Türk Hava-Hava ve Yer-Hava Füze Geliştirme Programı

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 30, 2015, 03:00 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

crun

Süpersonik Füze Aeroitki Test Altyapısını Ramjet itkili füzeler için kuruyorlar değil mi?

http://www.milscint.com/tr/ozel-amacli-ruzgar-tunelleri-icin-savenerden-ozgun-cozumler/ Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Aim9x atacak menzile girene kadar o uçak, 50 kere essm'ye kafa atar. O yüzden gemi radar vurma meselesi zor Aim9x ile. Mesajı Paylaş

FeÇe

Aim 9x menzili 26 km (TEORİ 13 km yazmış ama çoğu yerde 26 geçiyor).Çok alçak irtifadan deniz yüzeyini yalayarak gemiye yaklaşan f16 aim 9x ile hedefe kilitlenip füzeyi attıktan sonra tekrar kaçabilir.Veya semi active radar güdümlü sparrowları bu şekilde değerlendirebiliriz .Tabi sparrowun  ıskalama ihtimali çok yüksek. Mesajı Paylaş

anafor2016

Galiba Almanya elindeki eski Aim tarzı füzelerini Deniz üzerinde ki hızlı platformları vurmak için modifiye edecekti. Ne oldu bilmiyorum. Hedefi hızlı küçük botları vurmaktı. Mesajı Paylaş

Topgun

Alman DIEHL firması, eldeki AIM-9 P/L füzelerinin IIR başlıklarını, Ciritteki gibi Lazer seeker başlık ile değiştirerek, hava-yer mühimmatı haline getirmek için proje geliştirmiş, fuarda bizede teklif etmişti. Proje hayat buldumu hiç bilmiyorum. Mesajı Paylaş

anafor2016

7Skies

.

petibor

Oca 21, 2019, 08:13 ÖS Last Edit: Oca 21, 2019, 08:16 ÖS by petibor
Yeni foto. Yaklaşma tapalarını filan koruyucuları olması sanki hava testlerine geçildi izlenimi verdi bana. Hep karadan atılan füzeler görüyoruz ama bu tezgahtaki bitmiş gibi görüntüde. Allah devlete zeval vermesin çalışıyorlar. 70 lerde ufak ufak başlamamız gereken işler bunlar hep.

Mesajı Paylaş

Destiny

Arkadakide Bozdoğan galiba biraz daha uzun ve arka kanatçıkları daha büyük duruyor. Mesajı Paylaş

petibor

Oca 23, 2019, 05:53 ÖS Last Edit: Oca 23, 2019, 05:57 ÖS by petibor
Tarayıcısıda görünüyor.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu ne uzmanlık be Putty. Tüm komponentleri silip süpürmüşsün de bir bakışta her şeyi anlıyorsun?

OMTAS sonrası şimd bir de Gökdoğan nefreti mi başladı yoksa? :) Mesajı Paylaş

petibor

Oca 23, 2019, 06:05 ÖS Last Edit: Oca 23, 2019, 06:08 ÖS by petibor
Sildim 30 saniyede nasıl yakaladın onu . sidewinder 9X lere baktım bizimki gibi aynı. Füzemiz on numara. Tarayıcıdaki o yuvarlak şey ne garip geldi orada kamera olması gerek sanki IR gibi geldi bir an ama değil tabiki Mesajı Paylaş

petibor

Bu füzenin 30 g filan dayanımı olması gerek Mesajı Paylaş

ozbey

daha fazla diye okumuştum güvenilir bir kaynakta. Mesajı Paylaş

Topgun

İnanın, şu fotoğrafı göreceğimi ömrü billah hiç tahmin etmezdim. Büyük gurur duydum, çok sevindim ve anılarım canlandı gözümde, gözlerim yaşardı açıkçası. Emeği geçen herkesin ellerinden, gözlerinden öperim, helal olsun. Aynısını ilk Türk jet savaş uçağı yapıldığı zamanda hissedeceğim. inşallah.

Çocukluğum ve gençliğim hep babamın görev yaptığı filolarda F-5, F-104, F-16 uçakları ve bunların Sidewinder, Sparrow, Maverick vb. füzeleri, drop tankları içerisinde geçti. Hayranlıkla bakardık bu füzelere, büyük ihtimam gösterilirdi aman birşey olmasın diye, bizim için imalatına erişilmez bir teknolojik ürün idi. Askerliğimi 3. Hava İkmal Bakım Merkezinde yaptım, yine bu füzelerin bakımlarının yapıldığı yer idi, ilgim ve merakım olduğu için boş vakitlerimde hep yapılan bakım ve test çalışmalarını izledim. O AIM-9P füzesinin, AIM-7 füzesinin içi açıldığında, bildiğiniz koca koca ampüllü, transistörlü devreleri görüp, kahrolduğum günleri hatırlıyorum. Değiştiremiyorduk vidasını dahi, devrede bir parçanın çok daha iyisini, yenisini koyabileceğiniz halde, dokunamıyor, direkt olarak amerikadan komplesini getirtmek zorunda kalıyorduk.

Şimdi karşımda, etiyle buduyla, aynen onlar gibi bir milli füzemizi görüyorum. Bu ne mutluluk benim için gerçekten anlatamam. Diğer bir çok şey yapar hale geldik, tank, top yapıyoruz ama inanın bunlar bambaşka bir şey. Allah tamamına erdirsin inşallah... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter