Çakma Sezyum 137 kaçakçılığı

Başlatan aktifkarbon, Eyl 30, 2015, 06:25 ÖS

« önceki - sonraki »

NoLoven

Adınız Teknisyen olunca insanoğlu teknik bir şeyler görmek istiyor, sadece laf salatası olmuş. Bakınız tekrarlıyorum. Ben bilgi edinmek istiyorum. Unuttuklarımı da hatırlamak.

Örneğin Amin-nitrat ampullerini kırıp gaz maskesinin iki yanından içeri sokup solumamız istenirdi. Hangi Gazdı hatırlamıyorum. Kan zehirleyici mi yoksa Boğucu mu? Atropin iğnesini Biz kendimize azami 3 adet yapabilirdik Doktor Kontrolünde 9 adet, Tam teşekküllü hastanede 15 adet miydi bak işte onu hatırlayamıyorum.  Sinir gazına karşı yapılırdı. Aynı zamanda Engerek sokmasına da iyi geliyordu. Enjektörleri cep kapağına iliştirirdik ki doktorlar kendisine gelene kadar standart kaç adet atropin vurduğumuzu anlasınlar. Öyle mi? M-5 merhemi yakıcı gazlara karşı kullanılırdık. Çimdiklermiş gibi yakıcı gazı alıp sürerdik. Mesela Boğucu Gazlarda mı akciğerler su yaptığı için ajan ile temas etmiş kişi yan çevrilip yatırılıyordu. Kan zehirleyici gazda yanlış hatırlamıyorsam Kan içindeki Hemoglobin yani oksijenin yapışarak hücrelere seyahati engelleniyor muydu? Yani oksijen hücreye gidemiyordu. Öyle hatırlıyorum. 

Bırakınız kavgayı da bunları konuşalım. Yanlış hatırladıklarımızı düzeltelim. Bilmediklerimizi öğrenelim. Mesela NİGA süreleri nedir. 400 milirad aldığınız zaman mı iyileşme umudu kalmıyordu. Dozimetre ile ölçmeden hangi yiyecekleri tüketebiliriz. Konserveler neden önemlidir? Riketsiyalar insanı nasıl etkiler. Keza Mantarlar. Bakteriler ?Biyolojik silahlar nasıl ne zaman atılır. Hem Kimyasal hem Biyolojik silahlara karşı neden tepelere çıkmalıyız? Gece karanlığında kullanılan silah hangisidir neden? İlk tespitte gazları nasıl tespit ediyoruz?

Böyle konuları konuşun da bizde bir şeyler öğrenelim.  Mesajı Paylaş

sahin1

Ufak bir katkı da ben yapayım.
Askeriyede sebepsiz iş olmaz derler. Buna örnek olarak da askeri pantolonlardaki fileleri vermişlerdi komutanlarımız. Bu fileler atropin kullanmak için kolaylık sağlıyordu. Bir elinizin iki parmağıyla bu fileleri geriyorsunuz ve diğer elinizle de pantolonun üzerinden enjekte ediyorsunuz.
Hayat kurtarıyor. Mesajı Paylaş

Teknisyen

NoLoven;

Sadece saygı istiyorum.Israrlada bunu yazdım.Adam gibi iletişim kuracağımız bir ortam olsun hatamızı eksiğimizi bizde görelim diye.Ama bunun ötesinde ben istediğimi söylerim hakaret etmek benim doğal hakkım diye bir tutumla karşılaşınca ne bekleniyor anlamış değilim.

Siz bunları size hak gören biri ile Teknik bir tartışmaya girer misiniz? İki paragraf sonra hoşunuza gitmeyecek bir şey duyup tartışmanın seviyesinini iyice düşeceği bir ortamda mı sağlıklı bilgi alışverişi yapabileceğiz?

Baştan beri adam gibi anlatılsın adam gibi dinleyelim diyoruz sizde bunu boş verin laf salatası yapmayın diyorsunuz.Yazdıklarım sizin açınızdan laf salatası olabilir neticede yazılanların içeriği yada hakaret edilebilme özgürlüğü size yönelik değil.Siz rahatsız olmazsınız ben olurum basit bir mantık yani.

İlk düğme yanlış iliklenince geriside böyle devam ediyor işte.Sağlıklı başlamayınca böylede devam ediyor ve konu uzadıkçada devam edecek.Arkadaş saygı göstermem hakaret edebilirim diye tutumunu değiştirmeyeceğini beyan etti ,bende aksini istedim ama düzgün bir bilgi alışverişi bu şartlarda olmayacağı için muhabbetin teknik tarafına zaten yeterlide olmadığım için girmek istemem.

Zaten bizede gerek yok.Arkadaşın bakış açısı ile kurumda hiç kimse hiç bir şeyi doğru yapmadığı için Teknik olarak kelam etmekte bize düşmez.Sorduğunuz soracağınız tazelemek istediğiniz bilgileri kendisi verecektir mutlaka.Ben daha fazla laf salatası yapmamak için yazmayayım artık.

Bir gün umarım saygı beklemek durumunda kalmazsınız.Sizlere kolay gelsin.Ben forumun diğer kısımlarında dolanayım. Mesajı Paylaş

HDS

@Teknisyen, Forumlar anonim ortamlar. Çok adam var forumda. Zaten forum konu başlıkları bire-bir tartışmalar için de çok uygun yerler değildir. Burada yazanı binlerce(?) kişinin okuduğunu, belki on sene sonra rast edilip yine okunacağını da unutmamak gerek. On yıl sonra bunları okuyacak çocuklar şu anda ilkokul üçteler belki de.  :)

Ondan, gönder gelsin. Aydınlat bizi. Ne iş yaparsınız, ne tür yaparsınız? Bir çok işte iyisinizdir de belirli konularda gelişime açık mısınız? El elden, fikir fikirden üstündür. Belki bir yol gösteren ya da feyz alan çıkar. Forumda bilgi çok yönlü akar. Kaotiktir.  ;)

Mesajı Paylaş

aktifkarbon

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/525190/Ambulanstan_once_sansur.html
Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, 81 ilin emniyet müdürlüklerine skandal bir yazı gönderdi. Yazıda, patlama ve bombalı saldırı olayları sonrasında ilk 30 dakikada yapılacak 18 işlem sıralandı.
Lekesiz, "Büyük olaylarda ilk 30 dakikada yapılacak işlemler"i sırasıyla 18 başlıkta şöyle saydı:

1- Olayla ilgili ilk bilgilerin alınması.
2- Üst makamlara ilk bilgilerin sunulması.
3- Gerekiyor yayın yasağı kararının alınması.
4- Olaya gidecek ilk ekibin yeni patlama ve saldırılara karşı tedbirli olması.
5- Çevre emniyeti alınması ve olay mahalline basın, vatandaş ve ilgisiz personelin alınmaması.
6- Ambulans gönderilmesi.
7- İtfaiye gönderilmesi.

8- Hastane güzergahlarının açık tutulması.
9- Bomba imha uzmanı gönderilmesi.
10- Olay yeri inceleme ekibi gönderilmesi.
11- Kriz merkezinin faaliyete geçirilmesi.
12- Olayın sebebinin belirlenmesi.
13- İlgili valilik tarafından kamuoyuna ilk bilgilerin verilmesi.
14- İlgili daire başkanlıklarının birimlerinin aktif hale getirilmesi.
15- Olay yeri çevresinde, şehrin çıkış noktalarında ve sınır kapılarında uygulama yapılması.
16- MOBESE, 3G ve helikopter görüntülerinin merkeze aktarılması.
17- Olay mahalline giden yolların açık tutulması.
18- Olay bilgi notunun hazırlanması.

Öncelik sırasında sansürün, müdehaleden ve yardımdan önce geldiği yerde sağlıklı bir organizasyon beklemek hayal olur.

Ayrıca bu güne kadar yakalanan ve başarılı operasyonla ele geçirilen Çakma Sezyum 137'ler hakkında kaç tane nihai rapor hazırlandı? HİÇ! En azından başarılı operasyonları duyuranlar, bu yakalananların ÇAKMA olduğunu duyurmaya tenezzül etmediler. Zaten o yakalananlar ÇAKMA olmasa idi ağzında bezden yapılmış tükürük/toz maskeleri ile müdehale yapıp, elinde cam içinde 6 kilo Sezyum 137 ile poz verenler ve o resimleri çekenler ölmüştü.

Şimdiden bi kenara not alın; 3 ay içinde bir tane daha ÇAKMA radyoaktif madde kaçakçılığı daha görürüz, ve orada yapılan müdehaleleri oturup tekrar analiz ederiz. Tabii bu sezyum olayının cılkı çıktığından, şimdi radyoaktif başka elementler gündeme gelebilir. Bekleyelim.... Mesajı Paylaş
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

mechanicus

@ noloven

"Kan zehirleyici gazda yanlış hatırlamıyorsam Kan içindeki Hemoglobin yani oksijenin yapışarak hücrelere seyahati engelleniyor muydu? Yani oksijen hücreye gidemiyordu. Öyle hatırlıyorum."

O olay şu şekilde gerçekleşiyor

Resimde hemoglobin yapısının tam ortasında bulunan demir atomuna nefes aldığımızda oksijen bağlanıyor hücreye gittiğindede oksijeni bırakıp karbondioksiti alıyor. Tabi bu süreçte taktiri ilahi dedirtecek dünya kadar redoks reaksiyonu gerçekleşiyor.
Kan zehirleyici gazlardaki olay demir atomuna oksijenden önce daha aktif tepkime verebilecek olan başka atomların bağlanmasını sağlamaktır. Nefes alındığında gazla birlikte oksijende ciğerlere dolmaktadır ancak hemoglobin böyle bir durumda oksijen yerine daha aktif olan diğer maddeyi ( her ne kullanıldıysa) kabul etmektedir. Bu sayede hücreye giden oksijen değil diğer madde oluyor

Saygılarımla
Mesajı Paylaş

NoLoven

Teşekkür ederim. Mekanicus üstadım. Mesajı Paylaş

aktifkarbon

Gene çakma sezyum 137 bulduk diye khramanlık ve istihbarat başarısı haberleri yayınlanıyor. Aşağıdaki twiti salladım.
Geri dönüş veya olumlu bir hizmet içieğitime neden olur mu? Hiç sanmam, illa birileri ölmeli ki akıllansınlar

"Bu sefer de sezyum 137 ÇAKMA çıktı.Ama eğitim vermezseniz personeller birgün ÖLÜR
Uyarıyorum
@jandarma @EmniyetGM @tcsavunma @AFADBaskanlik "

"O personellerinizi eğiten kişi veya kurum kim ise, onu eğitin, hatta kovun! Ya gerçekten radyoaktif madde olsaydı? İlla birileri mi ölmeli"

Sıkıldım bu kadar aptaldan, bu memlekette it kuyruğunu sallasa her konuda uzman fışkırıyor, bu konuda nasıl bilinçsiz olabiliyoruz anlamıyorum.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/eskisehirde-kacak-radyoaktif-madde-operasyonu-/892577
Mesajı Paylaş
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter