Sabra ve Benzeri Modernize Edilmiş Eski MBT İşleri

Başlatan ayibarishi, Şub 21, 2016, 02:51 ÖS

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Geçenlerde avangers kardeşimizin yazdığı yazı vesilesiyle bu konuyu açayım istedim:

"Bildiğiniz gibi Pakistan Altay'la ilgileniyor, durumu Pakistanlı dostlarıma sordum...
...Ayrica gecen sene Sirbistan ile 282 tane gelistirilmis T-55 alimi icin anlasma imzalamislar.
T-55leri Iran ve Afganistan sinirinda, modern tanklarini Hindistana karsi kullanmayi planliyorlar."

Bu kapsamda Vietnam'da İsrail ile birlikte T-55 tanklarını modernize ediyor. Eh kaynak aynı olunca bizim sabraları da andırmış yaptıkları iş. Bu gibi modernize edilmiş tankları, bilgileri, resimleri bu başlığa koyabiliriz. Tabi ilerisi için plan ve projeleri, düşünce ve önerileri, vs. de. Saygılarımla...

Mesajı Paylaş

ayibarishi

- Yeni topu İsrail üretimi 105mm M68/L7. Ki modern mühimmat olarak APDS, APER-T (Anti-personnel tracer), APFSDS, HE, HEAT, Smoke kullanabiliyor.

- Kule üstündeki 60mm havan israilin kulandığı Merkava ve magach aynısı. Personel ve binalara karşı birçok durumda etkili bir silah.

- Ana bilgisayara entegre meteoroloji sensörleri koymuşlar. İsveş şirketi IRDAM tarafından geliştirilen MAWS6056B sensor mastı olası da olsa bunu onaylayan yada reddeden merci yok.

- T-54/T-55M3 yeni israil yapımı rektif zırha sahip. Üst kısım ise süspansiyonlu ilave zırh plakaları ile korunuyor. Sis haanları taretin her iki tarafında ve hem IR sensörlere hemde laser işaretleyicilerine karşı etkili bir sis üretiyor.

- Yeni yüksek güçlü 1,000 hp. motor Almanya'dan ithal. Transmisyon ve gearbox ise Ukrayna dan ithal. Bu sayede tankın kinametikleri fena halde değişmiş oluyor.

Vietnam için fena bir iş değil bence. Etkili ve verimli bir uzun kullanım yakalarlar ümidindeyim.

Ayrıca madem Altay'ı geliştirip üretecek seviyeye ulaştık. Sabra gibi astronomik rakamlara çıkmayan modernizasyon işlerini de düşünebiliriz bence. Bunun için önce bir zihinsel çerçeve oturtmamız lazım. Mükemmeli değil, en kolay ve sorunsuz kullanılabilecek amaca uygun cihazı hedefleyen. Ne dersiniz?.. Mesajı Paylaş

Tuğra

Aklımda hep bu soru vardı unutmadan sorayım,M-60 T Sabra modernizasyonu ile İsrail'den teknoloji transferi yapıldı mı? Mesajı Paylaş

ocay

Yapılmadı. Mesajı Paylaş

turkdefence

Dergilerde okuduğuma göre yapılmadı ama kimi yetenekler kazandığımızı da inkar edemeyiz. Özellikle Türkiye'de modernize edilen tanklar vesilesiyle bu konuda biraz daha bilgi birikimi oluşturmuş olabiliriz. (şahsi kanaatim)

Uydurma veya değil, bilmiyorum: O dönem M-60 modernizasyonu projesindeki fiyata yeni bir LECLERC tankı alabileceğimiz yazılmıştı (gazete ve uzman olmayan basında) Mesajı Paylaş

dum

650 küsur milyo dolara 170 tank modernize edildi.al takke ver külah tank başına 4 milyon us dolar.

Eski nesil m60a1'ler modernize edilerek hakikaten modern hale geldiler. Sonradan alınan 330 küsur aktif leo2-a4 ile toplamda 500 modrn tankımız oldu.

Önümüzdeki sene ALTAY üretimine başlanacakken yeni bir modernizayon projesi beklemiyorum.

ALTAY'lar envantere girdikçe m60-a3 tts tanklarımız (ki  650 civarındalar) hudut karakollarına ve üs bölgelerine oldukları gibi giderler.

Mevcut M60'lara hiç modernizasyon yapılmıyor da diyemeyiz. Arka çamurluklarına takılan ve yakıtını, tankın yakıt deposundan alan muhafazalı jeneratör bile tek başına önemli bir gelişme ve tasarruf sayılır. Dığer çamurluğa da aynı ölçulerde klima sistemi koysalar keşke, millet yazın pişiyor, kışın donuyor içinde.

Bu bağlamda TSK'nın ihtiyacı olmayan hiç bir modernizasyonu san'ların veya askeri fabrikaların geliştirip pazarlayacaklarını düşünemiyorum. Bunu kar amacı güden ve bir şekilde hayatta kalmak için iş kovalamak zorunda olan ticari aklı olan kuruluşlar yapar. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter