MKEK Haberleri

Başlatan ocay, Oca 29, 2016, 10:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

ocay

Kırıkkale Üniversitesi, gelecekte kullanılması planlanan elektromanyetik silah ve mühimmat sistemleri için 3 boyutlu prototip çalışması yapıyor.

"3D Mekanik Sistemler İçin Prototip Üretimi" Projesi kapsamında, TÜBİTAK ve Sanayi Tezleri Programı (SAN-TEZ) projeleriyle geliştirilerek üretilen 3 boyutlu prototiplerin, savunma sanayinin millileştirilmesi ve güçlendirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Kırıkkale Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Makine Eğitim Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Bozdemir, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile üniversiteleri arasında yapılan anlaşmayla elektromanyetik silah sistemi konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Tasarladıkları silah sistemlerinin prototiplerini, üç boyutlu yazıcı sistemiyle görünür hale getirdiklerini ifade eden Bozdemir, şu bilgileri verdi:

"En yaygın kullanıma sahip üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi, bilgisayar ortamında hazırlanmış herhangi bir üç boyutlu nesnenin sanal olarak katmanlara bölünmesi ve her katmanının eritilen hammaddenin dökülmesiyle üst üste gelecek şekilde basılmasına dayanmaktadır. En yaygın kullanılan hammadde sert plastiklerdir. Üç boyutlu tasarım dosyaları, bilgisayar yazılımı aracılığıyla dilimleme işleminden geçirilir ve üç boyutlu olarak basılabilir, dosya formuna dönüştürülür. Üç boyutlu yazıcının baskı sırasında yapacağı bütün hareketler ve ne zaman hammaddeyi dökmeye başlayacağı bu dosya içerisindedir. Yazıcının çözünürlüğü katmanın kalınlığına ve x-y eksenleri üzerindeki hareket hassaslığına bağlıdır."

Bozdemir, proje kapsamında tabanca, üzerinde elektronik düzenekle direk hedefi bulan akıllı top mermisi ve manyetik atış yapan silah prototipi çalışmalarının sürdüğünü anlattı.

Barutsuz silahlar

Yeni nesil silah sistemlerinde artık barut kullanımının olmayacağının öngörüldüğüne işaret eden Bozdemir, "Barutsuz sistemlerde merminin hedefe gidebilmesi için 'mermiye dönme etkisi oluşturan sistem' ürettik. Bu sistem, mermiye dönme etkisi kazandırılarak hedefe ulaşmasını sağlayacak. Mermiye dönme etkisi oluşturma sistemi için patent başvurusunda bulunduk. Prototip çalışmalar, lisansüstü eğitim çalışmalarında tez olarak sunulacak. Başarılı prototip çalışmalar ise TÜBİTAK ya da SANTEZ projeleriyle geliştirilerek ülkemiz savunma sanayinin millileştirilmesine katkı sağlayabilecek" dedi.

AA

http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknik/gelecegin-silahlarini-tasarliyorlar-236910.html Mesajı Paylaş

putty

Prototip in iki boyutlusu damı varmış Mesajı Paylaş

murattekin

"Bozdemir, "Barutsuz sistemlerde merminin hedefe gidebilmesi için 'mermiye dönme etkisi oluşturan sistem' ürettik. Bu sistem, mermiye dönme etkisi kazandırılarak hedefe ulaşmasını sağlayacak. Mermiye dönme etkisi oluşturma sistemi için patent başvurusunda bulunduk. "

MKE bizi utandıracak mı ne?  :P Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Havalı tüfekle mi uğraşıyorlar elektromanyetik top ile mi uğraşıyorlar barutsuz sistem nedir Mesajı Paylaş

malpsoy

Patent başvurusu dendiğine göre abd nin siteminin dışında bir sistem olmalı, elektromanyetik değilse ne olabilir  ???

Pnömatik putty nin dediği gibi ? Mesajı Paylaş

Teknisyen

Benim anladığım merminin namludan dümdüz çıkmasının yerine klasik namlularda Yiv-setin verdiği etkiyi verecek bir sistemin patentinin alınması için başvurulduğu. Teknik tarafını bilmiyorum ama bu dönme etkisi sayesinde mermi menzilinin artıyor ve aerodinamik etkisinin  artması ile isabet oranında artıyor olması lazım. Mesajı Paylaş

putty

MKE klinik mitomani firmadır Allah bir dese inanılmaz Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Teknisyen üstadım...

Yiv menzili düşürüp hassasiyeti artırır. Yivsiz namlunun ise menzili uzun, vuruş hassasiyeti düşüktür... Mesajı Paylaş

Teknisyen

Demek ki yanlış biliyormuşum.Ben dönme hareketinin hava direncini kırıp menzili aynı zamanda uzattığını zan ediyordum. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Bende özellikle ingiliz Challenger-2 namlusu ile ilgili okuduklarımdan yivli namlunun menzilinin daha uzun , delme etkisinin daha fazla ama titreşim nedeniyle vuruş hassasiyetinin daha az olduğunu okuduğumu hatırlıyorum , hem forumlarda hemde dergilerde ,,

Peki burada MKEK'nin geliştirdiği nedir , yeni tür namlulu bir silah mı ,,
yada misal esas ürün elektro manyetik bir toptur geliştirici ise SAGE yada diğer savunma sanayi firmalarından biridir ama MKEK 'de bu yiv-set etkisini sağlayacak şeyi geliştirmiştir .. Mesajı Paylaş

putty

Bence burada yabancı olduğumuz bir terminoloji var. Barutsuz dan kasıt kendinden roket itkisi olmayan anlamında kullanılmış olabilir. Yivsiz namludan çıkan bildiğin mermi bu barutsuz dediği.Tank namlusundan head harici atılan mermiler ile alakalıdır. Tahminim böyle. Mesajı Paylaş

ocay

"Rifled" namludan çıkan mermiler daha stabil gidiyor ve penetrasyonu daha iyi; ancak namlu ömrü bir hayli kısa. Menzil konusunda bir fikrim yok Mesajı Paylaş

kimlikci

Kırıkkale MKE müdürü Milli Piyade Tüfeği çizimlerini Amerikan firmasına satmaya çalışırken suç üstü yakalandı

Makine Kimya Enstitüsü (MKE) Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, 22 milyon dolara malolan Milli Payede Tüfeği MPT76'nın tüm çizim ve üretim planlarını 1 milyon 200 bin liraya, bir Amerikan firmasına satmaya çalışırken suçüstü yakalandı.
Makine Kimya Enstitüsü Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, askeri casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı.
AMERİKAN SİLAH FİRMASIYLA BAĞLANTI KURDU
Mustafa Tanrıverdi'ye yönelik soruşturma, bir ihbar üzerine başladı. Aralık 2015'ten bu yana Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü olarak görev yapan Mustafa Tanrıverdi, bir Amerikan silah firmasıyla bağlantı kurarak AR-GE'si 22 milyon liraya malolan ve tamamen milli imkanlarla üretilen piyade tüfeği MPT 76'nın çizim, üretim ve mühendislik planlarını satmayı teklif etti.
Zanlı, milli piyade tüfeğinin yanısıra MKE tarafından lisansı Amerika'dan alınarak revize edilen MP5 makineli tüfeğinin planları için bir milyon 200 bin lira istedi. Firmanın durumu polise bildirmesi ile teknik takip başladı.

http://www.ntv.com.tr/turkiye/kirikkale-mke-muduru-tutuklandi%2cG0wlfW38i02amydf7jlj_A Mesajı Paylaş

putty

Zat ı şahaneleri bu işte
Aralık 2015 de göreve getiriliyor bu kadar kısa zamanda müşteriyi ayarlıyor ne satacağına karar veriyor anlaşmayı yapıyor.
3 ayda bu derece tezgahı kurmuş önceki görevlerinde yediklerini içtiklerini hayal edin artık

Mustafa Tanrıverdi Silah Fabrikasının yeni müdürü

Silah Fabrikasındaki görevinden yaş haddinden emekli olan eski Fabrika Müdürü Osman Nuri Erdoğan´dan boşalan Fabrika Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi atandı.

TANRIVERDİ KİMDİR

Giresun 1957 doğumlu olan Mustafa Tanrıverdi, İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Giresun´da, Mühendislik tahsilini Almanya´da yaparak Makina Yüksek Mühendisi olarak mezun olup, aynı zamanda stajlarını Mercedes Benz Firmasında tamamladıktan sonra 1986 yılı sonunda ülkemize dönmüştür. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İdaresi Programını da alan Mustafa Tanrıverdi Almanca ve İngilizce bilmektedir
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter