Soğuk Savaş: Yeniden

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 30, 2015, 07:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

ABD, Ukrayna'nın deniz üssünde komuta merkezi inşaatına başladı

ABD'li askeri uzmanların Ukrayna'nın güneyindeki Oçakov (Özi) kentinde yer alan deniz üssünde deniz kuvvetleri komuta merkezinin inşaatını başlattıkları bildirildi.

ABD Deniz Kuvvetleri'nin sitesinde yayınlanan açıklamada, komuta merkezinin ilk temel atma töreninin 25 Temmuz'da yapıldığı kaydedildi.

ABD Silahlı Kuvvetleri'nin istihkam birliklerinin, nisanın başından bu yana Oçakov'da bulunduğu ve şimdiye kadar inşaatla ilgili kontratların imzalandığı, gerekli izinlerin alındığı ve lojistik konularının çözüldüğü belirtiliyor.

İleride yapılacak tatbikatlarda önemli rolü olacağı düşünülen Deniz Kuvvetlerine ait komuta merkezi, ABD'nin Oçakov'da yapmayı planladığı üç projeden biri. İlerleyen zamanlarda ayrıca gemiler için bakım-onarım binasının ve üssün çevresinde kontrollü giriş-çıkış noktalarının inşa edilmesi planlanıyor.

Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada yılın başında ülkede yapılacak tatbikatlara katılacak yabancı askerlerin Ukrayna'da bulunmalarına izin vermişti. Geçtiğimiz temmuzdaysa Ukrayna'nın güneyinde Ukrayna ve ABD'nin ortak yürüttüğü Sea Breeze-2017 tatbikatına toplam 17 ülke katıldı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46624/abd-ukraynanin-deniz-ussunde-komuta-merkezi-insaatina-basladi.html Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan 18 yabancı uçağı engelledik


Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus jetlerinin bu hafta Rusya sınırlarına yaklaşan 18 yabancı uçağı engellemek için 11 kez havalandırıldığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan ve haftalık hareketlerin belirtildiği infografiğe göre, 18 yabancı uçak Rusya sınırları yakınında keşif uçuşu gerçekleştirdi. Uçakların engellenmesi için Rus jetleri 11 kez havalandırıldı ve bir sınır ihlali yaşanması önlendi.

'ABD VE KANADA'DA DENETİM YAPTIK'

Açıklamada ayrıca Rusya ordusunun Stratejik Savunma Silahlarının Sınırlandırılması Anlaşması (yeni START) çerçevesinde ABD'de, Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde de Kanada'da denetimler gerçekleştirdiği belirtildi.

'TÜRKİYE DE RUSYA'DA DENETİM GERÇEKLEŞTİRDİ'

Açıklamada Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Türkiye'nin de Rusya'da denetim gerçekleştirdiği kaydedildi.

http://www.kokpit.aero/11-kez-havalandilar Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya'dan ABD'ye 'İskender' Füzeleri uyarısı


Rus senatör İgor Morozov, ABD'nin Ukrayna'daki askeri varlığını artırma planlarına karşı önlem alacaklarını ve sınırı güçlendireceklerini belirtti. Sputnik'e konuşan Morozov, bu çerçevede İskender füzelerinin de gündeme gelebileceğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis'in Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'yla görüşmesinde Ukrayna'ya 'ölümcül silah sevk etmeyi planladıklarını' söylemesine yanıt veren Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Dış İlişkiler Komitesi üyesi İgor Morozov, "Açıklamalar, ABD'nin Ukrayna'daki askeri varlığını artıracağını gösteriyor. Bu gelişme Rusya sınırına yakın bölgelerde yaşanacağı için, karşı önlem alacağız ve sınırı güçlendireceğiz" dedi.

'ROMANYA ADIMINA VERİLEN TEPKİ UKRAYNA İÇİN DE VERİLEBİLİR'

ABD'nin Romanya'da füze savunma sisteminin bir kısmını konuşlandırmasına Batı Askeri Bölgesi'ne iki piyade tümeni ve bir tankçı tümeni ile Kaliningrad'a İskender füzeleri yerleştirerek yanıt verdiklerini anımsatan Morozov, Washington'un Ukrayna hamlesine de aynı şekilde yanıt verebileceklerini vurguladı.

'ABD'NİN UKRAYNA'DA ÇÖZÜM İSTEMEDİĞİ GÖRÜLÜYOR'

Morozov, söz konusu planların ABD'nin Ukrayna'da çözüm istemediğinin göstergesi olduğunun da altını çizdi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201708241029862894-rusya-abd-iskender-ukrayna/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya Savunma Bakanlığı: Belarus'a yaklaşık 13000 asker göndereceğiz


Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, Zapad-2017 isimli askeri tatbikat için Belarus'a yaklaşık 13000 asker göndereceklerini açıkladı.
Fomin, Belarus'ta 14-20 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Zapad-2017 tatbikatı için Belarus'a 12700 askerin yanı sıra 70 uçak ve 250 tank da dahil olmak üzere neredeyse 700 parça askeri araç göndereceklerini söyledi.

Fomin ayrıca, tatbikatın 'tamamen savunma ve terörle mücadele amaçlı olacağını' belirtti.

Öte yandan Fomin, Belarus'taki tatbikatın 'Litvanya, Polonya ya da Ukrayna'yı işgal etmek için kullanılacağı' yönündeki iddialarınsa gerçekle bir ilgisi olmadığını vurguladı.

Rusçada 'Batı' anlamına gelen Zapad, Belarus'la ortak gerçekleştirilecek tatbikatın bir kısmı da Baltık Denizi, Rusya'nın batı bölgesi ve Rusya'nın Polonya ve Litvanya arasında bulunan bölgesi Kaliningrad'da gerçekleşecek.

Zapad ismi verilen askeri tatbikatların ilki, Sovyetler Birliği döneminde 1980'lerde düzenlenmişti. Daha sonra Rusya ve Belarus 2009 ve 2013 yıllarında da Zapad ismini verdikleri ortak tatbikatlar düzenledi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201708291029922104-rusya-savunma-bakanligi-belarus-asker-gonderecegiz/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Litvanya'ya 7 ABD savaş uçağı indi


ABD'ye ait 7 F-15C Eagle savaş uçağı, Litvanya'daki Šiauliai hava üssüne indi. Litvanya Savunma Bakanlığı, ABD uçaklarının NATO hava polisinin Baltık ülkelerindeki misyonunu yerine getireceğini belirtti.

Litvanya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Litvanya Hava Kuvvetleri'nin Šiauliai hava üssüne inen 7 ABD F-15C Eagle savaş uçakları NATO hava polisinin Baltık ülkelerindeki misyonuna katılacak" dendi.
Bakanlığın verdiği bilgiye göre, toplamda misyonda yaklaşık 140 ABD askeri yer alacak.

Baltık ülkeleri, hava devriyesine uygun uçaklara sahip olmadığı için 2004 yılından itibaren hava sahalarını NATO uçakları koruyor.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201708291029932819-litvanya-7abd-savas-ucagi-indi/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Batı 2017: Belarus'ta Rus askeri tatbikatı


Rusya Savunma Bakanlığı, Belarus'ta yapılacak askeri tatbikata katılacak Rus askerlerinin burada kalıcı olacağı yönünde bölge ülkelerinde yaygın olan endişenin yersiz olduğnu açıkladı.

Rusya Savunma Bakanı yardımcısı Aleksandr Fomin, Batı -2017 adlı savunma ve terörle mücadele amaçlı tatbikata iki ülkeden 13 bine yakın askeri personel ve 700 askeri aracın katılacağını söyledi.

Formin, "Bölgedeki mevcut duruma ilişkin öylesine inanılmaz senaryolar üretiliyor ki bazıları Batı 2017 Tatbikatı'nın, Litvanya, Polanya veya Ukrayna'nın işgaline yarayacak bir sıçrama tahtası işlevi göreceğini varsayıyorlar" ifadelerini kullandı. İddiaların gerçekle ilgisinin bulunmadığını belirten Formin, Rus ve Belarus hükümetlerinin daha önce yaptıkları aynı yöndeki açıklamaları hatırlattı.

Formin ayrıca tatbikata katılacak askeri personel ve araç sayısının uluslararası düzenlemelere uygun olduğunu da belirtti.

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun tatbikatı yakından izlediğini açıklarken Belarusya Savunma Bakanı Oleg Belokonev de ülkelerine gelen Rus askeri varlığının tatbikatın ardından tamamen çekileceğini duyurdu.

http://tr.euronews.com/2017/08/30/bati-2017-belarusyada-rus-askeri-tatbikati Mesajı Paylaş

Alkyone

Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

Trilogy

Pentagon: Askerlerimiz ortak tatbikat için Gürcistan'da


ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, yaklaşık 500 ABD askerinin ortak tatbikat için Gürcistan'a geldiğini duyurdu.

Pentagon'un açıklamasında, "Yıllık çok taraflı tatbikatlar 8. kez düzenleniyor. Bu tatbikatlar, ABD, Gürcistan ve bölgesel partnerler arasında ortak operasyon imkanlarını yükseltme ve karşılıklı olarak taktik, yöntem ve prosedür anlayışını sağlamlaştırma amacını taşıyor" dendi.
Tatbikata ABD deniz piyadeleri ve kara kuvvetleri birlikleri ile Gürcistan, Ermenistan, Bulgaristan, Letonya, Romanya ve Ukrayna'dan bin kişi katılacak.

'Agile Spirit' tatbikatları 2011 yılından itibaren her yıl düzenleniyor. 2015'te bu yana NATO himayesinde yapılıyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201708301029947868-pentagon-askerlerimiz-ortak-tatbikat-icin-gurcistan/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya: Sınırlarımızda 24 keşif uçağının yolunu kestik


Rusya'nın savunma uçaklarının, ülke sınırında son bir haftada 24 keşif uçağının yolunu kestiği belirtildi.
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son bir hafta içerisinde Rusya sınırlarında keşif uçuşu yapan 24 uçak belirlendi. Söz konusu uçakların 16'sı Rusya'nın batı sınırlarında uçuş yapıyordu.

Açıklamada, Rus uçaklarının 'ülke sınırlarındaki hedeflerin yolunu kesmek için son bir hafta içerisinde sekiz sorti gerçekleştirdiği' kaydedildi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709011029959833-rusya-sinir-sekiz-kesif-ucagi-yol/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rus jetleriyle Kırım'da bombardımanlı tatbikat


Rusya'nın Karadeniz Filosu Sözcüsü Vyaçeslav Truhaçev, filonun havacılık birimi, Rusya Güney Askeri Birimi ve Rus Hava Kuvvetleri'nden jetlerin Kırım'daki tatbikatlar kapsamında sahte düşman hedeflerine füze fırlattığı ve bombardımanlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Zvezda televizyonunun aktardığına göre, Truhaçev, Kırım'da konuşlandırılan Rus havacılık birimleri tarafından tatbikat gerçekleştirildiğini belirtti. Truhaçev "Mi-8 helikopterleri karadaki hedefleri vurdu. An-26 ve denizaltısavar Be-12 amfibik hava aracı sahte düşman hedeflerine karşı bombardıman gerçekleştirdi" ifadelerini kullandı.
Tatbikatlarda yer alan diğer hava araçlarının da Ka-27PL helikopteri, Su-27 ve Su-30 uçakları olduğu belirtildi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201709071030042724-rus-jetleri-kirim-bombardiman-tatbikat/ Mesajı Paylaş

Alkyone

İsveç, son 20 yılın en büyük tatbikatına başladı


İsveç, denizde, havada ve karada üç hafta sürecek "Aurora 17" tatbikatına, yaklaşık 20 bin askerin yanı sıra bin ABD askerinden oluşan bir tabur da katılıyor. Tatbikatın, Baltık Denizi'nde Gotland adası, Stockholm ve Göteburg çevresinde düzenleneceği belirtildi. İsveç ordusundan yapılan açıklamada, tatbikatın, "saldırganları caydırmak ve ülkeye saldırmanın riskleri konusunda dikkatlice düşünmeye zorlamak" amacıyla düzenlendiği kaydedildi.
NATO üyesi olmayan İsveç'in düzenlediği tatbikata, yine İttifak üyesi olmayan Finlandiya'dan birliklerin yanı sıra Danimarka, Norveç, Fransa, Estonya ve Litvanya'dan NATO askerleri katılacak. Rusya ve komşusu Belarus, bu hafta Estonya, Letonya ve Litvanya sınırında ortak "Zapad 2017" tatbikatını düzenlemeye başlayacak.
http://www.dunyabulteni.net/dunya/407452/isvec-son-20-yilin-en-buyuk-tatbikatina-basladi Mesajı Paylaş
Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

Atılgan

Çin ve Rusya'dan ortak tatbikat


Çin deniz filosu, Rus donanması ile ortak tatbikat gerçekleştirmek üzere bugün Shandong eyaletinin Qingdao kentindeki limandan Rusya'nın Valdivostok şehrine doğru demir aldı.

Filo; "Shijiazhuang" adlı füzesavar, "Daqing" füze gemisi, "Dongpinghu"

ikmal gemisi ve "Changdao" kurtarma denizaltısından oluşuyor. Filoya katılan savaş gemilerinde ayrıca helikopterler ve derin sulara batırılabilir kurtarma araçları taşınıyor.

Çin ile Rusya'nın gerçekleştirdiği yıllık deniz tatbikatının ikinci evresi olan söz konusu tatbikat, Japon Denizi ile Okhotsk Denizi açıklarında düzenlenecek.

Yıllık tatbikatın ilk evresi ise 22-27 Temmuz tarihlerinde Baltık Denizi'nde yapılmıştı.

İki tarafın deniz kuvvetleri, ilk defa ortak denizaltı kurtarma ve denizaltı savar tatbikatları gerçekleştirecek.

Askeri kaynaklar yıllık program kapsamındaki söz konusu tatbikatın üçüncü bir tarafı hedef almadığını; Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığını ilerletmeyi, iki ülkenin savunma birlikleri arasındaki dostluğu derinleştirmeyi ve tarafların denizden gelebilecek tehditlere karşı güvenliği ortaklaşa sağlayabilme kabiliyetini geliştirmeyi amaçladığını bildirdi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/13/1s185430.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya son yılların en büyük tatbikatına başlıyor


Rusya, son yıllar içinde yaptığı en büyük askeri tatbikata başlıyor. Tatbikat, Avrupa Birliği'nin doğu sınırlarında gerçekleşiyor. Zapad-2017 isimli tatbikat, Rusya'nın batısında ve Avrupa Birliği'nin doğusuyla sınır paylaşan Belarus'ta gerçekleşecek. Tatbikat, Rusya'nın Baltık Denizi kıyısındaki toprağı olan Kaliningrad'ı kapsayacak. Tatbikatın 20 Eylül'e kadar sürmesi bekleniyor.

Moskova, tatbikata 12 bin 700 askerin katılacağını söylüyor ancak NATO tatbikatın daha büyük olmasını bekliyor. Tatbikat, Rusya ve NATO arasında Soğuk Savaş döneminden beri tansiyonun en yüksek olduğu dönemde yapılıyor.

Rusya tatbikattan endişe edilmesinden "Rus tehdidi söylemini güçlendirecek mit" olarak söz ederken, Rusya'nın etkisinden 25 yıl önce ayrılan Polonya ve Baltık devletleri ise bu tür güvencelere şüpheyle karşılanıyor.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon geçen hafta BBC'ye yaptığı açıklamada "Bu bizi provoke etmek için, savunmamızı test etmek için
hazırlandı, bu nedenle güçlü olmalıyız" dedi. "Rusya bizi test ediyor ve artık her fırsatta test ediyor. Daha agresif bir Rusya ile karşı karşıyayız" ifadelerini de kulandı.

NATO'ya katılmak isteyen Ukrayna'nın Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko ise Rusya'nın savaşa hazırlandığını öne sürdü. Moskova, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı ile ilişkilerin gerilmesinden beri bir dizi askeri tatbikat yaptı. Bunların bir kısmına 100 bin askerin katıldığı öne sürülüyor.

http://www.bbc.com/news/world-europe-41265414 Mesajı Paylaş

Alkyone

Trump Amerikanın taktik nükleer silah programlarını yeniden başlatmaya hazırlanıyor
http://www.politico.com/story/2017/09/09/trump-reviews-mini-nuke-242513 Mesajı Paylaş
Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

Trilogy

Putin, Batı'yı tedirgin eden Zapad-2017 tatbikatını izledi


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile Belarus ordularının düzenlediği ve Batılı ülkelerin endişe duyduğu Zapad-2017 ortak stratejik tatbikatını izledi. Leningrad bölgesindeki Lujskiy poligonuna giden Putin, paraşütlü hava indirme çalışmalarını ve savaş oyunlarının bir kısmını takip etti.  Putin'e Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da eşlik etti. Şoygu, tatbikatı 50 ülkeden 95 yabancı gözlemcinin denetlediğini bildirdi.

'Zapad' tatbikatı, Rusya'nın batısı, Belarus, Kaliningrad ve Baltık Denizi'ndeki askeri poligonlarda gerçekleştiriliyor. 12.700 askerin katıldığı tatbikat 20 Eylül'de sona erecek.

Tatbikatı yakından takip eden NATO, tatbikatta yaklaşık 100 bin askerin yer aldığını ve nükleer kapasiteli balistik füzelerin kullanıldığını iddia ediyor.

Rusçada 'Batı' anlamına gelen Zapad isimli askeri tatbikatların ilki, Sovyetler Birliği döneminde, 1980'lerde düzenlenmişti. Daha sonra Rusya ve Belarus 2009 ve 2013 yıllarında da Zapad adıyla ortak tatbikatlar düzenledi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709181030197432-putin-zapad-2017-tatbikat/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter