Kement Projesi

Başlatan 7Skies, Şub 19, 2016, 12:44 ÖS

« önceki - sonraki »

murattekin

MILSOFT'un Link-M projesi hakkinda bilgiler ortaya dokulmeye baslamis ama pek heyecan yaratmadi galiba.


Top tüfek gibi ele gelen birşey olmadığındandır.
Şaka bir yana Link11/22 gibi birşeyse ABD'nin sadece F-22'lerde kullandığı sistem kadar güvenli olacak. Rusya Link-16'yı çözmenin çok zor olmadığı gibi bir beyanda bulunmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Mesajı Paylaş
...

petibor

#16
Oca 11, 2019, 08:38 ÖÖ Last Edit: Oca 11, 2019, 08:57 ÖÖ by petibor
Sistemi çözmek sorun yaratmayabilir onun açıklarını bulmak başka bir konu. İnternetimizinde çalışma kurgusu biliniyor haberleşme protokolü biliniyor ama bir sistemi çökertmek için bu yetmiyor kullananda zaaf bulmak açık bulmak sızabilmek yada bloke edebilmek gerekiyor. Bunlara çok çalışabilir düşman sürekli sinyal istihbaratı yaparak bir şeyleri analiz ederek deneyerek veya belki bir atmaca yı denizden çıkartarak çalarak casusluk yaparak bunların açıklarını keşfedebilirler. Liseli çocuklar apple ın açığını buluyor bildiriyor 100 dolar ödül alıyor. Bizde bu konuda en berbat sicilde bir ülkeyiz FETO ya bakın birileri avuçladıysa ne Aselsan ne Ordu ne kozmik kalır güvende. Pkk lısı var feto lusu var haini bol bir ülkeyiz. MEsela biz İsrail de bir açık nasıl bulacağız sımsıkı yahudi adamlar filistinli de yok orada kritik yerde ama bize bakıyon feto cu adama ver dedimmi sorgulamaz abisine verir bilgiyi abisi kime verir kendi bile haberi olmaz ABD ye gider orada ABD mi alır ondan mossad mı alır belli değil.


Burada demek istediğim bunları yapıp kullanmayalım değil. Yada çok dikkat edelim iyi deneyelim de değil. Yapacağız kullanacağız ama çatı kural bunda bir açık var güvenilmezlik var kuralı olmalı bütün sistemi bunun güvenilir olduğuna dayandırarak savaşı beklememek alternatiflerini ve yokluğunu da hesaba katarak savaşa hazırlanmak gerek. Mesela ABD GPS iyada uydu haberleşmesini ne çok kullanıyor her askerde GPS le uydu telefonla ilgili donanım var ama ABD mutlaka bu uyduların vurulabileceğine de ihtimal verip bir B planı vardır sıfır uzay ile savaşa da hazırdır. Bizde böyle yapmalıyız bu über teknolojileri ne kadar kullanırsak yokluğuna da hazır olmak zorundayız. Bu işin mükemmel güvenliği budur. Her şey en ilkel hali ile de kullanılmalı. Öyledir de zaten ama bunu yapınca gücün % 10 a inmemeli önemli olan o. Harbe hazırlıkta biraz ilkel yanı hep iyi kurgulamak gerek. Yüksek teknoloji özellikle ağ merkezli muharebe muhabere bunlar çok risk leride birlikte getiriyor. Her şey fiberoptik kabloyu kesme basitinde değil . Ağ merkezli dersin düğümlerin çokluğuna güvenirsin ama o düğümler asıl başına bela olur bir tane virüs ile. İran ı gördünüz İsrail Simens in ticari ürünü otomasyon PLC sine vürüs koydular adamlar feleğini şaşırdı bu savaşta olsa ne olur.

Çatı kural şu olmalı slogan yani. Bu sistemde açık var ve ben onu daha bulamadım. Bunun yerine sakın ola biz mükemmel yaptık denmemeli. Mesela bakıyorum ASELSAN sanal hava boşluğu teknolojisini filan böyle diyor. Dememek gerek işin güvenliği güvensizlikte yatıyor aslında.

Habere bak mesela bu nasıl olabiliyor tirilyon iş günü toplamı zamandır denenen sınanan bir sistem nasıl açık verir

Apple'ın güvenlik açığını bulan Türk öğrencinin hayali yazılım mühendisi olmak!http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/applein-guvenlik-acigini-bulan-turk-ogrencinin-hayali-yazilim-muhendisi-olmak-40682530 Mesajı Paylaş

erdem

Sayin Putty'nin onerisi cok yerinde ve hatta olmazsa olmaz bir ihtiyac. Mutlaka ama mutlaka kurulmasi gereken bir "Red Cell" benzeri yapiya ihtiyac var bizde.

Hem teknolojik olarak hem insan uzerinden test etmeli.

Tum silahlar ve haberlesme sistemleri surekli olarak karistirilmaya, bozulmaya calisilmali. Bu ekipte yer almak bir tur ustunluk belirtisi olmali. en buyuk onur olmali. Tatbikatlarda "Red Cell"in de yer alacagi ve size verilen gorevi silahlarinizi ve haberlesmenizi etkisiz hale getirmeye calisacaklari aciklanmali. Kirmizi kuvvetlerin elektronik karistirma, siber savas v.s. ile gorevi engellemeye calismadigi bir tatbikat ciddiye alinmamali bence.

Bunun yaninda surekli olarak tun devlet gorevlileri ve savunma sanayiine gorev yapan ozel sirketlerdeki insanlar test edilmeli. para teklif edilmeli, cemaat gibi yaklasilip ihanet etmeye tecvik edilmelileri ki curukleri ayiklanabilsin. Cezalar da cok agir olmali, can yakmali. Mesajı Paylaş

Merkator

KEMENT projesinde yer testleri tamamlandı

METEKSAN tarafından geliştirilen ve yerli mühimmatların atış sonrasında kontrolünü sağlayan veri bağı oluşturulması (KEMENT) projesinde önemli bir aşama geride bırakıldı. Sistemin Entegrasyon Laboratuvarı Testleri ve Saha Kabul kapsamındaki Yer Testleri tamamlandı. Sistemin ikinci aşamada hava testleri yapılacak.

HEM HAVA HEM DENİZ PLATFORMLARINA

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile METEKSAN arasında imzalanan anlaşma için haler 5 ayrı deniz ve hava mühimmatı için sistem geliştiriliyor. Bu mühimmatlardan biri de SOM Seyir Füzesi. KEMENT ile seyir füzelerinin taarruz gücü artırılırken SOM'un kabiliyetlerinde de önemli bir artış sağlandı.

http://www.kokpit.aero/meteksan-kement-projesi
Mesajı Paylaş

swat

Milsoft'un Link-M projesi aslında hayati öneme sahip bir proje bunun için ayrı bir başlık açılmalı. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter