TF-2000 HSH Fırkateyni

Başlatan swat, Eyl 30, 2015, 06:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

Çok sayıda yanlışı da olsa eklemiş olalım:


TF-2000'in helikopter pistinin montajına başlandı

TF-2000 Milli Hava Savunma Fırkateyni'nin beyni durumundaki Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar CAFRAD'ın fabrika kabul testleri başarıyla tamamlanıp, platform testleri için Gabya sınıfı bir fırkateynin helikopter pistinin montajına başlandı.
TF-2000, dünyanın süper güçleri İngiltere ve Fransa'nın bile elinde çok az sayıda bulunan balistik füzelere karşı koruma bölge hava savunma gemileri sınıfında. TF-2000, savaş gemisinden 4 adet üretilmesi düşünülüyor. Birim maliyeti uzmanların tahminlerine göre 1 milyar dolar olarak ön görülüyor. TF-2000 projesi bünyesinde birçok yeniliği barındırıp Türk Donanması'nın gücüne güç katacak.

Hava savunma harbi firkateyni olan TF-2000'in öncelikli amacı, bağlı bulunduğu deniz görev grubu veya bir bölgenin hava savunmasını üstlenmek.

TF-2000 projesi Bilgi İstek Dosyası Mayıs 1996'da, İhaleye Çağrı Dokumanı ise 1998 yılında yayınlandı. Hedef; 6 adet firkateyn, 5 milyar dolarlık bir bütçe ve 2004 yılından başlayan hizmete alınma tarihleri idi. Ancak, 1999 Golcük depremi ve sonrasında ekonomik kriz nedeniyle proje ertelendi. Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından sayısı 4'e düşürüldü.

AYNI ANDA BİRÇOK GÖREVİ YERİNE GETİREBİLİYOR

TF-2000, bünyesinde bulunan birçok silah ve sensör sayesinde çok farklı görevleri icra edebiliyor. 250+ kilometre menzildeki hedefe ateşlenebilen milli gemisavar füzesi Atmaca, torpido savunma füzesi TORK ve deniz-kara unsurlarını 1000-1500 km öteden vurabilen yerli GEZGİN füzesini taşıyacak TF-2000 fırkateyni, bunlarla birlikte daha birçok mühimmatla teçhiz edilecek.

TF-2000 bünyesinde aynı anda binlerce hedefi takip edip 3 boyutlu haritalandırma yapabilen faz dizinli radar teknolojisi bulunacak. Erken uyarı ve istihbarat için gemide mutlaka bulunması gereken Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar yani 'ÇAFRAD' için ASELSAN, METEKSAN ve TÜBİTAK ortaklaşa çalışıyor. Bu yıl içersinde ÇAFRAD'ın bitmesi ve testlerine başlanması hedefleniyor. ÇAFRAD'ın menzilinin 450+ km olması ön görülüyor. ÇAFRAD'ın bitişinden itibaren gemi tasarımı son halini alacak.

GEMİ AVCISI

ATMACA füzesi 250+ kilometre etkili menzile sahip gemi savar füzesi. Atmaca, günümüzde Türk donanmasının savaş gemilerinde bulunan ABD menşeili HARPOON gemi savar füzelerinin yerini alacak ve TF-2000 de kullanılacak.

TF-2000 savaş gemisinde ayrıca 1000/1500 kilometre menzile sahip GEZGİN seyir füzesinin de kullanılacağı savunma sanayi uzmanları tarafından dile getiriliyor.

Ayrıca TF-2000'e yetişirse kesin olmamakla beraber otoriteler tarafından dile getirilen HİSAR-O hava savunma füzesi, alçak irtifa için ASELSAN üretimi Yönlendirilmiş Enerji Silahı (LAZER)ve Suriye sınırında görev yapan KORKUT hava savunma sisteminin deniz versiyonu KORKUT-D'yi kullanacak.

DÜNYADA SADECE 13 ÜLKEDE VAR

TF-2000 fırkateyni dünyada 'Balistik füzelere karşı koruma Bölge Hava Savunma Gemileri' sınıfında değerlendiriliyor. Bu gemilerden dünya üzerinde 13 ülkede mevcut. Toplamda 151 adet civarı mevcut. En çok BHSG gemisi ABD Donanması'nda bulunuyor.

İlk TF-2000 donanmaya ait İstanbul Tersanesi'nde üretilecek. Sonrasındaki üç gemi özel şirket tersaneleri tarafında üretilecek.

TF-2000 fırkateynlerinin 2020'li yıllarda Türk denizlerinde olması ön görülüyor.

TF-2000 ÖZELLİKLERİ:

Uzunluk: 147 metre
Genişlik: 18 metre
Tam Yük Deplasman: 7 bin ton
Mürettebat: 220

http://www.denizhaber.com.tr/tf-2000in-helikopter-pistinin-montajina-baslandi-haber-80899.htm Mesajı Paylaş

eemree20

balistik hava savunmasını hangi füze ile sağlayacak ? Mesajı Paylaş

Topgun

Daha boyumuz ona erişmeye uzak be kardeşim... :-\ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

SAMP-T temelli bir çözüme dayalı çalışmalar yapılıyor. Fransa ve İtalya ile yaptığımız geliştirme(!) anlaşmasının bir ayağı da bu. Lakin Macron'un son manevraları sonrası ne olur bilinmez.

Umarım biz yine bir öfke krizi ile başa dönmeyiz... Mesajı Paylaş

Mermi

Abd verirse, Sm-2 Block 4 ile BF önleyemezmiyiz ? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Harzemşah üstad ortaya çıkacak ve bizim tf-2000'e takacağımız aster-xxxxx füzesimi olacak . Yoksa ortak iştirakten gelecek bilgi birikimi ve tecrübeyle Hisar-U Naval gibi bir şey mi ? Mesajı Paylaş

TR.Gökhnakyol52

Arkadaşlar herkese merhaba foruma yeni üye oldum çok ta memnun oldum. Lakin bu projenin hala kızağa konmaması beni gerçekten üzüyor bizim donanmamız için en ama en önemli gemi projesi bence bu inşallah tez zamanda kızakta görmek nasip olur. Mesajı Paylaş

Donanma

TF-2000 için boş kızak mevcut. Ancak gemi Aselsan ÇAFRAD radarına bağlı kalınarak tasarlandığı için, Aselsan'dan ÇAFRAD'ın nihai ölçüleri bekleniyor. ÇAFRAD şu anda bir G sınıfı firkateynde deneniyor. Test sonuçlarının ardından ölçüleri kesinleşince TF-2000'in inşasına başlanacak. Mesajı Paylaş

farabi

Sabri üstad, Cafrad fabrika kabul  testlerini tamamladı , saha kabul testleri için gabya sınıfının helikopter güvertesinde kurulu biçimde ESSM testleri bu yıl içerisinde yapılacak. Sistem ilk tasarım aşamasını geride bıraktı, tasarım doğrulandıktan sonra zaten seri üretim fazına geçilecek. Yani Cafrad hazır değil diyemeyiz.  Asıl sorun sanki hangi dikey fırlatma sisteminin ve dolayısıyla hava savunma füzelerinin kullanılacağı konusundaki muğlaklık. Bir de Pendik Tersanesindeki kapasite kullanımı ne boyutta bilmek lazım . Göründüğü kadarıyla, İstanbul fırkateyni suya indirildikten hemen sonra bir başka gemi için çatma işlemi başlayabilir. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter