Haberler

Başlatan korat, Oca 28, 2016, 09:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »

korat

Birleşik Arap Emirliklerinin Zırhlı tekerlekli araç ihalesini Finli patria kazanmış. Bildiğim kadarıyla bizim firmalarda ihalede vardı.
http://patria.fi/en/media/news/patria-amv-vehicle-selected-united-arab-emirates Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

ocay

Bu kadar siyasi gerginlik varken iki ülke arasında zaten FNSS ya da OTOKARA'ın kazanamsı pek mümkün değildi. Mesajı Paylaş

turkdefence

beklendik sonuç. Mesajı Paylaş

kimlikci

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin bugüne kadar 1 milyon 150 bin metrekare mayınlı alanı temizleyerek kullanıma açtığını belirterek, "Bunun yanında depolardaki 3 milyon adet mayını da imha ettik" dedi.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/milli-savunma-bakani-yilmaz-1-milyon-150-bin-metrekare-alan-mayindan-temizlendi/549083 Mesajı Paylaş

kimlikci

TBMM Milli Savunma Komisyonunun Kabul ettiği bazı kanun tasarıları

-Türkiye ile Bangladeş Arasında Askeri Eğitim ve Öğretim İşbirliği Anlaşmasına Dair 1 Numaralı Değişiklik Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,
-Türkiye ile Nijer Cumhuriyeti Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,
-Türkiye ile Ruanda Arasında Askeri Alanlarda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Çerçeve Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,
-Türkiye ile Madagaskar Arasında Askeri Alanlarda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Çerçeve Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,
-Türkiye ile KKTC Arasında Türkiye'deki Işık Tatbikatı Sırasında Ev Sahibi Ülke Tarafından Sağlanacak Destek Konusunda Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,
-Türkiye ile Portekiz Arasında Gizlilik Dereceli Bilginin Karşılıklı Korunması Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı.
-Türkiye ile Rusya Arasında Türkiye Cumhuriyeti Topraklarında Bulunan Rus Defin Yerleri ile Rusya Federasyonu Topraklarında Bulunan Türk Defin Yerleri Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı

http://www.milscint.com/tr/turkiye-7-ulke-ile-imzalanan-anlasmalari-onayladi/ Mesajı Paylaş

kimlikci

Mayın Temizleme Projesi Açılış Toplantısı, Ankara'da Yapıldı

http://www.milscint.com/tr/mayin-temizleme-projesi-acilis-toplantisi-ankarada-yapildi/ Mesajı Paylaş

murattekin

Business Insider sitesi Türk ordusunu dünyanın en büyük 10. ordusu olarak göstermiş ama tank ve uçak rakamları çok abartılı.
Mesajı Paylaş
Murat Tekin

kimlikci

SSM Müsteşarı Demir: 'Acil alım fırtınası ile karşı karşıyayız'Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, savunma sanayisinde son zamanlarda ortaya çıkan "acil alım fırtınasından" endişe duyduğunu belirterek, "Acil alım fırtınasıyla beraber aracı şirketlerin, doğrudan satmakla ilgili şirketlerin devrede olduklarını görüyoruz. Bunu mümkün olduğunca kontrol etmeye, sektöre yönlendirmeye çalışacağız." dedi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) himayelerinde, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ev sahipliğinde 11-13 Ekim'de gerçekleştirilecek Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri Tanıtımı gerçekleştirildi.

Demir, burada yaptığı konuşmada, organizasyona sponsorluk yapan firmaların üst düzey yöneticilerinin tanıtıma katılmamasını eleştirdi. Demir, "Bu meseleye verilen önem açısından dikkat çekici, buraya not ediyoruz." diye konuştu.

KOBİ'lerin iş bağlama konusunda karşılaştıkları sorunlara değinen Demir, "Büyük şirketlerimizin biraz tavır değişikliğine girmelerini, Müsteşarlığımızın zorlamalarının da ötesinde gönüllü olarak endüstrileşme ve teknolojide derinleşme faaliyetlerine başlatmalarını bekliyoruz. Bu konuda tavrımız net ve sert olacaktır." ifadelerini kullandı.

Sektörde önemli gelişmeler yaşandığına işaret eden Demir, ancak bulunulan yerle varılmak istenen yer arasında mesafeye bakıldığında daha çok çalışılmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Demir, başarıyı kutlarken gevşemeler yaşanmaması gerektiği vurguladı. İsmail Demir, şunları kaydetti:

"Endüstriyel İşbirliği Günleri'ne katılacak şirketlerin çoğu Türkiye'de satış yaptıkları için bulunuyorlar. Bunun yanında Türkiye'ye satış yapmasa dahi şirketimizin yetkinliğini bilen, bir şekilde duymuş ve 'Türkiye'de olmalıyım' dedirtecek boyuta ulaşmamız çok önemli.

Etkinlik kapsamında yapılan görüşme sayısı kadar görüşmeler sonunda kaç tane somut iş çıkartabildiğimiz de önemli. Görüşme yaptınız, görüşmenin bir sonuca varması için karşı tarafın biraz sıkıştırılması gereken durumlarda devrede olmamız gerekirse devrede oluruz.

Maalesef son zamanlarda bir acil alım fırtınasıyla karşı karşıyayız. Beni endişeye düşüren konulardan bir tanesi bu. Acil alım fırtınasıyla beraber aracı şirketlerin, doğrudan satmakla ilgili şirketlerin devrede olduklarını görüyoruz. Bunu mümkün olduğunca kontrol etmeye, sektöre yönlendirmeye çalışacağız."

Demir, bu tür faaliyetleri desteklemeye devam edeceklerini, sonuç alma konusunda da son derece agresif olacaklarını söyledi.

Şirketleri Türkiye'ye çağırırken onları cezbedecek unsurların da masada olması gerektiğini dile getiren Demir, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Artık sanayimizin bir nevi ikinci, üçüncü alt yüklenici olmaktan birinci alt yüklenici olmaları veya belirli alanlarda çeşitli firmaların dünyada kim var diye baktıklarında ilk akla gelen firmalar olmaları konusunda da önceliğimiz olması gerekiyor.

Bu anlamda çeşitli kümelenmelerle, OSSA'yla belirli bir politika çerçevesinde firmalarımızı dünyada tercih edilebilir bir noktaya getirebilmekle ilgili faaliyetler yapmamız gerekiyor. Tanıtım, fuarlar evet... Kalite veya belirli destekler konusunda neler yapılabilir, şirketlerimizi üretim, tasarım, insan kaynağı kalitesi gibi konularda bir üst boyuta taşıyacak konuları gündeme getirmemiz gerekiyor."

http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-diger/ssm-mustesari-demir-acil-alim-firtinasi-ile-karsi-karsiyayiz-300306h.htm Mesajı Paylaş

kimlikci

#8
May 30, 2016, 03:57 ÖS Last Edit: May 31, 2016, 11:58 ÖÖ by kimlikci
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, geçen yıl ihracat rakamının 14,5 milyar doları bulduğunu, yeni 26 milyar dolarlık kontratın da imzalandığını söyledi. Rusya'nın rekor kontrat rakamına ulaştığını ifade eden Rogozin, "1992'den bu yana ilk kez kontrat rakamları 56 milyar doları buldu. Rusya silah ihracatında ikinci pozisyonunu korumaya devam edecek." dedi.

http://savunmaveteknoloji.com/rusya-silah-satisinda-rekora-gidiyor/

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ekonomide yaşanan gerilemeden ötürü, askeri bütçenin normal bir büyüme oranını sürdüremeyeceğini belirterek, ordunun harcamalarında ihtiyatlı olması çağrısı yaptı. Şi, askeri kaynakların uygun bir şekilde yönetilmediğine dikkati çekerek, yüksek maliyetli büyük projelerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Haberde ayıca, maliyenin gelirlerindeki azalma ve artan giderler neticesinde karşılaşılan ekonomik yavaşlamada askeri harcamalarda normal bir artışın sağlanmasının kolay olmadığının altı çizildi. Çin ekonomisinde yaşanan yavaşlama, savunma bütçesinde de kendini gösterdi ve yüzde 7,6 ile son 6 yılın en düşük bütçe artışı sağlandı. Ülkenin savunma bütçesi, 2015 yılında ise yüzde 10,1 artırılmıştı.

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/cin-savunma-butcesinde-kisitlamaya-gidiyor-252461.html

Rusya, 2016-2020 arasında askeri üretim alanında yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolar harcama yapacağı açıklandı.
http://www.dunyabulteni.net/dunya/365762/rusya-silah-sektorune-11-milyar-dolar-harcayacak Mesajı Paylaş

kimlikci

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), 20 Haziran'da İnternet sitesinden yaptığı açıklamayla,  Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından 15 Haziran tarihinde Teknopark İstanbul'da düzenlenen SSM Teknoloji Yönetim Stratejisi Çalıştayı'na katılım sağladığı duyurdu. 2011 yılında hazırlanan 5 yıllık Teknoloji Yönetim Stratejisi (2011-2016) dokümanın, 2017-2021 yıllarını kapsayacak şekilde yeniden hazırlanması için SSM tarafından organize edilen çalıştaya, çeşitli firmalardan yaklaşık yüz kişilik uzman grubu katıldı.

http://www.milscint.com/tr/ssm-nin-5-yillik-yol-haritasina-tubitak-mam-destegi/ Mesajı Paylaş

kimlikci

Almanya orduya girişlerde adayları güvenlik araştırmasından geçirecek. İncelemeyi Alman askeri istihbaratı MAD yapacak
Kanunun Temmuz 2017 den itibaren uygulamaya konması bekleniyor
http://www.hurriyet.com.tr/alman-ordusu-asirilari-istihbarat-filtresinden-gecirecek-40210853 Mesajı Paylaş

kimlikci

Japonya ve Suudi Arabistan, savunma sanayii sektöründe güçlerini birleştiriyor. Taraflar, 2 Eylül'de Tokyo'da gerçekleşen görüşmelerde bu sektördeki iş birliklerinin geliştirilmesi için mutabakat sözleşmesi imzaladı. Savunma sanayii ticaretinin, ilgili eğitim ve araştırmaların geliştirilebilmesi için ortak çalışmalar yürütmeyi hedefleyen iki ülke, ilerleyen dönemlerde sahil güvenliği ve deniz savunma teçhizatı konularındaki çalışmalarını da genişletmeyi taahhüt etti.
http://www.c4defence.com/Gundem/savunmada-guc-birligi/2436/1 Mesajı Paylaş

petibor

ABD'den İsrail'e rekor askeri yardım
 
 
ABD gelecek 10 yıl içinde İsrail'e 38 milyar dolarlık, rekor düzeyde askeri yardım yapmayı kabul etti.
ABD tarihindeki en büyük ikili askeri yardım anlaşması, yıllık mevcut askeri yardım tutarını 3,1 milyar dolardan, 3,8 milyar dolara çıkartacak. Ancak yetkililere göre İsrail'in parayı alabilmesi için bazı tavizler vermesi gerekecek.
Bugün imzalanması beklenen askeri yardım anlaşmasına 10 ay süren müzakerelerin ardından varıldı.
Anlaşma, Obama yönetiminin İsrail'in Yahudi yerleşimi inşasına devam etmesine duyduğu öfkeye rağmen onaylandı.
Amerikan Dışişleri Bakanlığı 2018'de sona erecek mevcut anlaşmanın yerini alacak uzlaşmanın "ABD tarihindeki en büyük ikili askeri yardım anlaşması olduğunu" söyledi.
Anlaşmaya göre İsrail füze savunma programları için yılda 500 milyon dolar alacak.
Ancak İsrail yardım parasını kendi savunma endüstrisinde değil, Amerikan savunma sanayiinde harcayabilecek.
Ek yardım yok
İsrail ayrıca ABD'de Kongresi'nden ek yardım isteyemeyecek.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Obama'nın halefiyle İsrail adına daha iyi bir anlaşma yapabileceği umuduyla bekleyebileceği sinyalini vermişti.
Obama ve Netanyahu arasındaki ilişkiler, Netanyahu'nun Mart 2015'te Obama'nın savunduğu İran nükleer anlaşmasına karşı lobi için Kongre'de bir konuşma yapmasıyla gerildi.
Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimleri, iki liderin ilişkilerini geren diğer bir sorun.

http://www.bbc.com/turkce/37357567 Mesajı Paylaş

Lotus

Şu ana değin belirtilenler kadarıyla mevcut anlaşmaya göre 2 farklılık var.

-Bugüne kadar doğrudan Kongre tarafından ortak hava savunma sistemleri projeleri için sağlanan fon (2013-2014 US$447-504 milyon), anlaşmanın içine dahil edilmiş.

-Başkanın istediği (ya da mevcut anlaşmada istemeyi taahhüt ettiği en fazla) US$3.1 milyarlık FMF bütçesinden İsrail'li savunma şirketlerinden ürün ve yakıt almak için kullanılabilen 26.3%'lük kısım kaldırılmış. Tüm alımlar ABD'li şirketlerden yapılacak. Mesajı Paylaş

Kabardey

ilk 6 yıl içinde İsrailli şirketlerden de alım yapılabilecek fakat son 6 yıl sadece ABD'li şirketlerde kullanılabilecek. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter