Milli Savunma Bakanlığı

Başlatan ocay, Şub 16, 2016, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

Bakan Akar'ın ABD Savunma Bakan Vek. Shanahan'la Yaptığı Görüşmeye İlişkin Değerlendirmeleri

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Türkiye'nin Vaşington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da bulunduğu heyetle Pentagon'daki muhataplarıyla bir araya geldiklerini hatırlatan Bakan Akar, gerek karşılamada gerek ev sahipliğinde gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Toplantıda öncelikli olarak terörle mücadele konusunun ele alındığını belirten Bakan Akar, "PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele etme kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Bizim bu konudaki çalışmalarımıza onların da olumlu baktıklarını gördük" diye konuştu.

Görüşmede FETÖ ile mücadelenin de konuşulduğunu aktaran Bakan Akar, "FETÖ elebaşının ve örgütün diğer üyelerinin iade konusunu da gündeme getirdik. Önümüzdeki günlerde bunu da yakından takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

Bakan Akar, ABD Devlet Başkanı Donald Trump 'ın açıkladığı Suriye'den çekilmeye kararını hatırlatarak; "Çekilme kararının uygulanması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Çekilme sırasında herhangi bir şekilde otorite boşluğu bırakılmaması hususunu da muhataplarımıza hatırlattık. Başlangıçtan itibaren üzerinde durduğumuz Münbiç meselesi vardı, bunu da gündeme getirdik. Kendilerine YPG'li teröristlerin bir an önce Münbiç'i boşaltması, sahip olduğu ağır silahların toplanması ve yönetimin Münbiçliler'e verilmesi konularını hatırlattık. Münbiç Yol Haritası'nın gerçekleşmesi, buradaki gecikmenin önlenmesi ve bunun bir an önce sonuçlandırılması konusunu muhataplarımız da kabul etti ve bu konuda çalışacaklarını da ifade ettiler." şeklinde konuştu.

Güvenli bölge konusunu da ele aldıklarını dile getiren Bakan Akar, "Bu konuda hem onların görüşlerini dinledik hem de kendi görüşlerimizi ifade ettik. Burada bir güvenli bölge oluşturulmasının, özellikle PKK/YPG'li teröristlerin bu güvenli bölgeden çıkarılmasının, burada kontrolün Türkiye tarafından sağlanmasının, oluşacak güven ortamı içinde hala Türkiye'de misafir ettiğimiz Kürt, Arap, Asuri, Keldanilerin de bulunduğu Suriyelilerin bir an önce topraklarına, evlerini dönmelerini sağlanmasının gerektiğinin de altını çizdik" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki telefon görüşmesini anımsatan Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Söz konusu görüşmede varılan bazı mutabakat noktalarının olumlu yansımalarını burada memnuniyetle müşahede ettik. Stratejik ortağımız olan ABD'li muhataplarımızın bizim güvenlik endişelerimizi paylaştığını da gerçekten yakından görme fırsatı bulduk. Ayrıca F-35, S-400 ve Patriot konusunda da karşılıklı bilgi, görüş alışverişinde bulunduk. Bu konular üzerinde çalışmaya devam edeceğimiz, iki ülke arasında bu konudaki problemlerin çözülmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğimiz konusunda da mutabık kaldık. Görüş alışverişine devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde bu konularda bazı gelişmeler olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz."

Bakan Akar, hedeflerinin sadece teröristler olduğunu bir kez daha vurgulayarak, "Bizim Kürt kardeşlerimizle, Suriye'deki Arap kardeşlerimizle ve diğer etnik ve dini gruplarla hiçbir sorunumuz yok. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir, DEAŞ'tır, PKK/YPG'dir. Bazıları PKK'yı Kürtler olarak nitelendiriyor. Bu son derece yanlıştır. Nasıl DEAŞ Müslümanları temsil etmiyorsa, terör örgütü PKK/YPG de Kürtleri temsil etmemektedir. Unutulmamalıdır ki PKK, PYD, YPG aynı terör örgütüdür" şeklinde konuştu.

Mesajı Paylaş

meraklı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Güler ABD'de Top Atışlarıyla Karşılandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Amerikalı mevkidaşlarının resmi daveti çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

Akar ve Org. Güler, Pentagon'a gelişlerinde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ve ABD Genelkurmay Başkanı Org. Joseph Dunford tarafından törenle karşılandı.

Karşılama sırasında Türk heyeti onuruna top atışları yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ABD Savunma Bakanlığı Özel Defteri'ni imzalamasının ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Akar görüşmede, bu ziyaretin sadece ikili ilişkiler açısından değil, bölgedeki güvenlik ve istikrar açısından da önemli olduğunun altını çizdi.

Türkiye olarak Suriye, Irak ve diğer bölge ülkelerinin toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine saygı duyduklarını ifade eden Akar, şöyle devam etti:

"Stratejik ortağımız ABD ile güçlü ve yakın ilişkilerimizi devam ettirmek istiyoruz. ABD'nin Suriye'den çekilme kararının, ortak menfaatlerimizle uyumlu ve Türkiye ile koordinasyon ve iş birliği içinde yapılacağına inanıyoruz. İki stratejik ortak ve müttefik olarak, terörün her türlüsüne karşı mücadelede iş birliği yapmamız gerekir. Bu bağlamda PKK/YPG/PYD, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere diğer terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızı ifade ediyoruz. Suriye ve ötesinde güvenlik, istikrar ve barış için uğraşıyoruz."

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ise sözlerine, Polatlı'daki mühimmat patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Han'a başsağlığı; yaralanan askerlere ise şifa dileyerek başladı.

Shanahan, askeri törendeki top atışlarını hatırlatarak, "Genelkurmay Başkanı Dunford'un izniyle topları getirdik" diye espri yaptı.

Türkiye ve ABD arasında güvenlik alanındaki iş birliğinin on yıllardır devam ettiğini vurgulayan Shanahan, "Bugün bu ilişki Suriye, Afganistan, Irak ve Kosova'da devam etmektedir" dedi.

Shanahan, yapılan toplantıyı çok önemli olarak nitelendirdi ve şöyle dedi:

"Planlarımıza ve Suriye'deki sorunlara çözüm bulmaya devam edeceğiz. Konunun çok karmaşık olduğunun farkındayız ama bu konu üzerinde çalışan çok akıllı insanlarımız var. Bu görüşmemizde ve sonraki görüşmelerimizde ilerleme kaydetmeyi dört gözle bekliyorum."

Bir gazetecinin, Suriye'de kalacak ABD askerlerinin görevine ilişkin sorusu üzerine Shanahan, "DEAŞ'a karşı mücadele misyonumuz değişmedi. Bölgede istikrarı sağlamaya yönelik bir geçiş sürecindeyiz. Yerel güçleri, güvenlik ve kabiliyetlerini geliştirme konusunda ortaklarımızla çalışıyoruz" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise bir gazetecinin sorusu üzerine, "bizim Türkiye içinde ve dışındaki Kürtlerle veya başka etnik yapılarla hiçbir sorunumuz olmadı. Biz sadece terör örgütleriyle mücadele ediyoruz ve hedefimiz sadece teröristler" cevabını verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Pentagon'da ikili görüşme de yaptı.

Görüşmeye, her iki ülke genelkurmay başkanları da katıldı.

Bu görüşmede ikili savunma iş birliği konuları, Suriye'de DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonlar ve ABD tarafından YPG/PYD'ye verilen destekle ilgili Türkiye'nin rahatsızlıkları da dahil olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

Hulusi Akar görüşmede, Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün sağlanmasına yönelik iş birliğinin önemine değinerek, Türkiye'nin PKK/YPG/PYD, DEAŞ ve FETÖ dahil tüm terör örgütleri ile mücadelesindeki kararlılığını vurguladı.

İki Bakan, NATO ittifakı içerisinde devam eden iş birliğinin önemini tekrar vurguladı.

http://www.milscint.com/tr/milli-savunma-bakani-hulusi-akar-ve-genelkurmay-baskani-org-guler-abdde-top-atislariyla-karsilandi/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

#77
Mar 14, 2019, 03:30 ÖS Last Edit: Mar 14, 2019, 03:32 ÖS by HARZEMŞAH
Moğolistan Savunma Bakanı'nın Bakan Akar'ı Ziyareti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara'ya resmî ziyaret gerçekleştiren Moğolistan Savunma Bakanı Enkhbold Nyamaa'yı Bakanlıkta askerî törenle karşıladı.

https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/1432019-16786

Bakalım bu ziyaretin arkasından  hangi haberler gelecek? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter