Türkiye İsrail İlişkileri

Başlatan 7Skies, Şub 16, 2016, 02:39 ÖS

« önceki - sonraki »

sadalone

PKK ile bu konuyla alakali dogrudan bir baglanti kuramiyorum.İsrailin K.Irak ile çok iyi ilişkilerinin olduğu bilinen bir gercek hatta bizim araciligimizla petrol ticareti de yapildi.Bu konunun bizimle alakası yok Iran ile alakası var. Mesajı Paylaş

putty

İsrail Türkiye el ele vermiş yirmi yıldır deli gibi kürdistan kurmaya çalışıyor siz daha "sen benim düşmanıma göz kırparsan bende senin düşmanına göz kırparım" masumiyeti ile yorumluyorsunuz olayı.  Mesajı Paylaş

putty

Hizbullah zaten onlarca yıldır güney Lübnan da İsrail ile komşu. Mesajı Paylaş

putty

Hizbullahın devlet kuracağı nereden çıktı. Suriye ye şia dayanışması ile yardıma geldiler diye devlet mi kuracak oldular Suriye de. Mesajı Paylaş

Trilogy

Netanyahu'dan Mossad'ı işaret eden Erdoğan'a: Anlayabiliyorum

İsrail Başbakanı Netanyahu, dün IKBY için "İsrail bayraklarıyla sokakta dolaşılması bizi üzdü, demek ki Mossad'la bu yönetimin geçmişi beraberdi" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi. Netanyahu "Hamas'ı destekleyenlerin, işlerin kendileri için iyi gitmediği noktada Mossad izi bulmak istemesini anlayabiliyorum ama bir rolümüz yok" dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, dün IKBY için "İsrail bayraklarıyla sokakta dolaşılması bizi üzdü, demek ki Mossad'la bu yönetimin geçmişi beraberdi" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi. Netanyahu "Hamas'ı destekleyenlerin, işlerin kendileri için iyi gitmediği noktada Mossad izi bulmak istemesini anlayabiliyorum ama bir rolümüz yok" dedi.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710011030379274-netanyahu-erdogan-anlayabiliyorum-mossad/ Mesajı Paylaş

Energy

İsrail ve Türkiye arasında doğal gaz hattı konusundaki müzakereler sürüyor

İsrail Altyapı Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı Danışmanı Cohen, doğal gaz boru hattı anlaşmasında ileri bir seviyeye gelindiğini, Enerji Bakanı Albayrak'ın bu konuda görüşmek üzere İsrail'e bir ziyarette bulunmasının beklendiğini söyledi.
Türkiye ile İsrail arasındaki muhtemel doğal gaz boru hattı anlaşmasında gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İsrail Altyapı Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı Danışmanı Dror Cohen, görüşmelerin yakın zamanda nihayete ermesini beklediklerini ifade ederek, "Hem İsrail hem de Türk tarafının esnek olması gerektiğini düşünüyorum önünde sonunda anlaşmaya varacağımız kanaatindeyim." diye konuştu.

İsrail'in, bölge ülkelerinin özel sektör temsilcileri ve hükümet yetkilileriyle Yunanistan'da birkaç hafta önce görüştüğünü bildiren Cohen, bölgesel bir anlaşma üzerinde çalışıldığını aktardı. Cohen, anlaşmanın detaylarına ilişkin şu an bilgi vermenin erken olduğunu dile getirerek, "Hem bu bölgesel anlaşma hem de Türkiye ile yürütülen müzakereler ayrı yapılıyor. Türkiye ve İsrail arasında çatı anlaşmanın imzalanması için istekliyiz ancak herkesi memnun eden bir orta yol bulmak için çabalıyoruz. Ana meselemiz, İsrail'den getirilecek gazın fiyatı ve rotası. Ben son derece pozitifim ve anlaşmaya varılacağına inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İsrail Altyapı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz'in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Tel Aviv'e bir ziyarette bulunmasını beklediğini ifade eden Cohen, ziyaretin boru hattı için yapılacak çatı anlaşmada imzaların atılması için önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Cohen, İsrail açıklarında keşfedilen doğalgazı ihraç etmek zorunda olduklarını ve bu yüzden tüm seçenekleri aynı anda değerlendirdiklerini belirterek, "Seçeneklerin birini ötekinden üstün tutmuyoruz. Sürecin işlemesini ve iş yapmayı istiyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin mevcut durumda Katar ve Rusya gibi pek çok kaynaktan doğal gaz tedarik ettiğine dikkati çeken Cohen, şunları kaydetti: "Türkiye yaklaşık 50 milyar metreküp gaz tüketiyor. Bu boru hattıyla daha fazlasını sağlayabilir ancak boru hattının kapasitesine gereken hesaplamaları yaptıktan sonra karar vereceğiz. Beklentileri karşılamayacak bir anlaşmaya imza atmayız. Spot piyasadan değil, uzun dönemli anlaşma fiyatlarından söz ediyorsak, batıdaki ve OECD'deki fiyatlarını da biliyorum, fiyatımızın çok iyi olduğunu söylemeliyim."

İsrail'in en büyük doğalgaz sahası Leviathan ve Tamar'da toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Bakan Yuval Steinitz, bu kaynaklara ek olarak bölgede yaklaşık 2.2 trilyon metreküp doğalgaz rezervinin daha keşfedilmeyi beklediğini açıklamıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/israil-ve-turkiye-arasinda-muzakereler-suruyor-haber-77003.htm
Mesajı Paylaş

putty

900 milyar varille ne olacak ki boru döşemeye değmez Türkiye ye bile 15 sene yetmez o gaz bu günkü tüketimimiz ile dahi koca Avrupa'nın dişinin kovuğuna yetmez. İsrailin aklı varsa kendi kullansın bir kaç yüz yıl enerji derdi olmaz. ABD gibi ihracatını yasaklasın kendi kullansın Mesajı Paylaş

Trilogy

Mavi Marmara davasında İsrail askerlerine takipsizlik

Mavi Marmara gemisi saldırısında İsrailli askerler hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 kişinin ölümüne sebep olan askerler hakkındaki takipsizlik kararında, İsrail ile Türkiye arasındaki anlaşmayı gerekçe gösterdi.

Karar gazetesinin haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Mayıs 2010'da Mavi Marmara gemisine saldırarak, 10 Türk vatandaşının ölümüne, pek çok aktivistin de yaralanmasına neden olan İsrailli askerler için takipsizlik kararı verdi. İsrail ile Türkiye arasındaki anlaşma karara gerekçe gösterilirken savcılık kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, operasyon talimatını veren İsrailli dört üst düzey komutan hakkında 9'ar kez müebbet hapis cezası istemiyle dava açmış, kırmızı bülten çıkartılmasına karar vermişti. Ancak kırmızı bülten kararları Interpol'e gönderilmedi. Anlaşma imzalandıktan sonra da İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava düşürüldü. Fakat saldırıyı gerçekleştiren ve kimlikleri belirlenemeyen askerlerle ilgili soruşturma ayrı yürütülüyordu. Başsavcılık isimleri bile belirlenemeyen askerler hakkındaki soruşturmanın da kapatılmasına hükmetti. Takipsizlik kararında davanın da aynı anlaşma gereğince düşürüldüğü hatırlatıldı.

SALDIRI 'KONVOY HADİSESİ'

İsrail ile Türkiye arasındaki anlaşmada saldırı 'konvoy hadisesi' olarak tanımlanırken anlaşmanın 4'. maddesinde "Her halükarda bu anlaşma İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır" ifadesi yer almıştı.
Mahkemenin takipsizlik kararı hayatını kaybedenlerin yakınları ve tüm mağdurlara gönderildi. Anlaşma gereği Tel Aviv'den 20 milyon dolar tazminat alan Türkiye, davaların muhatabı haline geldi. Saldırıda yaralanan Zeki Kaya, Türkiye'ye 260 bin TL tazminat davası açtı. Yurt dışındaki mağdurlar dahil çok sayıda kişinin Türkiye'ye dava açacağı, miktarın 20 milyon doların çok üzerinde olacağı değerlendiriliyor.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201710201030680490-mavi-marmara-davasi-israil-asker-takipsizlik/

Mesajı Paylaş

Trilogy

Netanyahu'dan Erdoğan'a Gazze yanıtı: Yıllardır sivilleri bombalayan birinden ahlak dersi almayacağız

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu İsrail askerlerinin Gazze sınırında eylem yapan 15 Filistinli'yi öldürmesine tepki gösteren ve Tel Avivi2i kınayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yanıt verdi. Netanyahu "Dünyanın en ahlaklı ordusu yıllardır sivilleri ayrım gözetmeyen birinden ahlak dersi almayacak" ifadelerini kullandı.

Netanyahu Erdoğan'a yönelik açıklamalarını Twitter'dan yaptı.

'ÖYLE GÖZÜKÜYOR Kİ 1 NİSAN'I ANKARA'DA BÖYLE KUTLUYORLAR'

İsrail Başbakanı mesajında "Dünyanın en ahlaklı ordusu, yıllardır sivilleri ayrım gözetmeden bombalayan birinden ahlak dersi almayacak. Öyle gözüküyor ki 1 Nisan'ı Ankara'da böyle kutluyorlar" dedi. ​Netanyahu daha önce Erdoğan'ın 'Kürt sivilleri bombaladığını' söylemişti.

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İsrail'de yaşanan olaylarla ilgili konuşmuştu.

Erdoğan açıklamasında "İnsanlık dışı saldırılardan dolayı İsrail'i şiddetle kınıyorum, bu zulmün altında kalacaklar. (ABD Başkanı Donald) Trump'a 'İsrail'e müdahale etmeyecek misiniz?' dedim" demişti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201804011032866860-netanyahu-erdogan-gazze/ Mesajı Paylaş

Merkator

İsrail Türkiye'ye F-35 verilmemesi için ABD'ye baskı yapıyor

F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye verilmesine karşı çıkan İsrail, ABD yönetiminden bu teslimatların gerçekleşmemesini talep ediyor.

Breaking Defence'te yayınlanan bir makalede ilk Türk-35 uçağının fabrikadan çıkış törenine kadar İsrail savunma teşkilatındaki pek çok kişinin Washington'un Türkiye'ye F-35 uçaklarının satışını durduracağına inandığını ancak bu törenden sonra ABD'nin bu konuda harekete geçip geçmeyeceğinden emin olunmadığı belirtildi. Makalede Türkiye'nin NATO üyeliğinin sadece kağıt üzerinden ibaret olduğu ileri sürülerek, Ankara yönetiminin ABD'ye karşı olan ülkelerle işbirliği yaptığı, buna rağmen F-35 uçaklarının Türkiye'ye verilecek olmasına İsrail'in anlam veremediği belirtildi.

Ankara'nın Aralık 2017 yılında S-400 hava füze savunma sistemi alacağını deklare ettiği hatırlatılan makalede, NATO üyesi bir ülkenin aynı anda hem F-35 hem de S-400 hava füze savunma sistemini nasıl kullanacağı konusunda Avrupa başkentlerinin de endişe olduğunu savunuldu.

Makalede Türkiye'nin 116 F-35 siparişi bulunduğu ve programın ortaklarından biri olduğuna atıfta bulunarak, "Tel Aviv'deki BESA Stratejik Araştırmalar Merkezi (BESA) NATO, ABD ve Türkiye arasındaki tuhaf ilişkileri takip ediyor. Ankara merkezli köşe yazarı Burak Bekdil'in BESA için kaleme aldığ yazısı,  Türkiye'nin bir NATO üyesi olarak görülmemesi için gereken tüm nedenleri ortaya koyuyor. Bekdil'in araştırmasına göre, Türkiye ve Suriye, Nisan 2009'da ortak bir askeri tatbikat gerçekleştirdi. Bu tatbikat, bir NATO üyesi ile Rus silahlarını kullanan bir ülke arasında yapılan türünün ilk örneğiydi. Yine Eylül 2010'da Türk ve Çin uçakları Türk hava sahasında ortak tatbikatlar gerçekleştirdi. Bu da bir NATO üyesi için bir ilkti. 2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO'nun Libya'da olmasını sorgulamıştı" ifadelerine yer verildi.

Ayın makalede çok sık tekrarlanan Türkiye'nin S-400 sistemleriyle birlikte son derece gelişmiş ABD jetlerini kullanması durumunda, Rusya'nın uçakta kullanılan hassas teknolojilere erişim sağlayabileceğinden korkulduğu iddialarına yer verildi.

http://www.kokpit.aero/israilden-abdye-f35-baskisi Mesajı Paylaş

Merkator

İsrail'in G550 uçağı Yunanistan'da eğitim uçuşunda

İsrail Hava Kuvvetleri'nde havadan ihbar ve elektronik karıştırma yapan Gulfstream G550 Nacnshon Eitam tipi uçağı, dün ve bugün Yunanistan semalarında eğitim uçuşu yaptı. Alınan radar verilerine göre bu uçuş ülkenin orta bölümünde gerçekleştirildi.

G550 iş jetinden geliştirilen uçakta, özel radar sistemleri, alıcılar ve elektronik karıştırıcı sistemler yer alıyor. İsrail dışında özel yapım G550 İtalya ve Singapur Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

Aynı gün Yunanistan'da hem Amerikan Donanması'nın gelişmiş deniz karakol uçağı P-8 hem de özel kuvvetlere ait MC-130J askeri nakliye uçaklarının da uçması dikkat çekti.

S-300'LERE KARŞI EĞİTİM

İsrail G550 uçağının bölgede uçma nedenlerinden birinin de Yunanistan'ın Girit Adası'nda konuşlandırdığı S-300 hava savunma füzesi olduğu iddia edildi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin satın aldığı ancak Türkiye'nin baskısı sonrasında Yunanistan'ın Girit Adası'nda konuşlandırdığı sistem son yıllarda yoğun olarak başta İsrail olmak üzere ABD ve batı güçleri tarafından 'eğitim' amaçlı kullanılıyor.

Yunanistan'ın son yıllarda Girit'te çok sayıda uluslararası katılımlı tatbikat düzenlemesi dikkat çekiyor. Bu tatbikatlar, Türk Hava Kuvvetleri'nin Konya'da yaptığı 'Anadolu Kartalı' tatbikatına benzer konseptte gerçekleştiriliyor.

http://www.kokpit.aero/israil-yunanistan-g550-ucusu Mesajı Paylaş

Merkator

Türkiye ile takışmasının ardından İsrail borsası çakılmış. Mesajı Paylaş

augustine

Israil nisanda erken seçime gidiyormuş.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-israil-de-erken-dunya-2800505/

Dünya genelinde Türk düşmanları ayıklanıyor :) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter