TSK Taktik Elektroptik Sistemler

Başlatan ocay, Şub 21, 2016, 04:23 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

ASELSAN ile T.C. Milli Savunma Bakanlığı arasında Termal El Dürbünü ve Portatif Termal Kamera tedariki ile ilgili olarak toplam bedeli 262.999.600,- TL tutarında iki ayrı sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşmeler kapsamında teslimatlar 2018-2019 yıllarında gerçekleştirilecektir.
https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/644991 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Çok büyük bir sözleşme, ASELSAN'ın termal görüntüleme çekirdeklerini sanayileştirmesinde epey faydalı olacaktır. Mesajı Paylaş

Alkyone

ASELSAN, kendi tesislerinde seri üretimine başladığı kuantum kuyulu soğutmalı kızılötesi dedektörü (QWIP) termal kamera tasarım ve üretim kabiliyeti ile buluşturarak GÖZ-Q termal kamerasını geliştirmiştir. Sınır güvenliği, sahil güvenliği ve kritik tesis güvenliği ihtiyaçları kapsamında kullanılabilecek olan GÖZ-Q Termal Kamerasının kalifikasyon faaliyetleri 2017 yılı içerisinde tamamlanmış olup, 2018 yılı içerisinde ürün satışlarına başlanması planlanmaktadır.

Moleküler ışın demeti epitaksiyel büyütme (MBE) sisteminde tamamen ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen civa kadmiyum tellür (MCT) malzemesi kullanılarak 320 × 256 formatlı ve 30 µm piksel adımlı soğutmalı kızılötesi dedektör prototipi üretilmiş ve ilk kez IDEF 2017 fuarında sergilenmiştir. IDEF sonrası çalışmalara devam edilerek, 2017 yılı Ağustos ayı içerisinde ASELPOD ve CATS gibi birçok elektro-optik sistemde de kullanılan 640 × 512 formatlı ve 15 µm piksel adımlı MCT soğutmalı kızılötesi dedektörün de prototipi başarıyla geliştirilmiştir.

Helikopter Füze İkaz Sistemlerinin önemli bir alt bileşeni olan Morötesi (UV) Görüntü Yoğunlaştırıcı Tüplerin yerli imkânlarla üretimi hedefiyle kurulan üretim hattında tüp üretimlerine devam edilmektedir. UV tüplerin farklı platformlarda kullanımına yönelik yeni nesil yüksek fotokatod hassasiyetli tüp geliştirme faaliyetlerine 2017 yılı içerisinde devam edilmiştir.
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirimci-iliskileri/Documents/Yillik%20Faaliyet%20Raporlari/ASELSAN_2017FR_TR_Web.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Mar 16, 2018, 02:37 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 02:41 ÖS by putty
Milli x4 ümüz bumu acaba. Daha önce çok daha muhteşem görünen Aselsan ürünleri vardı acog filan yada EOS ürünleri ama ben doğrusu bu resimdekini daha doğru buluyorum standart x4 optik için. Biraz basit olmalı standart x4

Sivas'ta üretilip Afrin'de kullanılıyor
ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım, "Aktif olarak Afrin'de Sivas'ta ürettiğimiz dürbünler kullanılmakta. Bu bizleri gururlandırıyor" dedi.

Sivas'ta faaliyet gösteren ASELSAN Hassas Optik Üretim Tesisi'nde üretilen dürbünler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan güvenlik güçlerince kullanılıyor.

ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım, Sivas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ASELSAN ve Sivaslı iş adamları ortaklığıyla kurulan tesisin 2016 yılından bu yana üretim yaptığını belirtti.

Fabrikada gece görüş, kızılötesi ve gündüz görüş mercekleri ile dürbünlerin üretildiğini aktaran Yıldırım, "Ürünlerimizin birçoğu da şu anda silahlı kuvvetlerimiz tarafından kullanılmakta. Aktif olarak Afrin'de Sivas'ta ürettiğimiz dürbünler kullanılmakta. Bu bizleri gururlandırıyor" dedi.

Yıldırım, Sivas'ta savunma sanayisini geliştirerek, bu alanda en az 10 tesisin faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini dile getirerek, "ASELSAN, öncü olmuştur, şu anda tedarikçilerini yetiştirmektedir. Sivas'ta diğer sanayi kuruluşlarına da iş vermekte. Yatırımlarımız devam ediyor, ikinci fabrikaya da bu yılın sonuna doğru başlamayı düşünüyoruz" diye konuştu.
'10 YIL SONRA HEDEFİMİZ...'

Fabrikanın Türkiye'de ASELSAN ve sivil ortaklı tek tesis olduğunu da aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"10 yıl sonraki hedefimiz savunma sanayinde Ankara'dan sonra Sivas'ın olması. Özellikle milli mercek konusunda Türkiye'de bizden başka yerde yok. Bu ihtiyaçlarımız bugüne kadar dışarıdan karşılanıyordu. Ordumuzun, polisimizin, güvenlik kuvvetlerimizin kullanacağı silah üstü dürbünleri Sivas'ta yapmaya talibiz."

Yıldırım, üç vardiya çalışılarak üretilen dürbünlerin Ankara'ya gönderildiğini, buradan da ihtiyaç durumuna göre Afrin'e yollandığını aktararak, "Afrin'e gündüz görüşlü dürbünlerimizi, jandarmanın kullandığı dürbünlerimizi, tanklara takılan dürbünlerimizi gönderdik ve şu anda orada kullanılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ürünlerin yurt dışına da gönderildiğini ifade eden Yıldırım, "Gece görüşlü dürbünü Filipinler ordusu da kullanıyor, yine Kazakistan, Ürdün ve Katar'a da ürünlerimizi gönderiyoruz" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/sivas-ta-uretilip-afrin-de-ekonomi-2628814/

Mesajı Paylaş

HDS

Mar 16, 2018, 03:03 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 03:12 ÖS by HDS
Bakanın elindeki A100 GGG. Fotoğraftaki de A941 4x nişangah: A941/961 ürün broşürü

@putty, senin bahsettiklerin 4x ve 6x ayarlanabilen değişken büyütmeli olanlar mıydı acaba? A940 ve A960

Mesajı Paylaş

putty

Mar 16, 2018, 03:35 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 03:49 ÖS by putty
Evet 941 daha normal görünüyor bana. Sanki daha ucuz daha basit daha sıradan gibi geldi sırf ondan. Mesajı Paylaş

putty

Bizim askerlere bakıyorum neredeyse termal silah dürbünü standart optik olmuş. Gece görüşte değil yani piton termal kamera filan. Bazı timlerde peş peşe askerler geçiyor hepsinde termal türbün. Amerikan ordusunda bile bizdeki kadar hafif silah termal dürbün yoktur her halde. Eleştiri değil tabi bu bence bu donanım savaş kazandıran bir kabiliyet her biri video larda izlediğimiz gece karanlığında pkk lıları sessizce vuran sarp lar gibi benim gözümde her piton silahı. Tahminimce pkk ya en cok kaybıda bu piton lar verdiriyor kesinlikle destekliyorum çok olmalarını yani eleştiri değil bu.  Ama termalde bu kadar gönlü açık olan TSK leri x4 dürbüne gelince iş fecahat yani. Cimri olmadığımız ortada x4 de neden durum böyle çok üzücü Mesajı Paylaş

HDS

Haklısın. Zaten bu "basitlik"le bile ağırlığı 500 gr civarı.

1x-4x gibi iki kademeli bir büyütmeyi yapmak kolay değil. Aselsan herhalde başta kolaya kaçtı ve iki set optiği ortadaki tamburda döndürerek bu özelliği elde etmeye çalıştı. Elcan vs gibi optik konusunda iyi firmalar bunu lens grubu kullanarak başarı ile yapabiliyor.

Eğer yapamıyor isen de, demek ki tek büyütmeli optiğin üzerine, sağına soluna bir holografik nişangah falan takıyorsun. Bunlar da kullanıldıkça, denendikçe öğreniliyor demek ki.

Bu arada, ne yaparsan yap, optiklerinin kalitesi çok çok önemli. Doğru "bulk "optik malzeme bulup kullanmak, bunları doğru şekilde ve gerilimsiz, yüzey toleransları iyi şekilde şekillendirip parlatabilmek, var ise gerekli kaplamasını kaliteli atabilmek çok önemli. Ölü balık gözü etkisi veren optik ile capcanlı nişangah arasındaki fark bu.

Aselsan'ın Sivas tesisleri bu konuda fena değil. Bundan önce Aselsan'ın kendi yerleşkesi ve bir de zırhlı araçlar için Arifiye'deki 1. ABM vardı bunu yapan. Artık tecrübe de arttı. Doğru "bulk" optik tedarikçileri vs de bulundu anladığım kadarı ile. Süreçler iyileşti. Tasarımlar da oturmaya başladı yerine. Bunlar iyi bir yere doğru herhalde gider.   Mesajı Paylaş

BETONBEY

A941 bizim zamanında M-16 üstünde kullandığımız skop dürbüne benziyor. Basit, kullanımı kolay ve etkiliydi. Ama üstündekini anlamadım,  eski bildiğimiz şahingözmü bu ?

Dürbün yapmaya gelince bu işin o kadar kolay olmadığını düşünüyorum. Takılacağı silahın mermi yolu ile uyumlu olacak, silaha monte şekli düzgün olacak, ergonomik olacak, hafif olacak, her türlü hava şartında gece yada gündüz etkili bir şekilde kullanılabilecek, sıfırlaması kolay olacak, sıfırladığında basit çarpma yada düşmelerle bozulmayacak vs.

Yani basit gözükebilir ama Kanas'ın üzerindeki x4 Pso-1 dürbünden kullanıcıları neler çekmiştir, yazsak roman olur :)

Mesajı Paylaş

HDS

Öf be @putty, yine mesaj silmişsin. Ya da sızlanmakta haklısın yönetim silmiş.  :)

Bu tür "özel" ürünler hep yemek yapmaya, iyi mutfak işletebilmeye benzer. Bir çoğumuz yan yana gelsek, hepimiz kendimizce kurufasulye yapsak hepsi birbirinden farklıdır. Kimisini severiz, kimisi olmaz, kimisini kaçık kaşık yeriz. Yahu hepi topu fasulye işte deyip geçebilirsin, geçmeyebilirsin.

Özellikle optikler konusunda bir kaç önemli nokta var. Nihayetinde bu lensleri yaptığın malzemeyi hazır alıyorsun, optik ingot olarak. Fused silica, vs vs. Artık ne ise. Bunun kalitesi, bunu sürekli aynı şekilde temin edebileceğin, kalitesine güvendiğin bir tedarikçi, bunun alternatifleri çok önemli. Bu iyi ilişki, iyi pazar bilgisi ve tecrübe ile, bu işi yapıyor olmakla olur. "Alman'da en iyisi var alırız olur biter"le bitecek bir iş değil. Yani, pazarda kimsen fasulye alacağını bileceksin. Macromarket'teki en pahalı fasulye en iyisi demek değildir.

Nihayetinde, bunların optik hesapları var. Optik tasarım önemli bir şey. Ayarlar, titreşimler, arazideki itme kakmaya dayanabilecek, sıcakta şiştiğinde ayarı bozulmayacak, soğukta çekip yuvasından gevşemeyecek falan tasarım bir optik tasarım alışkanlığı gerektirir. Mutfakta hangi tavayı tencereyi, hangi ateşte kullanacağını bilmek gibi. Soğanı hangi büyüklükte doğramayı bileceğin gibi.

Bunların da kaplamaları, tasarımına uygun montajı, osu busu ciddi işler. Hepsi ciddi tecrübe istiyor. Tıpkı yemeğe ne kadar salça, su falan koyacağını bilmen gibi. Bunun yemek kitabı yok. Bunu yapa yapa öğreneceksin. Kendi reçeteni oluşturacaksın, tecrübeleneceksin.

Aselsan'ın ilk ürünleri bana biraz "abominasyon" gelirdi. Ama zaman içinde Aselsan bence optikleri epey topladı. Hem termalleri, hem GGG'leri, hem gündüz optiklerini, ayar düğmelerini, pil yuvalarını, montaj mekanizmalarını, genel tasarımı, ufak tefek montaj detaylarını falan. Herkes gibi öğrendi. Daha "fantezi" tasarımlardan daha iyi tasarımlara doğru gidiyor. Gitmiş işte.

İyi ve berrak bir optik çok önemlidir @putty. Bunu herhalde tatmak gerek.

Mesajı Paylaş

Defence

Putty derin bir sessizlik içinde. Putty, niçin uydurma sayılar verdiğin için kendi mesajlarını kendinin sildiğini söylemiyorsun? ;) Mesajı Paylaş

HDS

@putty: "Ama termalde bu kadar gönlü açık olan TSK leri x4 dürbüne gelince iş fecahat yani. Cimri olmadığımız ortada x4 de neden durum böyle çok üzücü"

@putty, bu aletlerde imalat kapasitesi meselesi önemli çok. O lensleri torna frezelerde işleyip saatlerce parlatman gerekiyor. Önce kabadan başlayıp, sonra sürekli daha incesine doğru giderek parlatman gerek. Bu da imalat kapasitesi, makineXsaat istiyor. Çok arkaik bir iş bu. Zaten onun için Sivas'a bu altyapıyı kurdular. İçeride birbirine benzer bir dolu tezgah sürekli lens işleyecek, parlatacak, kaplayacak. Bir tarafta da OSTİM'in onun bunun tezgah kapasitesini kullanarak da dış kılıflar, ince parçalar yapılacak falan filan.

Dikkat edersen verdiğin yazıda da şimdiden üç vardiya çalıştıklarını söylüyorlar. Sivas yerleşkesi bir kumardı. Oldu, çalıştı. Şimdi kapasitesini arttıracaklar. Mesajı Paylaş

putty

Mar 16, 2018, 05:35 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 05:38 ÖS by putty
HDS bu dünyada milyarlarca gözlük camı üretiliyor milyarlarca cep telefonu kamerası üretiliyor fotograf makinesi üretiliyor onlar zor değilde bu x4 dürbünlermi zor yani. Büyük ihtimal ile sen haklısın ama bence çok abartılıyor bu cihazlar üretilirken. Bu yüzden 1000 dolar filan zaten. Alibaba da 50 dolara da dürbünler var bence gayet iyiler ve yeterliler Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Zor ne demek yahu? Zor tabi. Gözlükler bir kere çok daha farklı ve "yumuşak", kalıptan çıkabilen malzemeden üretiliyor. Hiç de öyle "büyütmeli optik" standartlarında üretilmiyor. Ve de "dev" fabrikalarda, deli gibi, milyonlarla üretiliyor.

"Zor", bu işe başlayan adam için zor. Kapasitesi olan ve tedarik zinciri zaten kurulu, sistemi oturmuş adam için değil. Onu anlatmaya çalışıyorum. O "özel" sınıfa girmeye başladık biz de.

Carl Zeiss için kolay. Aselsan için zordu. Artık daha kolay.

Beri yanda, gözlük camı Toyota Corolla'dır, tüfek optiği elde yapılan arazi aracıdır. Bunu da unutma. Mesajı Paylaş

putty

Mar 16, 2018, 05:50 ÖS Last Edit: Mar 16, 2018, 06:06 ÖS by putty
Şunun alibaba da fiyatı 25 dolar. Ama 80 dolarlıklarıda var. İşe yaramazmı bu yani bulanıkmı gösterir kuş avlayan adamlara satıyorlar sonuçta bu dürbünüde oyuncak değil avcıya satılıyor. Zor olsa 25 dolar olmaz dürbün. 1 km ye ateş etmek için değilki en fazla 200 metreye ateş etmek gözle bile görülen yere nişan almak için bu dürbünler. Aya bakmak için yapılan teleskopların mercekleri böyle hasas olur bunlar basit dürbünler bence. Sen haklısın ama abartıyorlar bence
Aselsan ın dürbünü kim bilir kaç dolar belki 1000 dolardır

40 dolar x4 dürbün. Buda metal gövdeli titanyum değil sonuçta hepsi aliminyum en fazla metal olupta. Bunu pikatini ye bağlasan çalışmazmı

60 dolar

75 dolar
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter