Silah ve Aydınlatma İhtiyacı

Başlatan Tolga, Oca 29, 2016, 09:21 ÖS

« önceki - sonraki »

Tolga


Modern silahların ayrılmaz parçası olan aydınlatma amaçlı fenerler, nedense bizde pek fazla kullanımda görülmüyor.


Eskisine nazaran çok daha modern silah ve techizat kullandığımız şu günlerde dahi basit bir aparatı standart hale getiremiyoruz.
Elektriği kesik, tüneller ile bağlanmış bunca zorluklar içeren şehir içi mücadelede, kahraman askerimiz silah yanlarına bağlanan-bantlanan fenerlerden çok daha iyi çözümleri hak etmiyorlar mı?


Aslında, G-3 ve Hk-33 lerin süngü-kastura bağlantı şeklinden yararlanarak kolayca yeni çözümler üretilebilir.
Yine bunca yıldır ürettiğimiz el kundaklarında yapılacak küçük bir ilave yataklama ile aydınlatma ihtiyacı giderilebilir.
Telsizlerin şarj edildiği şekilde kolayca doldurabilecek piller sayesinde standart el fenerleri kullanılabilir diye düşünüyorum.

Gerçi yıllardır bu konularda adım atmayı aklından bile geçirmeyen MKEK. bir KOBİ bu konuya el atsa hemen işe girişir değil mi?

  Mesajı Paylaş

ocay

Özellikle MG3 ve M2 ile beraber kullanılmalı askeri spot ışıkların 2000m'ye kadar aydınlatma özelliği var; doğru kullanıldığında ciddi pdikolojik üstünlük sağlıyor bu aletler

http://www.surefire.com/product/searchlights-spotlights/hellfighter-5.html

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Oldum olası şu tüfeğe entegre aydınlatma olanaklarına kıl olmuşumdur. Ben buradayım, bak şimdi şu köşeden çıkacağım, ışığa sık gel beni vur diye ilan etmenin çok enteresan bir yolu. Elbette gerektiği anlar da olabilir amma devede kulak kalır kanaatimce.

Fakat şu askeri projektörler, aydınlatma mühimmatları (havan yada topçu) ayrı mesele. Bunların etkilerine hayranım. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Tolga

#3
Oca 30, 2016, 09:49 ÖÖ Last Edit: Oca 30, 2016, 09:51 ÖÖ by Tolga
ayibarishi yazdı:
Oldum olası şu tüfeğe entegre aydınlatma olanaklarına kıl olmuşumdur. Ben buradayım, bak şimdi şu köşeden çıkacağım, ışığa sık gel beni vur diye ilan etmenin çok enteresan bir yolu. Elbette gerektiği anlar da olabilir amma devede kulak kalır kanaatimce.                    
                                        -----------------------------

Fakat şehir içi savaşlarında, tünellerde pek ''devede kulak kalmayacak'' bir ihtiyaç değil mi?
Ayrıca istediğiniz zaman kapatıp açabilecek şekilde kumanda edebilme şansınız da var.Bundan soraki yıllarda, şehir içinde daha çok çatışma ihtimalimiz olduğuna göre bu konuda bir şeyler yapılması gerekli diye düşünüyorum.
Mesajı Paylaş

putty

#4
Oca 30, 2016, 10:30 ÖÖ Last Edit: Oca 30, 2016, 10:33 ÖÖ by putty
Gece görüş gözlüğünü yaygınlaştırmak asıl çözüm olmalı. Ondan sonra yinede böyle şeylerde elinin altında olması gerek tabi. Ama biz daha x4 dürbün takamadık askerin tüfeğine aydınlatma aparatı fıstıki yeşil kalıyor yanında.
Askerin 2016 da 40 yıllık terör tecrübesine ve dünyada çoluk çocuğun bile pc başında ekran başında savaşlar görerer oyunlar oynayarak doğduğu günden beri orta çağ düzeyinde militarize olduğu bir dünyada daha akıl edipte x4 dürbünü koyamadık. Bugün 20 tane çocuk çevirin sokaktan bize tüfek resmi çizin deyin 20 side tüfeğe x4 dürbün koyacaktır eminimki.
Profesyonel muharip ordumuz oldu sayılır onbinlerde maaşlı erimiz var çokta iyi görünüyorlar güvende veriyorlar ama bakıyoruz en gerekli muharebe ortamında şehir savaşında asker gez göz arpacık nişan alıyor.
Biz depoda tutuluyordur aslında her şey vardır diye kendimizi teselli ederken birde baktık bir bok yokmuş depolarda meğerse. Nasıl savaş bekliyor bu kurmaylar akıl almıyor. G3 ün Hk33 ün kendi 50 yıllık x4 dürbünleri var onları toplayın ithal edin onu kullanın picatinny kızak filan şart değilki. İki paralık hazırlık yani çok yazık.
Resme bakın tünele girmiş monoküler gece görüşü yok gözünde. Yokmu orada tünele girecek bir kaç gözlüklü asker. Demekki bir iki tane bile yok.
Mesajı Paylaş

fikripis

aslına bakılırsa bu güzel teknoloji çağında aydınlatma gibi düşmanı da yönlendirebilecek sistemler yerine birazcık teknoloji kullanarak daha sezgisel ve güvenilir görüntü sistemleri çok da pahalı olmayacak bir şekilde dizayn edilebilir. artık çok ucuza temin edebileceğimiz web kamera, hareket sensörü veya ses sensörü gibi malzemeler ve üst seviye olmasına gerek bile olmayan bir pic programcı  sayesinde askere daha iyi koşullarda görüş açısı ve hatta tuzak kurma imkanı sağlayabilirsiniz. ve bunu da gerçekten yok pahasına askerlere ulaştırabilirsiniz... Mesajı Paylaş

dranos

sayın putty tsk'da gündüz görüş dürbünü sorunu olduğunu nerden çıkardınız? belki her silahta yoktur ama yeterinden fazlası vardır. hele hele de nerdeyse her silahta mini termal, holografik nişan aleti vs.. varken. ev içleri, tüneller ve bodrum gibi ışık olmayan ortamlar ve özellikle yakın mesafede gece görüşten ziyade tüfeklerde fener olmalı diye düşünüyorum ben de. fener aparatı öneren arkadaşa kesinlikle katılıyorum fakat bürokraside bu tür ihtiyaç alımları biraz yavaş işlediği için sanırım seneye falan gelir. şunu da ben ekleyim; yerli birçok taktik av tüfeği varken ne idüğü belirsiz uzun namlulu av tüfekleri kullanılıyor. buna da bir el atmak lazım. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter