Geniş Alan Gözetleme Sistemleri

Başlatan ocay, Şub 01, 2016, 11:16 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ocay

Türkiye'de İlk Kez Üretilen Sisteme TESİD'den Ödül

http://www.milscint.com/tr/turkiyede-ilk-kez-uretilen-sisteme-tesidden-odul/

1 Şubat 2016

ESEN Sistem Entegrasyon, 1 Şubat'ta yayımladığı basın bülteniyle, özgün olarak geliştirdiği "Geniş Alan Görüntüleme Sistemi"nin, Türk Elektronik Sanayiciler Derneği (TESİD) tarafından "Yenilikçilik ve Yaratıcılık" ödülüne layık görüldüğünü duyurdu.

Yerli olarak üretilen Sistem, Türkiye'de afet ile mücadele, şehir planlama ve güvenlik alanlarında fayda sağlamasının yanında terör problemlerinin çözümüne farklı bir bakış açısı getirerek kolluk kuvvetleri ve silahlı kuvvetlere çok kıymetli istihbarat bilgisi sağlayacak.
Geniş Alan Gözetleme Sistemi, 20 kilometrekare gibi orta büyüklükte bir kenti, 7/24 havadan gözleyerek, alandaki tüm hareketliliklere ait gerçek zamanlı durumsal farkındalık oluşturulmasını sağlıyor. İnsanlı ve insansız hava araçlarına takılabilen sistemle geniş alandan, çok kıymetli veri toplanabiliyor.
Sistemde; havada görüntüleme sistemi, havada veri işleme sistemi, veri linki ve yer istasyonu bileşenleri bulunuyor. Görüntüleme sistemi tarafından alınan görüntüler havada veri işleme sistemi tarafından işlenerek, yer istasyonuna gönderiliyor. Yer istasyonunda ise, alınan verileri kaydedecek, sorgulayacak, çeşitli ilişkisel veritabanı ve coğrafi bilgi sistemi analizleri gerçekleştirecek, değişik şekillerde son kullanıcıya sunacak, daha önceki verilerle karşılaştıracak bir yazılım ve donanım bulunuyor. Sistem, takip edilen bir aracın nereden geldiği ve daha önce hangi araçlarla buluştuğu bilgisinin elde edilmesine de yardımcı oluyor. Bu sayede büyük toplantılarda, toplumsal olaylarda, konvoy takibinde, sınır gözlemede, arama kurtarma, trafik düzenleme, afet durumlarında koordinasyon gibi çalışmalarda sistem büyük faydalar sağlıyor.

http://www.esensi.com.tr/tr/genis-alan-gozetleme/ Mesajı Paylaş

putty

#1
Şub 01, 2016, 11:54 ÖÖ Last Edit: Şub 01, 2016, 11:55 ÖÖ by putty
Bize lazım olan öncelikle SAR radarlı büyük platformlarMesajı Paylaş

Destiny

Bu konuda ESEN sistemi uzun zamandır takip ediyorum ve yaptıkları iş gerçekten takdire şayan bunu özellikle ona değil şuna ihtiyaç var diyip kenara atmak ordaki emeğe haksızlık olur kanaatindeyim. Amerikadaki muadili sanırım Gorgon Stare yada yapmaya çalıştıkları bu sistemin muadili sanırım. Benim çok sevindigim bir adım olmakla birlikte ortaya çıkacak ürünün teknik detaylarıda önemli bakalım nasıl bir sistem göreceğiz eğer bu sistem tercih edilirse harici pod şeklindemi ihalarda yerini alacak yoksa CATS'ıdamı devredışı bırakabilecek ayarda olacak, içeriğinde gorgon stare gibi kaç kamera barındırıyor yani geniş alan kaydını hangi şekilde alıyor bunları ESEN sisteme sormak için can atıyorum idef-17de. Mesajı Paylaş

ocay

https://vimeo.com/85907076

Videosu yayımlanmış; geliştirilen WAAS sistemi 20km kare alanı aynı anda gözetleyebiliyor Mesajı Paylaş

orko_8

"Geliştirilen"den ziyade "ITAR-free hale getirilen" diyelim. Mesajı Paylaş

ocay

Kameralar falan neyse de o yazılım neye göre ITAR Free olmuş ki?

Çok ucu açık şeyler. Mesajı Paylaş

Destiny

Şimdi bu sistemin CATS'a kıyasla ne gibi bir artısı olacak büyük bir alanı gözetlemekten başka.? Mesela tamam geniş alan izleme imkanı veriyor ancak CATS'ın pipet diye tabir ettikleri yer kadar bir noktaya CATS kadar yüksek çözünürlük ve detayda bakabiliyormu veya Gorgon stare gibi birden fazla hedefe aynı anda izleme imkanı verebilecekmi veya video kaydı gibi.? Yada aynı anda hrm geniş alanda izleme hem hedefleri CATS kadar yüksek kalite,çözünürlük ve kesintisiz izleme imkanı veriyormu vermiyorsa bence CATS'mı GAG'mı tartışılabilir bir durum açığa çıkar. Belkide harici kullanılacaktır o zaman çok başka tabi. Mesajı Paylaş

Tango-1

http://www.aftek.org/assets/pdf/13kasim-P2-ErolTunali-Esen.pdf
dosyada ticari gizli yazıyor ama internette dolaşıyor. Mesajı Paylaş

turkdefence

işin birinci aşamasında kamera sisteminden daha çok fotoğraf gibi düşünülebilir.

* saniyede 2 fotoğraf (2 fps) ile geniş alan kayıt yapılıyor. Bunlar geniş alanı gözlüyor;
* gerektiğinde kameralar ile billi noktalar üstüne odaklanıp o noktadan canlı görüntü akışı sağlanıyor.
* çok yüksek görüntü kalitesi 64 (Mpixel - 2 GPixel)
* Belirli bir yükseklikte daimi hareket daireler çizerek hareket (böylece havada asılı bir balon gibi alanı sürekli takip edebiliyor.
* event based alarmlar; patlama ve hareketlerin tek noktada toplanması gibi durumlarda otomatik alarm ve o noktaya yoğunlaşma.

dökümandan anladığım konular bunlar.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter