Soğuk Savaş: Yeniden

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 30, 2015, 07:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Çınar Çakmak

#15
Ara 04, 2015, 06:57 ÖS Last Edit: Ara 04, 2015, 07:14 ÖS by Çınar Çakmak
Petrol "OPEC" sonrası değer kaybetti - 04.12.2015

Petrol, OPEC'in bugünkü toplantısında üretim tavanını günlük 31.5 milyon varil olrak belirlemesinin ardından düştü (16:55'te güncellendi)

Petrol, karar hakkında bilgiye sahip bir delegeye göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) üretim tavanını günlük 31.5 milyon varil olrak belirlemesinin ardından değer kaybetti.

Vadeli petrol kontratları, erken saatlerdeki yüzde 2.2'ye kadar çıkan kazançlarını geri verdi ve yüzde 3.6 kadar düşerek varil başına 40 doların altına indi. Yeni tavan, önceki günlük 30 milyon varilin üzerinde ve OPEC delegesinin bildirdiği üzere, yaklaşık yedi yıl sonra topluluğa dönen Endonezya2nın üretimini içermiyor.


http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1839919-petrol-opec-sonrasi-deger-kaybetti

Bu sabah 44,5 USD idi.

Bu 1. adım. 2. Adım 16'sında FED toplantısındaki faiz arttırımı.

Rus ve İran ekonomileri sallanmaya başlayacakRusya`ya bir darbe de OPEC'ten!

Petrol fiyatlarında düşüşün sürmesi durumunda yeni bir kriz dalgasıyla karşı karşıya kalması beklenen Rusya için tehlike çanları çalıyor. OPEC`in üretim tavanını yükseltmesiyle petrol fiyatları çakılırken, Ruble ve Rus borsası tepetaklak.

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/rusyaya-bir-darbe-de-opecten/33000/33659/

Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

ayibarishi

Abd, Rusya ve Çin ittifakına karşı ilk önce ekonomik önlemleri uygulamaya başladı ve ekonomilerini şöyle bir salladı.

Bundan ders çıkaramayan şer ittifak, uzak doğuda yapay adacıklar, Senkoku adaları, Kuril adalarına ekstra askeri birlikler konuşlandırma, deniz gücünü ofansif  arttırma, kutuplar üstünde niyetlerini askeri açıdan derinleştirme, hatta ileriki zamanlarda kırımı işgal etme gibi kaba güce, tehdide ve yaşam düzeniniz bozulur ha sakın işleri germeyin kartına oynamaya başladı...

Bu nedenle abd önce dostlarını da kullanarak petrol fiyatlarını iyiden iyiye düşürdü, politikayı kullanarak Avrupa dahil ve başta enerji akışını farklı kaynaklara yönlendirip Rus ekonomisini iyice sıkıştırdı, dostu olmayan arap ülkelerini de karıştırdı. Ruslar ve çinliler ise İran ile Şia kartını açtı ve bölgede mezhep savaşı ihtimalini öne çıkardı.

Biri bu yazıyı tamamlarsa sevinirim çünkü hanım bir taraftan ziyarete gelen anacığım bir taraftan, bende yazacak beyin kalmadı. Saygılarımla... :)  Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

NASA'ya sızan hacker: ABD'nin uzayda savaş gemileri var

NASA bilgisayarlarını çökerttikten sonra 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalan bilgisayar korsanı Gary McKinnon, NASA bilgisayarlarında bulduklarını kamuoyuyla paylaştı.

"ABD GİZLİ BİR UZAY PROGRAMI YÜRÜTÜYOR"
McKinnon, Amerikan donanmasının yürüttüğü gizli bir uzay programına dair kanıt bulduğunu ve program kapsamında uzay savaş gemisinin de olduğu bilgisini paylaştı.

"ABD'NİN UZAYDA SAVAŞ GEMİLERİ VAR"
UFO kanallarından RichPlanet televizyonuna "Aylardır gidip geliyorum. Sürekli düşünüyorum. Landsearch adında bütün dosya ve klasörleri araştırabilen bir program kullandım. Bütün belgeleri taradım ve inceledim. 'Dünya dışı subaylar' yazan bir Excel hesap tablosu buldum. Subayların rütbeleri ve adları yer alıyordu. Uzay gemileri arasında 'madde transferi'ne dair kayıtlar da vardı. Buradan Amerika'nın uzayda gemileri olduğu sonucuna vardım. Adları U.S.S. (ABD gemisi) diye başlıyordu." dedi.


http://www.ensonhaber.com/nasaya-sizan-hacker-abdnin-uzayda-savas-gemileri-var-2015-12-08.html Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

HARZEMŞAH

Artık fiilen başlayan soğuk savaşın çok sayıda yeni etkisi olacaktır. Bu etkiler dalga dalga gelecektir. İlk dalga İran'ı vuracaktır. Zira ABD ve Batı, İran'ın Rusya ile yakınlaşmasını, kendine yeni uydu devletler (Lübnan, Suriye, Yemen, Irak) oluşturmaya başlamasını izleyemez. Bu nedenle önümüzdeki dönemde, Kuzey Irak'ta yani Azeri Türklerinin ve Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde karışıklıklar başlaması olasıdır. Ayrıca merkezi İran'da ise rejim muhaliflerinin direnişleri artacaktır.

İran dışındaki, İran yanlısı ülkelerdeki operasyonlar da İran yönetiminin etki alanını azaltacaktır... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Fiilen başlayan soğuk savaşın ilk ayak sesleri gelmeye başladı. Almanya silahlanma harcamalarını arttırmaya hazırlanıyormuş. Modernizasyon ve yeni ekipman alımına 15 yılda 130 milyar Euro harcanacakmış. Savunma bütçesinin bu yıl için 33 milyar Euro'dan 35 milyar Euro'ya çıkarılması isteniyormuş...

Ayrıca ABD'de Japonya'nın denizaltı ihracatını serbest bırakmaya hazırlanıyormuş.

http://tr.euronews.com/2016/01/26/almanya-dan-savunmaya-dev-yatirim-plani/
Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Bu sürece Polonya'dan gelen açıklamaları da eklemek gerek. Malum, Polonya tarihsel olarak kendisini Rus tehdidi altında hisseden bir ülke. Dış işleri bakanı Avrupa için en büyük tehdidin Rusya olduğunu söylüyor. Ve Polonya Rus gazına bağımlılığı sona erdirmek için Norveç ile arasına boru hattı inşa ediyor. Polonya zırhlarını kuşanıyor... Mesajı Paylaş

HDS

M. Thatcher'ın lafıydı; "20. Yy'da Avrupa'nın başına iki bela geldi, biri komünizm, diğeri faşizm. İkisi de Avrupa'dan çıktı ve ikisinin de çözümü Atlantik ötesinden geldi."
Polonya da ne yapsın, duvarlarını çekip kendine Atlantik ötesinden müttefik arıyor. Mesajı Paylaş

derkrieger

Polonyalı kızlara sorunlarının aslında Viyana'da başladığını anlatmaya çalıştım.
"Biz doğal müttefikiz bebeğim" dedim.
ve olaylar gelişir...
(polonyalıların mantı benzeri yemeğini yedik durduk, gelişen budur. başka da bir durum olmadı.  :-[  ) Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Haber Almanyanın resmi yayın kurumu Deutsche Welleden:

ABD'den Avrupa'ya askeri takviye

Amerikan ordusu, Avrupa'daki varlığını güçlendiriyor. Pentagon, 'Rusya'nın saldırgan tutumuna karşı' Doğu Avrupa'ya bir zırhlı tugay gönderileceğini açıkladı. Rusya'dan ise 'seyirci kalmayız' açıklaması geldi.

ABD, Doğu Avrupa'daki askeri varlığını güçlendiriyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, bir zırhlı tugayın NATO'nun doğu kanadına sevk edileceği, bu adımın Avrupalı müttefiklerin Rusya'nın saldırgan tavrına karşı endişeleri nedeniyle atıldığı bildirildi.

ABD ordusunun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (Eucom), daha önce yaptığı açıklamada muharip tugayın sevkinin 2017 şubat ayında başlayacağını açıklamış, Başkan Barack Obama, ocak ayında Avrupa için savunma harcamalarının artırılacağını söylemişti. Böylece 2017 sonu itibariyle Avrupa'da Amerikan ordusuna bağlı üç tugayın bulunması planlanıyor.

Rusya: Önlemlerimizi alıyoruz

ABD'nin adımına Rusya'dan yanıt gecikmedi. Rusya'nın NATO elçisi Aleksander Gruşko, karşı önlemler alacaklarını açıklayarak, "Elimiz kolumuz bağlı seyredecek değiliz. ABD'nin askeri varlığını artırmasının hiçbir gerekçesi yoktur ve buna karşı biz de düzenli olarak gerekli gördüğümüz askeri önlemleri alıyoruz" diye konuştu.

Amerikan tugayının başta Rusya'ya komşu Baltık ülkeleri ve Polonya olmak üzere Bulgaristan ve Romanya'da da düzenli olarak tatbikatlara katılması, 4 bin 200 asker, 250 tank, ayrıca obüs, askeri taşıt ve bin 700 taşıtı kapsaması öngörülüyor.

Tugayda dokuz ayda bir askerlerin değiştirilmesi ve yeni askeri teçhizatın Avrupa'ya taşınması planlanıyor. Sabit teçhizatın ise Almanya, Belçika ve Hollanda'da depolanması öngörülüyor.

Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Philip Breedlove, Avrupa'da daha modern teçhizat ve daha büyük hareket kabiliyeti ortaya koyacaklarını belirterek, "Böylece NATO müttefiklerimizi Rusya'nın Orta Avrupa ve diğer bölgelerdeki saldırgan tutumu karşısında güvenceye almadaki güçlü ve uygun adımlar atma stratejimizi sürdürüyoruz" diye konuştu.

http://www.dw.com/tr/abdden-avrupaya-askeri-takviye/a-19153126

Mesajı Paylaş

delidumrul

Sayın HDS,günümüzde o büyük ve son savaşı kazandıkları için çoğu düşünce adamının fikirleri aynı noktada birleşiyor."Faşizm ile Komünizm belaydı" diye.2.dünya savaşı ne kadar karmaşık görünse de aslında Komünizmle,Faşizmin savaşıydı.Tabi kazanan ne hikmetse Kapitalizm oldu. Mesajı Paylaş

kimlikci

Su-24 uçakları Baltık denizinde Amerikanın USS Donald Cook destroyerini taciz etti

https://www.youtube.com/watch?v=wq1wDMGA9DM Mesajı Paylaş

HDS

Ruslar yapsın bunları, Amerikalılar bunları ne kadar güzel "Cambaza bak"cılık için kullanıyor. Herifin gemi mürettebatı bile endoktrine, askeri ataşe gibi; "Bak bak bak, ne hizada geliyor.." diye sakin sakin tercüme ediyor.  :)

Beri yanda, sorsalar söylerdik, Su-24'lere füze atınca vurulup düşüyorlar, bir şey olmuyor diye.  ::) Mesajı Paylaş

kimlikci

Üstat aynı gemiyi Karadeniz de taciz ettiklerinde Ruslar Amerikalıların füze kalkanı sistemini kapatmışlardı. Kullandıkları sistem Radyo- Elektronik bastırma sistemiydi yanılmıyorsam. Bunu gören Amerikalı 30 denizci( sayı farklı olabilir) biz ölmek istemiyoruz diyerek istifalarını vermişlerdi....

Taciz olaylarında bir hatırlatma yapayım dedim  ::) Mesajı Paylaş

HDS

Bu iddiayı da bence bir tutam tuzla alalım.
AEGIS'i karıştırmak o kadar kolay değil.

Hatta, karıştırmanın güzeli karşındakinin karıştırıldığını anlaması olur. Bastırmada bir bilek güreşi meselesidir. Bugün bastırısın, yarın bastırılırsın. Mesajı Paylaş

kimlikci

Sistem geçilmez değil zaten. Ağ üzerinden bölgeden uzakta olan başka bir radarın yardımıyla uçağın vurulabileceği/ kilit atılabileceği konuşuluyordu o zamanlar sanırım
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter