabakatımız, ülkemiz havacılık sektörü adına iyi bir gelişme oldu." ifadesini kullandı.

Havacılık faaliyetlerinin gelişimi için birlikte çalışarak, Ar-Ge faaliyetleri yürütecek TAI ve THY Teknik, ihtiyaçları doğrultusunda mühendisler başta olmak üzere, personelin iki şirket arasında karşılıklı değişiminin yapılması konusunda da iş birliği yapacak. TAI'nin ana yükleniciliğini üstlendiği askeri hava platformlarının, ilgili lojistik destek ve modifikasyon işlerinde THY Teknik birincil kaynak olarak kullanılacak.

Taraflar arasında, TAI'nin Milli Muharip Uçak Projesi başta olmak üzere tüm özgün hava aracı üretim projelerinde THY Teknik Ar-Ge ve diğer mühendislik birimlerinin aktif rol alması hedefleniyor.
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/tai-ve-thy-teknik-arasinda-is-birligi/1063699 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

TAI ve Sarsılmaz helikopterler için top geliştirecek


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ile Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ, taarruz helikopterlerinde kullanılacak top sistemlerinin geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanması amacıyla ortak şirket kuracak. TAI ve Sarsılmaz, "askeri silah ve bunların parçalarının imalatı"na yönelik ortak girişim için Rekabet Kurumuna başvuruda bulundu.

Başvuru kapsamında, TAI ve Sarsılmaz, ulusal ve uluslararası pazarlara sunmak üzere, taarruz helikopterlerinde kullanılacak top sistemlerinin geliştirilmesi, tasarımı, üretimi, lojistik desteği, pazarlanması ve ihracatını temin etmek üzere ortak girişim şirketi oluşturmayı amaçlıyor.
TAI halen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri'nin üretimini gerçekleştiriyor. Türk savunma sanayisinin öncelikli hedefleri arasında ATAK helikopterleri için yerli motor geliştirilmesi ve 20 mm top sisteminin yerlileştirilmesi de bulunuyordu.
https://www.memurlar.net/haber/732966/tai-ve-sarsilmaz-helikopterler-icin-top-gelistirecek.html Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Milli hafif silah üreticisi özel sektör tercihinde ibre bir süre Kalekalıp gibi göründü ama yavaş yavaş Sarsılmaz da karar kılındığını görüyorum. Hep dediğim MKE yi 1 dolara Sarsılmaz a satmak gerek düşünceme biraz daha yaklaştık. MPT 76 da alakasız şekilde Sarsılmaz'a üretim payı verilmişti bunu da değerlendirmeye katarsak Sarsılmaz için milli hafif silah üreticisi tercihi var gibi geliyor. Çokta yakışır eğer öyle bir niyet var ise. Kalekalıp bu yükü sırtlayamadı bayağı kredi verildi ama başarılı olamadı gibi görünüyor. Neden Sarsılmaz bu kadar geç oyuna girdi hiç anlamı yok. MKE nin ilk etapta hafif silah ve fişek üretimini Sarsılmaz a devretmek gerek. Mesajı Paylaş

Baltica

Putty, zaten Devlet, el koydugu Yavascalar fisek ve muhimmat tesisini Sarsilmaz'a verdi. Bir de MKE'nin tesisini verirlerse, bu sefer Devlet eliyle, ozel sektor tekeli yaratilmis olur. Mesajı Paylaş

meraklı

TAI A400M projesinde 100'üncü komponenti gönderdi

ürk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ - TAI) A400M programı kapsamında 100'üncü komponent setini üretti.

100'üncü komponent Airbus Beluge tipi uçakla Almanya'nın Bremen kentine gönderildi.

TUSAŞ, üretilecek olan tüm A400M uçakları için, Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı, Kuyruk Konisi, Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri'nin (Spoiler) komponentlerinin tasarım ve üretimini işlemlerini gerçekleştiriyor.

Yapısal komponentlere ilaveten, A400M Uçağının tüm iç ve dış aydınlatma sistemleri (kokpit hariç) ile atık/temiz su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğu da TAI tarafından üstlenilmiş durumda.

TAI tarafından tasarlanan ve üretilen ilk komponent sevkiyatı ise Temmuz 2006'da gerçekleştirildi.

http://www.airporthaber.com/tai-haberleri/tai-a400m-projesinde-100uncu-komponenti-gonderdi.html Mesajı Paylaş

Terra


Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter