TSK Taktik Elektroptik Sistemler

Başlatan ocay, Şub 21, 2016, 04:23 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Al dene..  ;) Mesajı Paylaş

putty

buda Amerikanın dürbünü 3200 dolar. Senin dediğin bütün kaliteler bunda var mutlaka. Ama bence öbürlerininde bir kaçı bunun yaptığı işi yapıyordur. Aselsanda böyle bir orta yol bulmalı. Bana normal gelmiyor bu kadar zor olamaz 25 dolarlık dürbünü ben askerime vermem tabi ama 200 dolara bu işi yapsınlar Çinliler en fazla en kalitelisi 100 dolara yapıyor Alibaba da.

Mesajı Paylaş

HDS

Maliyetler izafidir @putty.

Amerikalı'nın koyduğu aletin içinde 0.002mm tolerans ile işleme vardır. Çinli kalıptan çıkarıp basmıştır. Biri bir ay sonra zıngırdar, su alır, yağmurda buğu yapar, Amerikalı'nın ki dört beş sene hayatta kalır.

Bunlar bizim için artık çok tuhaf değil. 2015'ten beri ama aslında 2012'den beri neredeyse sürekli savaştayız. Bazı çok "süper" tüfeklerimizin namlu ömrü bitti. Bazı obüslerimizin namlu ömrünü yarıladık.

Oldu mu oluyor yani o "özellikler"e ihtiyaç.

İyi optik ve vasat optik tarafı ise senin gözünle tecrübe etmen gereken bir şey.

Ama evet $3200 olmak zorunda değil. Olmasın diye de zaten biz bunu kendimiz yapıyoruz. Biz bunu çok daha ucuza mal edebiliriz. Ama doğru ve yeterli kapasite ile. Mesajı Paylaş

putty

Youtube çin malı replica dürbün dolu hepsi attığını vuruyor. Konuyu vardırmak istediğim yer bunca zamandır askerin x4 dürbünsüz olmasının saçmalığı yoksa çin malı yada 30 dolar mevzusu değil. Dünya bunları aşmış artık oyuncak gibi olmuş bu şeyler biz daha aselpod yapar gibi büyük bir ihtimam ile hala daha bunla meşgulüz. Çoktan hallolması gerekirdi bu derdin bu kadar büyük iş değil bu. Ama sağladığı fayda çok büyük.  Dünyaları yaptık bir dürbünü yapamadık gitti. Alaycı olsun diye ben alibaba örneği veriyorum gerçektende bin çeşit x4 dürbün var orada 20 dolar - 100 dolar arası. Oturup onun bir iki tık üstünü çoktan yapmamız gerekirdi. Ama bizim dürbünler tahminimce en az 1000 dolar bu yüzden TSK leri alamıyor içine sinmiyor bir türlü. Mesajı Paylaş

HDS

Mesele $1.000 meselesi değil @putty.

Mesele eski tasarımların fantezi tasarımlar olması, biraz da dertli olması. Bunlar cep telefonu gibi işte. Ufak tefek şeyler bile günlük kullanımını çok çekilmez kılabiliyor. Yoksa almadı değil, aldılar epey refleksler, holografik nişangahlar.

Sen bakma Çin'deki herif de o aleti "en ucuz" şekilde yapmayı iyi biliyor. Sen dandik diyorsun ama belki o aleti yapan fabrikada 1.000 kişi çalışıyor ve aslında 240 değişik acayip optik şey yapıyor. Çin'in olayı o.

Bizim kuvvetin tercih edebileceği kadar bir şey yapmak için;
- Hem işi bilmek ve tecrübeli olmak gerekiyor
- Adetleri karşılamak ve maliyeti kontrol altına almak için üretim kapasitesi gerekiyor.

Onları da yapmak kolay olmadı. Bakma, büyük büyük işlerle uğraşmaktan Aselsan'da falan bununla uğraşacak pek bir kimse de yoktu.

Bunları hakikaten "çok", "bol bol" üretmek ve bunun için de üretebiliyor olmak gerek. Mesajı Paylaş

anafor2016

Aselsan bu tip ürünleri üretmeyi neden istiyor. Yerli bazı firmalar vardı optik ile ilgili ürün çıkaran, bir kaç alanı da onlara bırakmak lazım. Mesajı Paylaş

putty

Mar 16, 2018, 06:44 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 06:46 ÖS by putty
Aselsan ı optiksiz düşünmek mümkün değil. Zaten fabrikanın bir köşesinde eskiden beri mercek üretiyorlardı. Bunca termal kamera var optik fabrikası tabi ki olmak zorunda kalmıştır. Burada biz ilerde teleskop aynalarını merceklerini yapacağız uydu kameraları için optikleri yapacağız belgeselde izlemiştim teleskopun merceği oda kadar ve 3 yıl sürüyor en son ince taşlaması makineye bağlıyorlar 3 yıl taşlıyor merceği. Denizaltı ya periskop yapacaklar hep bize bir optik fabrikası gerekecek. Ayrıca gözler için lens filanda yapıyorlar iyi bir tesis Sivas taki bence
Aslında 1000 dolar illa istiyorlarsada verilebilir bu fabrika için harcanacaksa paralar. Mesajı Paylaş

hergeleci

Bana abes gelen Aselsan'in oturup bununla ugrasmasi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter