MKE-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu

Başlatan ocay, Oca 29, 2016, 10:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hergeleci

Ne diyeyim. Ben MKEK hala yasatilacaksa iste bu tur agir mermi, bomba, ve namlu diye yasatilsin diyenlerdenim. Bu kurumun hic bir zaman cagini yakalayamayacagini bile bile en azindan bazi urunlerin devlet eliyle yapilmasindan yanayim. Onceden falan yazmistim buraya.

Dumduz edin bu herifleri...

Mesajı Paylaş

Topgun

Hocam, arkadaşlarla en son MÜSİAD fuarında tekrar konuştum. Aslında suçladığımız kurumun mevcut KiT hali sorunun kendisi.
Bu sorularımızı gayet samimi bir şekilde konuştuk. Üzülerek, ellerinin kollarının bağlı olduğunu, çaresizlik içinde anlattılar. Tam ağır devlet bürokrasisi içerisinde boğulmuş bir devlet dairesi kurum. İş emri olmadan, talep gelmeden, asker istemeden, MSB olur vermeden vb. vb. parmak dahi kıpırdatamıyorlar! Zaten devlet memuru, daha iyisini yapmak için yırtınsa ne olur, yırtınmasa ne olur? Ay başı standart para. Zaten çokta kıpraşırsan, dikkat, tepki çeker kızağa çekilirsin. Tüm onayları verilmiş, iş emri ile yapılanbir proje dahilinde dahi ihtiyaç duyulan her kalem için ayrı bürokrasi, izin, dış hizmet veya parça, hammadde, sistem  alımı için ayrı ihale süreci, o da en ucuz teklife bakan bildik devlet ihalesi. İstihdam edilen personel yeterlilik, kalite ve eğitim, kariyer gerçeği zaten malum...

Gerçekten, çay çorba yarım saat muhabbetin ardından (ki kendileriyle artık tanış olduk her fuar karşılaşıp dertleşmekten) mevcut ortaya konulan ürün ve hizmetin haline şükür ettim ne yalan söyleyeyim. Bu kurumun, KiT statüsünden çıkarılarak, TSK güçlendirme vakfına bağlı bir özerk vakıf şirketi haline gelmesinden başka çare göremiyorum, göremiyorlar kendileride zaten. Çözümü kendileride söylüyor aynen herkes biliyor. İnşallah bakalım diyorum da, 1. Ana bakım tamir fabrikasının başına gelenleri görünce, bu can damarımız kurum içinde endişelenmeden edemiyorum artık...    Mesajı Paylaş

HDS

@Topgun, MKE'nin çok yaratıcı olması gerekmiyor. Ben istediğinde o bürokrasileri nasıl aştığını gördüm.

En iyisi alınıp kurulan mermi-kovan hatlarından nasıl hatalı mermi çıkıp kıtaya gidiyor?

Yahut lisansla kurdurulan üretim altyapısından çıkan namlu nite çiçek gibi açılıyor?

MKE, sadece basit bir operatör, atölye. O kadar. O yani.

Yoksa, sen KİT'sin, memurun müdürün kalkıp "Siparişimizi çalıyorlar" diye siyasetin kararını açıkça eleştirebiliyorsun.

Yani; Pek öyle gözükmüyor Hocam. Mesajı Paylaş

musti

İşin tek çözümü var.  MKE'nin tekelini kaldırmak. Özel sektöre top mermisinden uçak bombasına  155mm namludan aklına ne geliyorsa kadar üretim izin vermek.

Orada 5000 kişi o olcak bu olcak derdim değil. Adam sınırda orda burda 20 yaşında anasını babasını kundakta bebeğini  geride bırakıyorsa ona layık malzemeyi üretemeyen  yansın o 5000 kişi.

Bizim ordumuz her tür malzemenin  1. sınıfına bol bol layıktır. Kim yapıyorsa o yapsın.  Yapamayana güle güle.

Mesela örnek.

Memlekette  sivillere yivli fişek satışı MKE tekelindedir. Tabanca olsun tüfek olsun. Beceremiyorlar. Ruhsatlı silahın var ama fişek yok.

Nasıl yok yahu.? Dünyanın en pahalı fişeğini satıyorsun. Al 3-4 katı kar koy sat. Yok. Bazı  mermileri bulmak cinayet. 

Bu kadar mı aptalsın yani.  Fazlası var  eksiği yok.

Silah satmış. Bozuk  kırık eksik. Beni ilgilendirmez diyor. Almadan önce silahı göstermiyor. Kutuyu sana veriyor. Silaha bakmışsın  kusurlu eksik bozuk. Banane diyor.

İyide bunu sen sattın. Git ithalatçısı ile görüş diyor.   İyide bozuk eksik kusurlu silahı kontrol etmeden neden alıyorsun ?

O yüzden bu millet bu ordu MKE denen kurumdan kurtulmalı.  Mesajı Paylaş

cursedc

Keşke chp'nin MKE'de de hissesi olsaydı ! Mesajı Paylaş

petibor

Devletin MKE ye proje emri vermesi gerekir diye düşünüyorum. Bunu şöyle yapacak. Al sana 30 milyon dolar bana 20- 30 - 40 mm top tasarla diyecek ve senden 10 yılda 200 milyon dolarlı kalım garantisi sonraki 20 yıl boyuncada şu kadar alım garantisi veriyorum diyecek. Top yap namlu yap şu mühimmatı yap gibi ödevler vermesi ve bunu finans etmesi gerekiyor. Bu sanıyorum gerekli değişimi kendiliğinden getirecektir. 120 mm tank mühimmatı yapmamış. Yap deseydin yapardı niye demedi kimse. Belliki bir ataletsizlik var firmada ama devlette istememiş mutlaka istense illaki olurdu o istenen şeyler. Bu karşılklı ataletsizliği MKE kırmıyor ise devlet kırsın bunun için illa satalım çözüm değil. MKE yi 1 dolara satalım benim şakamdı öteden beri şimdi empati ile yaklaşıyor görünmem tezat ancak MKE yi anlamak gerek. Bir kere çok angaryası olan ve ürünleri para etmeyen emeği çok karı ve arzı az olan ürünlere sahip. Bu angarya çıkmazında bu kadar oluyor. Top mermisi ile inovasyon ne kadar olur. Kaba ürünler üretmesi istenen bir firma MKE. Roketi füzeyi bile elinden almışlar oradan biraz açılma şansı vardı oda artık yok. Bomba yapacak para kanacak. Emek çok ürün zor ama sonuçta bomba yani altı üstü. Haddehaneler ergitme tesisleri metalurji tesisleri işletecek namlu yapacak tank bile değil üstelik oda kaç tane. Namluyumu üretsin kimyasalımı tüfeğimi keşmekeş bütün angaryaların üzerine yığıldığı bir firma MKE. Çözümler vardır ama ne olacakki çözünce alemi cihanmı yürüyor işte iyi kötü işler çok bir fark olmayacak çözüm üretsende. Adamlar üret dediğini üretiyor devlet niye kurtulmuyor diyoruz niye kurtulsun işliyorki sistem biz beğenmiyoruz ama idare ediyor yani tam devletin istediği gibi aslında belkide MKE. MKE her şeyi yapıyor aslında ama görüntü bir Roketsan şahaneliğinde değil. Nasıl olabilirki 155 mm top mermisi sonuçta neyinde şahane olacak güdümlü dese Aselsan kapar onunda aslan payını. İş kaba ve angarya anlatabildimmi. Şehrin hurdacısı bu firma ne inovasyonu olacak. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter