MKE-Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu

Başlatan ocay, Oca 29, 2016, 10:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Elroksan.. Roketsan değil. Mesajı Paylaş

dum

Mutlaka tahkikat yapılmıştır.

Ama oralarda arada olur öyle.

Allah rahmet eylesin. Yaralılara acil şifalar. Mesajı Paylaş

R.A.K

Defence Turk olarak ekibimizle bugün MKE Silah Fabrikası'nı ziyaret edip görüntü alacağız. Yetkililere sormamızı istediğiniz sorular varsa iletebilirsiniz. Mesajı Paylaş

murattekin

Benim aklıma gelenler:
1- Milli  makineIi tüfek (Sayfalarında iki farklı model var).
2- Kamyona monteli top.
3- Cephane kalitesi.

Kolay gelsin. Mesajı Paylaş
...

malpsoy

Defence Turk olarak ekibimizle bugün MKE Silah Fabrikası'nı ziyaret edip görüntü alacağız. Yetkililere sormamızı istediğiniz sorular varsa iletebilirsiniz.

Gezi sonucu ne oldu R.A.K ? Bir gelişme var mı projeler yada üretimlerde ? Mesajı Paylaş

Trilogy

Dün Milli Savunma Bakanı sayın Akar MKE'yi ziyaret etmiş. Şimdi oradaki işçilerde uykusuzluk başlamıştır. Malum her ziyaret sonrası o kurumla ilgili gelişme oluyor. :) Mesajı Paylaş

orko_8

Türkiye'de bir derin devlet varsa o da bence MKEK'dir. Kaç hükümet, kaç başbakan, genelkurmay başkanı, cumhurbaşkanı geldi geçti. Kimse dokunmadı, dokunamadı. Mesajı Paylaş

musti

155mm lik mühimmatı yıl 2018 ve 2019 da ithal ettiren  MKE.

1. ABMK satılacağına hızlıca MKE'yi satsalar keşke. Türkiye savunması bu hımbıl işe yaramaz  kanserinden kurtulsa.

İşin kötüsü kendisi düzgün bir şey üretmez , üretenede engel olur.

Kaç yıl oldu bir 7.62mm MT'yi çıkaramadı. Halan RPG-7 mühimmatı, PKM mühimmatı ve namlusu ithal geliyor. Bunun gibi bir sürü

kepazelik.  Mesajı Paylaş

murattekin

MKE özel sektöre devredilecek bir kurum değil bence. Kesip atmak yerine ciddi bir revizyona girse daha iyi olmaz mı? TAİ yada Aselsan gibi bir yapıya kavuşturılamaz mı? Mesajı Paylaş
...

A.kaya

Daha önce olsa hiç inanmazdim ama şimdi askeri fab bir hareketlilik olduğu kesin msb bakanı nereyi ziyaret etse o fabrikalarla ilgili çeşitli söylentiler dolaşıyor bu ziyaretler masummu yoksa sizce hükümetin ileriye dönük Sakarya Arifiye tarzı girisimlerimi olacak fikri olan varmi Mesajı Paylaş

R.A.K

Gezi sonucu ne oldu R.A.K ? Bir gelişme var mı projeler yada üretimlerde ?

Üstadım ziyaretimiz bildiğiniz gibi Silah Fabrikası'na oldu, mevcut ürünler ve kullanılan teknoloji / üretim teknikleri ile ilgili yazılarımız, amatör çekimlerimiz sitemizde yayımlandı. Ziyaretimizde edindiğim izlenim Silah Fabrikası özelinde projelerin kötü gitmediği yönünde ancak yaptıkları konuşmalarda söylediklerinden sanki özelleştirme gündeme geliyor gibi geldi. Özel sektöre yönelik pek de iyi konuşmadılar :)

Fabrikada bir çok yeni tüfek projesi,  Ar-Ge projesi yürütülüyor. Şah-51 tamamlanmış, iki farklı makineli tüfek projesi yürütülüyor. MFY-71'de problem yok dediler, iyileştirme çalışmaları yapılıyormuş, 5 ay sonra seri imalat başlayacak. MAM-15 tamamlandı, seri üretime başlayacak. Basına yansımayan birkaç Ar-Ge projesi daha var. Mesajı Paylaş

hergeleci

155mm'lik muhimmat ithal ediliyorsa hala, MKEK'yi o ithal edilen muhimmatla dumduz edin. Hic bir sey kaybetmeyiz... Mesajı Paylaş

farabi

Şub 02, 2019, 12:23 ÖÖ Last Edit: Şub 02, 2019, 12:28 ÖÖ by farabi
MKE özel sektöre devredilecek bir kurum değil bence. Kesip atmak yerine ciddi bir revizyona girse daha iyi olmaz mı? TAİ yada Aselsan gibi bir yapıya kavuşturılamaz mı?

KİT ve bağlı ortaklarının 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı'na göre uygulayacakları strateji ve istihdam koşullarına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na ait bazı ifadeler:

- Tüm işletmecilik faaliyetlerinde verimliliği ve karlılığı artıracak tedbirler alınacak.

-Atıl durumda olan gayrimenkuller, ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla satış, kiralama veya bedelli devir gibi usullerle rayiç bedel esas alınarak değerlendirilecek.

-İşletme faaliyetlerinde etkin risk yönetimi yapılacak ve finansal risklere karşı tedbir alınacak.

-Faaliyet alanlarını ilgilendiren konularda Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına gereken önem verilecek. Piyasa koşullarında daha kaliteli ve düşük maliyetli mal ve hizmet üretmek amacıyla üretim teknolojisindeki gelişmeler takip edilecek, bilgi ve iletişim alt yapısı ile organizasyon yapıları gözden geçirilecek.

-Uluslararası standartlar çerçevesinde istihdamına gerek görülen özel niteliklere sahip personel, yeni üretim tesisi, işletme birimi kurulması, devir alınması veya yeni hizmet birimlerinin faaliyete geçmesi halinde bu tesisler için gerekli personel, kamu teşebbüslerinin mal veya hizmet üretiminde artış görülmesi veya faaliyet alanının genişlemesi durumunda ihtiyaç duyulan personel ile Ar-Ge faaliyetleri için istihdamına gerek duyulan personele yönelik talepler ve diğer nedenlerle kamu teşebbüsünce ortaya konulan personel ihtiyacına ilişkin talepler ilave atamalar kapsamında değerlendirilebilecek.https://www.haberturk.com/kit-lerin-stratejileri-ve-istihdam-kosullari-belirlendi-2181940-ekonomi

Hurda işletmesi ayakta olduğu sürece MKEK'in batıp çıkması söz konusu olmaz ama verimlilik büyük sorun. İyi kötü bir endüstriyel tecrübe var nihayetinde işi imalat ama rekabet yok.  Mümkün olabilir mi bilemiyorum fakat KİT olarak kalmaya devam edecekse, MKEK'in 5 genel müdür yardımcılığından misalen ikisinin SAGE tarafından koordine edilmesi: Strateji belirleme, yatırım planlama, Ar-Ge ve üretim teknolojileri ile ilgili müdürlüklerin doğrudan bu kurumun bünyesine alınması, bahsettiğiniz türde bir revizyon yaratabilir. MKEK, 5500 personeli içerisinde sadece 8 doktoralı , 148 yüksek lisanslı çalışanı bulunan bir şirket , toplam personelin 2970'i işçi, 2252'si sözleşmeli personel/işçi, 268'i memur . Şirketin faaliyet alanında üretim fonksiyonlarını daha akılcı planlayacak ve bunu kendi gelecek vizyonuyla uyumlu yürütecek bir kurum ile eklemlendirilmesi gerek. MKEK'in bir KIT olarak ve mevcut şirket profili ile değil bir Aselsan olması , yanından geçmesi mümkün değil. Mesajı Paylaş

HDS

@RAK'ların sülah fabrikasına yaptığı ziyaretin videosunu izledim. Fabrika müdürü de sağolsun bir şey anlatmaktansa "Özel sektör denyapmaya çalışıyor bizim silahlarımızı. Ama biz kar amacı gütmüyoruz."dan başka bir şey demedi.

Yatırımın devletten, özsermayen devletten, her şeyi pahalıya alıyorsun, hiç bir şeyibeceremediğin için mükerrer iş yaptırıyor ve para çar çur ediyorsun. En iyi makineleri en iyi sarfları alıp bunları doğru kullanamıyorsun. Arpalık değilsin, o kadar da değil ama çok verimsiz ve pahalısın. Dünyadan ve modern işletmecilikten bi-habersin. Ama özel sektöre düşmansın.

Özel sektör geliştirdi MPT'ni de Boran'ını da bombanı da NEB'ini de. Bunların hepsinden haracını aldın.

Daha bu nedir anlamak mümkün değil. Mesajı Paylaş

musti

@hergeleci.

Türkiye hem G.Kore den hemde Çin'li Norinco dan 155mm mühimmat ithal etti.  Dünya'nın 120 senedir ürettiği mühimmatı

hakkıyla 2019'da üretemeyen MKE yani.

Bu kadar adam geliyor kurumu ne rehabilite edebilen  var   nede geliştirebilen.   
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter