ASELSAN ve TAQNIA DST Ortak Şirket Kurdu

Başlatan ocay, Şub 22, 2016, 11:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ocay

http://www.milscint.com/tr/aselsan-ve-taqnia-dst-ortak-sirket-kurdu/


ASELSAN 22 Şubat'ta yaptığı açıklamayla, Suudi Arabistan kamu şirketi TAQNIA Defense and Security Technologies (DST) şirketi ile Suudi Arabistan Savunma Elektroniği Şirketi kurulmasına yönelik ortak şirket anlaşması imzalandığını duyurdu.

Tarafların yüzde 50-50 ortaklığıyla Suudi Arabistan'da bir limited şirket olarak kurulan şirketin inşa edeceği tesis, en gelişmiş teknolojik altyapı ve donanımlara sahip olacak. Radar, elektronik harp ve elektro-optik teknolojilerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretilmesi ve satışına imkân sağlayarak Suudi Arabistan ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak.

Anlaşma, Riyad'da düzenlenen Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetler Fuarı'nın açılış töreninde, DST şirketinden Dr. Hamad Alyousefi ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker tarafından imzaladı. Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Merkezi (KACST) Başkanı ve TAQNIA Yönetim Kurulu Başkanı Prens Dr. Turki Saud Bin Mohammed Bin Al-Saud ve Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de şahit olarak anlaşmaya imza attı.

İmza töreninde, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı, Genelkurmay Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Suudi Arabistan Büyükelçisi ile her iki ülkenin üst düzey yetkilileri de hazır bulundu.

Prens Dr. Turki Saud Bin Mohammed Bin Al-Saud imza töreninde yapmış olduğu açıklamada "Bu anlaşma ile ülkemizin insan kaynaklarını, ekonomik büyümesini ve kalkınmasını geliştirecek olan dünya standartlarındaki bu tesisin kuruluşuna önemli bir yatırım yapmaktayız. İki ülke arasında savunma sanayi alanında gerçekleştirilen bu önemli iş birliği Suudi Arabistan'ın teknolojik inovasyon kapasitesinin gelişimine önemli bir katkı sağlayacaktır" dedi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. Demir de anlaşmayla ilgili olarak "Bu anlaşma, iki ülkenin savunma, ekonomi ve yatırım alanlarında yürütmekte olduğu stratejik işbirliğine önemli bir katkı sağlayacaktır. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında kurulan bu önemli ortaklık bölgesel güvenliğin, istikrar ve barışın güçlendirilmesine ciddi bir rol oynayacaktır"  diye konuştu. Mesajı Paylaş

HDS

Çok ilginç bir dönem: Suudi'ye neredeyse hem bir Tübitak hem de baştan bir Aselsan kuruyoruz. Mesajı Paylaş

Nutuk

Bence super!

Ortak sirket kurmalar normal birsey, ornegin FNSS ve TAI

Simdi Suudi'ler silahlarini genelde Amerikadan aliyor, satis yapabilmek icin biryerde mecburen ortak bir sirket kurmak gerekir. Dolayli yoldan Suudi pazarina giris demek. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter