MKE-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu

Başlatan ocay, Oca 29, 2016, 10:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

matmat26

Bu adam cakma Mpt silahini basinin onunde tanitan adam sanirim.


https://youtu.be/qjW52acGbfg

Ön teker nereye giderse arka teker de oraya gider. Bundan önceki de muhtemelen ayni haltlari yemiş olmali Mesajı Paylaş

korat

Eğer bu iddialar doğruysa görüntülerden doğru gibi görünüyor hergün şehit haberlerini görüyorsunuz birçok insan vatan sevgisiyle ülkenin derdini kedi derdi olarak görüp en değerli varlığını canını ortaya koyuyorsa bu gibi tiplerde en büyük dertleri çeplerini doldurmak olmuş. Umarım en ağır cezayı alır bir daha ömür boyu vatana ihanetten ceza evinden dışarı çıkamaz tüm malıvmülkü, ailesinin malı mülkü devlet tarafından el konulur. Onursuz bir şekilde hayatınının geri kalanını devam eder. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

putty

Bu adamın diplamalarınıda araştırmak gerek. Hiç Almanya da okumuş filan gibi formasyonu yok. Diploması da bence naylondur bunun

Silahlı guvvetlerimizin diyor otumatik filan diyor baksanıza Mesajı Paylaş

Baltica

Diplomalari orijinal mi bilemem ama suzme salak oldugu kesin ! Alis-veris randevusunu Ilac-Eczacilik'in altindaki Cicek Lokantasina vermis. Gerci, mekanin "Ankara tava"si cok guzel ama, nerdeyse, sabah kahvaltindan, aksam servisine kadar, etraftaki buro ve dairelerden gelen, gazeteci (Ozellikle Novartis olayindan sonra, gazeteciler kamp kurmus vaziyette), mufettis, hakim-savci, ust rutbeli polis musteri ile dolu  ;D  Mesajı Paylaş

turkdefence

Hemşerime buradan ...... Mesajı Paylaş

putty

Bu adam bence kurum içinde ayak oyunlarına geldi kandı. Kendisi ABD de firmayı bulacak da konuşacak da satmaya kalkacakta o firma ihbar edecekte olacak iş değil.
Birisi bunu maille filan sahte bir kişilik kendine vererek aklını çeldi parada tatlı geldi kandı sonrada adamı ihbar ettiler tutuklattılar
Senaryom böyle benim. Mesajı Paylaş

turkdefence

@putty: ebedi muhalif ve daima alternatif bakış açısı :) Mesajı Paylaş

putty

Adamda o zekayı göremediğimden diyorum yoksa o video filan ilk çıktığından ben öyle bir dalga geçmiştim bu adamla sitede mesajımı sildiler
Ama böyle bir suçu işleyecek pırıltıda değil bu adam ondan inanmıyorum. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Putty o 1 milyonla neler yapılır bir düşünsene ...
Bir elma nefsi için geldik buralara 1 milyon mu şaşırtmayacak Adamı. Mesajı Paylaş

matmat26

#24
Nis 07, 2016, 11:06 ÖS Last Edit: Nis 07, 2016, 11:53 ÖS by matmat26
Arkadaşlar,


Bu adam daha öncesinde MP5'in çizimlerini Karadenizli bir firmaya para karşılığı satmış.

MPT 76'nın çizimlerini satmak için ise kendisi ABD merkezli bir firma ile irtibata geçmiş. ABD Firması ise Emniyet Güçleri ile irtibata geçmiş ve durumu bildirmişler. Bizimkiler de bu adamı takibe almış.. Devamını ise herkes izledi.

Bu karadenizli firmaya ne olacak merak ettim..

Suçunu da itiraf etmiş.


.... e adam bakmış herkez bi yerlerden çalıp çırpıyor herkez yolunu buluyor devletin malı deniz hesabı bende bi yerlerden yolumu bulim demiştir

*Alıntı.. :)

Haksız mı? Mesajı Paylaş

korat

Aslında bu durum bir gerçeğide tekrar hatırlatıyor yerli savunma firmalarındaki güvenlik açığı. Başka acaba hangi projelerin ayrıntıları elden ele dolaşıyor. bu sektörde önemli konumda olan kişilerin ve 1. derece akrabalık bulunanların para ve varlık hareketleri çok dikkatli takip edilmesi gerekiyor.

Piyade tüfeği ile ilgili haberler yapılırken ABD bir firmanında silahla ilgilendiği yönünde haberler çıkıyordu. Pakistan ve Azerbaycan'ın da ilgilendiği belirtiliyordu. Muhtemelen bu planları satarken kendi komisyonunu olarak düşündü.  Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

warrior

Suçüstü Yakalanan Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü: Pişmanım

07 Nisan 2016 Perşembe 23:32
Milli Piyade Tüfeği projesini bir firma sahibine satarken suçüstü yakalanan Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü, "Bu olayda hatalı davrandım, pişmanım" dedi.


Suçüstü Yakalanan Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü: Pişmanım

MKE Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, 18 Milyon dolarlık Milli Piyade Tüfeği projesini bir firma sahibine 1 Milyon Lira karşılığında satmak isterken suçüstü yakalandı. Mahkemedeki ifadesinde Silah tüccarı K.K'nın ABD'de fabrika kuracağı sözlerine inandığını söyleyen Tanrıverdi, "K.K. bana uygun bir para vereceğini söyledi. Biz pazarlık yapmadık. O da çanta ile parayı bana verdi. Ben bu çantadaki parayı da saymış değilim. Ben bu olayda hatalı davrandım. Yaptığımın farkındayım ve pişmanım" dedi. Tanrıverdi tutuklandı.

LOKANTAYA EKİPMAN KURULDU

MKE Kırıkkale Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi'nin tutuklanmasına neden olan soruşturma 1 Nisan 2016′da yapılan bir ihbar üzerine başladı. Anayasal Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, sulh ceza hakimliğinden CMK'nın 140. maddesi uyarınca şüpheliye yönelik teknik araçla izleme kararı alındı. Şüpheli Tanrıverdi ile ihbar eden K.K'nın buluşma noktası olan lokantaya önceden gidilerek burada ses ve görüntü kaydı alınması için ekipman kuruldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de buluşma yeri olarak belirlenen restoranda sivil kıyafetlerle beklemeye başladı.

ELİ BOŞ GİRDİ ÇANTAYLA ÇIKTI

MKEK'e bağlı Kırıkkale Silah Fabrikası'nın müdürü olan şüpheli Mustafa Tanrıverdi, ihbar eden silah tüccarı iş adamı K.K ile Eskişehir yolu üzerindeki bir lokantada 6 Nisan günü saat 19.00 sıralarında buluştu. Tanrıverdi, yanında getirdiği gizli bilgilerin kayıtlı olduğu 2 adet flash belleği, K.K'ya verdikten sonra daha önce polislerce hazırlanarak seri numaraları alınan çanta içindeki 200 bin TL ve 300 bin ABD doları parayı alarak lokantadan çıktı. Eli boş girdiği lokantadan çanta ile çıkan Tanrıverdi, lokantanın önünde bekleyen Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince suçüstü yakalanarak, gözaltına alındı.

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ PROJESİNİ SATTI

Tanrıverdi'nin, projeleri satmaya çalıştığı ve olayı ihbar ederek ortaya çıkaran iş adamı K.K'nın ise Türk uyruklu ve aynı zamanda ABD vatandaşı olduğu öğrenildi. K.K'nın "önceliğim ülkem" diyerek, ihbarda bulunduğu belirtildi. Tanrıverdi'nin rüşvet aldığı ihbarcı iş adamı K.K'ya verdiği flash bellekler içinde, fabrikada Ar-Ge çalışmaları yapılarak tamamlanan ve patenti MKEK'e ait olan MP-5 marka silah ile üretimine yeni başlanan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temel saldırı silahı olacak olan Milli Piyade Tüfeği MPT-76 marka silahın çizim ve tüm üretim planlarının olduğu anlaşıldı. Tanrıverdi'nin, MP-5 silahı için 200 bin TL, MPT-76 silahı için ise 300 bin ABD doları aldığı tespit edildi.

EVİNDE 30 BİN DOLAR BULUNDU

Tanrıverdi'nin yakalanmasına eş zamanlı olarak, Kırıkkale'deki ev ve iş yerinde de arama yapıldı. Aramalar sonucunda Tanrıverdi'nin evinde 30 bin dolar ele geçirildi. TCK'nın 252/2 ve 333/1 maddelerindeki "rüşvet alma" ve "devlet sırlarından yararlanma" ile suçlanan Tanrıverdi, dün Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Ankara Adliyesi'ne getirildi. Savcı Ali Alper Saylan'a ifade veren Tanrıverdi, tutuklanmak üzere nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

"TECRÜBEMDEN FAYDALANMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

Hakimlik sorgusunda ifade veren Tanrıverdi, şunları söyledi:

"1987 yılından beri MKEK kurumunda değişik görevlerde, son olarak da silah fabrikası müdürü olarak çalışıyorum. MPT-76 adlı piyade tüfeğinin ilk başlangıcından bugüne kadarki tüm aşamalarında aktif olarak görev aldım. Proje koordinatörü olarak çalıştım. Şu anda NATO standartlarındaki en çok testi geçebilen ve dünyada birinci sırada yer alacak nitelikteki bir piyade tüfeğinin seri üretimine müdürü olduğum fabrikada başlanmıştır. Ben K.K. isimli kişiyi yaklaşık bir buçuk yıldır tanırım. Kendisinin Amerika'da yasal olarak silah ticareti işi yaptığını, ayrıca sivillere yönelik bir silah fabrikası kuracağını biliyorum. Ben bu kişiye on bin adet MP-5, G-3 ve buna benzer silahların sivil versiyonlarını yasal olarak sattım. Sivil versiyondan kastım otomatik değil. Tek atış yapabilen, emniyeti olan silahlardır. Benden MPT-76 ve MP-5 tüfeklerinin çizim ve diğer bilgilerini istedi. Amerika'da silah fabrikası kuracağını, benimde tecrübemden faydalanmak istediğini söyledi. Ben de bir hata yaptım, söylediği sözlere inandım. Bu kapsamda K.K. bana uygun bir para vereceğini söyledi. Biz pazarlık yapmadık. O da çanta ile parayı bana verdi. Ben bu çantadaki parayı da saymış değilim.

"BU BİLGİLER DEVLET SIRRI DEĞİL"

K.K'ya flash disk içerisinde verdiğim bilgilerin büyük bir kısmı, daha doğrusu namlu dışındaki tüm parçalara ait teknik veriler gizli bilgi niteliğinde değildir, hizmete özel bilgidir. Teknik çizim ve verilerin tamamı gerek internette gerekse taşeron firmalara verdiğimiz teknik şartnamelerde mevcuttur. Bu nedenle ortada devlet sırrı niteliğinde bir bilgiden söz edilemez. Hatta namlunun yiv set kısmı dışındaki bölümleri dahi taşeron firmalar aracılığıyla fabrikamız tarafından yaptırılmaktadır. Benim verdiğim flash disklerde namlu ile ilgili teknik veriler de mevcuttur. K.K. bu flash diskteki bilgileri alarak yasal yollardan bu silahları üretmesi mümkün değildir. Zira patenti Amerika'da da ülkemiz lehine koruma altındadır. Ancak bu kişi bu teknik verileri esas alarak gerekli değişiklikleri yaparak sivillere yönelik silahlar imal edebilir. Ben de bu şekilde yapacağını düşünüyorum.

"SSM "İSTEYENE VERİYOR" DEDİ"

K.K. dışında herhangi bir kişiye, kuruluşa ya da devlete bilgi vermedim. Ancak Savunma Sanayi Müsteşarlığı ihracat amacıyla isteyen herkese bu bilgileri vermektedir. Tabanca imalatı yapan ve av tüfeği de satan bir firmanın sahipleri de benim gibi Giresunludur. Gıyaben duyduğum kadarıyla onlar da tüfek imalatı yapmak istediklerini, bu kapsamda SSM ile görüşmelerinin olduğunu biliyorum. Ancak firma ya da Türkiye'den başka herhangi bir firma ya da kişi benimle MPT-76 ya da MP-5 silahlarının üretimi, planlarının kendilerine verilmesi ya da herhangi bir konuda görüşmüş değillerdir. Bu kapsamda firma ya da yetkilileri ile bir münasebetim olmamıştır

"PİŞMANIM"

Tanrıverdi, ifadesine şöyle devam etti:

"Ben bu olayda hatalı davrandım. Yaptığımın farkındayım ve pişmanım. Ancak K.K'ya verdiğim bilgilere göre bu kişinin bu silahı uygun teknik imkanlar ile üretebileceğini biliyorum. Ancak teknik olarak üretebilir durumda olsa da Amerikada bunu yasal çerçeve dışında üretip satabilmesi mümkün değildir. Söylemek istediğim husus budur. Yine ifade ettiğim üzere K.K. bu verileri kullanarak sivil amaçlı tek atış yapan emniyeti olan bir silah yapıp onu satacağını düşünüyorum."

Tanrıverdi, bu ifadesinin ardından, "devlete ait gizli kalması gereken fenni keşif, buluş ve sınai verilerden yararlanma" ve "rüşvet alma" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. (Kaynak: Sözcü)

http://www.haberler.com/sucustu-yakalanan-kirikkale-silah-fabrikasi-8337004-haberi/?oku=1 Mesajı Paylaş

Teknisyen

Bu zihniyette adamlarla Makine Kimya iyi bile ayakta kalmış. Devlet sırlarını satacak hale geldiyse birileri içeride dönen dolapları düşünemiyorum bile ? Mesajı Paylaş

ocay

İnşallah bu saçmalıkla MKEK yeniden yapılandırılır.. Mesajı Paylaş

wolvarin

Askeri forumlarda gösterilen gereksiz ihtimam komik değil mi ? Şu forumda dahi malum şahıstan çok fazla gizliliğe önem veriliyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter