Milli Savunma Bakanlığı

Başlatan ocay, Şub 16, 2016, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »

meraklı

Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Brüksel'de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB)'ndan, 8 Kasım'da yapılan açıklamada, Bakan Canikli'nin gerçekleştirdiği faaliyetler ilgili şu bilgiler verildi:

Nükleer Planlama Grubu Savunma Bakanları Toplantısı Oturumu'na katıldı.
İspanya Savunma Bakanı Maria Dolores de Cospedal ile Türkiye ve İspanya Arasında Savunma Sanayii İş Birliğinin Geliştirilmesine Yönelik Niyet Beyanı'nı imzaladı.
Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı Savunma Bakanları Oturumu'na katıldı.
Fransa Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly ve İtalya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Roberta Pinotti ile Savunma İş Birliği Niyet Beyanı'nı imzalandı.
Kararlı Destek Misyonu Harekat Ortaklarının Katılımıyla Savunma Bakanları Seviyesinde Kuzey Atlantik Konseyi Oturumu'na katıldı.
Brüksel'deki NATO Karargahı'nda bulunan Türk Askeri Temsilciliği'ni ziyaret etti.
DEAŞ'la Mücadele Küresel Koalisyonu Toplantısına katıldı.
 

Bakan Canikli ayrıca şu isimler ile görüştü:

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson,
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,
ABD Savunma Bakanı James Mattis,
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen,
Fransa Savunma Bakanı Florence Parly,
Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka ve
Romanya Savunma Bakanı Mihai-Viorel Fifor.

http://www.milscint.com/tr/bakan-canikli-nato-savunma-bakanlari-toplantisinda-ikili-gorusmeler-gerceklestirdi/ Mesajı Paylaş

Alkyone

ASFAT A.Ş. kuruldu

Askeri fabrika ve tersanelerin faaliyetleri için Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT AŞ) kuruldu. OHAL kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımlandı. KHK ile Milli Savunma Bakanlığı Görev ve Teşkilatı Hakkında Kanun'da değişikliğe gidildi.
Buna göre, şirket, askeri fabrikalar ve askeri tersanelerin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak, üretim planlaması çerçevesinde genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinden, kamu iktisadi teşebbüslerinden, yabancılar dahil gerçek ve tüzel kişilerden sipariş alabilecek veya bunların ihtiyaçları için teklif verebilecek. Bu siparişler ve teklifler sebebiyle gerektiğinde müşterek imalat, tasarım, araştırma-geliştirme, ürün geliştirme faaliyetlerinde bulunabilecek şirket, askeri fabrikalar ve tersanelerin gelişimini ve modernizasyonunu sağlayacak. ASFAT AŞ'de iş mevzuatına tabi personel istihdam edilecek. Şirkette yabancı personel de çalıştırılabilecek.

Şirketin başlangıç sermayesi 50 milyon lira olacak. Bu tutar askeri fabrika ve tersanelere ait döner sermaye kaynaklarından, bu kaynakların yetersiz olması halinde Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.
http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/iki-yeni-khk-yayimlandi/1013552 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

2018'de Türk Silahlı Kuvvetlerine 43 bin personel alınacak


Milli Savunma Bakanlığınca yürütülen Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik çalışmalar kapsamında bu sene 42 bin 938 personel alınacak. Bunların 3 bin 755'ini subay, 5 bin 375'ini astsubay, 13 bin 213'ünü uzman erbaş ve 20 bin 595'ini sözleşmeli erbaş ve erler oluşturacak.

Edinilen bilgiye göre, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerine kaliteli, eğitimli ve milli duyarlılığı yüksek personel kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine sızan terör örgütü üyelerinin orduyla bağı kesilirken eğitimli ve disiplinli personel yetiştirilmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor.

FETÖ ile organik bağı tespit edilen 8 bin 568 kişi ihraç edildi

Bu süreçte Türk Silahlı Kuvvetlerinden, FETÖ ile organik bağı tespit edilen 150 general, 4 bin 630 subay, 2 bin 167 astsubay, bin 210 uzman erbaş ve sözleşmeli er ile 411 sivil memur ve işçi olmak üzere toplam 8 bin 568 personel ihraç edildi.

Söz konusu ihraçların ardından oluşan personel açığını kapatmak için çalışmalara başlayan Milli Savunma Bakanlığı, bin 763 subay, 4 bin 135 astsubay, 3 bin 698 uzman erbaş, 6 bin 162 sözleşmeli erbaş ve er, 92 sivil memur olmak üzere toplam 15 bin 850 personel temini gerçekleştirdi.

Bakanlık personel alımına yönelik çalışmalarına bu sene de devam edecek. Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik bu yıl içinde 3 bin 755'i subay, 5 bin 375'i astsubay, 13 bin 213'ü uzman erbaş ve 20 bin 595'i sözleşmeli erbaş ve er olmak üzere toplam 42 bin 938 personel alınması planlanıyor.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/turk-silahli-kuvvetlerine-43-bin-personel-alinacak/1020255 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

20 bin sözleşmeli er 13 bin uzman çavuş. Profesyonel orduya adım adım ilerliyoruz bunlar kadroları koruma eksilenleri telafi rakamları değil büyüme hemde agrasif büyüme rakamları.
Mesajı Paylaş

ayibarishi

Bu hususta uzun yıllardır aynı kanaate sahibim.

Bence anayasal olarak erkeklere 3 yıl, kadınlara ise 2 yıl mecburi askerlik hizmeti zorunlu hale getirilmeli. Fakat bu hizmet sürelerinin uygulanması Hükümet ve Genelkurmay başkanlığı arasındaki ortak bir kurumun insiyatifinde olmalı. MGK uygundur mesela.

Erkekler için mecburi askerlik süresi 12 ay yani 1 yıl olarak yeterlidir şu anda. Bu süre zarfında bir insanın profesyonel askerliğe ne kadar yatkın olup olmadığı, yapısı, becerileri TSK trafından tespit edilebilir. Kişilere 18 yaşından itibaren belirli bir süre zarfında askere gitme imkanı tanınmalıdır. Mesela teknik lise mezunu bir genç (20 yaşını beklemeden) liseyi bitirir bitirmez askere gitmeyi tercih edebilir. Böylelikle askerlik dönüşü bulduğu kurumsal bir işte sürekli çalışabilir. Yada bakkaliye işleten bir genç esnaf 22 yaşında askere gitmeyi tercih edebilir. Böylece bakkalını oturtur ve değerine devredebilir.

Her il merkezinde kadınlar için özel bir askeri kışla olmalıdır bence. Bir ay sürecek mecburi askerlik müddeti askerlikten ziyade, sivil savunma, temel eğitim, kadınların suistimal ve şiddete karşı kullanabileceği kanuni kurum ve yolların tanıtımı, söküp takma gibi detaylara girmeden silah tanıtımı ve MP5/Tabanca benzeri hafif silahlarla birkaç el dahi olsa ateş etmişlik olması, temel aile bütçesi yönetimi ve tasarruf imkanlarının tanıtımı gibi daha çok mektep tarzında bir askerlik biçimi ile yapılmalıdır. Kızlar 14 yaşından itibaren (lise çağları) istedikleri bir ayda (fakat kış hariç olmak üzere) bu eğitimi alabilmelidir.

Jandarma ve Piyade'de çok sayıda ihtiyat birliği (yeşil) tesis edilmeli ve mecburi askerliğin önemli bir kısmı bu birliklerde yaptırılmalıdır. Geri kalan tüm unsurlar ise profesyonel askeri birliklerden oluşturulmalıdır. Profesyonel birliklerde görev alabilmek için mecburi askerliği bitirmiş olmak ve olumlu sicil almış olmak şartı da aranmalıdır.

Astsubay kısmı ve hakları aynı NATO'ya üye olmadan önceki gibi çok daha geniş ve verimli biçimde yeniden tesis edilmelidir. Astsubay kavramı bize ait değildir, dışarıdan devşirilmiş ve empoze edilmiş ayrımcı ve sorunlu bir kavramdır. Bu husustaki derin yanlışlıklardan kesinlikle dönülmelidir.

Şİmdilik bu kadar, Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Alkyone

Genel bütçeden askeri savunma ve güvenlik hizmetlerine yapılan harcamalarda geçen yıl 2016'ya göre yüzde 12,6 artış kaydedildi. Askeri savunma hizmetleri için 29,4 milyar, toplam harcama ise 63,4 milyar lirayı buldu.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/savunma-ve-guvenlik-harcamalarinda-artis/1033237 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Defence

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Levaın Izorıa, 31 Mart tarihinde, 6. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Toplantısında bir araya gelmişler. Mesajı Paylaş

nokta

Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcılığına Dört Atama

Bugünkü resmî gazetede yayınlanan karara göre Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, Alpaslan Kavaklıoğlu, Muhsin Dere, Şuay Alpay ve Yunus Emre Karaosmanoğlu'nun atanmasına karar verildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/milli-savunma-bakanligi-bakan-yardimciligina-dort-atama/6870/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter