VESTEL İHA'ları

Başlatan ocay, Şub 08, 2016, 06:36 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Tuco

Fazlalık Mesajı Paylaş

orko_8

Tam doğru yerinde kullanmadım gerçi ama ana anlamı "yedeklilik" gibi bir şey. Belki "reliability" (güvenilirlik) gibi bir şey demeliydim. Hareketli parçaların olduğu, dolayısıyla arıza ihtimali olan bir aksam yerine basit, arıza yapmayan bir çözüm Mesajı Paylaş

murattekin

Bunu yapan BTEU yu da yapar. Ne gerek var dış tedariğe? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

delidumrul

@murattekin

Bunu yapan BTEU yu da yapar. Ne gerek var dış tedariğe?

Üstadım BTEU yu biz cahiller için açabilir misiniz ? Mesajı Paylaş

ÜNAL

Estağfurullah .
Başlangıç Temel Eğitim uçağı . Mesajı Paylaş

murattekin

Eski forumlarda hep BTEÜ diye geçtiği için böyle yazdım. Estağfirullah. Ünal Bey açıklamış. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

ocay

Vestel'in Silahlı İha'sı Mayıs'ta Havalanıyor

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Vestel Savunma tarafından tasarımı yapılan ve yüzde yüz yerli olan insansız silahlı hava aracının (İHA), Mayıs ayında havalanacağını açıkladı.

Vestel'in Silahlı İha'sı Mayıs'ta Havalanıyor

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Vestel Savunma tarafından tasarımı yapılan ve yüzde yüz yerli olan insansız silahlı hava aracının (İHA), Mayıs ayında havalanacağını açıkladı.

Ahmet Nazif Zorlu, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Değişim Gelişim Topluluğu ile Genç Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Denizli Şubesi'nin düzenlediği 'Başarı hikayesi' isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı. PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Salonu'nda kalabalık bir gruba konuşan Zorlu, öğrencilere nasihatlerde bulundu. Ahmet Nazif Zorlu, "Her zaman hayal kurun ama hayalperest olmayın. Ne iş yaparsanız yapın, rakiplerinizden rahatsız olmayın. Rakibi olmayan uyur. Başarı için sadece beyin gücü yetmez, alın teri de dökün. Türkiye'nin daha da gelişmesini istiyorsanız, yerli ürün kullanın. Zorlu Holding bünyesinde 26 bin kişi çalışıyor, yerli ürün kullanımı daha da artsa, çalışan sayımızda artar, ülkenin parası ülkemizde kalır. Yerli ürün kullanıldığında bizler de bir Vestel daha kurarız. Vestel, ilk etapta 5, uzun vadede 30 milyon cep telefonu üretecek. Şu anda Vestel, yılda 35 milyon cihaz üretiyor" dedi.

Ahmet Nazif Zorlu, konuşması sırasında, "Aslında bu konuyu konuşmamam lazım. Ama konuşacağım; Mayıs ayında insansız silahlı hava aracımızı uçuracağız. İnsansız hava aracını yapan Vestel, şimdi o aracın silahlısını da yaptı" dedi.

Konferansın sonunda, bir basın mensubunun, "Silahlı İHA hakkında açıklama yapar mısınız?" sorusu üzerine Zorlu, "Biz ne üretirsek üretelim, önce Türkiye için üretir, sonra ihraç etmek isteriz. Silahlı İHA'yı Vestel Savunma yaptı, ihracatını da yapar. Önce ülkemiz kullansın. Bu açıklamam yetsin" diye yanıtladı Mesajı Paylaş

7Skies

May 10, 2016, 01:00 ÖS Last Edit: May 10, 2016, 01:02 ÖS by 7Skies
Vestel'in de  denemesi başarılı

Geçtiğimiz pazartesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplanan Bakanlar Kurulu'nun önemli gündem maddelerinden biri de terörle mücadele ve İHA, helikopter gibi Türkiye'nin üzerinde çalıştığı önemli projeler oldu. Genelkurmay Başkanı Akar, terörle mücadelenin yanı sıra TSK'nın gücünü artıracak büyük projelerle ilgili gelinen son nokta hakkında Bakanlar Kurulu'na bilgi aktardı.

ABD İHA'SINDAN İYİ

Org. Akar'ın verdiği bilgiye göre, silahlı İHA üretimine ilişkin çalışmalar iki grup tarafından yürütülüyor. İki şirketin yaptığı denemelerde son derece başarılı sonuçlar elde edildi. Akar, görüş gücü ve manevra kabiliyeti ile ilgili denemeleri süren silahlı İHA'ların çok yakın bir tarihte kullanılmaya başlanacağı bilgisi paylaştı. Akar, denemeler bittiğinde hızla üretime geçileceğini ve bunların peyderpey sisteme sokulacağını da kaydetti. Akar, üretimi üren silahlı yerli İHA'ların özellikle olumsuz hava koşullarında kullanma kabiliyetlerinin yüksek, hatta ABD'nin ürettiklerinden bile bu konuda iyi olduğunu bildirdi. Akar, Türk taarruz helikopteri T129 ve Fırtına tankları ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Mesajı Paylaş
.

HDS

Ya bir şeyimiz de Amerikalılar'ınkinden iyi olmasın allahaşkına..
Bakalım "hızla" nasıl üretime geçeceğiz. Mesajı Paylaş

ocay

dranos

Abaouvv Karayel de silahlanmış. Maşallah Mesajı Paylaş

byemre

Şöyle yüzlü sayılarda silahlı taktik ihamız olsa ve sadece yolların üzerinden uçsalar kafi.  Mesajı Paylaş

HDS

Bu yüzlü sayılarda işaretleme yetenekli optronik demek.

O tayyareden daha zor bizim için. Haydi Aselsan yaptı, yüzlü adetleri imal edebilmesi yıllar alır.

Yurt dışından da, artık, silahlı İHA'da kullanmak üzere optronik için ihrac lüsansı almak nereden baksan ya imkansız ya yılı geçer. Toplu alıyorsan bir sene de Kongre'de sürünür.  :) Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sorun sadece gece görüşümü (bununla ilgili bir çalışma yapıldığını ve sonuçlandırıldığını hatırlıyorum) yoksa bildiğimiz klasik gece görüşlerden çok daha ileride bir teknolojiyimi konuşuyoruz üstadım... Mesajı Paylaş

HDS

Gece-gündüz, optikler, stabilizasyon, lazer ile işaretleme.

Lazer işaretleme yapmadığın optroniği kısmen yazılımla da stabilize edebilirsin, ama lazeri edemezsin, onun optroniğinin tam olarak işaretlemek istediği yere bakması gerekir. Lıngırdayamaz. Titreyemez.

İşaretleme lazerleri de biraz acaiptir, atmosferin ve lazerin "cavity"sinin bazı özellikleri kullanılarak aslında hedef üzerinde tabak kadar olan bir ışın yaratmaya çalışırsın. Bunlar da çok ciddi bilgi ve mekanik ister.

Yoksa zaten işin en kolay yanı "gece görüşü" tarafı. Sensör odur ya da budur. Optiğin odur ya da budur.
İyi sensörün, optiğin var ise cam gibi görürsün, yoksa daha kötü, bulanık, ama füzeni sallarsın o sorun değil. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter