Soğuk Savaş: Yeniden

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 30, 2015, 07:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hergeleci

RT'nin Duterte ile 22 Mayis'ta yaptigi roportaj:

https://www.youtube.com/watch?v=rHjlCmdyesY

Amerikan burokrasi hakkinda soyledikleri Putin'in soyledikleri ize bire bir ortusuyor...

TRT World guncel krizleri takip edip Amerikan medyasinda hic bir sekilde yer bulamayacak bu tur roportajlarla ancak kendine bir yer edinebilir. Su tur:

https://www.youtube.com/watch?v=lNrZ-ctBO50

Amerikan modeli ne idugu belirsiz uzmanlari cikarip haber yapmaya calisacagina gidip adamin kendisiyle konusup sesini dunyaya duyuracaksin. Yoksa ancak 35 kisi senin canli yayini izlemeye devam eder... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Patriot Füzeleri Baltık'taki NATO Tatbikatında İlk Kez Kullanıldı


Litvanya Savunma Bakanlığı, uzun menzilli Patriot füzelerinin NATO'nun Baltık cumhuriyetlerindeki askeri tatbikatlarında ilk defa konuşlandırıldığını söyledi.

Salı günü başlayan Tobruq Legacy 2017 tatbikatı, İngiltere, ABD, Letonya ve Polonya'yı da içeren beş NATO ülkesinden birlik ve hava savunma sistemleri içeriyor.

Bakanlık, "ABD'nin Litvanya güvenliğine olan kararlılığını ve stratejik yetenek gönderme konusundaki yüksek hazırlıklarını Baltık Denizi bölgesine gösterdiğini" belirtti.

Rusya Baltık filosunun evi olan Kaliningrad exclave sınırında olan Litvanya, Moskova'nın bölgedeki askeri kasasıyla ilgili derin kaygılar taşıyor.

NATO müttefikleri, üç Baltık ülkesinde ve Polonya'da bölgedeki Rusya varlığına karşı 4000 asker yerleştiriyor. Tatbikat 22 Temmuz'a kadar sürüyor.

https://www.voanews.com/a/patriot-missiles-nato-exercises/3937146.html
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Rus diplomatlara vize vermeyi reddediyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Amerika Birleşik Devletleri'nin, geçen aralık ayında ülkeden sınır dışı edilen 35 Rus diplomatın yerine görevlendirilen diplomatlara vize vermediğini söyledi. Zaharova, Moskova'da düzenlenen basın toplantısında, "ABD, yeni görevlendirilen Rus diplomatlara da vize vermeyi reddediyor" ifadesini kullandı.

Washington yönetiminin Rus diplomatların sınır dışı edilmesine yönelik kararı geri almadığını da belirten Zaharova, Moskova'nın ne gibi adımlar atacağını dile getirdi: "Moskova'daki Amerikan Büyükelçiliği'nde görevli personel sayısı bizim Washington'daki personelimizden daha fazla. Bu durumda Amerikalıların simetrik bir şekilde sınır dışı edilmesi seçeneğinin ötesinde, çalışan sayısı, (mütekabiliyet esasına göre) eşitlenebilir"

Moskova'daki Amerikan Büyükelçiliği'nde çok sayıda ajan bulunduğunu da ileri süren Rus Dışişleri Sözcüsü, "CIA ve Pentagon istihbarat görevlisi birçok kişi, diplomatik misyon çatısı altında varlık gösteriyor. Bunların faaliyetleri, belirtilen statüleri ile de uyuşmuyor" şeklinde konuştu.

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama yönetimi tarafından geçen aralık ayında alınan kararla, ülkedeki bazı Rus diplomatik mülklere erişim engellenmiş ve 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine karar verilmişti.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Thomas Shannon arasında 17 Temmuz'da Washington'da yapılacak görüşmede diplomatik mülklere ve sınır dışı edilen diplomatlara ilişkin gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

http://tr.euronews.com/2017/07/14/abd-rus-diplomatlara-vize-vermeyi-reddediyor Mesajı Paylaş

Atılgan

Çin, Rusya ile yapacağı 'Ortak Deniz 2017' tatbikatı için Baltık Denizi'ne füze destroyeri gönderdi

Rusya ve Çin, 'Ortak Deniz 2017' donanma tatbikatının ilk safhasını bu hafta Baltık Denizi açıklarında gerçekleştirecek. Çin donanması, tatbikat için en gelişmiş füze destroyerlerinden birini Baltık Denizi'ne gönderdi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, tatbikatın cuma günü başlayacak olan Baltık safhasına iki ülkeden uçakların ve helikopterlerin yanı sıra bir düzine savaş gemisi katılacak.

'ANA HEDEF, TEHDİTLER KARŞISINDA FİLOLAR ARASINDA İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK'

Savunma Bakanlığı, tatbikatın ana amacının denizdeki güvenlik tehditleriyle karşılaşıldığında iki ülkenin filoları arasındaki işbirliği geliştirmek, Rus ve Çinli savaş gemilerindeki mürettebata uyumluluk eğitimi vermek, iki ülkenin donanmaları arasındaki dostluk ve işbirliğini pekiştirmek olduğunu vurguladı.

ÇİN'İN FÜZE DESTROYERİ 21 TEMMUZ'DA BÖLGEYE ULAŞACAK

Bu arada Çin donanması, tatbikat için en gelişmiş füze destroyerlerinden birini Baltık Denizi'ne gönderdi. Destroyerin 21 Temmuz'da Rusya'nın Kaliningrad Bölgesi'ndeki Baltiysk donanma üssüne varması bekleniyor.

Tatbikatın aktif safhasının 24-27 Temmuz'da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İLKİ 2012 YILINDA DÜZENLENMİŞTİ

Çin ve Rusya arasında her yıl düzenli yapılan 'Ortak Deniz' tatbikatlarının ilki 2012 yılında, Çin'in doğusundaki liman kenti Çingdao açıklarında gerçekleştirilmişti.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46463/cin-rusya-ile-yapacagi-ortak-deniz-2017-tatbikati-icin-baltik-denizine-fuze-destroyeri-gonderdi.html

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kongre Rusya'ya Yeni Yaptırımlar Konusunda Uzlaştı


Amerika'da Cumhuriyetçiler ve Demokratlar Rusya'nın 2016 başkanlık seçimine müdahale ettiği iddiasıyla bu ülkeye yönelik yeni yaptırımlar konusunda uzlaştı. Yeni yasa tasarısı Başkan Donald Trump'ın Rusya'ya yönelik yaptırımları kaldırma yetkisini de sınırlandırıyor.

Uzmanlara göre Rusya'ya yaptırım konusunda Kongre'deki partilerüstü tutum, Kongre'nin Trump'ın düşüncesi ne olursa olsun Moskova'ya karşı sert tutum takınacağını gösteriyor.

Trump yasa tasarısını veto edebilir ancak bu uzmanlara göre sadece çok fazla Kremlin yanlısı olduğu yönündeki şüpheleri artırır. Bir diğer yandan yasa tasarısına imza atarsa yönetiminin karşı olduğu bir gelişmeye imza atmış olacak. Senato'dan geçen tasarı, Salı günü de Temsilciler Meclisi'nde oylanacak.

Yasa tasarısında Rusya'nın 2016 başkanlık seçimine müdahale iddialarına yönelik yaptırımların yanısıra 2014'te Kırım'i ilhak etmesinden dolayı da yaptırımlar bulunuyor. Amerika'nın Kırım'ın ilhakı nedeniyle bazı Rus şirketleri ve vatandaşlarına yönelik yaptırım kararı bulunuyor. Aralık ayında daseçime müdahale ettiği gerekçesiyle 35 Rus diplomat sınırdışı edilmiş, Amerika'daki iki Rus binası kapatılmıştı.

Moskova Rus binalarının yeniden Moskova'ya verilmesini istiyor ancak Kongre'nin yeni yaptırımlar konusunda uzlaşmasının ardından Kongre'nin onayı olmadan Trump'ın söz konusu yapıları Moskova'ya iade etmesi zor görünüyor.

Seçim kampanyası sırasında Trump, Kırım'ı Rusya'nın parçası olarak kabul etmeyi değerlendireceğini belirtmiş ve yaptırımları kaldırmayı vaat etmişti.

Bu arada Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergei Kislyak 9 yıllık görev süresini tamamlayarak ülkesine döndü. Kislyak'ın seçim sürecinde Trump'ın bazı yardımcıları görüştüğü yönünde haberler Amerikan medyasına yansımıştı. Kislyak, Rusya'nın Amerika başkanlık seçimine müdahale ettiği yönündeki iddialarda kilit isim.

https://www.voanews.com/a/us-congress-russia-sanctions-trump-reaction/3955570.html Mesajı Paylaş

Defence

Geçtiğimiz hafta Rusya'nın Kuzey Denizindeki Kalilingrad limanına gelen 1 destroyer, 1 firkateyn ve 1 ikmal gemisinden oluşan filo, tarihte ilk kez Baltık Denizinde Rus filosu ile birlikte ortak bir tatbikat gerçekleştirmiş. Geçen hafta İstanbul'u ziyaret eden Çin filosu da 1 destroyer, 1 firkateyn ve 1 ikmal gemisinden oluşuyordu. Tarihler çakıştığına göre şu an Avrupa çevresinde en az 2 Çin destroyeri, 2 firkateyn ve 2 de ikmal gemisi olmalı. Mesajı Paylaş

Merkator

Baltık Denizi'nde ilk defa yapılan Rus-Çin ortak askeri tatbikatı başladı


Rusya ve NATO arasında son zamanlarda artan gerginliğin olduğu bir dönemde gerçekleştirilen askeri tatbikata geçen hafta Akdeniz'den Baltık denizine ulaşan Çin donanmasının en gelişmiş 052D tipi  destroyeri de bulunuyor. Askeri gözlemciler 052D tipi destroylerin bu yıl hizmete sokulduğunu, nispeten daha büyük ve hızlı olduğunu, güçlü silahlarla donatıldıklarını, hava ve deniz hedeflerini füze ve torpidolarla vurma kapasitesine sahip olduklarını belirtiyor.

Rusya'nın Polonya ve Litvanya arasında kalan Kaliningrad'taki Balistik donanma üssünden yönetilen "Joint Sea 2017" ortak askeri tatbikatına Çin donanmasının üç savaş gemisinin yanısıra Rusya donanmasına ait altı Rus korveti, savaş uçakları, helikopterler ile kara ve deniz piyadeleri katılıyor.

Tatbikatta savaş gemilerinden top atışları, hava savunma denemeleri, gemilerin kontrolleri, deniz kurtarma ve lojistik uygulamaları gerçekleştirilecek.

Askeri uzmanlar tatbikatın kapsamlı olduğunu, ilerde uluslararası operasyonlarda birlikte hareket edebilme yeteneğinin denenmesini amaçladığını belirtiyor.

Uzmanlar Rusya ve Çin'in doksanlı yıllardan beri dereceli olarak güçlenen bağlarının 2012 yılından bu yana yoğunlaştığını, tatbikatın ABD'ye en başta ticaret olmak üzere değişik alanlarda meydan okumak anlamına geldiği değerlendirmesinde bulunuyor.

Askeri ve politik uzmanlara göre tatbikat, bütün bunların yanısıra dünyaya, Rusya ve Çin'in ortak askeri işbirliği kapasitesi inşa ettiği, birbirlerini desteklemeye hazır olduklarını, iki ülkenin de hesaba katılması gerektiği politik sinyalini veriyor.

http://www.kokpit.aero/rus-cin-ortak-tatbikat Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya yaptırım kararına tepki olarak ABD'den diplomat sayısını azaltmasını istedi


ABD Senatosu'nun Rusya'ya yeni yaptırımlar öngören yasa tasarısını kabul etmesinin ardından Moskova ülkede bulunan Amerikalı diplomat sayısının azaltılmasını istedi ve bazı mülklere el koydu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Moskova'daki ABD büyükelçiliğinde ve konsolosluk görevlerinde çalışan diplomatik ve teknik personel sayısının 1 Eylül'e kadar 455'e düşürülmesini talep etti. Bu, ABD'nin Aralık ayında 35 diplomatı sınır dışı etmesinin ardından Rusya'nın ABD'de kalan bürokratlarının sayısına denk geliyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin herhangi bir Rus diplomatını sınır dışı etmeye karar vermesi halinde ABD'li diplomatlara da aynı şekilde davranılacağını belirtti.

Bazı mülklere el konuldu

Rusya ayrıca 1 Ağustos'tan itibaren ABD'li diplomatların tatil için kullandığı bir yazlık ev ile depoya da el konulacağını açıklandı.
Kremlin tarafından yapılan açıklamada, bu hareketin ABD Senatosu'nun Rusya üzerinde yeni yaptırımlar alması ve ABD Başkanı Donald Trump'ı Moskova hakkında sert bir çizgi izlemesine zorladığı için alındığı aktarıldı.

http://www.bbc.com/news/world-europe-40751973 Mesajı Paylaş

The Thing

Bu kez de ABD Kongresi, 22 kamu kurumundan Rus şirketi Kaspersky ile ilgili ayrıntılı bilgi istemiş. Gerekçe Kaspersky'ın yüklü olduğu bilgisayarlardan bilgi toplayarak Rusya lehine casusluk faaliyetlerinde bulunma ihtimali imiş.

http://www.reuters.com/article/us-usa-kasperskylab-probe-idUSKBN1AD2H0 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya'dan ABD'nin yaptırım kararına misilleme


Amerika Birleşik Devletleri'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararına Moskova'nın tepkisi sert oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 755 ABD'li diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Rusya medyasına konuşan Putin, "ilişkilerin düzelmesi için uzun süre sabrettiklerini ancak bekledikleri gelişmenin görülmediğini" söyledi.

Rusya ayrıca, ABD'ye ait bazı diplomatik konutlara da el konulacağını açıkladı.

Amerikan Senatosu Perşembe günü İran, Rusya ve Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar öngören tasarıyı kabul etmişti.

Diğer yandan, geçtiğimiz yıl Başkan Barack Obama döneminde, Rusya'ya ait New York ve Maryland'de bulunan iki binaya el konulmuştu.

http://www.euronews.com/2017/07/30/putin-orders-expulsion-of-755-us-diplomatic-staff-from-russia Mesajı Paylaş

Merkator

Baltık'ta F/A-18 ve Mig-31 birlikte uçtu


Rusya Savunma Bakanlığı, NATO'ya ait bir F/A-18 askeri uçağının, Baltık denizinde yer alan uluslararası suların üzerinde planlanan eğitim uçuşunu gerçekleştiren iki Rus MiG-31 askeri uçağı ve An-26 askeri ulaştırma uçağına eşlik ettiği haberini doğruladı.

Rus haber ajansı TASS'ta yer alan habere göre, Rusya Savunma Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, "Uçuş sırasında NATO'nun F/A-18 askeri uçağı yaklaşık 1 dakika yaklaşarak güvenli mesafede Rus uçak grubuna eşlik etti, bundan sonra güzergahını değiştirerek Baltık'a doğru gitti" denildi.

Bununla birlikte, Rusya Savunma Bakanlığı Rus askeri uçak grubunun gerçekleştirdiği uçuşun hava sahasının kullanımına ilişkin uluslararası kurallara göre yapıldığını, diğer devletlerin hava sahalarına girilmediğini belirtti.

a Mesajı Paylaş

Alkyone

#191
Ağu 02, 2017, 03:23 ÖS Last Edit: Ağu 02, 2017, 03:42 ÖS by Alkyone
İngiltere'den Baltıklarda stratejik açılım Müşterek Keşif Gücü


İngiltere önderliğindeki Müşterek Keşif Gücü; Danimarka, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, İsveç ve Finlandiya'nın da katılmasıyla dokuz ülkelik bir yapı oluşturuyor. Neden bir Batı ülkesi, NATO, BM Güvenlik Konseyi varken çok uluslu bir silahlı kuvvet inşa eder? Hem de sıradan bir ülke değil, ABD'nin kadim dostu, dil ve dindaşı, İsrail'le beraber 'ayrıcalıklı ortağı', neden birden çok ülkeyi derleyip yeni ordu kurmak ister? Neden 'Batı'nın Ordusu NATO' varken, BM Güvenlik Konseyi gibi yönetilebilen siyasi bir gücün emri altında her türlü askeri varlık kullanılabilecek durumdayken, majestelerinin Birleşik Krallığı ayrıca ve çok uluslu bir silahlı kuvvet inşa eder? Üstelik, bu orduya 'küresel düzen' misyonu da yükler?

Eğer bu uluslararası taze askeri 'ordu', Batı içinde bir alternatif güce işaret ediyorsa başka anlama gelir, yok Batı içinde bir ordu daha ise bambaşka anlama gelir…

Yeni bir şeyden bahsediyoruz; "aktive" olan, "uyanan" bir şeyden söz ediyoruz. Ve bu uyanmanın zamanlaması önemli. Birden çok kırılmaya, değişim anlarına isabet ediyor. Ve çalkantılı zamanlarda kurulan ordular hep hazırlıktır!

Müşterek 'keşif' gücü!

"Belirsiz bir dünyada, İngiltere, büyümekte olan tehditlerle baş etmemize yardımcı olacak bu yüksek hazırlık seviyeli müşterek güce öncülük ediyor. Birlikte daha büyük bir güç oluyoruz."

İngiltere Savunma Bakanı Sir Michael Fallon, Haziran ayının son günü İsveç ve Finlandiya'yı Müşterek Keşif Gücü'ne (JEF) dâhil etmek üzere düzenlenen imza töreninde, İsveç ve Fin savunma bakanlarıyla birlikte bu konuşmayı yaptı…

Böylece İsveç ve Finlandiya, Stockholm'deki Karlberg Kalesi'nde, tehditlerle ve dünya çapındaki krizlere müdahale etmekle görevlendirilmiş Birleşik Krallık liderliğindeki kuvvete katılmış oldu.

Müşterek Keşif Gücü 2015 yılında kuruldu. Yani çok yeni. Fakat Batı ordularının inşa süreçlerinden farklı olarak hızlı gelişti. Gelecek yıl tamamen faaliyete geçecek, hazır olacak. Katılımcı sayısı ve coğrafyası dikkat çekici. İlk etapta 10 bin kişilik bir güçten bahsediliyor. Bu Batı için hayli iyi bir rakam. Arkasındaki yüksek teknoloji ve ülkeler düşünüldüğünde, savaş gücü, caydırıcılık ve "hız"la müdahale edebilecek bir güç seferber edilmiş olacak.

Müttefiklere gelince; İngiltere önderliğindeki Müşterek Keşif Gücü; Danimarka, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, İsveç ve Finlandiya'nın da katılmasıyla dokuz ülkelik bir yapı oluşturuyor. Tabii son katılımda önemli ayrıntı şu; İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi değil! NATO'ya üye olmayıp, bu orduya katılmak ne demek?

Bu kimin ordusu?

Bu liste üzerinde düşünülmesi gerekiyor. Evet bu ülkeler içinde orduları küçük olan var büyük olan var, modern olan, zengin olan var. Ama asıl iş, bu tek tek ülkeler dışında, oluşturdukları toplam coğrafyanın ne anlattığı. Bu ülkelerin sınırlarını tek ülke olacak biçimde kalemle birleştirdiğimizde, bir, Rusya'nın Batı kanadını gediksiz kuşatıyor. Son dönemde sık askeri karşılaşma ve risk üreten İskandinav, Baltık coğrafyası yekpare hale geliyor. İki, kendisi zaten çok uluslu bir sorun olan, zamanla daha büyüyecek küresel bir probleme işaret eden, toprak, balıkçılık, devasa yeraltı enerji kaynakları ve Çin'den Rusya ve Kuzey Kutbu'na kadar giden, "kısa" yolun stratejik risklerini hemen akla getiriyor. Ne de olsa ordunun ismi içinde "keşif" var bu ordu Kuzey Kutbu'na belli ki özel ilgi gösterecek. Bu ilk akla gelen maddeler tek tek ele alınabilir ama aynı zamanda Batı içinde de tartışılması gereken bir durum var… Yeni ordu, ABD'nin, Polonya merkezli Rusya kuşatmasının tam arkasına geliyor ve açıklarını kapatıyor. Fakat Avrupa'nın açıklarını kapatıyor mu, tersine göze mi sokuyor tartışmalı.İngiltere liderliğini de anlamamız gerekiyor. Bilindiği gibi ABD, Avrupa ülkelerini-başta Almanya olmak üzere-NATO konusunda, kibarca söyleyelim; teşvik etmeye çalışıyor. Ukrayna merkezli kriz Rusya-ABD ilişkilerinin önemli bir boyutu ve çözülene kadar Kıta ülkelerinin ABD'nin yanında ve NATO konusunda da sağlam durarak hareket etmeleri gerekiyor. Peki öyle mi? O da tartışmalı. Bir diğer nokta İngiltere'nin Brexit'le birlikte Avrupa Birliği'nden ayrılması. Bunun stratejik önemi ortada. Bu iki bilgi birleştiğinde, akla, yıllardır konuşulan ama bir türle hayata geçirilemeyen AB Ordusu da geliyor. AB'nin kendi içinde ekonomik ve politik olarak zor bir süreçten geçmesi, Rusya ile krizin bu dinamikleri daha çetrefilli hale getirmesi, Suriye ve mülteci krizi, terör, Londra'nın kaybı (kim bilir belki Fransa Genelkurmay Başkanı'nın geçtiğimiz Çarşamba günü istifa etmiş olması!) ve Washington-Brüksel dengeleri cem edildiğinde bu ordunun ne anlattığını duymak gerekiyor.

Her ordunun ilk sorusu: Hedef?

Resmi izah bu gücün birden çok yüzünü aydınlatıyor; "Ebola salgını sırasında; İngiltere'nin krize müdahalesini desteklemek üzere bir Hollanda gemisi Kraliyet Donanması ile birlikte çalıştı ve Norveç haftada iki sefer C130 uçuşları gerçekleştirdi. Bu müşterek çalışma, Müşterek Keşif Gücü (JEF) nün sunabileceği insani yardımlara açık bir örnektir".Yani bir insani yardım boyutu var ve kuvvetle vurgulanıyor ama şu satırlara toslayana kadar; "Müşterek Keşif Gücü (JEF) mevcut uluslararası örgütlerden ayrışmaktadır ve tek başına faaliyet gösterebilir, ancak diğer çokuluslu yüksek hazırlık seviyeli kuvvetlerle bütünleşme yeteneğine sahiptir ve NATO, AB ve BM güçlerini destekleyebilir. Bu bir Müttefikler Gücüdür ve İsveç, Finlandiya ve diğer ortaklarımızla Avrupa'da ve dünyada güvenliği sağlamaya kararlıyız"…

Öncelikli hedefin coğrafya olduğu anlaşılıyor. Buna bakınca dost ve düşman kuvvetler de seziliyor ve bu ordunun "muharip" olduğunu da görüyoruz; Birleşik Krallık, Müşterek Keşif Gücü'ne öncü komando, havacılık ve donanma birlikleri ile destek verecektir.

Bu noktada gücün başına "Birleşik Krallık" ifadesinin eklendiğini de fark ediyoruz, komuta Londra'da yani; "İlk tatbikat, geçen yıl Cornwall'da bulunan St Mawgan'da gerçekleşti. Ortak Girişim-16, İngiliz tümgeneral komutasında ve 1,600 Müşterek Keşif Gücü personelinin katılımıyla dinamik kurgusal senaryoda test edildi. Ortak Girişim-17 ise; Kraliyet Donanması, Ordu ve RAF (Kraliyet Hava Kuvvetleri) personelinin katılımıyla, JEF üye ülkelerinin kuvvet unsurları da kullanarak İngiltere'nin operasyonel seviyedeki komuta ve kontrolünü test etmek üzere çalışma aşamasında"…

Bakalım yeni ordu yeni üyeler 'transfer' edecek mi? Ve yeni ordu ilk sınavını nerede, ne zaman verecek?

http://www.gercekhayat.com.tr/dunya/majestenin-yeni-kuresel-ordusu/

Baltıklarda ki yığılmayı Rusyanın ZAPAD 2017 ve Natonun BALTOPS 2017 tatbikat serilerini Çinin Baltıklara girişini de ilave ederek okumak lazım
http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/baltops-2017-zapad-firtinasi-yaklasirken/836437
http://tr.euronews.com/2017/08/01/rusyanin-belarusta-askeri-varligini-artirmasindan-endise-ediliyor Mesajı Paylaş

syfy

Çin savaş gemilerinin Türk limanlarını ziyaret etmesi Türkiye Cumhuriyeti için '' force multiplier' işaretidir.
İran Donanmasının da ilerde Aksaz veya İstanbulu ziyaret etmeleri de güçlü bir sembolik mesaj olabilir.
Ülkemiz, komşuları Rusya ve İran ile müşterek bir payda konusunda  anlaşırsa, saldırılara karşı çok daha güçlü olacaktır.
Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya-Çin tatbikatı: Kremlin Kuzey ve Baltik ülkelerini sakinleştirmek için harekete geçti


Kremlin, Rusya ve Çin kuvvetlerinin Baltık Denizi'ndeki ilk tatbikatlarının ardından Kuzey ve Baltık ülkelerindeki liderler arasındaki rahatsızlıkları gidermek için diplomatik kanallar kullanıyor.

"Marine Interaction 2017" olarak adlandırılan haftalık tatbikatlar 28 Temmuz'da bitti. Tatbikat, denizaltılar, savaş gemileri, savaş ve nakliye uçakları ile helikopterlerini içeriyordu. Marine Interaction 2017, Rus Baltık Filosu'nun Baltık'taki ana üssü olan Kaliningrad'tan yönetildi
Tatbikatlarda, Rus Donanmasının en büyük nükleer güçlü balistik füze denizaltısı olan Dmitriy Donskoi'yi (TK-208) de yer aldı. Kuzey Denizi merkezli Tayfun sınıfı bir denizaltı (NATO kod adı) olan Dmitriy Donskoi'nin cephaneliği, 200 nükleer savaş başlığı ve 20 uzun menzilli Bulava denizaltı  balistik füzeden oluşuyor.

Bazı İskandinav liderlerin ortak görüşü, ortak Rus-Çin Baltık tatbikatının Rusya ile ABD arasındaki bozulan ilişkilere ve aynı zamanda Pekin'in Güney Çin Denizi'nin tartışmalı sularında ABD'nin askeri harekâtına verdiği yanıt anlamına geldiği.

Marine Interaction 2017'de yer alan Çin deniz gemileri, fırkateyn Yunchen'e ve destek gemisi Luomahu'ya ek olarak güdümlü füze destroyeri Hefei'yi dn oluşuyordu. Üç savaş gemisi 1 Ağustos'ta Finlandiya'nın Helsinki limanına iki günlük "dostluk" ziyaretinde bulundu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 27 Temmuz'da Finlandiya'nın doğusundaki Fin Devlet Başkanı Sauli Niinistö ile bir araya geldiğinde, Kuzey  ve Baltık liderleri arasındaki gerilimi azaltmaya yönelik açıklamalarda bulundu.

Putin: "Rusya, hem karada hem de denizde Çin ile daha fazla askeri tatbikat yapma niyetindedir. Bunu kimseye tehdit olarak görmüyoruz. Bu, tüm dünyayı dengeleyen bir faktördür. Hiçbir üçüncü ülke kendisini  tehdit altında hissetmemelidir. Putin, Finlandiya silahlı kuvvetlerinden sorumlu Komutan olan Niinistö ile yapılan görüşmeler sonrasında düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bir askeri blok veya ittifak oluşturmuyoruz" dedi.

Putin, Rusya'nın Çin ile olan işbirliğini "stratejik" olarak nitelendirdi ve yaptıkları işbirliğinin, politik, askeri ve ekonomik ortak çıkarların tümünü içerdiğini söyledi.

Baltık Denizi'ndeki Çin ve Rus deniz ve hava kuvvetleri tatbikatlarının eşi benzeri görülmemiş bir gelişme olduğunu kabul eden Niinistö, Avrupa Birliği, ABD,  Kuzey ve Baltık ülkeleriyle birlikte çalışarak gerginliği azaltmak için Rusya ile görüşmelerini sürdüreceklerini söyledi.
Niinistö, "Baltık Denizi'ndeki Rusya ve Çin arasındaki ortak tatbikatlar hakkında da söyleyebileceğimiz tek şey bu ve benzeri durumlar, söz konusu büyük askeri güçlerle dünyada birlikte yaşamanın bir parçası" dedi.

Finlandiya, geleneksel olarak Batılı güçlerle Rusya arasında bir köprü olmuştur. Dahası, Kremlin'in Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna'ya müdahalesi sırasında Rusya'ya yönelik yaptırımlara destek vermesine rağmen Finlandiya, ABD, AB ve Rusya arasında diyalogların sürmesini sürekli olarak savundu.

http://www.defensenews.com/smr/european-balance-of-power/2017/08/04/russia-china-exercises-kremlin-moves-to-calm-nordic-baltic-fears/

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Tillerson Lavrov'dan misillemenin "detaylarını" öğrendi


Rus mevkidaşıyla görüşen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Moskova'nın Amerikan yaptırımlarına karşı aldığı misilleme kararının ayrıntılarını öğrendi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları imzalamasının ardından iki ülke dışişleri bakanları ilk kez buluştu.
Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısı kapsamında bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Washigton'ın Rusya'ya yönelik son yaptırımlarını ve Moskova'nın misilleme niteliğindeki kararını ele aldı.

Görüşme sonrası basına açıklamada bulunan Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı'nı kastederek, "Özellikle, Rusya karşıtı yaptırımlara cevaben gönülsüz bir şekilde aldığımız kararların ayrıntılarıyla ilgilendi" dedi.

Rusya'daki ABD diplomatik temsilciliklerinde görev yapan personelin 755 kişi azaltılması için Washington'a ültimatom veren Moskova'nın aldığı kararın detaylarını Tillerson ile paylaştığını aktaran Lavrov, "ABD'li meslektaşlarımızın diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu hissettik. Sanırım bunun dışında alternatif de yok" diye konuştu. Ancak Lavrov, ABD'li mevkidaşıyla ele aldığı ayrıntıları basına açıklamadı.
Putin'in kafa karıştıran talimatı

Trump çarşamba günü, ABD başkanlık seçimleri sırasında Rusya kaynaklı olduğu düşünülen siber saldırılar ve Kırım'ın ilhakı nedeniyle Rusya'ya karşı ekonomik yaptırım uygulanmasını öngören kararı onaylamıştı. Kararın Amerikan senatosunda kabul edilmesinin ardından Rus lider Vladimir Putin, ABD temsilciliklerinde çalışan 755 kişinin "Rusya'daki faaliyetlerine son vermesi" için talimat vermişti.
Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2013 yılındaki raporuna göre, Rusya'daki Amerikan diplomatik kurumlarında görev yapan yaklaşık bin 200 personelin sadece dörtte birinin ABD vatandaşı olması kafa karışıklığına neden olmuştu. Zira söz konusu ABD temsilciliklerinde çalışan personelin büyük bölümünü Ruslar oluşturuyor. Bu durumda, zorunlu olarak işine son verilecek kişilerin çoğunlukla Ruslardan seçilmesi ve ABD'li diplomatların görevlerine devam etmesi ihtimali ağırlık kazanıyor.

Hangi diplomatik personelin gitmesi gerekeceğine dair tartışmalar üzerine açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise "Tercih ABD'nin" yorumunda bulunmuştu.

http://www.dw.com/de/lawrow-sp%C3%BCrt-us-dialogbereitschaft-im-sanktionsstreit/a-39984452
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter