Türkiye İsrail İlişkileri

Başlatan 7Skies, Şub 16, 2016, 02:39 ÖS

« önceki - sonraki »

7Skies

Şub 16, 2016, 02:39 ÖS Last Edit: Şub 16, 2016, 02:41 ÖS by 7Skies

Bugün bütün israil gazeteleri anlaşma hemen hemen sağlandığı, zamanın uygun olduğu gibi yazılar yazdılır, anlaşılan Israil elindeki kaynağın daha fazla atıl kalmasını istemiyor, bir bahane ile barışmak için can atıyor.

http://www.reuters.com/article/us-turkey-israel-idUSKCN0VP148
http://www.haaretz.com/israel-news/.premium-1.703555
http://www.jpost.com/Breaking-News/Turkish-official-Turkey-Israel-close-to-Mavi-Marmara-compensation-deal-444974
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/208097#.VsM0ieaISMs

Israel, Turkey: Deal Imminent, Official Says
https://www.stratfor.com/situation-report/israel-turkey-deal-imminent-official-says Mesajı Paylaş
.

kimlikci

Bildiğimiz üzere Türkiye İsrail'le ilişkilerin normale dönmesi için Gazze'ye ambargonun kalkmasını şart koşmakta...

İsrail de bunu kabul etmemekte

Bana kalırsa Gazze ambargosu sadece bir bahaneden ibaret
Ruslar Amerika'nın Orta Doğudan elini çekmesini fırsat bilerek İsrail'i tehdit yoluyla ağlarına düşürmüş durumdalar
Bir taraftan İran'ı silahlandırmakla tehdit ediyorlar
Diğer taraftan Hizbullah'a yapılan saldırılara ses çıkartmayarak onları Türkiye ile barışmaları durumunda(Doğu Akdeniz deki enerji hesabını da dikkate alarak) eskisi gibi Suriye de diledikleri gibi at koşturamayacakları mesajını üstü kapalı olarak hissettiriyorlar

Şuan ki tabloda İsrail-Türkiye ile ilişkileri Rusya'nın kıskacı altında
Ama gelecekte Amerika'nın oyuna dönmesi ve İsrail'in tekrar hamiliğine soyunması durumunda çarşı karışabilir
O vakit Rusya Hizbullah'a bile ağır silahlar verebilir(bir ihtimal olarak masa da duruyor bence)
Yaşanacak olası bir soğuk savaş Suriye'deki denklemi de alt üst edecektir Mesajı Paylaş

HAZERFEN

ABD İsrail'in hamiliğini ne Zaman bırakmış ???

Rusya Hizbullah'a ağır silah verebilir miymiş? Hangi dağda "George Soros" öldü  ::) Mesajı Paylaş

kimlikci

Üstat Amerika Rusya ya Orta Doğuyu altın tepsi de sunduğunda sadece Türkiyeyi Rusya ile başbaşa bırakmadı İsraili de baş başa bıraktı

2. mevzuya gelince bu olayı ileri dönem soğuk savaşın zirve dönemlerini düşünerek yazdım. Zira Amerikanın Orta Doğuya tekrar şahin bir anlayış ile dönmesinin 60 lı 80 li yıllarda ki gibi bir soğuk savaşın kapısını bir ihtimal aralayabileceğini düşünüyorum Mesajı Paylaş

HAZERFEN

ABD Suriye'yi Rusya'ya altın tepside sundu deseniz haklı taraflarınız var derim, ancak Ortadoğu deyince "pergeli" biraz fazla açmış oluyorsunuz üstadım.

Ağır silah verme hususunda da size pek katılamıyorum. Velev ki verdi desek İsrail anında indirildiği noktada o silahları vuruyor. Rusya da gık çıkartamıyor. İsrail için soğuk savaş yoktur. Onlar sürekli sıcak savaştadırlar. Mesajı Paylaş

kimlikci

Bir yazarın yazısında aynen şöyle okumuştum

Obamaya 2013 te (yani kimyasal silahlar sebebiyle savaşa gireceği vakit) brifing veriliyormuş adamınsa hiç umurunda bile değilmiş elinde tabletle oyun oynamakla meşgulmüş

Yazar savaşa girilmeyeceği daha o zaman belliydi diyor. Obama Ortadoğu da varlığını kuvvetle hissettirmemek için her şeyi yaptı her bahaneyi kullandı. Ki açıkça söylüyorlar zaten geleceğe yönelik bütün planlar pasifikte diye(bu yüzden donanmanın %60 ını pasifikte konuşlandıracaklardı) Mesajı Paylaş

kimlikci

Mar 25, 2016, 09:38 ÖS Last Edit: Mar 26, 2016, 11:35 ÖÖ by kimlikci
Ağır silah verilmeye başlanması durumunda dediğim gibi o zaman çok farklı bir orta doğu ve dengeleri göreceğiz Rus üslerinde belki sabotajların ardı arkası kesilmeyecektir dolayısı ile öyle bir durumu bugünkü dengelerle beraber düşünmek mantıksız olur
Ama gerçekçi olmak gerekirse ben Amerikanın bir daha Cumhuriyetçi söylemlerle geri dönebileceğini pek olası görmüyorum
1- Trump ın parti içinden aday olacağı kesin gözüküyor
2- Bu durumda Cumhriyetçilerin bir kısmı(Trump karşıtı olanlar) demokratlara oy verecek demektir

Clinton olur da seçilirse bir soğuk savaş başlatacağını düşünmüyorum Mesajı Paylaş

kimlikci

Mar 26, 2016, 10:32 ÖÖ Last Edit: Mar 26, 2016, 11:28 ÖÖ by kimlikci
Bu arada Hizbullahın bölgede önemli faaliyetleri var. Habire tünel kazıp tünellerden füze depoluyorlar şimdiye kadar 100 binin üstüne çıkmışlardır herhalde( en son haberlerde 100 bin diye geçiyordu ben fazla olduğunu düşünüyorum)

Sayın Hazerfen Rus İsrail ilişkisini anlamak için bu linki incelemenizi öneririm

http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2016/03/vladimir-putin-erdogan-netanyahu-syria-missiles-security.html# Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Vesilenizle okudum... Tayyip Erdoğan'a karşı nefretlerini bir kez daha gördüm. İran'a karşı paranoik tutumlarının da onları Rusya'ya karşı sıcak davranmaya ittiğini gördüm. Dolayısıyla Ruslar ile çatışmaya girmeden ortadoğuda kendi dümenlerini yürütme gayretinde oldukları açık... Yani Rus silahlarını vurmak zorunda kalmamak için diplomasi kanallarını zorluyorlar... Mesajı Paylaş

kimlikci

Mesele barışmak değildir aslında mesele boru hattının döşenip döşenmeyeceğidir. Bugün başlansa 2019 da gaz akışı yapılır deniyor Ama işte İsrail Rusya'nın ağzına bakıyorken bu boru hattı döşenmez Mesajı Paylaş

HDS

RTE konusunda bir çok eleştiriyi rahatlıkla kabul edebilir ve gereğinden çok sesi çıktığını ve ağırbaşlı olamamanın bedelini kendine de bize ödettiğini düşünürüm ama, mesele Rusya ile ilişkiler ise, o "lost cause" RTE 2015'in Nisan'ından beri Rusya'nın şu anda gözünü diktiği her ülkede birer resmi ziyaret yaptı. İlişki ve iletişim kurmaya devam ederken emniyetini de almaya çalışan yine o oldu. Rusya'nın "power projection" kabiliyetinin boğazında biz oturuyoruz, yani RTE oturuyor. Rusya'yı Suriye'deki hareket kabiliyetinde engeleyen en ağır unsurlardan biriyiz. Herifin de ticari yollarının bağında biz varız.

İsrail'deki hükümetin RTE'yi sevmemesini anlarım. Ben de bayılmıyorum. Ama gözardı edebileceğini ise hiç sanmıyorum.

İsrail Mai Marmara'dan sonra paniğe kapılmadı. Bizim de er geç belli bir noktaya geleceğimizi düşündü. Geldik de. Daha ne istesin? Daha ne yapsın? Olan oldu zaten. İmza konulsa ne olur, konulmasa ne olur.

Netenyahu eski bir özel kuvvetçi. Çok sakin olabilen bir adam. Bunu unutuyoruz.

___

Yahu, zaten bu çevrede gerçekten dert çekmiş, görmüş geçirmiş her milletin seçme adamları vakur adamlardır. Az konuşurlar. Bir biz böyle bir acaibiz.

..hah bir de Yunan kardeşlerimiz.  ::) Mesajı Paylaş

HAZERFEN

İç politikada iki Yazıcıoğlu'nu çok özlüyorum (Muhsin ve Recep). Dış politikada da Hugo Chavez'i. İsyankar gönüllere tercüman üç adam... Aldılar bizden... Mesajı Paylaş

putty

Karen Horney in "Günümüzün Nevrotik İnsanı" kitabını bile okusanız ki 100 yıl olmuş yazılalı karizmatik liğin liderliğin aslında herşeyin newrotik bişeyler olduğunu öğreniyorsunuz. Liderlik karizmatiklik önderlik kaşiflik müteşebbislik bunların hiç biri normal değildir
Tabi normallikte bu durumda pek iyi bir şey değil oda var.   Mesajı Paylaş

Baltica

Gazze'ye ambargonun kaldirilmasi karsiligi, Dogu Akdeniz havzasi gazinin, Turkiye uzerinden, pazara arzi anlasmasi Israil tarafina gore % 90 tamam. Kuzey Kibris'la, Gazze'ye kurulacak bir liman arasinda duzenli seyrusefer hatti tesisi ongoruluyor.

http://www.timesofisrael.com/minister-close-to-pm-turkey-reconciliation-deal-is-90-done/

Mesajı Paylaş

ÜNAL

Bizim çalışmalar Nasıl gidiyor acaba ?
Ayrıca biz illaki anlaşacağızda Ruslar ne diyecek bu duruma ?
Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter