Avrupa Birliği

Başlatan Kabardey, Şub 25, 2016, 11:43 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

merzifonlu

Kötü borçlanmışsanız (borcun vadesi kısa ve faizi yüksek ise) ülke yine risk altındadır. Borcun GSMH'ye oranı da tek kriter değil yani. Mesajı Paylaş

putty

Ne olacak bu dünyanın sonu hiç düşünüyormusunuz. İnsanlık tarihimizde bir yüz yıl dayanabildik refah çağına. Bakın ABD sınırlarını kapatıyor Mercedes bile almıycam diyor. Bu dünyanın serveti bu dünyadaki herkesi mutlu etmeye yetmiyor. Adil paylaşmada asgari refahı korumaya yetmeyecek. Nereye gidiyoruz biz insanlık olarak. Güzel olan tek şey var bizim ömrümüzün bir tanecik ve kısacık olması. Bu yüzyıl nasıl geçer düşünemiyorum Allah yaşayacak olanlara sabır versin. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Avrupa merkez bankasının (ECB) başkanı İtalyan yahu daha Ne olsun :). ECB' ye yalvaracakmış İtalya diyor bir
De :) . Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

matmat26

Haz 01, 2018, 09:06 ÖS Last Edit: Haz 01, 2018, 09:17 ÖS by matmat26
Amerika kendi zenginliğini korumaya çalışıyor. Cok da iyi yapıyor.

Dunyayi ekonomik olarak kuşatmış. Dunya zenginlestikce oda zenginleşiyor.

İnternet sitesi aciyorsun Amerikaya gidiyor. Para transferi yapıyorsun amerika kazanıyor. Kredi karti aliyorsun amerika kazanıyor. Bilgisayar,tablet, telefon, işlemci aklınıza gelecek her teknolojik üründe onlar kazaniyor. Ucak aliyorsun o kazanıyor. Boingden degil airbus dan aliyorsun abd kazanıyor. Uzak dogudan gemi tren aliyorsun o kazaniyor. Koreden teknoloji transfer ediyorsun ucunda yine Amerika çıkıyor.

İphone değil Samsung alıyorsun yine abd kazaniyor.

Amerika'nın dunyaya ihtiyacı yok ki. Dunyanin ona ihtiyacı var. Adamlar pasifik, atlantik okyanusu cevirmis. Muazzam güzellik ve zenginlikte kara parçasına sahip. Nufusu büyüklüğüne gore çok düşük. Alt ust kaynakları yeterli. Teksas da 120 bin dolar kişi başı düşen gelire sahip. Californiasi, newyorku vs.....

Neymiş Alaman Mercedes satamiyormus. Baldiri çıplak Türk demir celikcisi Gümrük vergilerinden muzdaripmis....

Adamın umrunda mi??

Adam buraya geliyor uc bes bomba atip takılıyor. Kendisine problem yaratiyor flan. Afganistan flan umrunda mı? İraki vs...

Yağlı petrol zengini ülkeleri kaptirsa nolur kaptirmasa nolur?

Kardeşim adam da en önemli unsur yetişmiş muazzam bir insan stokuna sahip. Dünyanin kaliteli insan kaymagini çekiyor. Gelecek sunuyor. İs veriyor as veriyor. Ünvan veriyor. Para veriyor. İtibar veriyor. Yasam kalitesi sunuyor. Sistem sunuyor. Guven sunuyor.

Yansın i.nelerin alayı su veren itfaiye hortumunu s.... diyor.

5000 yillik medeni insanlık tarihini 100 yilda değiştirdi. abd yaptiklari ve dunyaya sunduklari olmasa ortacagi yasiyor olurduk.

Ülkemize bile onca hibe, ucak , top tank verdi de biraz gün yüzü gördük. F16 kaldirip uçuruyor vuruyorsun flan.. diyecek parasi ile aldik.. parasini verdik.. mermi parayi deler.. silahin oldugu yerde para gecmez. Adam vermiyorum dese napicin ? Rustan aliriz... İran da aldı :)

Venezuela videosunu paylaşmış biri bugün. İzledim... Ulan dunya petrolü nun beste birine sahip... Büyük güzel ulke. Daha adamlari tankla topla vurmadan acliga mahkum etmiş.

İstese 50 bin tane savas uçağını yan yana dizer. Oyle karadan flan asker yurutmesine de gerek yok.

Böyle bir güç.
Büyük güç vesselam...

Ben amerikanin yerinde olsam, Osmanlinin yukselme dönemindeki gibi yaparım.

Başkan la flan kimseyi gorusturmem. Gelen devlet baskanlarini önümde egdirir el optururum.

Sağa sola gidip bide paye veriyorlar. Ulan ne gerek var.
Toplanin ulan dese 160 ülkenin 150 tanesinin başkanı beyaz sarayin önünde kuyruğa girer.

Oyle bir güç var ki herkesi kopeklestiriyor. Polonya gel ülkeme us kur, asker yolla diye üstüne para veriyor.

Mesajı Paylaş

Baltica

Son ileti cok ufuk acici olmus. Entellekttuel duzeyine sapka cikarmamak mumkun degil.

Iste bu yuzden, 20 sene sonra degil ama belkii 40 sene sonra Italya kadar kisi basina dusen milli gelire sahip olacagiz ancak bunlarin torunlari 40'lu yaslara geldiginde Italyanin bugunku seviyesinde o parayi harciyor olabilecegiz.

Yani umit ederim, Insallah... Mesajı Paylaş

factoraptor

Büyük gücün çöküşü de büyük olur, bunu unutmamak lazım. Peki eski devirlerin büyüklerini deviren nedir? Mevcut paradigmayı geçersiz kılan devrimlerdir. Bu teknolojik olabilir, mali olabilir, toplumsal olabilir. İşte böyle bir paradigma değişimi ortalama olarak her yüzyılda olur. 20. Yüzyılın ekmeğini ABD, 19'u İngiltere, 18'i Rusya, 17-15 arasını da biz yedik. Soru, 21 ne olacağıdır. İşte dünya, bu soruya cevap arayan farklı kutupların mücadelesini izliyor.

ABD, ticaret ile ülkeleri korkutadursun, en güvendiği paradigma olan petrodolar sistemi hergün zayıflıyor. 2050 yılında petrodoların yerini alacak bir xx-dolar sistemini getiremezlerse de ABD Lale Devri Osmanlısına dönebilir. Halen güçlü, ama gücü artma değil azalma trendinde olan bir güç.

Yeni yüzyılın bir küresel savaşı mutlaka olacak. Ben buna kesin gözüyle bakıyorum. Gerek Suriye, gerek Ukrayna sadece ısınma turları. Bunu Rus vs Amerikan olarak algılamamak lazım, ancak dijital dönüşümü tamamlamış bir Çin, her geçen gün ABD ile farklı bir ilişkiye sürüklenen Avrupa, ve krizler cenneti Ortadoğu varken dunya barışının korunması pek mümkün değil. İşin kötü tarafı, ortak çıkarlar henüz global bir savaş bloklaşmasına gidecek kadar net olmadığı için hava puslu, gözler bağlı.

Böyle bir ortamda hormonlu büyümeyi bırakıp;

-Düşük maliyetli kolektif tarım
-Yerli kaynakları maksimum düzeyde değerlendiren milli malzeme ve hammadde yatırımları
-Ve güçlü savunma sanayi

Hedeflerine gitmek gerek. Avrupa birliğinin gelecek 20 belki 10 seneyi görüp görmeyeceği artık belli değil ve bununla beraber dünya belirsizliklerle dolu bir başka felakete doğru yelken açmış durumda... Mesajı Paylaş

mechanicus

Evet.... Sevgili matmat bir insan evladının gelip gelebileceği son nokta yorumunu yapmış vesselam.

İş İtalya nın veya AB nin veyahut abd nin batıp batmayacağı değil bizim ne.... yiyeceğimizdir.

Soru şu olmalı. Ben bu heriflerin oyuncağı olmaktan ne zaman kurtulurum. Ne zaman bu adamlardan icazet almadan kendi menfaatime uygun iş çevirmeye başlarım.
Cevap benim için hiç bir zaman. Çocuğum içinde muhtemelen, belki torunum için bir ihtimal. Ki bu ihtimalde bu gün birşeylere başlamam la ilintili.

Biz küçük bir ülkeyiz arkadaşlar. Dünya nufus ve coğrafya sının %1 i büyüklüğümüz. Şimdiden başlayıp 40-50 sene sonrasına adam gibi bir marka/ürün veya bilgi bırakabilirsem belki o zaman torunum dünya nüfusunun %10 una erişebilir ve adam gibi yaşamaya başlar.

Bu gerçekliğin haricinde İtalya batacakmış... Batsın m.k banane..... der geçerim Mesajı Paylaş

Alkyone

"Bu gerçekliğin haricinde İtalya batacakmış... Batsın m.k banane..... der geçerim"

İşte bu dediğiniz bu kadar kolay değil sayın mechanicus
Hele ki ihracatın %50 sini Avrupa ya yapıyorken meselenin bizi ilgilendirmemesi hiç mümkün değil
Yaklaşan ticaret savaşları beraberinde küresel resesyonları getirecek. Her ülke kendi finans sisteminin gücü ölçüsünce bundan etkilenecektir. Bugün 1 doların 5 tl olmasından dertlenen arkadaşlarımız yarın öbür gün daha acı tablolar önümüze konulduğunda meselenin kaynağının içeride değil dışarıda olduğunu bilsinler diye yazıyorum bunları
Ticaret savaşları artık bir realite
Ve bizim bu realiteyi kabullenmemiz rotamızı da buna göre belirlememiz lazım.

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

delenda_est_carthago

Haz 02, 2018, 12:03 ÖÖ Last Edit: Haz 02, 2018, 12:06 ÖÖ by delenda_est_carthago
"Bugün 1 doların 5 tl olmasından dertlenen arkadaşlarımız yarın öbür gün daha acı tablolar önümüze konulduğunda meselenin kaynağının içeride değil dışarıda olduğunu bilsinler diye yazıyorum bunları"

Ben de bekliyordum asil bakla ne zaman agizdan cikacak  diye. Cok beklemem gerekmedi :) .

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Alkyone

Sayın delenda_est_carthago beni attığım her iletide taciz etmekten bıkıp usanmadınız mı
Her konuyu sulandırmanızdan bıktım usandım artık Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

delenda_est_carthago

Haz 02, 2018, 12:14 ÖÖ Last Edit: Haz 02, 2018, 12:37 ÖÖ by delenda_est_carthago
Kendinden sulu entry yazmazsaniz kimse sulandiramaz, hic merak buyurmayiniz.
Ekonomi kotu giderse bunun kaynagi icerde degil disaridaymis. Mesajini aldim kardisim.
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

mechanicus

Sevgili alkyone

Yazının ana fikri başka bir şey belirtmeye çalışıyor. İtalya nın batmasının olası etkilerini değil Mesajı Paylaş

kara mehmet

E sayın Alkyone bizim konuştuğumuz konu üzerine yazmış. Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter