Meteksan Retinar PTR

Başlatan 7Skies, Şub 19, 2016, 01:23 ÖS

« önceki - sonraki »

7Skies

.

nokta

Meteksan'ın Retinarı Sınır Görevinde

Meteksan Savunma firması resmi twitter hesabından Retinar PTR, hakkında yeni bir gelişmeyi duyurdu. Meteksan'ın çevre gözetleme, çevre güvenliği, kamp koruması ile sınır ve kıyı gözetleme gibi güvenlik uygulamaları için geliştirdiği radar Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi. Kara Kuvvetlerinin kullanmaya başlayacağı radar, yürüyen insanı dört, küçük aracı sekiz, büyük aracı 10 km mesafeden tespit ediyor. Bu sayede tesise yönelik sızma veya sınırdan izinsiz geçişler her hava şartında tespit ediliyor.

Özel çantasında iki kişinin taşıdığı Retinar PTR wi-fi antenleri ile uzaktan kumanda edilebiliyor. İki ve üç boyutlu haritalar üzerinden gösterim yapan ve çok kısa bir eğitimle kullanılabilen sistem mobil arabirim uygulaması aracılığıyla akıllı telefonlar ve tabletler ile haberleşebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/meteksanin-retinari-sinir-gorevinde/6005/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Nis 03, 2018, 11:14 ÖÖ Last Edit: Nis 03, 2018, 11:24 ÖÖ by putty
Böyle sistemler için güç sistemleri nelerdir onları hiç göremiyoruz. En küçük jeneratörler hem küçük hem sessiz jeneratörler bunlar nerede. Bu sisteme ucu ucuna yetecek derecede bir jeneratör mesela ve 100 metreden sonra duyulamama filan böyle bir şeyler olmalı ama ben hiç bu yönde bir ürün görmüyorum. Bu alet akü ile çalışmaz kocaman jeneratörde anlamsızdır. Böyle bir şirket kurulmalı askeri anlamda kobi olarak. Arazideki timin enerji ihtiyacını ne karşılıyor sessiz hafif taşınabilir ve time yetecek kadar daha fazlası olmayan bir jeneratör mesela. İleri gözetleyicinin telsizinini termalinin lazer işaretleyicisinin enerjisi mesela pille olmaz belki bir hafta bile bir yerde gözetleme yapabilir

Böyle şeylermi kullanılıyor. Daha küçüğü daha militarize bir şeyler gerekmezmi

Mesajı Paylaş

minigitav

Putty.işbir diye bir şirket duydun mu?birde aspşilsan.işbir jeneratör,aspilsan batarya yapar.ikiside tsk vakfı kuruluşudur Mesajı Paylaş

FANTOM69

Beyler daha önce ATAK helikopter başlığında retina ptr radarının atak helikopterine montajının yapılması ile sahada MANPAS tehlikesini önemli ölçüde bertaraf edebilecek imkan ve kabiliyete kavuşacağını belirtmiştim o başlığa bakarsanız bu konuda yapmış olduğum faaliyetler hakkında bilgi alabilirsiniz.... Mesajı Paylaş

Alkyone

Hocam sakın o bahsettiğiniz "hassas" radar retinar değil de MİLDAR olmasın Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

FANTOM69

Hayır RETİNA PTR radarı hatta bu konuda meteksan yetkilileriyle konuştum eğer bu radar ataka takılırsa helikopterlerimiz MANPAS füzelerini yaklaşık 6-8 kmden tespitettiği takdirde hem tank hem asker hemde uçar birliklerimizi koruyup kollayıp ilerleme sağlanabilir dedim yanlız şunu ekledim menzilini biraz daha arttırmalarını tavsiye ettim düşünün helimiz cephede gizlenmiş olan düşmanı radarı ile buluyor ve cirit veya umtasla yok ediyor hangi ordu durabilir bu ordunun önünde.... Mesajı Paylaş

FANTOM69

Bu radar takılı ataklarımız uluslararası pazarda muazzam ilgi görürü hatta kopyalamaya bile başlarlar....
Sadece retina ptr'yi satsak o bille muazzam bir pazar kazanmış olur.... Mesajı Paylaş

putty

Fantom helikopterlerde zaten milimetrik bir radar oluyor. Türk helikopterine milimetrik radarı geliştirme işi Meteksan a verildiği için buradan elde ettiği tekonolojiyi yeni bir üründe daha kullanarak burada bahsi geçen karada personel radarını üretti. Her ikiside yani helikopter radarı da kara radarı da dünyada yaygın olarak üretilen kullanılan bilinen radarlar. Aselsan bile Retina benzeri radarı var. Meteksan burada bazı rakamlardan taviz vererek bu radarı sırtta taşınır hale getirmesi biraz güzellik getirdi ürüne ama bu demek değilki benzer ürünler yok. Yani dediğin gibi alalım bunu helikoptere koyalım diye bir şey yok zaten helikopterde benzer bir radar var ve asıl proje o aslında bu retina ise ondan elde edilen bilgi ile üretilen ek bir ürün. Seni kırmak istemem ama fuardaki adam seni başından savmış hehe diyerek. Mesajı Paylaş

FANTOM69

Ben fuara gitmedim yukardada belirttim sanırım bizzat meteksan yetkilisi ile telefonda görüştüm ve retina ptr radarının atak helikopterine montajının yapılması yönünde tavsiyede bulundum sebebi ise daha önceden rus yapımı omuzdan atılan roketle vurulmasıdır.
     Bu radar takıldığında sütre arkasına veya çalılığa gizlenmiş olan düşmanı radar vasıtası ile görmek ve yok etmektir böylelikle hem tanklarımızı hem kendini bu roketlerden korumak ve düşmanı berteraf ederek ilerlemeyi en az zayiatla devam ettirmektir tabi retina ptr'nin menzilini en az 6 KM.'ye yükseltmeleri gerektiğinide belirttim yani fuarda deyil telefonla konuştum.

Yukard belirttiğim tavsiyelere uyarlarsa muazzam bir pazar elde etmiş olup gelirlerini yükseltecekleri gibi sahadaki zayiatlarıda azaltacaktır ha kale almazlarsa kendileri bilir.... Mesajı Paylaş

Revolver

@Fantom89

Yanlış anlamışsınız. O radar @Alkyone ve @Putty'nin dediği gibi Mildar, Retinar değil. Retinar radarının amacı bambaşka. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter